امرالله صالح همچنان پیگیر مسایل جرمی شهر کابل
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۲۲    ۱۳۹۹/۸/۲۵ کد خبر: 165519 منبع: پرینت

جلسه ۲۵ عقرب مطابق به ۱۵ نوامبر سال ۲۰۲۰:

اول: از این به بعد تا امر ثانی حوزه های پولیس مکلفیت و مسوولیت در جلوگیری از ساخت و ساز بلند منزل های غیر قانونی ندارند. بلند منزل های غیر قانونی بحث جرمی است و ریاست تحقیقات جنایی و شهرداری کابل این موضوع را پیگیری خواهند نمود. مقام ریاست جمهوری وعده سپردند که جریمه سنگین و کمر شکن را به اساس یک حکم تعیین خواهند ساخت تا اگر کسی بلند منزل غیر قانونی میسازد قباله اش تا زمانیکه جریمه را که بالاتر از مصرف ساختمان خواهد بود نپردازد اجرا نشود. مساله بلند منزل ها منبع عاید نا مشروع و جرمی برای شماری از آدم ها شده است و پولیس را از وظایف اصلی اش بازداشته است و تا اکنون پولیس از اعمار هیچ بلند منزل جلوگیری کرده نتوانسته است. پس پولیس را نباید مصروف هیچ سازیم.

دوم: از سال ها بدینسو یک قوه قهریه سایه و زیرزمینی در حمایت از قانون گریز ها در کابل شکل گرفته است و آن اینکه بخاطر حل بعضی از دعاوی حقوقی یک طرف قضیه به جای مراجعه به پولیس و یا دادستانی به یک سلاح دار زورمند و یا سرگروپ گروه های جنایت پیشه مراجعه می نمایند که با ایجاد ارعاب و ترس طرف مقابل را وادار به تسلیمی و تمکین سازند. در عین حال بادیگاردان شماری از شخصیت های سیاسی و یا وکلا نیز با اخذ باج و رشوت دست به ترساندن طرف های دعوای حقوقی میزنند. دیروز سوال شده بود که گارد های کدام وکیل دست به اختطاف میزدند. بادیگاردان وکیل میرویس حسن با مداخله در یک قضیه حقوقی و هجوم به سرای هزارگل خواستند کسی را از آنجا بربایند که درگیری صورت گرفت و فرار کردند. در این درگیری یکی از افراد بنام منصور ولد عمرگل با اسلحه گارد های وکیل حسن از ناحیه پا زخم برداشته است. سرای هزارگل شاید مشکل حقوقی دارد ولی هجوم گارد های یک وکیل برای تنفیذ قانون جرم است و باید تحقیقات صورت گیرد.

سوم: یاد تان است که چندی قبل پول یک صراف را دزدیدند و خودش را زخمی ساختند و ویوی دزدی و زخمی شدن او از کمره های امنیتی دست به دست میشد. آن دزد گرفتار شد. پرسیده شد که پول را چه کردی گفت مصارف ما بلند است خرجش کردم زیرا یک تن ما در درگیری با پولیس چندی قبل کشته شد و مصارف دفن او را نیز دادیم. وعده کرده بودم که هیچ قضه ای بدون بازخواست نمی ماند. غلام حیدر نام که پول هایش را دزدیده بودند دزد را از نزدیک دید و تصدیق کرد که همین است. انشالله پول را به هرصورت که شده پیدا خواهیم کرد. شهر دارد آهسته آهسته زیر نگین اطلاعاتی ما قرار میگیرد. جرم پیشه ها یا آدم شوند یا عقب ملیه زندان قرار خواهند گرفت.

چهارم: پیشرفت های خوب و چشمگیر دیگر در قضیه دانشگاه کابل و دیگر قضایای خونبار هفته های آخیر صورت گرفته است که بنابر محرمیت اطلاعاتی در این یاداشت به جزییات آن نمی پردازم.

پنجم: کابل گواه دو حادثه تروریستی و دو حادثه جنایی بود. در حادثه تروریستی بریدمل صدرالحق ولد عبدالحق سن ۳۲ ساله از ولایت بغلان ولسوالی خوست را درناحیه قلعه نیازیک شهید ساختند و در خاک جبار ماین طالبان تروریست دونفر از افسران شجاع ما را هریک شفیع الله خروتی از خاک جبار و شاهدالله از ننگرهار شهید شدند. این جنایت را مانند هرجنایت دیگر طالب بی پاسخ نمی مانیم. هردو افسران مربوط به فرقه ۱۱۱ کابل بودند. روح شان شاد باد.

