محکومیت وزیران پیشین صنعت و تجارت و معدن و نفت
 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۴۱    ۱۳۹۹/۱۰/۱۵ کد خبر: 165958 منبع: پرینت

دادگاه عالی افغانستان وحیدالله شهرانی، وزیر پیشین معدن را به اتهام "سوء استفاده از صلاحیت وظیفه‌ای" به سیزده ماه زندان و پرداخت یک و نیم میلیون دلار محکوم کرده است.
این دادگاه همچنین محمد امین فرهنگ، وزیر پیشین صنعت و تجارت را هشدار داده که تا ۲۰ روز دیگر برای پیگیری پرونده‌اش به دادگاه حاضر شود. دادگاه عالی اخطار داده در صورت عدم حضور رای غیابی صادر خواهد شد.

وزیر پیشین صنعت و تجارت، در زمان ماموریت خود به "غدر و اختلاس" متهم است. اما توضیح بیشتری در مورد این اتهام آقای فرهنگ ارایه نشده است.
محمدامین فرهنگ از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۸ میلادی به عنوان وزیر اقتصاد و بازسازی، صنعت و تجارت افغانستان کار کرده است. او در سال ۲۰۰۸ به دلیل افزایش قیمت تیل/بنزین و گاز در افغانستان، از سوی مجلس نمایندگان این کشور استیضاح شد و اعضای مجلس او را سلب صلاحیت کردند.

احمد فهیم قویم، سخنگوی دادگاه عالی افغانستان، به بی‌بی‌سی گفت که کمیته تحقیق وزیران در دادستانی کل افغانستان، پرونده آقای فرهنگ را در میزان امسال جهت بررسی قضایی به محکمه خاص وزیران سپرده و پس از آن این نهاد "جلب‌های مکرر" جهت پیگیری این پرونده به آقای فرهنگ فرستاده اما آقای فرهنگ به دادگاه حاضر نشده است.
او همچنین گفت که دادگاه عالی نظر به قانون این موضوع را از طریق رسانه‌ها نیز نشر کرده ولی توجهی به آن نشده است.

دادگاه عالی افغانستان امروز یک‌شنبه (۱۴ جدی) با نشر خبرنامه‌ای در صفحه رسمی فیسبوک‎ش نوشته "برای آخرین بار به اطلاع متهم مذکور رسانیده می‌شود که هرگاه از تاریخ نشر این اعلان الی مدت بیست یوم به محکمه خاص حاضر نگردد محکمه به انفصال قضیه در غیاب وی، وفق(براساس) حکم ماده ۲۰۹ قانون اجرات جزایی، اجرات قانونی می‌نماید."

وزیر پیشین معدن افغانستان به ۱۳ ماه زندان محکوم شد
دادگاه عالی افغانستان روز گذشته محکومیت وحیدالله شهرانی، وزیر پیشین معدن و نفت افغانستان را اعلام کرد.
آقای شهرانی در سال‌ ۲۰۱۰ به این سمت گماشته شده بود و در سال ۲۰۱۳ از این سمت کنار رفت.

دادگاه او را متهم کرده که در قبال عقد قرارداد ساخت کارخانه سیمان در ولایت هرات و معدن زغال سنگ پهلوانان ولسوالی کرخ این ولایت با شرکت "پیشگامان صنعت مجد" ایران از صلاحیت‌هایش سوء استفاده کرده است.

براساس حکم دادگاه عالی افغانستان آقای شهرانی به ۱۳ ماه زندان و استرداد یک و نیم میلیون دلار پول تضمین شرکت ایرانی شده که که عدم پرداخت آن توسط آقای شهرانی باعث خسارت شرکت گردیده است.
آقای شهرانی اتهامات وارده علیه خودش را رد کرده و گفته که رای دادگاه منصفانه نیست.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
محکومیت
معدن
تجارت
نظرات بینندگان:

>>>   دادگاه غنی هیچ صلاحیت ندارد.
یک ملیارد از کود ۹۱ دزدی شده و دادگاه بیل را پشت آب رفته برداشته.

>>>   غنی از دادگاه عاای به مثابه چماق بر ضد منتقدین خود استفاده میکند.
محکمه شهرانی باید علنی باشد تا سیه روی شود هر که در او غش باشد.

>>>   امروز خبر مهمی از ارگ درز خواهد کرد.
بیچاره بچه سلطان
هم این رفت و هم آن

>>>   آقای پاروک وردک وزاغ خیل وال معافیت دارند صد ها مکتب خیالی پولش به کجا رفت هزارها معلم خیالی پولش به سید اباد رفت یا شیخ اباد ؟؟

>>>   مشکل آقای اکلیل حکیمی، همایون قیومی،اتمر، فضلی، وحیدعمر، سلطانزوی و خاممش و غیره کاسه لیسان ارگ به شمول خود غنی و بی بی گل چه میشود؟ یا اینکه این وطن از بچه شاه صنم و اطرافیانش است.

>>>   پخته را در بخارا گاو خورده است،چول نداف را در سمرقند بریدند.
سفیر افغانستان در قطر در اثر حمله قلبی در گذشت،اشرف غنی وزیر صحت عامه را در کابل برطرف کزد.
فقط بگو کی وزیر صحت عامه در قتل او دست داشت.
این شما هستید که این کار ها را یاد دارید و مارشال فهیم بیچاره را کدام چیز در دوای قلبی اش علاوه کردید و کشتید.

>>>   دادستانی کل و دادگاه عالی هردو در دست غنی احمدزی ریس جمهور است بدون دستور غنی یک قدم هم پیش و یا عقب نمیروند این دو دستگاه خود خلق کننده فساد است عدالت و بیطرفی شان زیر پا غنی تا حال که دیده شده جز کسانی که مخالف قوم و زبان و منتقعد عملکرد نادرست ان است کسی دیگری را از قوم و زبانش که به ملیون ها دالر را دزدی و اختلاس کرده و اضح و اشکار هم است انها را تبریه کرده به دیگران دسیسه سازی میکند اعمال و حرکات امان الله خان و عبدارحمن خان و نادر غدار را در پیش گرفته ناکامی و بد نامی در کار دولت داری غنی نسبت همین عمل قومگرای و ضدیت با مردمان خارج از قوم خودش است .


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است