یونان یک پناهنده افغانستانی را محاکمه می‌کند
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۰۷    ۱۳۹۹/۸/۲۷ کد خبر: 165539 منبع: پرینت

دادستانی یونان یک مرد جوان افغان را که به هنگام عبور از آب‌های ترکیه به یونان پسر ۶ ساله خود را از دست داد، به اتهام "غفلت و به خطر انداختن جان فرزندش" به دادگاه فراخوانده است.
بنابر گزارش‌ها، این نخستین بار است که دادستان‌ها در یونان چنین پرونده‌ای را به دادگاه می‌برند.

قایق بادی حامل این مرد افغان که هویتش علنی نشده و ۲۵ مهاجر دیگر روز هشتم نوامبر (یک هفته پیش) در نزدیکی جزیره ساموس واژگون شد.
آن شب این مرد ۲۵ ساله توانست خود را به ساحل برساند اما پسر ۶ ساله او در تاریکی نیمه‌شب در میان امواج گم شد و آب پیکر بی‌جان او را صبح روز بعد به ساحل آورد.

فعالان حقوق پناهجویان می‌گویند دادگاهی کردن این مرد افغان "حمله مستقیم به حقوق پناهندگی است" و دادستان‌ها باید علت تاخیر "۶ ساعته" گارد ساحلی برای فرستادن تیم جستجو را پیگیری کنند نه پدری را که به محض رسیدن به ساحل به دنبال کمک برای نجات فرزندش رفته است.

هزاران پناهجو در سال جاری میلادی تلاش کرده‌اند خود را از ترکیه به یونان برسانند. بنابر گزارش سازمان ملل متحد تنها ۱۴۰۰ نفر در ۱۱ ماه گذشته خود را به سواحل جزیره ساموس رسانده‌اند.

چنانچه دادگاه او را گناهکار تشخیص دهد این مرد افغان ممکن است به تحمل مجازات ۶ تا ۱۰ سال حبس محکوم شود.
وکیل او به بی‌بی‌سی گفته با وجود این که تلفن امداد و درخواست کمک برای گارد ساحلی یونان در حدود نیمه شب انجام گرفته اما تنها حدود ۶ ساعت بعد یک خودرو آن هم برای بردن جسد ارسال شده است.

این وکیل گفته پولیس باید چرایی این تاخیر را بررسی کند نه این که عمل پدری را مورد مواخذه قرار دهد که به محض رسیدن به خشکی تلاش کرد خود را به آبادی برساند و کمک پیدا کند.
سخنگوی گاردساحلی یونان می‌گوید جستجوی اولیه هیچ قایقی را پیدا نکرد و تاریکی شب مانع از عملیات جستجو می‌شد.

یونان از سال ۲۰۱۵ شاهد موجی بزرگی از پناهجویانی بوده که اغلب از جنگ سوریه و اوضاع افغانستان گریخته بودند. بسیاری از آنها از مسیر آب‌های میان ترکیه و یونان قصد رسیدن به اروپا را داشتند و به همین علت هم صدها نفر طی چند سال گذشته در این آبها غرق شده‌اند.

یک سال پس از اوج این مهاجرت‌ها، ترکیه با اتحادیه اروپا توافق کرد که در ازای دریافت کمک‌های مالی تلاش کند هزاران پناهجو را در داخل خاک خود نگه دارد.
اما از آن زمان تاکنون روابط ترکیه با اتحادیه اروپا بر سر مسایل گوناگونی رو به زوال رفته است و با وجود این که اتحادیه اروپا قول افزایش کمک‌ها را به آنکارا داده، ترکیه از اوایل سال جاری میلادی مرز خود با یونان را بازگشود و در خلال ماه‌های گذشته هم موج جدیدی از پناهجویان برای رسیدن به اروپا دل به آب‌های سهمگین دریای اژه زده‌اند.

شکل‌گیری موج جدید پناهجویان در چند ماه اخیر حتی به افزایش تنش در جزایر یونانی واقع در دریای اژه شده است.
اردوگاه‌های پناهجویان در جزایری چون ساموس و لسبوس فراتر از ظرفیت رفته و شرایط اقامتی هم بسیار دشوار و نامناسب گزارش شده است.
در ماه سپتامبر آتش‌سوزی در کمپ جزیره لسبوس، حدود ۱۲۰۰۰ پناهجو را آواره کرد. در جریان آن، مقام‌های یونان ۴ مرد افغان را به عنوان مظنونان راه‌اندازی آن آتش‌سوزی متهم کردند.
دولت یونان تلاش می‌کند مانع از آن شود که این کشور به عنوان دروازه‌ای برای مهاجرت به اروپا قلمداد شود و به همین علت هم اقداماتی در جهت منصرف کردن و دور نگه داشتن مهاجران جدید انجام می‌دهد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
یونان
پناهنده افغانستانی
نظرات بینندگان:

