سال ۲۰۲۰ آخرین نفس های خود را کشید
سال ۲۰۲۰ سال درد و رنج، سال مصیبت و سال پر از مشقتی بود. در این سال بعضی ها خیلی تاختند، ظلم کردند، مردم را فریب دادند و هر آنچه دل شان خواست انجام دادند. اما بعضی ها هم در این سال باختند و با خود ساختند 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۰۴    ۱۳۹۹/۱۰/۱۲ کد خبر: 165941 منبع: پرینت

سال ۲۰۲۰ آخرین نفس های خود را کشید اما متاسفانه این سال ما را هم از پا در آورد و از نفس انداخت.
از یکطرف مرض کرونا از طرف دیگر درد و رنج مردم، ناتوانی های اقتصادی، مشکلات جهان بشریت در کل ‌‌این سال جهان بشریت را تکان داد. کرونا از یکسو برای مردم غریب و کسبه کارصدمه زد و برای بعضی ها هم منبع درآمد شده بود.

سال ۲۰۲۰ سال خیلی نا خوشایندی بود همه از این سال درد، رنج و خاطرات تلخی دارند.
این سال، برای بعضی ها سال تبعید، سال زنجیر و زولانه، سال حبس خانگی و سال خود سانسوری ها بود.

در این سال مهاجرت ها زیاد شد، جنگ ها ادامه یافت، اما در سرزمین من تعداد زیادی از خبرنگاران، فعالان مدنی و جوانان به قربانگاه فرستاده شده و کشته شدند. در این سال خیلی ها مانند مصطفی جان کوهستانی بی مادر شدند و خیلی ها بی پدر ، بی برادر، بی خواهر و خیلی ها هم بی فرزند شدند. سال ۲۰۲۰ یما سیاووش، الیاس داعی، فردین امینی، ملاله میوند و ده ها فرزند اصیل این سرزمین را از ما گرفت آنها دیگر با ما نیستند.

سالی که در حال گذشتن است صد ها فرزند ما در قوت های مسلح جان های خود را از دست دادند و صدها تن از مردم ملکی به خاک و خون غلطیدند ولی متاسفانه دست اندرکاران سیاست خمی به ابرو نیاوردند و تا هنوز این وحشت و دهشت ادامه دارد.

گرچه در این سال مذاکرات صلح با مخالفین آغاز شد اما با آغاز مذکرات بیشتر از پیش کشته و زخمی دادیم و بیشتر از گذشته برباد شدیم. ترور، اختناق، وحشت و دهشت به اوج خود رسیده است. تمام مسیرها و شاهراه ها بیشتر از پیش ناامن شدند کسی تا خیلی مجبور نباشد از راه زمینی سفر نمی کند، سیاحت در افغانستان کاملآ متضرر شده است و هیچکس جرات نمیکند برای سیاحت در داخل کشور بجای برود.

سالی که در حال گذشتن است آرزو میکنم هرگز دیگر همچو سالی بر نگردد. سال ۲۰۲۰ سال درد و رنج، سال مصیبت و سال پر از مشقتی بود. در این سال بعضی ها خیلی تاختند، ظلم کردند، مردم را فریب دادند و هر آنچه دل شان خواست انجام دادند. اما بعضی ها هم در این سال باختند و با خود ساختند. چون دونالد ترامپ که از دست خودخواهی و بی عقلی اش در انتخابات امریکا باخت.

سال ۲۰۲۰ نقاب از بعضی چهره ها برداشت، بعضی ها روی سیاه شدند و بعضی هم سر فراز... به هر صورت این سال سالی بود که جهان بشریت هرگز چنین سالی را تجربه نکرده بود.

حالا تا ساعات بعد سال ۲۰۲۰ میرود و سال ۲۰۲۱ می آید امیدوارم که در این سال مردم ما و جهان بشریت بتوانند نفس راحت بکشند و آرزو میکنم همچو سالی را هرگز دیگر تجربه نکنیم. اگر این سال هم مانند سال ۲۰۲۰ باشد هرگز نیاید، نیاید، نیاید.

احمد سعیدی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
کریسمس
سال نو
نظرات بینندگان:

>>>   سعیدی صاحب یگان وقت گپ های خنده دار میزنی.
برای افغانستان از چهل سال بدینسو هر سال ،سال ۲۰۲۰ است.
از اضافه تر از چهل سال بدینسو در افغانستان جنگ است و میلیون ها نفر کشته و میلیون ها نفر زخمی و میلیون ها نفر آواره شدند.
اگر مقصد ات مریضی کرونا است.این یک آوازه یی بیش نیست و ویروس و بکتریا سرما خوردگی و ریزش هر سال شکل خود را تغیر میدهد و از سه و نیم ملیارد سال پیش که اولین موجودات زنده روی زمین بودند،تا امروز این تغیر شکل ادامه دارد و هر سال می آید و یک تعداد مردم به آن مصاب میشوند و بعضی اشخاص و افرادی که پیر و ضعیف هستند و یا مریض هستند ودسیستم ایمنی بدن شان ضعیف است،در اثر ابتلا به این ویروس ها و بکتریاها میمیرند که شاید حدود یک فیصد نفوس جهاندرا تشکیل بدهد.
امسال نوع جدید آن را کرونا نام گذاشتند و خطر ناک اعلان کردند و به همین بهانه اروپا حدود یک تریلیون ایرو بودجه اختصاصی بنام مبارزه با این مریضی گرفتند و امریکا چهار تریلیون دلار بنام مبارزه با کرونا بودجه اختصاصی گرفتند و همه شان بشمول روسای دولت و اعضای پارلمان که این بودجه ها را تصویب کردند و دیگر مقام ها خورد و برد کردند.
اگر باور نداری تعداد وفیات سال گذشته افغانستان با امسال مقایسه کنید،البته با در نظر گرفتن رشد نفوس که تعداد وفیات نیز شاید زیاد تر باشد،هیچ کدام تغیری ویروس کرونا در آنها بوجود نیاورده است.
حتی خود دولت ها اعلان میکنند که طور مثال صد هزار نفر مبتلا شده است و یک هزار و یا کمتر و یا زیاد تر افراد تلف شدند.
این همان تعدادی است که هرسال در اثر سرماخوردگی،نظر به تعداد نفوس کشور ها،در اثر سرماخوردگی از بین میروند.

>>>   جناب نظر دهنده محترم
من گرونا را سپری کردم و دعا میکنم که شما به آن مصاب نشوید.
ریزش فصلی ناز مادر است و کرونا سیلی پدر

>>>   نوشته بالا کاملا دقیق است و کرونا یک توطئه ای بزرگی بوده است. کرونا فقط یک ریزش و ویروس سرماخوردگی چیز دیگری نیست و بزرگنمائی آن یک توطئه جهانی به منظور منافع مختلف کشور های استعمار گر است. به نظر میرسد، مسول این ویبسایت استقلالیت ندارد و در مقابل پوست هایش از غربی ها پول میستاند.
با احترام
نجیب


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است