طرح معتصم آغاجان وزير ماليه پیشین طالبان برای صلح
 
تاریخ انتشار:   ۱۹:۳۵    ۱۳۹۹/۱۰/۱۶ کد خبر: 165963 منبع: پرینت

طرح معتصم آغاجان وزير ماليه پیشین طالبان که به عنوان طرحی از سوی برخی عناصر طالبان چند بار مطرح شده است:

١- شوراي علماي افغانستان تشكيل شود كه رياست آن بدوش ملاهيبت الله باشد و اين شورا در راس هرسه قوه دولت افغانستان قرار داشته باشد و تنها نهاد تصميم گيري در سطح دولت افغانستان باشد.

٢- حكومت كنوني براي چهار ماه كارش را ادامه دهد و پس چهار ماه شوراي علماي افغانستان حكومتي را تشكيل دهد كه تمام شخصيت هاي سياسي، احزاب، نهادهاي جامعه مدني و گروه هاي سياسي در آن شريك باشند و اين حكومت بمدت پنجسال مديريت قوه مجريه را بدست گيرد.

٣- پس از پنجسال يك انتخابات شفاف و همشمول داير گردد و خود مردم رييس قوه مجريه را انتخاب كنند.

٤- پارلمان منحل گردد و از هر ولايت ٣نفر در شوراي مقتدر ملي عضويت حاصل كنند كه اين شورا مثل يك مجلس قانون گذاري زير نظر مستقيم شوراي علماي افغانستان فعاليت خواهد كرد.

محمد اکرام اندیشمند


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طرح صلح
طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   این به معنای رفتن به قرون وسطا و فاتحه خوانی حقوق و آزادی های مدنی مردم افغانستان است . طی پنچ سال این ها همه کسانی که عقل و منطق داشته باشند از بین خواهند رفت و دیگر انتخاباتی هم به کار نخواهد بود .

>>>   طرح احمقانه
آنچه پاکستان با ....های طالب خود در جنگ به دست نیاورد در صلح میخواهد که به دست بیاورد.

>>>   عُـلــــــما !!!
انقدر علما که درافغانستان است نه دراروپا است ونه در امریکا ،
علم شان اینست که وقتی در دست شوئی داخل شدی اول کدام پای گذاشته شود ووقت بیرون شدن اول کدام پای !
طرح رابهتر است اینطور واضحتر تشریح نمایند:
1-قدرت دولتی برای شش ماه به آی اس آی تحویل داده شود
2- آی اس آی بعد از شش ماه افرد مربوط خویش را از ولایات جمع آوری وشورای جاسوسان ومزدوران پاکستان را تشکیل دهد وهرکس که بیشتر دال مصرف کرده بجای پارلمان موجود گماشته شوند
3- بعد ازینکه پایه های آی اس آی ومزدوران شان خوب محکم شد بعد از بیست سال زیر فشار کیبل انتخابات که دراسلام علما حرام پنداشته میشود عملی گردد ورسما افغانستان صوبه پنجم تصویب گردد
ر

>>>   قصه همه تان مفت است، معتصم خودش هوشيار بود، صاحب مال و جلال است، مگر اين را بايد بدانند كه جهان و امريكا براي تشكيل شوراي علماي نامنهاد نيامده اند، ملا هيبت الله با كدام تخصص و درس در جمله علماء حساب ميشود ، يك جاهل و بي سواد بيش نيست، بهترين علماء استاد رباني ، حضرت مجددي، پير صاحب و استاد سياف بود، كدام شان اسلام را قانون زنده گي خود ساخته بودند ؟ خون مجاهدين و بازمانده گان شهداء در بدل پول و مال براي خودشان فروختند. شما ملا نما هاي شيطان صفت را باداران شان براي قتل غريب و غربه زير نام دين بكار ميبرند و بزودي روانه جهنم ميشويد.

