سفر عمران خان به کابل؛ حاشیه پررنگ‌تر از متن
 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۰۳    ۱۳۹۹/۸/۳۰ کد خبر: 165573 منبع: پرینت

درحالیکه انتظار می‌‎رفت سفر نخست وزیر پاکستان به کابل با دستاوردهایی برای هر دو کشور همراه باشد اما نحوه رفتار سران دو کشور نشان دهنده ادامه تیرگی روابط کابل-اسلام‌آباد است.
به گزارش تسنیم، «عمران خان» نخست وزیر پاکستان، کشوری که به گفته برخی کارشناسان مسیر صلح افغانستان از آن می‌گذرد، همزمان با بن‌بست مذاکرات طالبان و دولت افغانستان در قطر و نیز اعلام کاهش نیروهای آمریکایی به 2500 نفر در پی یک دعوت رسمی به کابل آمد.

نخست وزیر پاکستان پس از ورود به ارگ ریاست جمهوری افغانستان مورد استقبال رسمی رئیس جمهور این کشور قرار گرفت و بعد از گفت‌وگو در رابطه با مسائل مربوط به گسترش همکاری‌های دو جانبه و نیز روند صلح افغانستان قرار بود دو طرف در یک نشست خبری درباره نتایج دیدارشان به خبرنگاران جزئیاتی ارائه کنند.

اشرف غنی با سردی تمام در این کنفرانس مشترک خبری تاکید کرد که برقراری آتش‌بس جامع و صلح خواست همه مردم افغانستان است اما عمران خان در واکنش به این اظهارات گفت: می‌خواهم اطمینان دهم که پاکستان آنچه در توان دارد در راستای "کاهش خشونت‌ها" انجام خواهد داد.

نخست وزیر پاکستان در این کنفرانس که کمتر از 10 دقیقه به درازا کشید، افزود: تمام هدف سفر ما این است که اعتمادسازی کنیم، روابط را تحکیم ببخشیم و به شما اطمینان دهیم که بیشتر از توقع شما درباره آنچه که به ما نیاز دارید، با شما همکاری خواهیم کرد.

«صدیق صدیقی» سخنگوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان گفته بود که اشرف غنی و عمران خان در یک نشست خبری «جزئیات دیدارهایشان را با مردم شریک خواهند ساخت» اما سران دو کشور پس از این نشست خبری کوتاه بدون پاسخ به پرسش خبرنگاران، برای ادامه گفت‌وگوها محل را ترک کردند.

سفر عمران خان در شرایط حساس کنونی که انتظار می‌رفت با دستاوردهایی برای دو کشور همراه باشد با توجه به رفتار سران دو کشور که گواه از ادامه تیرگی روابط کابل-اسلام‌آباد است، بنظر می‌رسد دستاورد عمده‌ای نداشته و دیداری تشریفاتی باشد.

نخست وزیر پاکستان پیش از این سفر گفته بود که اسلام‌آباد در افغانستان هیچ فرد یا حزبی را نسبت به دیگری ترجیح نمی‌دهد و تصریح کرد که تنها می‌خواهد دولت آینده در کابل به هند اجازه ندهد از خاک افغانستان علیه پاکستان استفاده کند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عمران خان
پاکستان
نظرات بینندگان:

>>>   هند باید در تمام طول سرحد افغانستان و پاکستان نیرو های خود را مستقر کند تا از شر این تروریست های احمق نجات پیدا کنیم.

>>>   کابل واسلام آباد دوراز حضور مردم طور پنهانی معامله کردند.این معامله خالی ازتوطیه نیست.

>>>   خارجی ها در بین افغانها بجای دودستگی چند وچندین دستگی ایجاد کرده اند ظاهرا طالب وداعش را به هم انداخته اند این طرف هم غنی وعبدالله وباز عبد الله وصلاح الدین ونور ومارشال دوستم ولی در سطح بزرگتر عمران خان وغنی وطالب وداعش یک طرف وعبدالله ومارشال دوستم ونور ودیگران در جانب دیگر وجوبایدن هم از اول گفته بودکه طرفدار فدرالی شدن افغانستان است یعنی روس وامریکا هم باهم توافق کرده اند ولی بعید به نظر میرسد که امریکای ها این لقمه ای اماده وسهل الهضم را به روسها هم مورت نمایند
روس وامریکه همه مقصد خود میخواهند
نیست کس در غم کس نفع بخود میخواهند
مرحوم شیدا
معلم محمد داود بیگ

>>>   منظور عمران خان از صلح راکتباران کردن مردم مظلوم کابل بود. در گذشته این راکتبارانی توسط گلبدین راکتبار شد و دیروز طالبان این دستور عمران خان را اجرا کردند. هرکس به پاکستان اعتماد کند از ...هم احمق تر است.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است