به یغما می‌برند و ما نظاره‌گریم
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۵۶    ۱۳۹۹/۱۰/۱۸ کد خبر: 165982 منبع: پرینت

محققان و پژوهشگران شوروی سابق در اقدام بی‌نظیری، از آثار به‌جا مانده‌ دوره تیموریان هرات و سلسله گورکانیان هند، عکسبرداری کرده‌اند. این مجموعه مصور که حدود ۷۰ سال قدمت دارد، شامل ۱۱۰ تصویر از نقاشی‌های مینیاتوری، خطاطی و چهره حاکمان دوره‌های تیموری و شاهان بابری یا مغولی هند است.

خالق آثار این مجموعه که از آرشیوهای مسکو و سایر موزه‌های جهان گردآوری شده است، هنرمندان مکتب هرات و دهلی هستند. تصاویر به صورت تک برگ به اندازه دوتا A4 در ابعاد ۴۰ در ۳۰ سانت با شماره‌گذاری مسلسل در روسیه به چاپ رسیده است. توضیحات تصاویر به زبان روسی است اما برای محققان غیر روسی هم قابل فهم است.

از این مجموعه که فقط در چند نسخه معدود چاپ شده است، می‌توان استفاده‌های زیادی کرد. اکنون که موضوع ثبت هنر نگارگری یا مینیاتوری در فهرست میراث جهانی مطرح است، این مجموعه سند محکم و استواری بر این نکته است که خاستگاه دو هنر نگارگری و خطاطی، در قدم نخست هرات و سپس دهلی بوده است. این مجموعه نایاب را شخصاً در اختیار دارم و اگر در افغانستان، دولتی وجود می‌داشت آن را در اختیار وزارت اطلاعات و فرهنگ قرار می‌دادم تا در سازمان یونسکو استدلال کند که هنر مینیاتوری و خطاطی از ابداعات دوره تیموری و مکتب هرات است.

متاسفانه اخیراً هنر نگارگری در پرونده‌ای مشترک به نام ایران، ترکیه، آذربایجان و ازبکستان در فهرست میراث جهانی قرار گرفت و در یونسکو ثبت شد. اگر افغانستان دولت می‌داشت، می‌توانست با اسناد متیقنی که وجود دارد، به تنهایی هنر مینیاتوری را در سازمان یونسکو به نام افغانستان ثبت کند.
محمد مرادی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آثار تاریخی
مسکو
نظرات بینندگان:

>>>   اقای مرادی!
ماکه تمبان نداریم،نکتایی کدام دردمان رادوامیکند؟
مگرازین وحشت ودهشت وقتل وغارت وگرسنگی دروطن بیخبرید که درفکرمیناتوری ۷۰۰ سال قبل افتیدید؟
بشیربشارت

>>>   افغانستان به تنهایی میتوانست ثبت کند؟؟ چگونه؟؟ چرت نگویید لطفا.
حداقل بگو در کنار بقیه کشور ها

>>>   بیش از ۲۱۰ تن از دانشجویان افسری دانشگاه نظامی مارشال محمد قسیم فهیم برای بیش از ده ماه معاش نگرفته اند.
به گزارش اسپوتنیک، به نقل از خبرگزاری پیک، این دانشجویان که ۱۱ ماه پیش شامل این دانشگاه شده اند، فقط در بدل یک ماه معاش دریافت کرده اند.
معاش هر کدام از دانشجویان ۳۵۰۰ افغانی بوده و جمع کل معاشات اجرا نشده به ملیون‌ها افغانی می‌رسد که باید از بودجه وزارت دفاع کشور پرداخته می‌شد.
این دانشجویان به خبرگزاری پیک گفته اند که مقامات «وارد نشدن به سیستم» را دلیل پرداخته نشدن معاش آنان می‌خوانند.
یکی از این دانشجویان به پیک افزوده که پاسخ مقامات برای شان «معاش تان سوخته، بروین هرجای که شکایت می‌‎کنین، بکنین» بوده است. اما مقامات این ادعاها در باره دلیل پرداخت نشدن را رد می‌کنند هرچند پرداخته نشدن معاشات را تایید می‌کنند

>>>   به پرسونل همیشه بیدار امنیت ملی!!
دقایق پیش صدای سه انفجار پی‌هم در مربوطات خیرخانه شهر کابل شنیده شده است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از آریانا نیوز، دقایق پیش صدای سه انفجار پی‌هم در مربوطات خیرخانه شهرکابل شنیده شده است.
آیا شما حالا ازان آگاه شده اید ؟؟؟؟؟؟؟

>>>   آقای مرادی ببخشید اگر حکومت نیم بندی هم مثل حکومت ظاهر، داود دیوانه و یا سایر فاشیست ها می بود به فرموده ی شما وقعی نمی گذاشت. بیاد دارم کسی می گفت که ما می دیدیم که چطور کاشی های منار های هرات را در اواسط حکومت ظاهر تخریب می کردند؛ طوری که نفر تخریب کننده را بین کیسه ی قرار می گرفت و از بالا آویزان بود وتمام نوشته های تاریخی، اسمی و و مذهبی را با تیشه از بین می برد. و تخریب بت های بامیان را شما هم بیاد دارید

>>>   رسانه های افغانستان گزارش داده اند، که منابع نزدیک به اسدالله خالد، وزیر دفاع ملی این کشور می‌گویند، که اسدالله خالد نسبت مشکلات صحی که دارد از بست وزارت کناره گیری کرده و کناره گیری وی از سوی رئیس‌جمهور غنی تایید شده است.
این منبع می افزاید، که رئیس‌جمهور غنی جنرال یاسین ضیا، لوی‌درستیز نیروی مسلح را به حیث سرپرست وزارت دفاع ملی و جنرال ولی‌محمد احمدزی، فرماندهان پیشین سپاه ۲۱۵ میوند را به حیث لوی‌درستیز قوای مسلح گماشته است.

>>>   آقای مرادی ببخشید اگر حکومت نیم بندی هم مثل حکومت ظاهر، داود دیوانه و یا سایر فاشیست ها می بود به فرموده ی شما وقعی نمی گذاشت. بیاد دارم کسی می گفت که ما می دیدیم که چطور کاشی های منار های هرات را در اواسط حکومت ظاهر تخریب می کردند؛ طوری که نفر تخریب کننده را بین کیسه ی قرار می گرفت و از بالا آویزان بود وتمام نوشته های تاریخی، اسمی و و مذهبی را با تیشه از بین می برد. و تخریب بت های بامیان را شما هم بیاد دارید


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است