>>>   مثلا رفته بود برای آینده فرزندش
ولی الان دیگه فرزندی در کار نیست
آخه به چه قیمتی الان فکر کن به خود طرف اقامت بدن چه فایده داره آخه
من هیچوقت حتی در بحرانی ترین مواقع حاضر نیستم وطن خودم رو ترک کنم به هیچ وجه
اگر تمام این مهاجرین که به اروپا رفتند که اونجا هز حقوق بشر و رفاه برخوردار بشن در افغانستان قیام کرده بودند هم طالبان نابود شده بود هم حکام فاسد

>>>   مارا زخیر تو امید نیست شر مرسان
اگر به واقعیت گرایم وبه حقیقت تن در دهیم همه مشکلات کشورهای که مردمشان مهاجر میشوند از اثر مداخلات وتطبیق برنامه های استعماری کشورهای غربی وامپریالیزم جهانی است انها بخاطر رقابت های منطقوی وگسترش نفوذ استعماری خود زمینه های قتل وخونریزی وکشتار را درین کشور ها دامن میزنند ودر جا های که اجنت ها ومزدورانشان ضعیف عمل مینمایندبه بهانه های واهی وبی اساس خود داخل اقدام میشوند ولشکر کشی مینمایند میکشند ومیسوزند وتاراج مینمایند ومتاسفانه سازمان ملل متحد را نیز در کنترول وحیطه ای قدرت خود گرفته اند که در صورت ضرورت از قیصله های این سازمان جهانی ولی در گرو استعمار کار میگیرند در کشورهای خودشان نیز اکثریت ملت هارا احزاب بزرگ واستعماری در اختیار گرفته سایر ملت را به نفع خویش استعمال مینمایند وقتی عده ای از مردم بخاطر حفاظت مال وجان خود وتربیه ای اینده ای اولاد خویش با هزار تاثر وتحسر وطن ابای خودرا ترک مینمایند وبه هر جای ممکن پناه میبرند باز همین مدعیان دروغین حقوق بشر و...صدها موانع ومشکلات را در برابر انها ایجاد مینمایند ومیکوشند تاهمه ای مردم به ان اتشی که افروخته اندبسوزند این جوانی که طفل عزیزخودرا از دست داده بجای تسلیت وهمدردی اورا به محاکمه میکشند!!! در گذشته ها اگر پاسپورت امریکا والمان وانگلیس را در پشت دروازه های افغانها می اوردید کسی حاضر نبود وطن عزیز خودرا ترک نماید ولی کنون که وطن مارا به جهنم تبدیل نموده و۵ ملیون افغان را کشته و پنج ملیونرا معلول ومعیوب نموده و۵ ملیون را به مواد مخدر معتاد ساخته اند وبیش از پنج ملیون هم به دیار غیر پناه برده اند وهمه روزه منت ورویه ای زشت کشورمیزبان را تحمل مینمایند وعده ای ازین کشور ها حتی سیم کارت وحساب بانکی باسم مها جر افغان باز نمی کنندوخیلی هاراهم بی غیرت ووطن فروش تربیه نموده اند با اینهمه چنان اتشی را درینجا افروخته اند که احتمال خاموشی ان به این زودی ها متصور ومیسر نیست پس تو بگو مردم مجبور ومستضعف وبیچاره ای ما چه کار نمایند وکجا بروند؟وگرنه دل سنگ هم باشد حاضر نیست جگر گوشه اش به پیش چشمش به دریا غرق شود وصدا بزند که پدر جان غرق شدم وپدر بیچاره هیچ کاری از دستش برنیاید هزار اه وافسوس به حال این بشر دوست های دروغین
ملا عبدالله کارگر از سانچارک

>>>   به این آقای ملا عبدالله کارگر
کاملا معلومه که داری در مورد کشور سرافراز من صحبت میکنی.اگر کور نباشی وببینی که حتی مهاجرین غیرقانونی در همین سایت دارند کامنت می گذارند پس این سیمکارت ار کجا در دست اینهاست؟
در دفعه دوم چشمات رو قشنگ تر بازکن و ببین در همین سایت راجب داشتن حساب بانکی مهاجرین و حتی داشت عابر بانک نوشته است
اگر در افغانستان هر کس کهقاچاقی و غیر قانونی وارد شود برای آن حساب باز میکنید در ایران متاسفانه این اتفاق نخواهد افتاد
در آخر راجب بی غیرت خواندن کسانی که در ایران بزرگ شدن باید بگم حتی یک مورد انتحاری از کسانیکه در ایران به دنیا اومدند یا زندگی کردند در افغانستان وجود ندارد
اگر از نظر تو انتحاری معنیش بی غیرتیست بله اینها بی غیرتند

>>>   به عبدالله کارگر از سانچارک
مطمءن باش مهاجرین افغان در ایران بسیار شرایط بهتری نسبت به اون پناهندگان مظلوم تاجیکستان که از جنگ داخلی پناه آورده بودند به شما که بیچاره ها رو اموالشون غارت و به زن و بچه آنها تجاوز کردید و هنوز که هنوز از یادشان نرفته بهتر هستند
کسی از کسی انتقاد میکنه خودش بی عیب باشه
وقتی سیل زدگان پاکستان مجبور شدند بیان افغانستان من قشنگ یادمه رسانه های افغانستان چه فریادهایی میزدند و میگفتند اینها مریضی دارند
کور خود بینای دیگران هستید شما


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است