ایران: آمریکا نباید غیرمسوولانه از افغانستان خارج شود
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۲۲    ۱۳۹۹/۸/۲۵ کد خبر: 165511 منبع: پرینت

رسول موسوی مدیر کل بخش آسیای غربی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به برنامه دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا برای خروج نیروهای نظامی ایالات متحده از افغانستان از این تصمیم انتقاد کرده و گفته است که آمریکا "نباید به طور غیر مسوولانه از افغانستان خارج شود".

به گزارش بی بی سی، موسوی در گفتگو با روزنامه اعتماد چاپ تهران گفته است "کشوری که به کشور دیگری حمله می‌کند پیش از ترک این کشور، باید ساختارهای امنیتی و نظامی آن را احیا کرده باشد".

این مقام ایرانی گفته "نیروهای ایتلاف زمانی که به افغانستان آمدند تقسیم وظیفه کردند: ارتش را آمریکا، قوه قضاییه را ایتالیا و مسوولیت سروسامان دادن پولیس را آلمانی‌ها بر عهده گرفتند... منظور خروج مسئولانه این است. آمریکایی‌ها باید به مسوولیت خود عمل کنند نه اینکه کشوری را بیست سال اشغال کنند و نه تنها نهادهای مختلفی را که قرار بود به وجود بیاورند، راه‌اندازی نکنند، بلکه همه آنها را تسلیم اپوزیسیون آن دولت هم بکنند".

مدیرکل آسیای غربی وزارت خارجه ایران گفته "این نه تنها خروج مسوولانه نیست، بلکه خیانت به منافع ملی یک کشور است".
به نظر می رسد این اولین بار است که یک مقام ایرانی از برنامه خروج نیروهای آمریکایی در کشورهای پیرامونی ایران با چنین لحنی انتقاد می کند.

آقای موسوی گفته است: "آمریکا با مجوز شورای امنیت به افغانستانی آمد که بیش از ۳۵ میلیون جمعیت دارد و در همسایگی ماست. درست است که حمله به افغانستان در قالب نیروهای ایتلاف انجام شد، اما آمریکا اصلی‌ترین نیرو بود و امروز پس از بیست سال نمی‌تواند بدون انجام وظیفه در حالی که مسوولیت بین‌المللی خود را هم انجام نداده از افغانستان برود".

وی در عین حال از تماس دولت ایران با طالبان خبر داده و گفته در تامین امنیت مرزهای ایران و افغانستان با گروه طالبان همکاری وجود دارد.
آقای موسوی از رویکرد آمریکا به ایران انتقاد کرده و گفته "با وجود تمام فشارهایی که آمریکایی‌ها بر ما وارد کردند دست به اقدامی علیه آنها در افغانستان نزدیم".
منظور وی احتمالا سیاست "فشار حداکثری" دولت ترامپ است که به تحریم های وسیعی علیه ایران انجامیده است.

این مقام ایرانی گفته "آمریکایی‌ها در یک سال گذشته بدترین اقدام‌ها را علیه ما از طریق همین دولت افغانستان انجام دادند. حساب‌های بانکی ما را بستند، بانک ما را تعطیل کردند. همین الان مبالغ قابل توجهی از درآمدهای کنسولی ما در افغانستان بلوکه شده است. البته که این اقدام‌ها ناشی از فشار آمریکا بر دولت است و ما هیچ‌گاه افغانستان را به جهت قرابت‌هایی که با آنها داریم تنها نگذاشتیم. اعتقاد ما این است که بالاخره نیروهای اشغالگر از افغانستان یا هرکشور دیگری خارج می‌شوند و ما می‌مانیم و همسایگان‌مان".

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ایران
آمریکا
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   با وجود اينكه ايران ده ها ايستگاه امنيتي براي حكومت افغانستان لب مرز ساخته با پول مردم ايران اما حكومت افغانستان همه ايستگاههاي امنتيتي رو خالي كرده و كل مرز در دست طالبان هست حكومت بي لياقت افغانستان ما رو هم در شرايط بدي قرارداده تا براي امنيت مرزها با طالبان هماهنگ باشيم گروهي تروريستي كه به خون شيعيان تشنه است

>>>   هران حق دخالت در افقانستان را ندارد

>>>   من بار ها گفته ام که همت شاه شجاع اولی با تمام نوکرصفتی بهتر ازین شاه شجاع هایی پلاستیکی امروزی بود. اگر ما مرد میدان (نه زور آور بلکه بادانش، خود گذر و وطن پرست ) میداشتیم ضرورت نبود تا موسوی به این پیام آوران "نادموکراسی" وجایب شان را قبل از خروج گوش زد کند.
آزاده

