مسوولیت قتل کارگران هزاره برعهده حکومت پاکستان
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۳۱    ۱۳۹۹/۱۰/۲۱ کد خبر: 166009 منبع: پرینت

این اولین بار نیست که چنین حملاتی عیله هزاره ها در پاکستان رخ می دهید، هزاره های پاکستان بدون دلیل هیچ زمانی تظاهرات یا مشکلی را به پاکستان وارد نکرده اند، آنها به قوانین پاکستان احترام داشته فقط می خواهند در آرامش زندگی کنند. ولی بار ها از طرف گروهای تروریستی نزدیک به حکومت پاکستان آنها را فقط به دلیل هزاره بودن مورد خشونت لت و کوب و کشتار قرار می دهند. اعتراض‌ها در پاکستان پس از قتل خونین معدنچیان هزاره در کویته، مرکز ایالت بلوچستان، به دیگر شهرهای این کشور گسترش یافته است. این اعتراض‌ها از جمله در شهر کراچی منجر به اختلال پروازها شد. پس از قتل معدنچیان هزاره در پاکستان، از روز دوشنبه به این سو صدها تن به تحصن و اعتراضات خود ادامه داده و خواهان تامین امنیت و عدالت شده اند.

همچنین در شهر پرجمعیت کراچی نیز اعتراضاتی صورت گفته است. پولیس گفته است که دست کم در ۱۹ موقعیت معترضان دست به تحصن زده اند. این معترضان خواهان تأمین عدالت، امنیت بیشتر و بازداشت عاملان این قتل‌ ها می باشند. روز یک شنبه، سوم ماه روان میلادی، ۱۱ معدنچی از اقلیت هزاره‌ها در ایالت بلوچستان پاکستان مورد حمله قرار گرفته و به قتل رسیدند.

برخی منابع تعداد کشته شدگان را ۱۰ تن عنوان کرده اند. براساس گزارش‌ها، جمعی از مردان مسلح که گفته میشود آنها نزدیک به گروهای تروریستی حقانی می باشند به معدن زغال سنگ این ایالت حمله کرده و این معدنچیان را با خورد برده و کشته اند. مسوولیت قتل این افراد را گروه تروریستی داعش که به گونه ای با سازمان استخبارات پاکستان همکاری دارند به عهده گرفته است. خانواده ها و نزدیکان قربانیان از چند روز به این سو دست به تظاهرات زده و از حکومت نخست وزیر عمران خان خواهان تأمین عدالت و مجازات عاملان این قتل‌ها شده اند. در همین حال برگزاری اعتراضاتی در اسلام آباد، پایتخت پاکستان، نیز اعلام شده است. به گفته منابع شرکت هوایی «پاکستان ایرلاینز»، به دلیل این اعتراض‌ها چندین پرواز به تعلیق در آمده و یا لغو شده اند. تظاهراتی از طرف افغانستانی ها در شهر کابل به عنوان اعتراض عیله کشتار ۱۱ تن از هزاره ها حک علیه حکومت پاکستان براه افتاد.

محمود منجم زاده


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
هزاره
پاکستان
نظرات بینندگان:

>>>   مه نمیرفهمم که ای هزاره ها در پاکستان از کجا شدند؟
آنهم در بلوچستان،جایی که بلوچ ها زندگی میکنند و در همسایگی شان پشتون های آنطرف سرحد،یعنی خیبر پشتونخواه و پاکستانی های اردو زبان ایالت سند هستند.
ای هزاره ها از کجا پیدا شدند و ملی واری در آنجا سبز کردند؟
در افغانستان نیز چنین است.
قبل از حمله چنگیز خان در افغانستان، در همین منطقه هزاره جات یک نفر هزاره هم موجود نبود.این لشکر چنگیز خان بود که در همین منطقه جابجا شدند و چون آب و سرسبزی داشت،در همین منطقه جابجا شدند و زبان شان که مغولی بود،به زبان فارسی تبدیل شد،اما با لهجه مغولی و بعضی لغات های مغولی و ترکی مانند آته و آپه و آنه و غیره.

