بایدن و ترامپ همسو با خروج نظامیان از افغانستان
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۴۵    ۱۳۹۹/۸/۲۵ کد خبر: 165515 منبع: پرینت

در مورد خروج سربازان امریکایی، ترامپ وبایدن سیاست همسان دارند، یعنی هردو به خروج سربازان امریکایی از افغانستان مصر هستند، حتی بایدن درگذشته یکی از مخالفان سرسخت جنگ امریکا در افغانستان بوده و بار، بار در این زمینه سیاست اوباما را به چالش کشیده است.
یکی از سخنان مشهور او این است که: «من حاضر نیستم تادر جنگ بیهوده افغانستان پسرم را به کشتن بدهم» علاوه بر آن مشکلات جدی، دوقطبی شدن جامعه امریکا، شکاف های عمیق اقتصادی، اجتماعی و سیاسی داخل امریکا سبب میشود که از درگیری های خارجی فارغ شده و بحران داخلی امریکا را مدیریت کنند. یعنی این عوامل به خروج سربازان امریکایی سرعت و قطعیت بیشتر می بخشد.

لذا باید بدانیم که امریکایی ها از افغانستان خارج میشوند. حتی برخی گمانه زنی ها میرساندکه ترامپ اینکه در فاصله سه روز آخر، وزیر دفاع، معاون آن وزارت، برخی پست های کلیدی واز جمله سر مشاور پنتاگون را به افراد جدید و بسیار نزدیک به خودش داد، این افراد از جمله کسانی اند که به شدت طرفدار خروج عساکر امریکایی از افغانستان است، این احتمال وجود دارد که ترامپ بر اساس اعلام قبلی اش، سربازان امریکایی را تا آستانه عید کرسمس از افغانستان خارج کند. این جابجایی ها در کنار مسایل مهم نظامی دیگر، شایدبر این مساله نیز متمرکز باشد. از دید من هرگونه خوشبینی از حضور سربازان امریکایی در افغانستان از میان رفته است.

این خروج تبعات دیگری که در پی دارد، عدم تمویل نیروهای امنیتی و قطع کمک ها به دولت افغانستان است که یاد آور خاطرات دوران آخر داکتر نجیب می باشد و در بدبینانه ترین حالت آن زمینه فروپاشی دولت فاسد، ضعیف، تک قومی و ناتوان غنی را در پی خواهد داشت. سویه دیگر آن تسلط طالبان در قدرت است چون همین تعلل طالبان در مذاکرات دوحه، شدت جنگ و خشونت، انفجار و انتحار و هدف گرفتن زبان مدنی جامعه، نشانه شوم این تهاجم و قدرت گیری را میرساند که شاید قریب الوقوع باشد.

اکنون برای همه روشن است که طالبان همان طالبان 20 سال پیش بوده و هیچگونه تغییری بر آنها وارد نشده است، نخستین هدف گیری انها، همین مدعیان رهبری تبارهای غیر پشتونی خواهد بود، گرچه اینها اکنون در تقلای معامله با طالبان اند و با آنهاجلسات مخفیانه برگزار میکنند؛ ولی واقعیت مسلم این است که گردن این معامله گران قبل از هرکسی دیگر زیر گیوتین طالبان خواهد رفت. اما ملت در مقابل این تحجر ایستادگی و مقاومت خواهد کرد. تا جاییکه که طالبان مجبور شوند به یک نظام فدرال تن بدهند و یا کشور...

علی تقوایی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
بایدن
ترامپ
نظرات بینندگان:

>>>   اینبار آخرین امید طالبان یعنی ترامپ با شکست در انتخابات امید های دکر و دراز طالبان را به نا امیدی تبدیل کرد.
با تکمیل فرار غربی ها ملت مسلمان افغانستان هرچه طالب و هوا خواه طالب است همه را روانه دیار عدم خواهد کرد و با پاکستان هم کار را یک سره خواهد کرد.
دیگر حرفی از مدارا نیست.
طالب و طالب خواهان فقط یک زبان را میدانند و آن زبان زور است.

>>>   این جنگ به نفع ۴۰۰ نفر چهار کلا که در طول ۲۰ سال در قدرت است و بود نه برای غریبان

>>>   استاد عطا در قطر با طالبان مذاکره نموده وازانها خواسته است ریاست گمرک حیرتان رابرای پنج سال به خالد نور پسرش بدهند دیگر چیزی نمیخواهد وتسلیم است !

>>>   خداوند (ج) هرچه زودتر اشغالگر ها را همراه نوكران ، مزدوران و چاكران شأن گم كند .

>>>   آقای عزیز!
فیدرالیزم از لوله ی تفنگ زاده نمی شود. فیدرالیزم از اراده ی شرکای قدرت در جهت صلح بر می خیزد و بر میثاق فیدرالی استوار می شود. و این میثاق از طریق مذاکره و مفاهمه به وجود می آید. آیا کسانی که به نام طالب می جنگند علاقه به چنین مذاکره و مفاهمه دارند؟
داود تقوايی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است