ترس و امید پشت میز گفتگوی صلح افغانستان در قطر
طالبان می ترسند که جو بایدن موافقتنامۀ دوحه را بی اعتبار اعلام کند و عملی نسازد. خلیلزاد تلاش هایش را برای پیشرفت مذاکرات صلح در قطر تشدید کرده است 
تاریخ انتشار:   ۱۵:۵۳    ۱۳۹۹/۸/۲۶ کد خبر: 165532 منبع: پرینت

1 – ناتو و اروپایی ها می ترسند که ترامپ تمام نیروهای امریکایی را از افغانستان تا سال نو میلادی و تا پیش از آنکه قصر سفید را ترک کند، خارج سازد. ترامپ قبل از انتخابات این را گفته بود و جابجایی هایش در وزارت دفاع پس از شکست در انتخابات، این ترس را بیشتر ساخته است.

2 – دولت افغانستان نیز از اقدام ناگهانی ترامپ در خروج نیروهای امریکایی پیش از رفتنش از قصر سفید می ترسد، هرچند که این ترس را آشکار نکند.

3 – طالبان می ترسند که جوبایدن با رفتن به قصر سفید موافقتنامۀ دوحه را بی اعتبار اعلان کند و یا به آن اعتنایی نشان ندهد و عملی نسازد.

4 – در میان این ترس ها، زلمی خلیلزاد پس از انتخابات ریاست جمهوری امریکا و شکست ترامپ تلاش هایش را برای پیشرفت مذاکرات صلح افغانستان در قطر تشدید کرده است. تسهیل کنندگانی همچون سازمان ملل، قطر، ناروی و برخی کشورهای دیگر فعال تر شده اند. در نتیجه، از پیشرفت در توافق بر سر طرزالعمل مذاکرات میان هیئات دولت و طالبان سخن می رود. در حالی که طالبان تا اکنون فقط می خواستند موافقت نامۀ دوحه مبنای مذاکرات صلح باشد و نخستین بند طرزالعمل مذاکرات را تشکیل بدهد که هیات دولت آنرا نپذیرفت و مذاکرات طی این دو ماه به بن بست خورد. حالا این بست به عنوان یک نقطۀ امید در حال شکسته شدن است و راه برای ادامۀ مذاکرات هموار می شود.

5 – اما این امیدی که با فعال ترشدن خلیلزاد شکل می گیرد، آن ترس را بیشتر و واقعی تر می نمایاند. شکست این بن بست بر سر طرزالعمل می تواند دستاویزی برای ترامپ شود تا تمام نیروهای امریکایی را تا پیش از آنکه قصر سفید را ترک کند، به امریکا برگرداند.

6 – با خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان آسمان به زمین نمی خورد و قیامت برپا نمی شود، اما طالبان این خروج را به معنی بازگشت امارت طالبانی خودشان تلقی می کنند و در بهار پیش رو، بهار افغانستان را به جهنم جنگ بازگشت امارت طالبانی تبدیل خواهند کرد. مسلم است که دولت افغانستان و مردم مخالف طالبان با پای خودشان به این جهنم نخواهند رفت و طالبان را نخواهند گذاشت تا از این جهنم خود ساختۀ شان به سلامت بگذرند و امارت طالبانی بسازند.

محمد اکرام اندیشمند


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
خلیلزاد
گفتگوهای قطر
نظرات بینندگان:

>>>   روی خلیل زاد سیاه باد
گربه به آشپز خانه رفت

>>>   جناب اندیشمند خردمند ما هنوز فکر میکنند که این نشست ها نشست بخاطر صلح است و هم آرزو دارند نتیجه دهد.
میترسم جناب اندیشمند نیز مانند حفیظ منصور به اصطلاح پنجشیریان ( ناخورده و نابرده )در تلک خوش بینی و ساده اندیشی گرفتار آمده باشند!

>>>   مشخصه طالبان بیاد افغانها میخوان باز بیان ایران
پیشنهاد به ایران اینه که ابتدا یک دیوار بتنی یا فولادی عظیم در مرز با افغانستان بساز بعد سیمهای خاردار بلند بعد یک خندق عمیق که در زیر آن پر از نیزه باشد بعد به عرض یک کیلومتر مین گذاری شود بعد یک دریاچه مصنوعی با هزاران تمساح که اندک نجات یافتگان خوراک تمساح ها شوند
البته میتوان از شیر و ببر و پلنگ هم استفاده کرد
بعد یک باتلاق بزرگ ایجاد کرد
در آخرین مرحله یک اردوگاه نظامی برای طالبان که بیشتر شپشو و کثیف و بوی جوراب میدهند در نقطه آخر به دیدار اندک نجات یافتگان و عودت به قلب آسیا
در آخر خدواند رحتمشان کند. خخخ

>>>   امریکا وخلیل زاد باید غرامت هر کشته افغان را بعد از آزادی ۶۰۰۰ زندانی که به بهانه صلح از زندان ها آزاد وباز یکبار دیگر سنگر طالبان را چاق نمودند بپردازند وهم خلیل زاد محکمه شود،زیرا فریبکاری نموده است .
سران طالب که در بدل آزادی طالبان با امریکا مذاکره نموده بودند بایداز دبی وعمارات گرفتارشده تا دربدل زندانیانشان روانه زندان گردند.
ک ع


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است