ششم: در ولسوالی استالف در دعوای میراث اعضای خانواده یک زن ۶۵ ساله و پسرش را به قتل رسانیدند. در حوزه یازدهم یکی از دست فروشان که میخواست پولیس را به قتل برساند از پا درآورده شد. معلوم نیست اصل قضیه چه بود. تحقیقات جریان دارد.

هفتم: از مجموع سه هزار و ششصد جرم پیشه که توسط شبکه های مردمی شناسایی شده و در جدول های منظم به حوزه ها تقسیم شده اند تنها ۷۰۰ نفر آن ها دستگیر شده اند. دیگران یا پنهان شده اند و یا فرار کرده اند. آنهایی که پنهان شده اند فکر میکنند که جلسات شش و نیم صبح یک قصه موقتی است و آنها دوباره قلمرو خویش را تسخیر خواهند کرد. اشتباه کرده اند. باید آدم شوند و یا تسلیم شده ندامت بکشند و اگر دعوای حق العبد بالایشان نبود شاید عفو شوند. آنهاییکه فرار کرده اند فکر میکنند که ما توان هماهنگی با دیگر ولایات را نداریم. خوشبختانه درمرحله بلندتر کاری خود رسیده ایم و اکنون فهرست مجرمین را در تمام ولایات در حال ساختن استیم. مجرم جای ندارد و نباید داشته باشد.

هشتم: به نمایندگی از جلسه شش و نیم و به نیابت از احساسات تمام ملت افغانستان از قوه قضایه افغانستان خواهش می نماییم که تروریستان دستگیر شده را محکمه علنی نموده و درجریان محکمه خانواده شهدا را به عنوان شاهد دعوت نمایند. کسانیکه این متن را میخوانند با ما همصدا شوند تا ساحه برای تروریست تنگ شده و نابود گردند.

نهم: پرسیده بودید که ثناوالله نام که از نام های دیگر مستعار نیز کار میگیرد و او عادل نام مشهور به آرش طراح حمله بالای دانشگاه کابل را به طالبان داعشی وصل کرده بود از کجاست. ثناوالله از قریه ناصری های شکردره است و سالیان سال با شبکه حقانی کار کرده است. اکنون توافق این است که مسوولیت حملات بالای اهداف نظامی را که این شبکه انجام میدهد طالب به عهده بگیرد و حملات خونین علیه غیر نظامیان را داعش که درین ماجرا اسمی بیش نیست.

دهم: در شهر کابل هر بار پس از باران فاجعه آب خیزی و راه بندان است. دلیل این است که در قسمت سلیم کاروان جریان آب از طریق کانال در قسمت وزارت داخله و شمال میدان هوایی بند است. شهرداری مقصر نیست. قرار است که این مساله را با وزارت های دفاع و داخله حل نماییم و این راه را باز سازیم. در قسمت دارالامان ساختمان کنونی دادستانی کل غیر معیاری است و راه عبور آب های سطحی را بند ساخته است. بالای آن نیز کار جریان دارد. جزییات را از شهرداری بدست خواهید آورید. این مسایل جزو مهم جلسات شش و نیم است و انشالله راه حل آنرا بزودی ممکنه پیدا خواهیم نمود.

یازدهم: سطح رضایت از کارکرد تیم شش و نیم که مصروف تطبیق میثاق امنیتی در کابل است ۶۹ درصد – پیشنهادات و انتقادات ۲۰ درصد – مخالفت ۹ درصد و رکیک گویی ۲ درصد. بهتر است مثبت فکر کنید.

نوت: به نظر شما کابل ننداری که سال ها است بی کاره و باطل مانده است چه شود؟ امیدوارم پیش قضاوت نکنید و با خونسردی نظر بدهید. ما درنظرداریم به اساس نظریات شما کابل ننداری را از حالت کنونی اش بیرون سازیم.

