كدام گزينه مي تواند مشكل گشا باشد؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۹:۳۳    ۱۳۹۹/۱۰/۱۹ کد خبر: 165990 منبع: پرینت

متاسفانه برخي از مردم عادت كرده اند تا به خراب كردن هر طرح و برنامه و زدن اتهام به هركس و نا كس و يا فحش و دشنام و توطئه نمودن عليه هر كس بپردازند، انها به جاي اينكه؛ عقل هاي خود را به كار بيندازند و گره هاي كار را بگشايند، از مغز هاي خالي خود بهره ميگيرند.
در حاليكه در شرايط فعلي كه افغانستان به بن بست سياسي خورده است و جنگ يك ساعت و يك روز هم متوقف نمي گردد و بهترين جوانان را در كام خود فرو ميبرد.

انگاه يا بايد طالبان قدرت سياسي را، با ان انديشه قرون وسطي خود بدست بگيرد و يا بايد به همين دولت پوشالي، كه هر روز مردم بيچاره ما شاهد ده ها كشته مي باشند اكتفا شود.
انها؛ ديگر هيچ راهي به ذهن انها كه موجب صلح و ارامي باشد نميرسد و فقط دهن شان به حرفهاي بي تحليل و محتوا باز است.

انها ميتوانند به جايي حرف هاي سبك و خالي از معنا و مفهوم و زدن اتهام و بد و بيراه گفتن به اين و ان، وضعيت موجود كشور را تحليل نمايند و يا به تحليل ديگران گوش فرا دهند و چيزي بياموزند و به راه حل هاي متوسل شوند كه به باز كردن گره هاي كور وضعيت موجود كشور تا حدي كمك كند و منجر به خلاصي از اين وضع نكبت بار فعلي گردد.

اينجانب طرحي كه به ذهن من رسيده كه ميتواند براي بن بست جلسه قطر كمك كند ارایه نمودم، اگر كسي راهي و طرحي بهتر از ان دارد مي تواند مطرح نمايد.
بد گفتن به اين شخصيت و يا ان فرد، گرهي از كار باز نميكند.
شما هم ميتوانيد بفرماييد كه در شرايط موجود كشور، طرح شما و پيشنهاد شما براي روند صلح و اتش بس و قطع جنگ چیست؟

ايا طالبان به دولت بپيوندند؟
ايا دولت به تحريك طالبان بپيوندد؟
ايا دولت و طالبان يكي شوند و دولت موقت بيايد؟
ايا همين وضعيت موجود ادامه يابد؟
اگر دولت موقت بيايد انگاه رهبري دولت موقت به عهده چه كسي باشد؟

كدام گزينه از اينها و يا غير اينها مي تواند مشكل گشا باشد؟ حرف مفت و كوچه و بازار و اتهام به اين و ان كه منجر به راه حل نميشود.
لطفا اگر شما هم طرحي داريد بيان كنيد تا مردم از ان استفاده نمايند.

مصباح هراتی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
مشکل گشا
صالح قطر
نظرات بینندگان:

>>>   حکومت باید هرچه بیشتر بیکاری وفقر را درکشور گسترش دهد تا جوانان مجبور شوند که به اردو وپولیس بپیوندند واز چوکی شما دفاع کنند ، اگر فقر وبیکاری نباشد کی حاضر است به خدما اداراتی در اید که پول نانش را میدزدند؟ کی حاضر است به بخشی بپیوندد که در روز دشوار هرچند کمک صدا کند جز عزرائیل کس دیگر به فریادش نرسد؟
بنا بهترین گزینه همین است که دوستان اقارب وهواخواهان خودرا به مقامهای بالا نشانده بدون قانون ماهانه لک ها افغانی معاش بدهید بنام کرایه خانه بنام موتر زره وصد نام دیگر ملیون ها افغانی رابه جیب شان بزنید فرزندان واولاد غریب برای ده هزار افغانی به قیمت جان خود از چوکی شما دفاع میکنند چون اگر به اردو وپولیس نروند درهیچ جای دیگر کاری برای شان یافت نمیشود

