ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم زنان هرات در کابل
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۲۵    ۱۳۹۹/۸/۲۸ کد خبر: 165544 منبع: پرینت

ششمین "جشنواره بین‌المللی فیلم زنان هرات" در قصر تازه‌بازسازی‌شده دارالمان در کابل گشایش یافت.
بنا به اعلامیه این جشنواره، در دور ششم بیش از سه هزار فیلم از ۱۲۲ کشور در دو بخش عمومی و "سینمای زنان" (فیلم‌هایی متمرکز بر مسایل مرتبط به زنان) از سوی فیلمسازان به این جشنواره رسیده است.

رویا سادات، فیلمساز شناخته شده افغانستان و از مسوولان برگزاری این جشنواره به بی‌بی‌سی گفت جشنواره امسال صدایی از نشانی زن، هنر و فرهنگ است. او با اشاره به مباحث جاری صلح در فضای سیاسی افغانستان اضافه کرد:"در این فضای پیچیده و ناامن که انتظار صلح را در کام تلخی‌ها و خشونت‌های روزافزون فرو برده‌است، ما تلاش می‌کنیم تا از دریچه هنر و فرهنگ به سهم خویش صدایی برای صلح باشیم."

"ما به انتظار روزهای بهتر عاشقانه کار می‌کنیم و باورداریم که سهم کوچک هر کدام ما برای تغییر، نویدبخش فردای بهتر است."
از این میان ۷۳ فیلم از ۲۷ کشور از جمله ایران، فرانسه، هند، بریتانیا، آمریکا، آلمان، ترکیه و روسیه در بخش مسابقه و نمایش ویژه راه یافته اند.

هنرمندان ایرانی و هندی حاضر در این جشنواره؛
مهمانان ویژه این جشنواره بیجایا جنا، بازیگر و کارگردان هندی و افشین هاشمی، فیلمساز ایرانی است که فیلم او دختر شیرازی از او نیز در بخش مسابقه بین‌المللی راه یافته است.

هیأت داوران این جشنوار هم متشکل از دوازده نفر از سینماگران و فعالان حقوق زن از، هند، آمریکا، اسپانیا، روسیه، یونان، تاجیکستان، فرانسه، ترکیه و ایران است. از جمله نرگس ابیار، کارگردان فیلم "شبی که ماه کامل شد" از ایران؛ شرافت عربووا، فیلمساز از تاجیکستان، هیدی بش هوارد، تهیه‌کننده فیلم و فعال حقوق زنان از آمریکا؛ بیجایا جنا، بازیگر و کارگردان از هند عضو کمیته داوران این جشنواره‌اند.
برمک اکرم و نصیر هاشمی از افغانستان نیز عضو هیأت داوران این جشنواره هستند.

برگزارکنندگان این جشنواره می‌گویند فیلم‌های جشنواره امسال در ولایت‌های کابل، هرات، بامیان، ننگرهار و سرپل به نمایش در خواهند آمد.
هدف برگزاری این جشنواره بازتاب جنبه‌های مختلف حقوق زنان از جمله خشونت علیه زنان، هویت و برابری جنسیتی از طریق لنز و پرده سینما خوانده شده است.

در بیانیه این جشنواره آمده است: "جشنواره‌ بین‌المللى فیلم زنان هرات در پی ایجاد گفتگویی جدی میان نخبگان و چهره‏های فرهنگی در ارتباط با مسایل مرتبط به ‏حقوقِ فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی زنان است. ابزار ما برای تلاش در این راستا سینمای معناگرا و متعهد است. ما در این منطقه - قلب آسیا- زمینه‏ای را فراهم کرده‏ایم تا نخبگان افغانستان، منطقه و جهان بتوانند گرد هم بیایند و از ره‌گذر تبادل تجربیات خود برای دستیابی به آینده‏ای روشن‏تر و عادلانه‏تر برای جهان قلم و قدم بزنند."
مراسم این جشنواره چهار روزه شامل اهدای جوایز، نمایش فیلم‌ها در سالن‌ها و سینماهای مختلف کابل و ولایت‌های دیگر، مباحث و موسیقی است.

نخستین جشنواره منطقه با تمرکز به موضوع زنان؛
جشنواره بین‌المللی فیلم زنان هرات در سال ۲۰۱۳ بنیان‌گذاری شد و نخستین جشنواره فیلم با تمرکز به موضوع زنان در منطقه خوانده شده است.
برگزارکنندگان این جشنواره می‌گویند از زمان آغاز فعالیت این جشنواره، هزاران فیلم از سراسر جهان با موضوع زنان به دبیرخانه آن رسیده است.

فیلم‌های منتخب توسط هیأت گزینش شامل بخش‌های فیلم‌های بلند داستانی مسابقه بین‌المللی (با دو بخش فرعی، سینمای جهان و سینمای زنان)، فیلم‌های کوتاه داستانی و انیمیشن بخش مسابقه بین‌المللی، فیلم‌های مستند کوتاه و بلند بخش بین‌المللی، فیلم‌های بخش مسابقه داخلی، فیلم‌های خارج از مسابقه (نمایش ویژه) است.

این جشنواره قرار است روز پنجشنبه (۲۹ عقرب) با برگزاری مراسم اختتامیه به کارش پایان دهد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
فیلم هرات
جشنواره فیلم
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است