امرالله صالح


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
امرالله صالح
جرم
نظرات بینندگان:

>>>   در اجراآت ات برکت

>>>   آقای صالح،
یک چیزی را به نام فرهنگ یاد میکنند و ما یک وزارت داریم که یک بخش نامش فرهنگ است.اطلاعات و فرهنگ.
کابل ننداری ، یک واژه ترکیبی از کابل و ننداری است که ننداری یک واژه پشتو و از ننداره گرفته شده.
ننداره در فارسی تماشا معنی میدهد و کابل ننداری به معنی محل تماشا که در گذشته هایی که فرهنگ و کار فرهنگی در این کشور ارزش داشت ، کابل ننداری محل نمایش های تیاتر بود و نام آوران تیاتر کشور در آنجا هم نمایشنامه اجرا میکردند و هم ممثلین را تربیه میکردند.
از آنجائیکه تیاتر و نمایشنامه یک کار فرهنگی است و مثل سینما ها و کتابخانه ها باید مسولیت آن به وزارت فرهنگ سپرده شود که در آنجا اهل فن و حرفه در موردش تصمیم بگیرند.
شاید ساختمان کابل ننداری کهنه شده و نیاز به ترمیم و بازسازی دارد، اما در هر حال شهر نیاز به صالون و صالون های نمایش دارد و کابل ننداری قدیمی ترین صالون نمایش در شهر کابل است.
شما در مورد زیاد تشویش نکنید.
مراکز فرهنگی از جمله کابل ننداری و سینما ها و کتابخانه ها و امثالهم را بسپرید به وزارت اطلاعات و فرهنگ و از وزارت فرهنگ بخواهید که در مشورت با اهل حرفه و فن در مورد تصمیم بگیرند .
جناب عالی فقط در ایجاد سهولت های بودجوی و تسریع امورات بازسازی کمک کنید تا مردم شهر کابل تا بهار یا نهایتا" تابستان سال آینده شاهد اولین نمایشنامه
در صالون باز سازی شده کابل ننداری باشند.

شهرداری ها در تمام دنیا مسولیت خدمات رسانی به شهر را دارند و مدیریت امور شهری.
در قدم اول یک ماده قانون اساسی را که از ۲۰ سال به اینطرف فراموش کرزی و غنی و امرالله صالح شده به یاد تان می آورم و آن راه اندازی انتخابات شورای شهر و شهرداری ها است که مثل انتخابات ریاست جمهوری و پارلمان از وظایف حکومت است.
چرا انتخابات شهرداری ها انجام نمیشود؟؟؟؟؟

نکته دیگر اینکه ایجاد زیر بناهای اساسی شهری از وظایف عمده شهر داری است.
سیستم کانالیزاسیون شهری کجا است؟؟؟؟؟
این همه بلند منزل و پایین منزل که همه دارای تشناب های عصری هستند آب بدر رفت شان کجا میرود؟؟؟؟؟؟؟
شهر دار های نا آشنا به مسلک ادعا میکنند که ایجاد سیستم بدر رفت شهری یک بودجه و طرح چند ملیاردی میخواهد و این کاملا" دروغ است.
سیستم بدر رفت شهری را میتوان به گونه منطقوی ساخت و بعد تصفیه ، آب قابل استفاده را یا به دریا وصل کرد یا استفاده مجدد کرد.
نمونه اش همین تصفیه گاه آب بدر رفت های دانشگاه کابل و علی آباد است که در جوار سرک دهمزنگ - کوته سنگی اعمار شده و متصل دیپوی سابقه.

مثلا" خیر خانه ، میشود که برای هر بخش آن یگ تصفیه خانه درست کرد و این کار را در یک هم آهنگی حکومت و بخش خصوصی میتوان انجام داد.
شرکت های خصوصی ایجاد میشود و سرمایه گذاری میکند و بعد در مقابل ارائه خدمات از هر واحد ساختمانی وصل شده به شبکه پول اخذ میکند.
شهرداری های مدرن بیشتر تقسیم کننده کار و نظارت کننده هستند تا مجریان پروژه های خورد و کلان.

در قسمت آبرسانی هم به همین شیوه و در قسمت پاک کاری و نظافت شهری و در قسمت سر سبزی شهری در تمام این امور باید شرکت های خصوصی ایجاد شود و وسایل مدرن را به کار گیرند و انجام وظیفه کنند ، شهر داری فقط تنظیم امور و پرداخت وجوه را همزمان با نظارت به عهده دارد.
ریاست تنظیف و سرسبزی ، ریاست آبرسانی و به ده ها ریاست دیگر در شهر داری باعث پنداندن تشکیلات شهرداری و کندی امور گردیده است.
شهر سازی کار وزارت مربوطه است نه کار شهر داری.
شهرداری از نامش پیدا است که شهر دار است نه شهر ساز.مثل سرایدار که یک سرای را اداره میکند نه اینکه بسازد.
قصه دراز شد باقی اش برای بعد.

