عمران‌خان در کابل: ما برای افغانستان صلح می خواهیم
 
تاریخ انتشار:   ۱۷:۵۹    ۱۳۹۹/۸/۲۹ کد خبر: 165567 منبع: پرینت

عمران‌خان نخست‌وزیر پاکستان که به کابل آمده‌ و در یک نشست خبری با رییس‌جمهور غنی تأکید کرد که پاکستان هر کاری که ممکن باشد برای کاهش خشونت‌ها در افغانستان انجام خواهد داد.
عمران‌خان، صبح روز پنج‌شنبه ۲۹ عقرب به کابل آمد و با رییس‌جمهور غنی در یک نشست خبری مشترک در ارگ ریاست‌جمهوری دربارۀ سفرش به کابل به رسانه‌ها معلومات داد.

نخست‌وزیر پاکستان گفت که اسلام‌آباد نقشش را برای کشانیدن طالبان به میز گفتگوها ادا کرده‌است؛ اما خشونت‌ها در افغانستان افزایش یافته‌اند.
عمران‌خان گفت: «ما به شما اطمینان می‌دهیم که بیشتر از آن‌چه شما انتظار دارید انجام خواهیم داد.»
او افزود: «پاکستان کشوری‌است که پس از افغانستان خواهان تأمین صلح در افغانستان است.»
نخست‌وزیر پاکستان از رییس‌جمهور غنی سپاس‌گزاری کرد که او را به کابل دعوت کرده‌است. او گفت که پنجاه سال در آروزی سفر به کابل بود که امروز تحقق یافت.

عمران‌خان بیان داشت: «سخن اصلی که اکنون که خشونت‌ها این‌جا [افغانستان] در حال افزایش است، این است که به شما آقای رییس‌جمهور نشان بدهیم که ما، مردم پاکستان و حکومت پاکستان، تنها یک نگرانی داریم؛ چیزی که شما آن را احساس می‌کنید. ما برای مردم افغانستان که در چهار دهۀ گذشته زجر کشیده‌اند، صلح می‌خواهیم.»

رییس‌جمهور غنی در این نشست خبری، سفر عمران‌خان را یک رویداد تاریخی عنوان کرد و گفت که نخست‌وزیر پاکستان یک پیام با خود آورده‌است که «خشونت پاسخ به وضعیت کنونی نیست.»
رییس‌جمهور غنی گفت: «خواست مردم افغانستان یک آتش‌بس همه‌شمول است.»

این نخستین سفر عمران‌خان به کابل است.
وزیر خارجۀ پاکستان، مشاور بازرگانی و سرمایه‌گذاری و مقام‌های ارشد حکومت پاکستان عمران‌خان را در این سفر همراهی می‌کنند.

این در حالی است که چند هفته پیش، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان از پاکستان دیدار کرد.
رییس‌جمهور غنی نیز در ماه جون سال ۲۰۱۹ میلادی به پاکستان سفر کرده بود.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عمران خان
صلح افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   پیش از آمدن عمران خان جلو ترانزیت را گرفتند و میوه های آماده صدور را فاسد کردند و در ختم ملاقات بعد به دست آوردن اهداف خود عمران خان به غنی باز شدن راه برای کاروان ترانزیت را تحفه میدهد .

>>>   Asadullah Nadim
بعضی رسانه های قطر گزارش داده اند که همزمان با سفر عمران خان به کابل و سفر داکتر عبدالله به تورکیه توافق طرزالعمل مذاکرات بین هیءت های حکومت و طالبان در دوحه نهایی شده است

>>>   امروزه پاکستان بیچاره ومضطر گردیده مشتهایش نزد همه باز شده دیگر ضرورت غربی هابخاطر ریختن خون افغانهابه پاکستان کم گردیده ان بازار گرم وپر مشتری یکسره به کساد مواجه شده است پس ازین روش دو پهلو وچند پهلوی پاکستانی هاخریدار ندارد وخارجی ها درداخل به اندازه ای کافی اجنت ومزدور یافته اندکه انها از احتیاج وضرورت مبرم به پنجابی ها بی نیاز شده اند تنها کشوری که با انها روش نرم وامید وار کننده دارد چین است که با نگرانی و تشویش میخواهند با ایشان سر بجنبانندانها با ما واقعا از توقع بالا ولا یتناهی جفا نموده اند وبه اندازه ای کشته اند واسباب قتل افغانهارا مهیا نموده اند که معلوم نیست با کدام روی و ابرو بسوی ملت افغان مینگرند اما افغانها مجبورند از خوف مظالم بیشتر وناروای های دیگر اگر گذشته هارا عفو نمیتوانند تا رسیدن موقع مناسب سکوت اختیار کنند چه پیشنیان گفته اند
پدر کشتی وتخم کین کاشتی
پدر کشته را کی بود اشتی
وهم شاعر شرین کلام فرموده
چراغ ظلم ظالم تا دم محشر نمیسوزد
اگر سوزد شبی سوزد شبی دیگر نمیسوزد
حاجی ولایت خان مقیم پاریس

>>>   بد كرد كه به كابل آمد گو خورد كه امد هيج سلاحيت ندارد... تمام صلاحيت در دست نظاميان و isi است معلوم ميشود كه چقدر صادق هستند....سالا دروغ گفته وباز هم شاهد استيم.
ب،م از كابل

>>>   استاد ناشناس میگوید:در یک مجلس همزبانان پشتون خود در لندن دعوت بودم.آنجا مردی از حدیث و آیات سخن میگفت و بعد به نشنلیزم پشتون پرداخت و گفت:ای برادران هر آن کس که پشتو نمیداند خداوند او را به بهشت راه نمیدهد.
من سرم را پایین کردم و داشتم اشکهایم را پاک مینمودم که سخنور از بالا صدا زد:استاد مگر پشتو نمیدانی؟
گفتم:میدانم.
دوباره با تمسخر پرسید:پس چرا گریه میکنی؟
من گفتم:به حال پیغمبر اسلام میگریم که عرب زبان بود.

>>>   بزرگترین دشمن افغانستان پاکستان است. به حرفهای این حرامزاده ها باور نکنید

>>>   حاکمان پاکستان بیش از چهل سال است که در افغانستان صلح را تأمین کرده اند و از جنگ گلبیدین، مولوی حقانی و طالبان جلوگیری کرده اند. این صلح دایمی در افغانستان از برکات مدارس صلح طالب پاکستان است. عمران خان اسلوب حاکمان پاکستان را اجرا میکند و صلح را در افغانستان آورده است. طالبان هرروز در افغانستان صلح اجرا میکنند و از جنگ دوری میکنند این فرمان حاکمان پاکستان است.
راستگو کابلی

>>>   این چاپلوسی و تملق غنی برای عمران خان مایه شرم افغان هاست. نمی‌دانم کشور و مردم چقدر نگون‌بخت شده اند که انسان های کم ظرف مانند غنی و سلف او کرزي در راس قدرت قرار گرفتند.
شمس تمنا


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است