واکنش‌ها به‌ برکناری صدها کارمند نهادهای حکومتی
 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۳۷    ۱۳۹۹/۱۰/۱۵ کد خبر: 165957 منبع: پرینت

برکناری صدها کارمند وزارت فواید عامه و وزارت معدن با واکنش‌های تند اعضای مجلس سنا روبرو شده‌است.
به‌همین دلیل، اعضای مجلس سنا روز یک‌شنبه سرپرست کمیسیون اصلاحات ادرای و خدمات ملکی را برای پاسخگویی در این باره به مجلس خواسته بودند.

شماری از سناتوران، حکومت را متهم می‌سازند که برخلاف منافع ملی تصمیم‌هایی می‌گیرد. به‌باور آنان، در شرایطی که نرخ بیکاری به اوج رسیده برکناری کارمندان حکومت زمینه را برای بدتر شدن وضعیت در کشور فراهم می‌سازد.
به گزارش طلوع، محمد علم ایزدیار، معاون نخست مجلس سنا گفت: «این کار آبی است که در آسیاب مخالفین، در آسیاب دشمن می‌ریزیم. مطمین باشید که تعدادی از ولایات می‌روند به صف دشمن می‌پیوندند.»

اما، حشمت‌الله هاشمی، سرپرست کمیسیون اصلاحات اداری گفت که این کارمندان بدلیل کمبود بودجه و وجود دوازده هزار کارمندان خیالی برکنار شده‌اند.
او اما تأکید کرد که نهادهای حکومتی مکلف اند تا برای شماری از این کارمندان برکنار شده بست‌های بدیل پیدا کند: «بست‌هایی که در آن‌ها نفر وجود نداشت، اما معاش آن به وزارت مالیه داده می‌شد، این بست‌ها تمامأ تنقیض شده. شاید رقم آن در حدود ۱۲هزار باشد.»

اما شماری از سناتوران می‌گویند که اگر حکومت بودجه کم دارد، چرا به صدها مشاور بیکار که تنخواه‌های بلند دارند را برکنار نمی‌کند.
زلمی زابلی، رییس کمیسیون رسید‌گی به شکایت‌های مجلس سنا بیان داشت: «ده تا دوازده هزار دالر معاش می‌گیرند، چرا معاش آن‌ها کنترل نمی‌کنید؟»

صدها تن از کارمندان برکناره شدۀ وزارت فواید عامه دست به اعتراض زده بودند. آنان ادعا دارند که رهبری تازۀ این وزارت بیش از چهارصد کارمند این وزارت را برکنار کرده‌است و افراد نزدیک به خودش را به‌جای آن‌ها گماشته‌است.
بربنیاد آمارها، در حال حاضر ۴۳۰هزار کارمند در نهادهای ملکی کار می‌کنند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
کارمندان
برکناری
نظرات بینندگان:

>>>   تمام حکوپت تا شش ۶پاخ دیگر بیکار میشود.
فرار غنی سبب مرگ اش میشود .

>>>   اسیاب اکر از پدرت است به نوبت است مجاهدین امد تمام کارمندان سابقه را منفک نمود بسیار کم شان باقی ماند اکنون شمارا منفک می کند خوب شړ

>>>   برای خاله حوا علم نورستانی متقلب ریس کمیسون انتخابات و شینواری ریس سمع شاکیات کمیسون انتابات و تمام اعضای شان برعلاوه از پینج لک افغانی و کمترین انها چهار لک افغانی معاشات ماهوار و سایر مصارفات و کرایه خان یک یک لک دیگر در معاشات ان دو کمیسون و اعضای شان ارگ افزود کرد که بنفع غنی در نظر داشت رای های تقلبی در انتخابات به برنده بودن غنی اعلان کرده اند معاش یک لک افزودی حکم صادر کرد نه مسله بودجهبود ونه کدام چیزی دیگری حال سرپرست کمیسون فساد اداری ( اصلاحات اداری) مسله بودجه را مطرحه میکند و تقر انها را در بست های خیالی وانمود میکند که این هم فریب و خاموش ساختن صدای معترض است نه حقیقت کار اراکین دولتی وابسته به ارگ همه شان در غولاندن مردم و سخن کذب و عوام فریبی مهارت خاص دارند .

>>>   اینها همه بیکاره بودند و کار نبود تا انجام دهند. پس چه مشکله؟
افغان


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است