در مذاکرات؛ تنها بخشی از هیأت طالبان حضور دارند
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۱۹    ۱۳۹۹/۱۰/۲۰ کد خبر: 165997 منبع: پرینت

بحث‌ها میان گروه‌های کاری هیأت‌های مذاکره‌کننده دولت و طالبان روز شنبه، بیستم جدی، در دوحه آغاز می‌شود. هدف از این بحث‌ها، تهیه اجندای مذاکرات بین‌الافغانی است. در همین حال، منابع می‌گویند که شماری از اعضای هیأت مذاکره‌کننده طالبان در دوحه حضور ندارند و هنوز از سفر پاکستان برنگشته‌اند. در دیدار مقدماتی دور دوم مذاکرات، تنها شمار معدودی از اعضای هیأت‌های دو طرف با هم دیدار داشته‌اند و توافق شده است که گروه‌های کاری هفت‌نفره از سوی دو طرف بحث‌ها روی تهیه اجندا را ادامه دهند. گفتنی است که هیأت مذاکره‌کننده دولت روز سه‌شنبه، شانزدهم جدی، وارد قطر شد. پس از سفر هیأت دولت، دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز تایید کرد که اعضای هیأت این گروه در دوحه حضور یافته‌اند و این گروه مشکلی برای از‌سرگیری مذاکرات ندارد. پیش‌تر یک هیأت این گروه به رهبری معاون سیاسی طالبان، به پاکستان سفر کرده بود.

هیأت مذاکره‌کننده دولت و دفتر سیاسی طالبان در قطر روز چهارشنبه، هفدهم جدی، تایید کردند که دور دوم مذاکرات را با برگزاری یک نشست مقدماتی از سر گرفته‌اند. در اعلامیه هیأت مذاکره‌کننده دولت تصریح شد که براساس فیصله این نشست، قرار است گروه‌های کاری تعیین شده از سوی دو طرف بحث روی تهیه اجندا را سر از شنبه، بیستم جدی، آغاز کنند. دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز با نشر اعلامیه‌ای این موضوع را تایید کرد. بر اساس معلومات رسیده از دوحه، گروه‌های هفت‌نفری از سوی دو طرف برای بحث روی تهیه اجندا انتخاب شده‌اند. هرچند ترکیب گروه کاری طالبان روشن نیست، اما در ترکیب گروه کاری هیأت دولت، حفیظ منصور، محمدامین احمدی، شریفه زرمتی، باتور دوستم، ایوب انصاری و دو تن دیگر حضور دارند. بدین ترتیب طرف‌ها امروز برای چانه‌زنی روی تهیه اجندا در برابر هم قرار می‌گیرند و اجنداهای پیشنهادی‌شان را روی میز می‌گذارند.

با این حال منابع به روزنامه ۸صبح می‌گویند که شماری از اعضای هیأت مذاکره‌کننده طالبان در دوحه حضور ندارند و در نشست مقدماتی روز چهارشنبه، تنها شمار معدودی از اعضای هیأت طالبان اشتراک کرده‌اند. به گفته یک منبع معتبر، شهاب‌الدین دلاور، خیرالله خیرخواه، محمدنعیم و یک عضو دیگر هیأت مذاکره‌کننده طالبان تنها افرادی بودند که در نشست حضور یافتند. با توجه به حضور «شمار اندک» اعضای هیأت طالبان، احتمال می‌رود که نشست روز شنبه به تاخیر بیفتد یا هم با حضور شمار معدود اعضای گروه طالبان پی‌گیری شود. هرچند طالبان سفر اعضای هیأت این گروه به پاکستان را با نشر اعلامیه‌ای تایید کردند، اما هنوز به گونه رسمی در مورد برگشت این هیأت به دوحه چیزی نگفته‌اند. محمدنعیم، سخنگوی دفتر سیاسی این گروه، روز یک‌شنبه، چهاردهم جدی، به روزنامه ۸صبح گفت که هیأت طالبان برای آغاز دور دوم مذاکرات آماده است و اعضای این گروه در دوحه حضور دارند. وی تصریح کرد که اعضای هیأت مذاکره‌کننده طالبان برای ادامه مذاکرات بین‌الافغانی مشکلی ندارند.

این در حالی است که یک هیأت گروه طالبان با حضور عبدالغنی برادر، معاون سیاسی طالبان و رییس دفتر سیاسی این گروه در قطر، روز سه‌شنبه، بیست‌وپنجم قوس، به پاکستان سفر کرد. ملا عبدالحکیم، رییس هیأت مذاکره‌کننده طالبان، نیز در میان اعضای این هیأت حضور داشت. هم‌زمان با این سفر هیأت طالبان به پاکستان، وزارت امور خارجه تصریح کرد که این سفر با هماهنگی کابل انجام شده است. اعضای هیأت طالبان در جریان سفرشان به پاکستان، با عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان، دیدار و پیرامون پیش‌رفت روند صلح گفت‌وگو کردند. علاوه بر دیدار با مقام‌های پاکستانی، معاون سیاسی طالبان با برخی از جنگ‌جویان این گروه نیز دیدن کرد.

گفتنی است که تاخیر در سفر هیأت طالبان به دوحه در زمان آغاز مذاکرات نیز صورت گرفته بود. با این حال گروه‌های کاری هیأت‌های مذاکره‌کننده دو طرف بحث‌ها روی تهیه اجندا را ادامه می‌دهند و نتیجه آن را به نشست عمومی هیأت‌های مذاکره‌کننده دولت و طالبان ارایه می‌کنند. پیش‌تر موارد پیشنهادی دو طرف برای تهیه اجندا روشن شده بود. براساس معلومات، هیأت دولت آتش‌بس را در اجندای مذاکرات مقدم دانسته و بر آن تاکید کرده است. طالبان اما در اجندای‌شان روی «نظام اسلامی»، «معارف اسلامی»، «شورای سراسری عالمان دین اسلام»، «معارف اسلامی» و «حقوق زنان و مردان در چارچوب نصوص و شریعت اسلامی» تمرکز کرده‌ و آتش‌بس را در آخرین گزینه‌های‌شان قرار داده‌اند.

هشت صبح


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طالبان
مذاکره
نظرات بینندگان:

>>>   هیات گروه طالبان اعتصاب کردند.
آنها به دولت پاکستان گفتند که هیأت افغانی هر کدام شان ماهانه چهارده هزار دالر معاش میگیرند و روزانه سیصد و پنجاه دالر سفر خرچ دارند،به ما چرا پاکستان اینقدر معاش نمیدهد؟
دولت پاکستان گفته است که امریکا پیسه دار است ،به دولت افغانستان میدهد و دولت افغانستان به هیأت مذاکره کننده.
مه پیسه ندارم و اگر زیاد محکم گرفتید به دولت قطر میگویم که روزانه فقط یک وقت برای تان غذا بدهد و آنهم غذای پاکستانی،یعنی دال.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است