گزارش سازمان ملل در مورد شکنجه در زندانها
گزارش ها و فیلم هایی وجود دارد که زنان در زندان ها شب ها به قیمت های گران تا یک هزار دار کرایه داده میشوند. بار دار شدن دختران و و زنان جوان در زنان های زنان افغانسان رو به افزایش است 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۱۰    ۱۳۹۹/۱۱/۲۲ کد خبر: 166272 منبع: پرینت

در زندان های افغانستان چه میگذرد? (تجاوز جنسی به زنان؛ ثبت ۵۶۹ پرونده در سه سال)
ضرب و شتم، شوک الکتریکی، کمبود خواب، خشونت جنسی؛ گزارش سازمان ملل متحد، اوضاع تکان دهنده در زندان های افغانستان را محکوم می کند.
بر اساس گزارش سازمان ملل، زندانیان در زندان های افغانستان که به دلیل فعالیت های احتمالی تروریستی در بازداشت بسر می برند یا در زندان هستند مورد شنکجه قرار می گیرند. بر اساس گزارش مشترکی که هفته گذشته مامورین سازمان ملل و کمیساریای حقوق بشر منتشر کرد حدود یک سوم بازداشت شدگان مورد سوء استفاده قرار می گیرند.

دراین گزارش ضرب و شتم، برق گرفتگی، کمبود خواب و خشونت جنسی ذکر شده است.
نمایندگان سازمان ملل از ژانویه 2019 تا مارس 2020 با 656 زندانی دربیش از 60 زندان در سراسر افغانستان مصاحبه کردند. پس از آن، تحقیقات به دلیل همه گیری کرونا باید متوقف شود. این وضعیت به ویژه در قندهار بد است. تقریبا 58 درصد از زندانیان آنجا از بدرفتاری پولیس شکایت داشتند.

شرایط تکان دهنده؛
دبورا لیونس رییس یوناما در ارایه گزارشی گفت، شکنجه بر اساس قوانین افغانستان و بین الملل نه مجاز و نه توجیه پذیر است. برای افزایش اعتماد به حکومت قانونی نیاز به پیگرد قانونی چنین اقداماتی بود.
شرایط وحشتناک یک زندان در کابل توسط مواد پخش شده توسط این خبرگزاری آسوشیتدپرس نشان داده شده بود. گفته میشود بعضی افراد با قرار دادن پارچه ای مرطوب روی صورت و ریختن آب روی صورتش، او را با شوک الکتریکی و اصطلاحاً با آب سواری شکنجه کردند.

سربازان بین المللی نیز در افغانستان مرتکب نقض حقوق بشر و جنایات جنگی شده اند. به عنوان مثال سال گذشته مشخص شد که سربازان استرالیایی عمداً در جریان عملیات ضد تروریستی بین سال های 2009 تا 2013 زندانیان را هدف گلوله قرار داده اند و دادگاه کیفری بین المللی در لاهه، دادگاه بین المللی کیفری، تحقیقات در مورد جنایات جنگی را که توسط نیروهای مسلح آمریكا در افغانستان انجام شده، علیرغم مخالفت و تحریم دولت آمریكا، آغاز كرده است.

در زندان های زنان در افغانستان (تجاوز جنسی به زنان در افغانستان؛ ثبت ۵۶۹ پرونده در سه سال)
در گزارش دیگری امده که دادستانی کل افغانستان اعلام کرده که در سه سال گذشته ۵۶۹ مورد پرونده تجاوز جنسی به زنان در سراسر افغانستان در این اداره ثبت شده است.
سینا شنا منصور معاون بخش مبارزه با خشونت علیه زنان این اداره (ششم عقرب) در یک نشست خبری در کابل گفت که تنها در سال جاری سه هزار مورد خشونت علیه زنان ثبت شده از جمله ۱۷۳ مورد آن تجاوز جنسی بوده است.
او گفت ۲۸۷ نفر در این ارتباط محکوم به مجازات شدند.
خانم منصور تاکید کرد که در سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ خورشیدی به ترتیب ۱۹۵ و ۲۰۱ مورد تجاوز جنسی در سراسر افغانستان ثبت شده و مورد رسیدگی قرار گرفته‌است.
او گفته بیشترین میزان تجاوز جنسی در ولایت‌های کابل، بلخ و هرات ثبت شده است.

گزارش ها و فیلم هایی وجود دارد که زنان در زندان ها شب ها به قیمت های گران تا یک هزار دار کرایه داده میشوند. بار دار شدن دختران و و زنان جوان در زنان های زنان افغانسان رو به افزایش است.

محمود منجم زاده


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
تجاوز
زندان زنان
نظرات بینندگان:

>>>   در ایران دو ضرب المثل داریم که نمیدانم در فارسی‌زبانان افغانستان هم وجود دارد یا خیر! اولا وقتی کسی دیر از سفر می آید یا سفرش طولانی میشود میگوییم مگه سفر قندهار بودی ؟! چون آن زمان قدیم ها یعنی زمان صفوی راه قندهار سخت و ناامن بوده است

دوم وقتی بی قانونی میشود میگوییم مگر شهر هرت(هرات) است ؟! چون از آن موقع ها شهر هرات در ایران صفوی ناامن بوده است و گاه بی گاه مورد حملات ازبک‌ها و پشتون‌ها بوده است.

>>>   ای خدای توانا این چه حال و احوال است این هم مزایای جمهوری اسلامی افغانستان که غنی وطنفروش و بیغیرت با یکتعداد از انسانهای پلید که فقط به فکر اندوخته های مالی اند و. بالای ناموس و. عزت مردم افغانستان کوچکترین فوکوس ندارند و نظام جمهوری را خط سرخ خود و بخاطر اعمال ناشایسته خود قرار داده و مانع صلع در افغانستان میشوند تا باشد به اندوخته های خود بیافزایند ،ای خالق یکتا و. توانا لطف نموده این پلیدان را از وطن دلیران دور ساز،وای به شما طالبان که خود را مسلمان میشمارید و. خون برادران تان و افغان تان مباح میدانید که ریخته شود شما هم ش یک جرم و جنایت این سرزمین آذادهکان هستید.
عبدالله ریحان

>>>   اقایی خشتک کشال شاید مرده گاو شان شما هستید که از کرایه زنان در شب خبر دارید این رمه‌ت در کجا و برای که کرایه داده میشود

>>>   من هم به نوبه خود شکنجه وبدرفتاری باطالبان رامحکوم کرده وانرا ضیاع وقت میدانم.وقتی متیقین شدی طالب است گنجشک واری سرشه جداکده اوسوپرتو.
اونا چقدربه ما طفل وسیاه سروسربازوافسرمارحم میکنن که مابه انها رحم کنیم.اگه کرزی وغنی احمق نمیبودن ودرمقابل انها جدی برخوردمیکردندماامروز ایقه بدبخت نمیبودیم.
عاقل

>>>   تجاوز جنسی بالای زندانیان دختر و زن کار غیر انسانی است
باید تحت پیگرد قانونی قرار گیرد


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است