>>>   در افغانستان اردو هم وجود دارد و پولیس هم وجود دارد و دستگاه قضایی هم وجود دارد.همه ارگان های دولتی ساخته شده است و وجود دارد.
اما طالبان با این دولت صلح نمی کنند و آنها میخواهند دولت را از لین ببرند و خودشان دولت خود را جور کنند.
نیرو های خارجی نیز تا قیامت درین سرزمین با مصرف ملیارد ها دلار نمیتوانند سالانه پنجاه پنجاه هزار نفر را اعم از طالبان و سربازان و افراد غیر نظامی در افغانستان بکشند.چنانچه تا بحال حدود یک میلیون نفر کشته و زخمی شده اند.
بنأ قوای خارجی بیرون میشوند و شما همسایه ها میدانید و افغانستان.
ببینیم که آیا شما قادر به بمیان آوردن صلح در افغانستان میشوید و یا نه؟
اما در آینده اگر موفق به آوردن صلح درین کشور نشدید،بهانه نکنید که همه گناه از امریکا است و آنها این جنگ را در افغانستان شعله ور کردند.
زیرا در طول تاریخ حمله امریکا به افغانستان اولین حمله نبوده است و آخرین حمله نیز نخواهد بود.
در طول تاریخ دریم سرزمین از عخامنشی ها گرفته تا سکندر مقدونی و هامون های سفید و یقتلی ها و موریا ها و عرب ها و چنگیز خان و تیمور و نادر افشار و انگلیس ها و روس ها،درین سرزمین جمله کردند واین سرزمین را به خاک و خون کشیدند،اما بازهم دوباره امنیت تأمین شده است.
بنأ وظیفه شما همسایه ها تأمین امنیت و بهبود اقتصاد و رفاه و زندگی مردم بلا کشیده این سرزمین است،نه بخاطر رقابت بین خویش روی منافع سیاسی و نظامی و اقتصادی تان،از گروه های مختلف پشتیبانی کرده و ادامه جنگ درین مملکت شود.

>>>   هرچند زمزمه هایی میشود که آمریکا از وطن ما خارج میشود که باید با شک وتردید به ان نگاه کرد.
دولتهایی که بعد از اشعال وتهاجم ارتش سرخ در آمریکا برسر قدرت امدند(چه دموکرات وچه جمهوریخواه دربرابر سیاستهای هژومونیک وسلطه گرانه خود کدام اشتراکی ندارند آنها سیاستهایشان مانند دوخط موازی است وسرانجام درانتها باهم تلاقی میکنند وان ازخاطر وجود وثبات دولتی است که دراسیای جنوب غرب فلسطین پاره تن جهان اسلام رابا شبیخون خود اشعال وبنای حکومتی را گذاشت که تمام مشکلات کشورهای اسلامی امروز از آتشی است که دولت خودخوانده صهیونیست برپا نموده وتمام هم وغم دولت های جمهوریخواه و دیموکرات حفظ ،تمویل این رجیم کودک کش است.آمریکا با بهانه 11سپتمبر که آنهم ساختگی وبا کمک دولت وهابی سعودی ومتحدان خود بشمول کشورهای اروپایی به وطن ما حمله نمود ومردم بیدفاع ومظلوم ما را کشت هنوز خاطره تلخ جانور قندهار وبمبارد عروسی ها ومراسمات ما از ذهن ها فراموش نمیشود هرچند حافظه تاریخی مردم ما ضعیف است.کشوری که تسلیحات دفاعی کدام سلاح رانداشت والبته بسیاری ازوطنپرستان ومجاهدین ما را نابود کردند وفرهنگ آمریکایی را جانشین فرهنگ اصیل افغانستانی ما کردند ودارند میکنند.آمریکا با گماردن عوامل دست اموز خود راه را برای توافق پیمان نامه امنیتی که هدف ان فقط ماندگاری واستحکام وتاسیس پوسته های متعدد در منطقه وبهره برداری از منابع وامکانات واستفاده از کمکهای جهانی به کشور ما بود .حال این آمریکا میگوید میخواهد برود ،خوب چه بهتر ولی میدانیم که تاسیات نظامی در میدان هوایی بگرام وبسیاری از تاسیات وساختمانهارا نابود میکند وخلیلزاد را روان میکند وقطر را مامور کرده با طالبان صلح کنیم.بیست سال کشت وکشتار بیست سال انتحار وچور وچپاول بیست سال اختطاف ،میزان کشت کوکنار وتولید تریاک ودیگر مواد مخدر دهها بلکه صدهابرابر گردید.
حال آمریکا بااین همه دستاوردفاجعه بار میخواهد برود؟؟؟بنظرم گپ محترم موسوی بسیار درست است.متاسفانه تبلیغات وپروپاگاند عوامل آمریکا وعربستان وهابی آنقدر در کشور ما زیاد است که حرف یک دولتمرد ایرانی که کاملا صحیح ودرست است مارا به تعجب واداشته.هرکشوری حق دارد برای حفظ وصیانت از مصالح ملی خود تصمیماتی اتخاذ کند ولی این دولتمردان ارگ ما هستند که مصالح وامنیت ملی کشور مارا بر اساس دستورات CIA وفرمانهای صادره از قصر سفید اجرا میکنند.
داکتر عبدالرب اچک زی MD

