استولتنبرگ: رفتن از افغانستان بهای سنگینی دارد
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۴۹    ۱۳۹۹/۸/۲۸ کد خبر: 165548 منبع: پرینت

همزمان با پخش گزارش‌ها از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هشدار می‌دهد که بیرون شدن شتاب‌زده از افغانستان، بهای سنگینی خواهد داشت.
استولتنبرگ در اینباره می‌گوید: "افغانستان بار دیگر به محلی برای تروریست‌های بین‌المللی برای برنامه ریزی و سازماندهی حملات به کشور ما، متبدل خواهد شد."

او افزود که گروه داعش بار دیگر در این کشور جان خواهد گرفت و در سوریه و عراق، شکست خورده‌است.
او می‌افزاید: "متحدان ناتو از روند صلح در افغانستان حمایت می‌کنند. به عنوان بخشی از این روند، ما در حال حاضر به گونۀ قابل توجهی حضور خود را تنظیم کرده‌ایم."
او می‌گوید که شمار نیروهایش در افغانستان زیر بررسی گرفته‌است و می افزاید: "اکنون ما حدود ۱۲ هزار نیرو در افغانستان داریم و بیشتر از نیمی از این نیروهای، غیر امریکایی هستند."

به گفتۀ او، حتی اگر امریکا افغانستان را ترک کند، ناتو به مأموریت، آموزش، مشوره‌دهی و کمک به نیروهای امنیتی این کشور، ادامه خواهد داد.
او در ادامه می‌گوید: "ما همچنین متعهد به‌تمویل آنها (نیروهای امنیتی افغان) تا سال ۲۰۲۴ هستیم."
او یک بار دیگر تأکید کرد: "ما افغانستان یکجا رفتیم و هنگامی زمان درست، با هم ترک خواهیم کرد."

به گزارش طلوع، از سوی دیگر، آنگرت کرامپ کارن بائر وزیر دفاع آلمان می‌گوید که هرگونه تصمیم‌گیری دربارۀ خروج نیروها از این کشور، باید براساس شرایط موجود باشد.
بر اساس گزارش رویترز، وزیر دفاع آلمان می‌افزاید که "مذاکرات صلح در حال انجام در افغانستان تاکنون نتایجی را که همه آرزو می‎کنیم ، به همراه نداشته‌است."

این گفته‌ها در حالی ابراز می‌شوند که روزنامه امریکایی نیویارک تایمز روز دوشنبه گزارش کرده‌‌است که قراراست دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده، دستور خروج هزاران نیرو را از افغانستان، عراق و سومالیا پیش از پایان دورۀ ریاست‌جمهوری‌اش تا ماه جنوری سال آینده، صادر کند.

به گزارش نیویارک تایمز، ترامپ بر خلاف راهنمایی‌های مقام‌های بلند پایۀ نظامی می‌خواهد تا پایان سال روان میلادی، ۲ هزار و ۵۰۰ سرباز امریکایی را از افغانستان و عراق، به خانه‌های شان برگرداند.
با این کاهش، شمار نیروهای امریکایی درافغانستان، از ۴ هزار و ۵۰۰ تن به ۲ هزار و ۵۰۰ تن و شمار نیروهای امریکایی درعراق هم از ۳ هزار، به ۲ هزار و ۵۰۰ تن، کاهش خواهد یافت.

اما برخی از تحلیل گران امریکایی این تصمیم ترمپ را با توجه به اوضاع شکنندۀ افغانستان انتقاد می‌کنند و می‌گویند که این کاهش پیش ازاین مشروط به نتیجه بخش بودن مذاکرات میان هیئت افغانستان و طالبان در دوحه، پایتخت قطر و نیز کاهش خشونت‌ها در افغانستان بود، درحالی که درماه‌های اخیر به گفتۀ آنان، خشونت‎ها تا ۵۰ درصد افزایش یافته‌اند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
استولتنبرگ
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   این را باید بدانید که داعش در موجودیت ناتو تقویت خواهد شد نه به بیرون رفت انها چون داعش یک شاخه قوای امریکا است که به خاطر اختلال در ممالک از انها کار می‌گیرد در افغانستان داغش از طرف حکومت خاین تمویل می‌شود و حکومت مسوولیت این پروژه را به دوش دارد نه کسی دیگری

>>>   جناب ستولتنبرگ:
آمدن به افغانستان و بیست سال جنگ تریلیون دالر مصرف و یک میلیون نفر کشته و زخمی بجا گذاشت.
جورج بوش بن لادن را مسؤل حمله به مرکز تجاری نیویارک کرد و از طالبان خواست که او را به امریکا تسلیم کنند.
اگر طالبان او را به امریکا تسلیم میکردند،دیگر بهانه بی به جثرج بوش باقی نمی ماند و او را محاکمه میکردند و موضوع خلاص بود.
اما در صورتی که طالبان مخالفت کردند که او را تحویل نمی دهند،برای امریکا آسانترین کار ترور بن لادن بود،حتی از هوا میتوانست توسط طیاره بی پیلوت او را بمبارد و ترور کند.
اگر خودش نمیخواست،میتوانست توسط اسراییل این کار را انجام دهد.
اسراییل در دهه نود قرن گذشته میلادی،از هوا توسط طیاره بی پیلوت،موتر شیخ یاسین فلسطینی را مورد حمله راکتی قرار داد و جای بجای او را کشت.اسراییل میتوانست در افغانستان نیز برعلیه بن لادن این کار را انجام دهد.
بنأ از روز اول مقصد جورج بوش لشکر کشی به افغانستان و گرفتن بودجه جنگی به افغانستان و ترساندن کشور عربی و مانع خروج سرمایه های آنها از بانک های امریکا و ترساندن جامعه جهانی و متیع ساختن جامعه جهانی تحت رهبری امریکا بود،نه مبارزه علیه تروریزم.
زیرا امریکا در پاکستان نیز پایگاه نظامی دارد و توسط ماهواره جاسوسی از هوا نیز تحرکات طالبان را میبیند ودزیر کنترول دارد و این جنگ ادامه دارد و طالبان از خاک پاکستان داخل افغانستان میشوند و دونالد ترامپ در آغاز ریاست جمهوری اش از رییس جمهور پاکستان نیز تقدیر بعمل آورد که وظیفه خویش را به خوبی پیش میبرد.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است