خالد: شمار نیروهای خارجی افزایش می یابد
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۳۲    ۱۳۹۹/۸/۲۸ کد خبر: 165546 منبع: پرینت

اسدالله خالد، نامزد وزیردفاع ملی روز سه‌شنبه، ۲۷ عقرب در ارایه برنامه‌اش به مجلس نمایندگان، می‌گوید که بر عکس گزارش‌ها درباره خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، امکان دارد شمار نیروهای خارجی در افغانستان افزایش یابد.
او اطمینان می‌دهد که نیروهای خارجی به‌گونۀ کامل از افغانستان، بیرون نخواهند شد.

آقای خالد افزود که هیچ تشویشی برای بیرون شدن کامل نیروهای خارجی از افغانستان، وجود ندارد.
با این هم آقای خالد می‌گوید که هرگاه نیروهای خارجی به گونه کامل از افغانستان بیرون شوند، نیروهای افغان ۹۶ درصد عملیات‌ها را خود بر عهده دارد و تنها در ۴ درصد به پشتیبانی هوایی نیروهای خارجی، نیاز دارند.

او همچنان از شکست برنامه‌های طالبان در یک سال گذشته برای سقوط ولایت‌های قندوز، ارزگان، فراه و غزنی و پس‌گرفتن نُه ولسوالی از دست این گروه و نجات ۷۰۰ زندانی از زندان‌های طالبان، خبر می‌دهد.
او از ادامۀ جایگزین شدن هواپیماهای امریکایی به‌جای هواپیماهای روسی در نیروهای هوایی کشور خبر می‌دهد و می‌گوید که روند ساخت و ساز برای استفاده از این هواپیماها در بخش‌های گوناگون، ادامه دارد.

در کنار این، نامزد وزیردفاع ملی می‌گوید که در سال آینده روند ایجاد واحدهای تازۀ نظامی به نام رنجرها در قول اردوها، ایجاد خواهد شد تا از مصروفیت بیشتر نیروهای کماندو در هربخش، جلوگیری شود.

این گفته‌ها در حالی ابراز می‌شوند که روزنامه امریکایی نیویارک تایمز روز دوشنبه گزارش کرده‌‌است که قراراست ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده، دستور خروج هزاران نیرو را از افغانستان، عراق و سومالیا پیش از پایان دورۀ ریاست‌جمهوری‌اش تا ماه جنوری سال آینده، صادر کند.

به گزارش نیویارک تایمز، ترمپ بر خلاف راهنمایی‌های مقام‌های بلند پایۀ نظامی می‌خواهد تا پایان سال روان میلادی، ۲ هزار و ۵۰۰ سرباز امریکایی را از افغانستان و عراق، به خانه‌های شان برگرداند.
با این کاهش، شمار نیروهای امریکایی درافغانستان، از ۴ هزار و ۵۰۰ تن به ۲ هزار و ۵۰۰ تن و شمار نیروهای امریکایی درعراق هم از ۳ هزار، به ۲ هزار و ۵۰۰ تن، کاهش خواهد یافت.

اما برخی از تحلیل گران امریکایی این تصمیم ترمپ را با توجه به اوضاع شکنندۀ افغانستان انتقاد می‌کنند و می‌گویند که این کاهش پیش ازاین مشروط به نتیجه بخش بودن مذاکرات میان هیئت افغانستان و طالبان در دوحه، پایتخت قطر و نیز کاهش خشونت‌ها در افغانستان بود، درحالی که درماه‌های اخیر به گفتۀ آنان، خشونت‎ها تا ۵۰ درصد افزایش یافته‌اند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
خالد
نیروهای خارجی
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است