>>>   با طالب باید تصفیه حساب کنیم.

>>>   تاحال می گفتند امریکائی ها از منظقه بروند حالا میگویند : امریکا نباید برود !!!

>>>   درجواب نظریه 2 : جناب پروفسور تهران (ایران) هیچ دخالتی درافغانستان ندارد بلکه ایران خواستار اخراج تمام اتباع افغانستان از ایران هستند بسیاری از بازداشت شدگان اغتشاشات سال گذشته اتباع افغانستان بودند.
پورموسوی تهران

>>>   أفغانستان إيران نيست .

>>>   نظر دهنده دوم
افغانستان چیزی ازش نمونده که کسی بخواد دخالت کنه.اصلا معلوم نیست چه خبره در افغانستان
پنجاه تا دانشجو دانش آموز ترور میشن آب از آب تکون نمیخوره یه سینما رو خراب کردن جنجال شد

>>>   خطاب به نظر دهنده دومی
تو چی دخالت نکنه؟
افغانستان نوکر آمریکاست
واقعا ذلیلترین مستعمره آمریکاست حتی از عربستان هم ذلیلتره.خیلی زشته اصلا
نوکر گوش به کدخدا که مرز با ایران رو کنترل نکن که ما داعش رو بفرستیم
ولی ایران دید دولت افغانستان گوش نمیکنه گفت به درک منم میرم پیش طالبان
طالبان هم گفت آقا این زن و بچه ما رو بگیر بزار تو ایران حال کنند. منم نمیذارم یه داعشی هم رد بشه
ایران هم گفت باشه منفصانه است

>>>   من تعجب میکنم چرا افغانها تو انتخابات آمریکا شرکت نکردن حتما باید به عنوان ایالت 51 آمریکا تو انتخاباتش شرکت میکردید
مثلا یه 10 الکترال هم سهم افغانها میشد
البته شاید یا مستعمره های آمریکا نتونند شرکت کنند تو انتخابات آمریکا

>>>   پس داستان از این قراره
نیروهای افغانستان پاسگاه های مرزی با ایران که با پول خود ایران ساخته شده رو بنابر در خواست سازمان سی آی ای آمریکا خالی میکنه
که ایران مجبور بشه واسه امنیت مرزها به طالبان ارتباط برقرار کنه
بعدم رسانه ها واویلا واویلا کنان بگن ببینید ایران طالبان رو تجهیز میکنه
نقشه خوبی ولی یه چیزی رو آمریکا از قلم انداخت
ایران برای امنیت کشور با کسی تعارف نداره واسش هم مهم نیست کی چی میگه
پاسگاه خالی میکنی؟به درک منم میرم با طالبان همکاری میکنم

>>>   راست مى گويد امريكا بايد مسولانه از أفغانستان خارج شده و مسولانه ايران را اشغال نمايد .

>>>   وطن فروشانی که امروز سکان قدرت را در ارگ کابل در دست دارند، باید از این غم شریکی (هشدار) ایران به خود بلرزند.
تقی آریایی

>>>   درساختار دولت سازی ازاینگلیس هاتا حال تمام امپراطوری ها ناکام بوده وهستند .درحالیکه اکثریت کشورمانند ما روزگارازدست استعمارگران داشتند .اما توانستند دولت های قوی بسازند .فقط علت اش اشخاص بودند که درراس قدرت قرارداشتند.فقط ملت این کشورمیتوانند این کشوررابسازند .که اخرمی سازند .