>>>   سیار عالی جناب معاون صاحب اول موفق وکامگار باشید
نظری

>>>   ۱- بلند منزل های غیر قانونی و غیر معیاری که تا حال ساخته شده ، تماما" به حوزه خای پایس و نواحی شهرداری رشوت پرداخته اند ، باید پیگیری شود و اشخاص ک افراد رشوت گیرنده شناسایی و مجازات شوند ، هیچ بلند منزلی بدون پرداخت رشوت بلند منزل نشده است.

۲- تمام بادیگارد های مسولین باید بایومتریک وDNA شوند و نمبر اسلحه شان باید در کارت جواز حمل سلاح شان درج شود.

۳- دزدی های ککد ۹۱ نیز پیگیری شود و مصارف لوی جرگه های تقلبی و غیر قانونی هم باید علنی شود و با جزئیات در دسترس عام قرار گیرد.

۴- حادثه دانشگاه کابل نباید به یکی دو نفر خلاصه شود.
تمام جزئیات باید معلوم شود و از نیروهای امنیتی مستقر در دروازه های دانشگاه تا تمام شاملین قضیه انتحار و عاملین و معاونین و دست های داخلی همه باید افشا شود و ریشه و تبار و قوم و قبیله همه شان علنی شود تا مردم بدانند که افراد قریه و ده و قصبه شان چه جنایت هایی انجام داده اند و خود در جلو گیری آن کوشا باشند.
حزب تحریر باید زیر پوشش اطلاعاتی قرار بگیرد و همه احزاب منابع تمویل خود را روشن کنند.

۵- آسان ترین و شرعی ترین پاسخ به تروریستان دست گیر شده قصاص است.
چه سود که دستگیر میکنید و چند ساای در مهمانی نگاه میدارید و بعد رها میکنید تا باز بکشد.

۶- در قضیه میراث و باقی دعوی های فامیلی ، کوشش شود که علما در مساجد به جای پرداختن به قضایای بین‌المللی مسایل ساده شرعی را به مردم آموزش دهند و همزمان مطبوعات و نشرات صوتی و تصویری و نهاد های انجویی در آگاهی عامه سهم بگیرند و تا سطح آگاهی مردم بالا برود.
در مکرد دست فروش باید یاد آور شوم که ترور های شهری تاکتیک های مختلف دارد و یکی آن استفاده از حرفه دست فروشی یا تبنگ فروشی و کراچی میوه و امثالهم است، امنیت ملی کم ترین کارش باید به کار گیری افراد عام جامعه به مثابه چشم اظافی باشد و ک در صورت دادن راپور دقیق پرداخت پول به افراد، مشکل حل میشود.در زمان نجیب از گدای روی بازار گرفته تا ملای مسجد و تا زن های خود فروش و تا مرد های ایله گرد و تا کلپ های بلیارد و تا معتادین روی سرک همه و همه منابع اطلاعاتی و چشم های کرایی خاد نجیب بودند .

۷- ۳۶۰۰ مجرم ثبت شده در دستگاه امنیتی باید گروپ بندی شوند که چه تعداد مجرم متکرر است و چرا رها شده اند، قوانین باید تغیر کند و مجرم متگرر نباید مورد عفو قرار گیرد ولو که کرونا تحدید اش کند.

۸- قوه قضائیه باید پنجاه فیصد کارش را در نهاد های پولیس و دادستانی انجام بدهد و فقط قضایایی به محکمه برود که حتما" قابل جزا باشند و قاضی باید با سرعت عمل کند.نهاد های پولیس و دادستانی باید کورس های حقوقی بگیرند و به خصوص پوایس یک بخش مخصوص در حوزه ها ایجاد کند تا قضایا را به سرعت از نظر حقوقی و جزای تفکیک کند.
قضات و کارمندان محاکم باید ثبت دارایی کنند ، در غیر آن تا رشوت باشد چکش عدالت ناکارا است.

