حکومت مدرسه‌های دینی را ثبت و بایومتریک می‌کند
 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۲۹    ۱۳۹۹/۱۰/۱۹ کد خبر: 165986 منبع: پرینت

حکومت افغانستان می‌خواهد که تمام مدرسه‌های دینی در این کشور را ثبت و آموزگاران و کارمندان آن را بایومتریک کند.
وزارت امور داخله اعلام کرد که برای تأمین امنیت مدرسه‌ها و مردم و نیز جلوگیری از استفاده‎های سوء از این مدرسه‌ها، باید تمام مدرسه‌های دینی زیر نظارت حکومت فعالیت کنند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله می‌گوید که شمار بزرگی از مدرسه‌های دینی در کابل ثبت حکومت نشده‌اند و آغاز بازرسی‌های خانه به خانه در شهر کابل و نیز ثبت شدن مدرسه‌های دینی در پایتخت ا برنامه‌های حکومت برای بهبود اوضاع امنیتی کابل است: «این افراد بایومتریک شوند، تشخیص شوند هویت شان که از کجا می‌باشند و به کدام اهداف فعالیت می‌کنند و این از لحاظ امنیتی برای ما مهم است.»

بربنیاد آمارهای وزارت ارشاد حج و اوقاف از میان هزاران مدرسۀ دینی در کشور پنج‌هزار مدرسه در حکومت ثبت شده‌اند که از این میان ۱۱۸۰مدرسه زیر نظارت وزارت معارف است و ۲۵۰ مدرسه هم در کابل فعال استند که به دانش‌آموزان درس‌های دینی می‌دهند.

امین‌الدین مظفری، معین مسلکی وزارت ارشاد حج و اوقاف گفت: «مدارس باید تحت چتر نظام و نهادهای رسمی باشد و نصاب واحد وجود داشته باشد.»
نجیبه آرین، سخنگوی وزارت معارف نیز بیان داشت: «۳۸۰هزار تن در آن‌جا مشغول آموزش هستند که از این میان ۵۵ هزار تن دختران هستند.»

دارالعلوم امام ابو حنیفه بزرگ‌ترین مدرسه دینی در کابل است که بیش از سه‌هزار دانش‌آموز و حدود صد آموزگار دارد.
این مدرسه دینی از سال‌ها به این‌سو زیر نظارت حکومت کار می‌کند و بیشترین شمار دانش‌آموزان را در کابل دارد.
عبدالغنی رحیمی، رییس دارالعلوم امام ابو حنیفه اظهار داشت: «هفتاد درصد مسایل دینی در این‌جا تدریس می‌شود و سی درصد علوم عصری تدریس می‌شود.»

یک منبع می‌گوید که در بخش‌هایی از کابل مالکان مدرسه‌های دینی مانع بایومتریک شدن آموزگاران این مدرسه‌ها و کسان دیگری شده‌اند که در این مرکزهای آموزشی دینی زنده‌گی می‌کنند و حکومت نظارتی از کار این مدرسه‌ها ندارد.
به گزارش طلوع، پیش از این امرالله صالح، معاون نخست رییس‌جمهور گفته‌است که از مدرسه‌های دینی نباید سو استفاده شوند و از مسؤولان نزدیک به پنج صد مدرسه دینی در کابل خواسته‌است که آموزگاران و دانش‌آموزان شان را ثبت و بایومتریک کنند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
مدرسه دینی
حکومت
نظرات بینندگان:

>>>   حکومت اول باید دزدان چراغ بدست رابایو متریک کند:
جاوید رسولی رییس اداره احصایه ملی افغانستان در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ هجری شمسی، یک خانه را در وزیر اکبر خان کابل در بدل مبلغ ۱۲۹ هزار افغانی کرایه گرفته و پول آن را از بودجه این اداره پرداخته است. مبلغ سالانه کرایه این خانه بیش از یک و نیم ملیون افغانی می‌شود.

اسناد پیک نشان می‌دهد که این پول به صورت منظم و فصل‌وار به ‌‌‌حساب بانکی مالک خانه، سلام‌‌‌جان فراز پرداخت شده است.
این در حالی‌ است که جاوید رسولی در این خانه زندگی نکرده و همزمان در خانه دیگری که از بودجه دولت پرداخت میشود زندگی میکند.

رویینا شهابی، سخنگوی اداره‌‌ ملی گفته است که آقای رسولی خانه‌‌‌ شخصی در منطقه خیرخانه کابل دارد، اما به‌‌‌دلیل تهدیدهای امنیتی در منطقه‌‌‌ی کارته ۴ شهر کابل قرارداد شده، زندگی می‌‌‌کند و کرایه خانه‌اش از بودجهٔ عادی اداره پرداخت می‌‌‌شود. شهابی در بارهٔ مبلغ این قرارداد چیزی نمی‌داند.

خانم شهابی این پروسه را قانونی می‌داند و می‌افزاید که وزرا و رییسان ادارات مستقل می‌توانند برخی از هزینه‌های شان را از بودجه اداره شان پرداخت کنند.
ر

>>>   تذکره های برقی را مطابق تصویب پارلمان توزیع کنید نه مطابق فرمان غنی.
ظرف یک سال تمام باشندگان افغانستان ثبت بیومتریک میشوند.
در غیر آن ذلت بیشتر نصیب تان

>>>   از ایم معلوم می شود که دولت یهودی می خواهد دل مردم از اسلام سرد شود

>>>   درد تان را به قراری بخورید بگذارید
پلان های امنیتی پیش برود .


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است