>>>   ملت مظلوم افغانستان ازظلم وبی عدالتی وناامنی وانواع واقسام مشکلات روانی واجتماعی وفرهنگی وبشری خسته وبرای امارت اسلامی افغانستان لحظه شماری میکنند فقط طالبان میتوانند افغانستان را درامنیت ورفاه اداره کنند.
عبدالمنان پشه ای

>>>   کسیکه گفته آمریکا ایران رو اشغال کنه
اون روز هیچوقت نخواهد آمد که یک پوتین نظامی آمریکایی بر سرزمین مقدس ما قدم بگذارد مگر کت بسته در خلیج فارس با چشمان گریان تسلیم شود
آمریکا مال این صحبتها نیست بخواد ایران و اشغال
خدا بیامرزه قاجار ذلیل و پهلوی نوکر
جلوی عراق سیصدهزار شهید دادیم جلوی اآمریکا پنج میلیون شهید میدیم ولی نه نوکر میشیم نه اشغال
ما ملت شهادتیم ما ملت امام حسینیم
سوریه رو نذاشتیم اشغال کنه:
اینجا که ایران سرزمین زنان و مردان مقاوم است
مخلص برادران افغان هم هستیم

>>>   وظیفه همسایه تامین امنیت و رفاه مردم افغانستانه؟
تا الان که راجب مهاجرین می گفتید الان وظیفه امنیت رفاه داخل افغانستان هم به عهده ایران شد؟
پس دولت واسه چی دارید؟
فسادش رو کم کنه همه اینها درست میشه

>>>   می بینم بعضی از برادران ایرانی و وطنداران افغانستانی من نه بر اساس عقل ومنطق که برپایه دشمنی وعنادبرای هم کری میخوانند.نه عزیزان این همان خواست دشمنان ماست ما هنوز خیلی باید روی وحدت وهمبستگی کار کنیم.ما صرفنظر از کلیه تعلقات زبانی دینی وفرهنگی مورد شبیخون وتوطئه دشمنان مکار ،سیاست باز،سلطه گر هستیم.شما ببینید داعش با همه دروغ وفریب که به اسم اسلام چه اندازه از مسلمانان وسایر ادیان را به شهادت رساند اما یک گلوله بسوی رژیم اشغالگرقدس شریف فیر نکرد.ما وشما دشمن مشترک داریم چرا در عوض اینکه متحد وهمفکر باشیم که دشمنان مشترک دوملت راشکست دهیم به خودمان مشغول شده ایم وبهم توهین میکنیم.نه این درست نیست.من اعتقاد دارم اگر افغانستان ما امروز غلام آمریکاییها شده دلیلش تفرقه و نفاقی است که کشورهای اسلامی دچار آن هستند وهمسایه غربی ما یعنی جمهوری اسلامی آیران هم که انتظاربیشتر از اومیرفت هم بدلیل جنگ نیابتی آمریکا ومتحدانش توسط صدام،نفوذ غرب گراها در بدنه دولتهای پس از رحلت امام خمینی رحمت الله علیه،تحریمهای ظالمانه آمریکایی صهیونیستی،بنحوی نشد انطور که آرمانهای انقلاب اسلامی در مفکوره داشت بتواند نقش پیشگیرانه دراین گردابی که آمریکا برایمان ایجاد گربه داشته باشد.با این حال آمریکا چه بخواهد چه نخواهد باید از منطقه جنوب غرب آسیا واسیای مرکزی برای همیشه خارج شود وما ملتهای منطقه بایدباوحدت ویکپارچگی زمنینه این وحدت وهمگرایی که بنفع هردو ملت درتمام ابعاد سیاسی فرهنگی اقتصادی است راایجاد کنیم.مطمئن باشید دشمنان ملت ایران وافغانستان ازتفرقه ما بیشترین سود را خواهند برد.من برای بعضی از روشنفکران و سیاست بازان کشورم که عامل دست استعمار آمریکایی شده و علیه جمهوری اسلامی ایران وانقلاب اسلامی لجن پراکنی میکنند بسیار متاسفم(مزدوران دالر بگیرفرانک بگیر وریال بگیر ).امیدوارم دو دولت انقلابی وضدآمریکایی در این دو کشور همسایه روی کار بیایید خواهید دید ما برای هم پرخواهیم کشید.//
داکتر عبدالرب اچک زیMD

>>>   اون نظردهنده ای که گفته افقانستان چی داره که ما
دخالت کنیم به قول شما افقانستان چیزی نداره که
ایران وپاکستان اینقدر دخالت میکنند وای به حال
ان روزی که افقانستان ثروتمند میبود شما اون موقعه
چی کار میکردید

>>>   خطاب به برادران افغانستانی:
من و تو همدل و هم آوازیم
زآن که همسایه‌ایم وهمرازیم
دل ما باشد آشیانه تو
خانه ما بود چو خانه تو


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است