>>>   در ابتدا از محترم مصباح هراتی سپاسگزارم که باطرح یک سوال ویاچند سوال درخصوص کشور مخصوصا طالبان ومساله روان که موضوع کانفرانس صلح قطر است افکار عمومی را به دعوت گرفته اند.حقیقت هم همین است وباید مردم ما با فکر واندیشه وبدور ازسحنان بی فایده وخدای ناکرده دشنام وبد وبیراه گفتن به این وان برای نجات از بن بست راه حل مشکل بدهند.بارها درهمین سایت محترمafghan paper گفته ام حل مشکل کشور یک وحدت میان تمامی قومیتهاست که شامل طالبان با ملیت افغانستانی هم میشود'بعبارتی طالبان با ملیت افغانستان باید راهشان را از طالبان پاکستان جدا کنند وبه آغوش ملت پناه بیاورند ومفکوره دولتسازی وامارت را از مغز خود بدر کنند.عامل اصلی مشکلات امروز کشور راامریکا میدانیم وبنا"آمریکا از هرگونه مداخلت در امورات سیاسی کشورکنار گذاشته شود این برای ما تنگ است که آمریکا ریاست جمهور برای ما انتخاب میکند.ما تا کنون برای حفظ کشور شهدای زیادی تقدیم کرده ایم وبرای انتقام از جنایتکاران وتروریستان هرگونه سازش باهرفرد وکسی خیانت به ارمان شهداست.باید یک دولت صد فی صد افغانستانی روی کار بیاید واین با اتحاد و وحدت امکان پذیر است.مردم همین کشور محاهدین همین کشور و جوانان همین کشور در برابر ارتش سرخ شوروی مقاومت وایستادگی مردانه ای کردند که بحول قوه الهی در مقابل امریکا هم باید بایستند..ماهیچ راه دیگری نداریم وبرای تمامیت عرضی کشور وصلح پایدار هرچند که مشکل است ولی پایانی شیرین دارد وخوش است.اگر آمریکارا بیرون کردیم طالبان خودبخود محو میشوند به حول قوه الهی.
داکتر عبدالرب اچکزیMD

>>>   بهتر است حکومت اتلافی موقت از همه اطراف شامل رویکار اید و باید برای یک اتخابات سالم امادگی گرفته شود البته بعد ازک یمیعاد طرف نیاز

>>>   جناب مصباح
ما و شما تجربه دوران مجاهدین را داریم.
نه هشتگانه و نه هم هفتگانه ، هیچ کدام استقلال عمل نداشتند ، برای یکی تهران تصمیم میگرفت و برای دیگری اسلام آباد.
حال تکرار همان وضعیت است.
برای طالب اسلام آباد تصمیم میگیرد و برای دولت امریکا.
نه من و نه جناب عالی و نه غنی و نه ملا هیبت تصمیم گیرنده نیستیم.
اگر غنی و هیبت عقل دارند و دل شان به این وطن میسوزد در پشت پرده با هم به تفاهم برسند که پول های امریکا و پاکستان را بگیرند اما همدیگر را نکشند ، این تنها کاری است که از این دو بر می آید در غیر آن سفر های خلیلزاد در دقیقه ۹۰ و در آخرین روزهای کاری اش به چه مفهوم است.
خلیلزاد برای دادن دستور می آید نه برای گرفتن مشوره.

>>>   طالبان به دولت نمی پیوندند،چنانکه مجاهدین نیز به دولت داکتر نجیب نپیوستند.
پیوستن دولت به طالبان بی مفهوم است.زیرا طالبان یا تسلیمی دولت را میخواهند که منجر به تشکیل امارت اسلامی خودشان میشود و یا هم توسط جنگ بعد از خروج قوای خارجی،در صورتی که آنها دولت افغانستان را کمک مالی و تجهیزاتی نکنند،دولت را شکست داده،قدرت را میگیرند.
اگر کشور های خارجی بعد از خروج شان به کمک های مالی و نظامی شان به افغانستان ادامه دهند،این جنگ ادامه پیدا میکند و در نتیجه هم باعث بدنامی کشور های خارجی میشود و هم ضرر اقتصادی و هم ده ها هزار کشته و زخمی از هردو جانب سالانه در افغانستان میشود.
طالبان دولت موقتی را که دولت پیشنهاد کند،نمی پذیرند.آنها خود شان شاید یک کس را منحیث رییس دولت موقت تعیین کنند ،بعداً خودشان داخل افغانستان میشوند و شورای اسلامی تشکیل میکنند و ملاهیبت الله را امیر اسلامی تعیین میکنند و سربازان را رخصت میکنند و ارگانهای امنیتی را خودشان بدست میگیرند.
در مورد ادامه حالت فعلی قبلاً ذکر شد که یا در بودن قوای خارجی جنگ ادامه پیدا میکند و یا هم با خروج قوای خارجی و پشتیبانی مالی و نظامی کشور های خارجی از افغانستان.
اما اًنچا که واضح است،این است که جنگ در افغانستان خلاصی ندارد،و لو که طالبان کاملاً قدرت را بدست بگیرند.زیرا موجودیت قوای خارجی یکی از دلایل جنگ است.
با بیرون رفتن قوای خارجی و تشکیل دولت طلبان اختلافات قومی و ملی و مذهبی و تنظیمی به جای خودش است و مداخلات کشور های همسایه نیز ورسره.

>>>   برای تو همین حکومت پوشالی بهتر است چون دو متر تکه پیراهن و تنبان ات میشود اگر طالب آمد باز باید تنها ده متر خشتک برایت بسازی که در آن وقت پانزده متر پیراهن و تنبان تو خواهد شد واین را صرف به اندازه فکر شما نوشتم که چقدر فکر و دهن تان است


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است