>>>   حکومت ما که توسط نابغه ها رهبری میشود کسانی را که مدافع نظام هستند و آنرا قبول دارند وازان دفاع میکنند را از خود میراند وکسانی را جمع کرده برای شان مصارف میکند که برضد نظام موضع میگیرند وصحبت میکنند مثلا همی گلو از ده حرفش نه حرف برضد حکومت ونظام است اورا آورده همسایه دربدیوار خانه رئیس جمهور ساخته ملیون ها دالر وافغانی برایش مصرف کرده چی سودی حاصل شد؟
یا اینکه همی ملا معتصم راکه حکومت مصارفش را کرایه خانه اش را می پردازد اما او طرحش سقوط حکومت است برای چی اورا محافظت وچاق میکند؟

>>>   این به معنی تسلیمی بدون قید و شرط غنی احمد زی به طالبان است. پذیرش آن برای غنی بعید نیست اما مردم آزاده هرگز سر خودرا به جوغه دار طالب نخواهند داد و در برابر آنها و حامیان بیرونی شان تا آخرین قطره خون خواهند جنگید. طلسم غصب قدرت توسط یک قوم دیگر در افغانستان قابل پتره نیست و بازار خرید ندارد. پیشه کردن عدالت در تقسیم قدرت با دوره یی ساختن پست ریاست جمهوری یکی از راه های رسیدن به صلح در افغانستان است.
اگر یک قوم بسان گذشته صدبار با پشتوانه خارجی بر سر قدرت آورده شود بیشتر از چند روزی عمر نخواهد داشت. قوم برتری جو که بدون شک یک مشت جلابها آنرا با سرنیذه خارجی‌ها رهبری میکنند باید به این نتیجه رسیده باشند که هیچ راهی جز پذیرش تقسیم قدرت عادلانه در افغانستان وجود ندارد.
طرح معتصم آغاجان، چارچوب نظام خیالی ایست ساخته و بافته اعراب و پاکستانی= امارت طالبانی مطلقه.
شهاب ثاقب

>>>   حتمآ این دستورو طرح را از پاکستان گرفته

>>>   هر وقت گوساله کنجاره خواب میبیندرسیدنش به کنجاره کار اسان نیست راجع به این نظر معتصم نمیدانم از کدام ملا ها حرف میزند در حالیکه به ملا های بیطرف و عالم جهد کشور ما و کشور های جهان حتی سازمان کشور های اسلامی و مفتیاعظم خانه مکه مکرمه ارایه نظرات شان همین ملا ساختگی طالبان جواب رد داده و نظریات علمی و اسلامی انها را نپذیرفته اند بنام ملا های جاسوس بدفتر ای اس ای که طالبان میخواهند در مدارس پاکستان بمصرف ای اس ای نزد این ملت نه ارزش دارند و نه احترام کسی به انها قایل است و نه بدرد بخور این کشور و ملت است این سخنان از معتصم اغا جان نیست این خواست استخبارات و نظامیان پاکستان است که از دهان اینها بیروند داده میشود .

>>>   این پیشنهاد را کجایش طرج صلح است دراین اظهارات درخواست تسلیمی دیگران به امارت طالبانی میباشد وقتی در راس شورای علماامیر امارت باشد وقتی این شورای باهبت الله یش در راس هر سه قوه عمل کند وباز پنج سال تمام اینهاحاکم مطلقه ای کشور باشند پس از پنج سال چه کسی می اید تا انتخابات انجام دهد اگر اینها به انتخابات علاقه دارند چرا همین حالا انتخابات صورت نگیرد؟هدف از رویکار نمودن این امارت چیست؟همانطوری که میدانیدخارجی هاعلاقه گرفته اند تا اسلام را مطالعه وبه این دین معتقد شوند گردانندگان امر میخواهند به اتباع خویش تفهیم نمایند اسلام یعنی حکومت طالبانی وقتی دیگران می بینند اسلام یک دین خشن وستمگر وبی قید است از قبول ان انصراف نموده راه خودرا گم می نمایند در غیر ان کلید طالب وپاکستان واحزاب خود ساخته در دست خودشان است اینها را به اسانی میتوانند نابود سازند
ولایت خان صافی مقیم پاریس

>>>   کار نیک است خداوند در افغانستان صلح بیاید
احمد از کابل

>>>   به موارد دیگر اعتراضی نیست اما شورای علمای از بنیاد مردود است

>>>   یک طرح بسیار خوب برای کسانیکه ختم انسان کشی را در افغانستان میخواهند ولی آناینکه بقای خود را در ریختن جوی خون افغانها میبینند قابل قبول نیست