۹- چناب صالح
شما که تجربه مقاومت را دارید ، مناطقی که در زمان مقاومت به حیث پناهگاه و عملیات گاه طالب عمل کردند فعلا" دوباره فعال شده اند مثل قره باغ و شکردره و قریه جات بگرام قلعه نصرو و قلعه گلی و همین گونه تا آخر بدخشان و تا فاریاب و تا اقصی نقاط کشور.
امنیت ملی در این ساحات باید بیشتر فعال شود.

۱۰- آقای صالح
مشکل آب های روی جاده ها از سال ها به اینطرف وجود دارد و ۱۰۰ فیصد از کم کاری شهرداری است.
شهر داری باید پیش از آغاز بارندگی ها این مشکل را با مراجع مربوطه حل میکرد.
هر سال این مشکل تکرار میشود و یک دلیل اش نبود سیستم انتقال آب های سطحی است.
جوی ها ساخته شده اما در نهایت به دریا وصل نشده.
هنوز هم سر وقت است دیده شود که چه میشود.

۱۱- درد اصلی مردم در رکیک گویی معلوم میشود ، بسیار جدی بگیرید. مردم درد دارند و وقتی میبینند که همه وعده های سر خرمن است و تکرار در تکرار زبان به تنبیه آنچنانی میگشایند و رنه کسی که سواد نوشتن دارد از حد اقل تربیه هم برخوردار است.

۱۲- اقای صالح
مثل کابل ننداری بسیار مناطق شهر کابل و ساختمان های عامه رو به فرسودگی میروند، موردی عمل نکنید .
تمام این ساختمان ها باید زیر پوشش نهاد های مربوطه قرار بگیرند و نهاد های مربوطه به اساس پلان فنی و علمی و تخنیکی عمل کنند. سینما ها ، نمایشگاه ها ، صالون های نمایش و تیاتر در کل مراکز فرهنگی باید در اختیار وزارت فرهنگ قرار بگیرد تا کار شهرداری کمتر شود.
سوال من از شما این است که در بخش فرهنگی چه مقدار بودجه مصرف میشود؟
چند سینما در شهر باز سازی شده و فعال است؟
چند صالون تیاتر فعال است؟
چند کانون نویسندگی و شعر و نقاشی و امثالهم در شهر فعال است؟؟؟؟
چند آموزش گاه موسیقی و محا های کنسرت های عمومی فعال است؟؟؟؟
مردم از زیر بار این همه فشار روحی به کجا پناه ببرند تا لحظه به اصطلاح عام غم غلط کنند.
وزارت فرهنگ را بگذارید که با دست باز عمل کند.
افغان فلم را احیا کنید و آرشیف اش را از زندان ارگ بیرون کنید.

تو نوشتی و من شهروند هم نوشتم.
تو نوشتی من خواندم
من نوشتم تو خواهی خواند یا نه ، خدا میداند.
این که نوشتم( تو )از صمیمیت است نه از گستاخی.
یا هو

>>>   در هیچ کجای دنیا امنیت بدون صلابت و قاطعیت امکان پذیر نیست هرشیوه ای کار می تواند مخالفاین خود را بر اساس نظر و یا بر اساس اغراض شخصی ووووداشته باشد اما هیچ یک از آنها حق ندارد مانع کار اون کسی شود که مسئولیت امنیت را دارد مسئول حق دارد بر اساس قانون و شیوه و روش خود عمل مخصوصا اون شیوه ای که از ان جواب می گیرد آقای صالح این شیوه کاری شما شاید در مملکت ماه برای فعلا بهترین شیوه کاری باشد اما نیاز به تکمیل دار که یکی از مکمل های ان رویه واحد مسئولین جزائی با مجرمین است این مسئله را باید بامسئولین قضایی محاکم کشور و رئیس جمهور روشن کنید نکنید قانون وجود دارد اما اجرا مشکل دارد خاست مردم این نیست که همه را بکشید اما مردم همه خواهان اینست که در این شرایط جای عفو و بخشش نیست مجرم باید با عدالت به اشدمجازات مواخذه شود در قانون جزائی افغانستان جرم قاتل سارق مفسید فی الارض معلوم است اگر این هماهنگی صورت نگیرد باز مثل پنج هزار جانی همه باهدایا آزاد شود کار ناقص خواهد ماند و اون ثمره لازم را نخواهد داد این خیلی مهم است آقای صالح رویش وقت کن شما آدم با هوشی هستید


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است