>>>   پس چرا اشرف غني افغانهايي كه تو افغانستان ترور ميشن را مسئوليتش رو ميندازه گردن پاكستان چرا نودش مسئوليت قبول نميكنه شايد ذهن افغانها بخاطر يواد پايين پذيرايي اين حرفهاي محمل هست

>>>   قوم هزاره که بیش از ۳۰۰ سال است تحت ظلم و ستم شاهان مستند سابق و ریس جهمورهای متعصب هنوز هم ادامه دارد .

>>>   قصه معلوم است.
جنگ نیابتی شیعه و وهابی قربانی میگیرد.

>>>   سلا به نظر دهنده ای اول برادر و یا خواهرم اگر می خواهی بیدانی که هزاره ها از کجاشده در افغانستان نبوده یا بوده کاری ندارم از اینجا معلوم است که تو وامثال تو بسیار بی سواد تشریف دارید در درجه ای اول برو کمی سواد یادبگیر و بعد تاریخ بخوان آن وقت است که می فامی که هزاره از کجا پیدا شده ولی مردی مردانه برو تاریخ بخوان و اگر مردی گپای نژاد پرستی نزن فقط و فقط برو تاریخ افغانستان ره که به نوشته کاتب است بخوان تا از این نافهمی وبی سوادی خودت را نجات بدهی آری عزیزم ازی گپای که در این پست نوشتی باور کن که من خجالت کشیدم من می دانم که شمابسیار بی سواد تشریف دارید ولی فکر نمی کردم که تا این قدر بی سواد باشی .
ولگرد

>>>   هزاره هابومی ترین مردم افغانستان است بی سواد جاهل معلومات تانرابالا ببر

>>>   در جواب آقای ولگرد باید گفت که بجای تاختن بر دیگران باید واقعیت را بپزیرید ... دلایل ۱۰۰٪ از زبان خود هزاره موجود است که خودشان را به افتخار چنگیزی میداند دوم آنکه هزاره ها در افغانستان دای های فراوانی دارد مثلا دای مرداد، دای فولاد ، دای کندی ، دای زنگی ، دای چوپان ، دای کلان وووو و همین دای های تان یکی از واژه های مغلی است سوم آنکه نزدیک به بیش از ۳۰٪ از واژه های رایج‌ در زبان هزاگی که در اطراف هستن واژه های مغلی هستن. من بعنوان مثال چند. واژه مغلی رایج در بین هزاره. ها را اینجا مینویسم. ۱. ابغه ۲. اولوم ۳. ناور ۴. ججی ۵.چولی ۶.چمچه ۷ چی ۸. چوگه ۹ چوگ ۱۰. چپچی ۱۱. چوزغک ۱۲. غوچی ۱۳ اٹوف ۱۴ ایتی تہ ۱۵ چمرستو ۱۶ چپاک ۱۷ چال ۱۸چمتو ۱۹اپسقال. ۲۰چول... ۱ از نظر قیافه و شمایل شما ثابت میکند که شما مغل و چنگیزی هستین ۲ اینکه خیلی از شما هزاره ها خود خودتان را مغلی وچنگیزی میدانید ۳ واژه های مغلی رایج در بین زبان تان ثابت میکند که شما نسل چنگیز هستید ۴ کشور مغلستان تمام هزاره ها چی افغانستان و چی در ایران و چی پاکستان و چی در سایر کشور را همه را صد در صد قوم مغل میداند. دیگر اینکه چرا هزاره ها مغضوب همه هستن و هرز گاهی در همه جا ها کشته میشود؟. دلیلش این است که رد اعمال تمام انسانها چی دیر و چی زود وحتی نسل های بعدی بخود شان بر میگردد..چون مغل ها در طول تاریخ ظالیم ترین وخون خوار ترین قشر بشر بوده است جنایت مغل ها در طول تاریخ به حد بوده که بیش ۱۵٪ جمعیت بشری را بدون کدام گناهی از بین برده است. و هر آنچه که هزاره امروز دچار آن هستن این پاداش اعمال اجرامی آبا و اجداد آنها است.
سید عیوض علی نقوی کویته پاکستان


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است