>>>   وقتی که ما شورای علما میگوییم این بدین معنی است که این یک ارگان مشوره دهنده است که مشوره میدهد .یعنی رای گیری صورت میگیرد که کی در راس شورا باشد.
از میان شورا یک تعداد خود را برای ریاست شورا نامزد میکنند و یا شورا یک نفر را به ریاست این شورا نامزد میکند و بالای او رای گیری صورت میگیرد.
این که ملا هیبت الله خود را قبلاً رییس شورا اعلان کند،خلاف پرنسیپ شورا است.
مثلی که در دوران داود خان لویه جرگه دایر شده بود و هیأت رییسه لویه جرگه گفت که حالا رای گیری میکنیم که کی رییس لویه جرگه مقرر شود.
یک نفر از میان تالار برخواست و با صدای بلند گفت:
زه بل رییس نه پیژنم.زما رییس داودخان دی.

>>>   غنی با این دولت داری خود اخر افغانستان را در چنگال طالبان می اندازد که مردم بگوید بازهم همان کفن کش قدیم ! ادم روانی و عصبی بکار این وطن مناسب نیست کسی در راس باشد که تحملو بردوبار بوده تعصب و تبعض نداشته باشد پیامد تعصب و تبعیض غنی خانه جنگی را دوباره مشتعل خواهد ساخت و خود غنی فرار خواهد کرد.

>>>   وقتیکه از هر ولایت سه نفر در رهبری دولت بینام قرار داشته باشند چرا باز شورای علما تصمیم گیر باشد تصمیم خود شورای رهبری دولت می‌گیرد همه اتباع مسلمان هستند اصلآ به نهاد شورای علما ضرورت نیست
در ضمن باید این شیوه از دوسال بیشتر نباشد که طرف انتخابات برود این انتخابات جز اقوام احزاب اشتراک کرده نمیتوانند بلی احزاب فعالیت داشته و آزاد باشند اول پروسه انتخابات شورای اولوسوالیها دایر و احزاب نقش بازی کنند تا انتخابات پارلمانی هم احزاب نقش بازی کنند نه در ریاست جمهوری شاروالی ها و والیها انتخباب از طرف مردم صورت گیرد احزاب می‌توانند نقش خود را داشته باشند.
کمسیون انتخابات مسلکی از هر ولایت نه در ولایت خودش بطور مثال کمسیون در ولایت پنجشیر فعالیت در ولایت خوست از خوست در پنجشیر به همین شکل بدخشی در قندهار قندهاری در بدخشان دروسه انتخابات پیش ببرند و ولایاتیکه مثل قندوز کابل مردم مختلط زبان قوم زندگی میکنند از نخبگان با تعهد یک پاسپورته استفاده شود که کمشنر بلوچ نورستانی پشیی پامیری کجر هندو تشکیل گردد. نه تاجیک نه اوغان.

>>>   در قدم اول معیار عالم بودن تعین شود که کی عالم است و به چه اساس.
اگر منظور عالم دین است باید تفکیک شود که در کدام علم؟؟؟
علم قرائت
علم تفسیر
علم حدیث
علم قرآن
علم رجال
علم فقه
علم اصول
علم صرف
علم نحو
علم ادبیات
علم تجوید
علم کلام
علم عقاید
علم منطق
و
و
و
د
وووووووووووووودددددد
کدام علم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

>>>   شورای علما؟
معیار عالم بودن چیست؟؟؟؟؟؟؟؟
کی عالم است و کی نیست؟؟؟؟؟؟
منظور از علم حتما" علم دین یا بهتر بگوئیم علوم دینی است.
آیا ملا هیبت عالم است؟؟؟؟؟؟
اگر است ، به چه دلیل و اگر نیست به چه دلیل؟؟؟؟؟
عالم دین باید در گدام یک از علوم دینی تخصص داشته باشد؟؟؟؟؟
کدام مرجع با صلاحیت امتحان ورودی علما را برای کسب عضویت شورای علما اخذ میکند؟؟؟؟؟
صلاحیت علمی و مسلکی این مرجع چگونه تثبیت میشود؟؟؟؟؟؟؟؟؟

>>>   علمای کھ ھنرش فقط کشتن انسانھاست بھ درد حکومت کردن نمیخورند،از بودنشان نبودنشان بھتر است


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است