کار تخریب دیوار کنسولگری ایران در هرات آغاز شد
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۰۲    ۱۳۹۹/۱۱/۲۵ کد خبر: 166286 منبع: پرینت

پس از سال ها جنجال سر انجام کار تخریب دیوار کنسولگری ایران در شهر هرات آغاز شده است.
شش سال می شد که دیوار کنسولگری ایران در شهر هرات مانع اصلی تکمیل کار جاده مرکزی این شهر بود و باعث راه بندان در قلب شهر هرات شده بود.

مسوولان کنسولگری ایران در شهر هرات می گویند که بربنیاد یک تفاهم‌نامه با حکومت افغانستان، در بدل گرفتن زمین در کابل، تخریب دیوار این نمایند‌گی سیاسی را در شهر هرات آغاز کرده اند.
به گزارش طلوع، محمد صدیقی فر، سرکنسول ایران در هرات گفت: «ما طی نامه‌ای به دفتر نمایندگی وزارت خارجه افغانستان در هرات مراتب آمادگی خودرا به‌خاطر تحویل زمین به والی هرات اعلام می کنیم و مقدمات تخریب ساختمان قدیمی و عقب‌نشینی دیوار را انجام می‌دهیم.»

امین الله آزادانی، رییس نمایندگی وزارت خارجه در هرات نیز افزود: «پس از این که نامه میان مسوولان ذیربط ما در وزارت امور خارجه با همکاران سفارت ایران در کابل امضا شد، رسما زمین به دسترس جانب ایرانی در کابل قرار گرفته است و جانب ایرانی نیز حاضر شده است تا زمین کنسولگری تحت پروسه عقب نشینی قرار بگیرد.»

در بدل یک هزار و ۶۰۰ متر مربع زمین کنسولگری ایران در شهر هرات، حکومت افغانستان دو هزار و ۲۴۸ متر مربع زمین در دارالامان و بیش از ۹۰۰ متر مربع زمین را در شهرنو کابل به ایران داده است.

سید وحید قتالی والی هرات گفت: «عقب نشینی دیوار کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات آغاز شده است و تا ۴۸ ساعت سرک به روی شهروندان گشایش پیدا می کند.»
در شش سال گذشته دیوار کنسولگری ایران در شهر هرات از موارد حاشیه ساز در روابط سیاسی ایران و افغانستان بوده است.

نزدیک به پنج سال پیش زمانی که شهرداری هرات موانع داخل پیاده رو این نمایندگی سیاسی را برداشت، این اقدام شهرداری خشم مقام های ایرانی را برانگیخت و کنسولگری ایران در شهر هرات برای مدتی از دادن ویزا به شهروندان افغانستان خودداری کرد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
کنسولگری ایران
هرات
نظرات بینندگان:

>>>   زمین قنصولگری در هرات کم بوده و ارزش چندانی نداشته است.
و این سه هزار و دو صد متر زمین در کابل خیلی زیاد است.
این حکومت به کجا می رود؟.
حساب ریاضی خود را باید درست کنند.
یا حلقات ایرانی فعال شده اند؟.

>>>   سفارت هر كشوري جزو خاك اون كشور بحساب مياد

>>>   کشور هم سایه و هم دین و هم مذهب ما ایران،در معامله خویش با دولت ما مطابقت آیات قرآنی و شریعت غرای محمدی،عدالت را در نظر گرفته است و به همان اندازه زمینی که از قونسل گری خویش را از دست داده است،به همان اندازه زمین برای سفارت خویش در کابل بدست آورده است و یک متر هم اضافه ستانی ننموده است.
این را میگویند عدالت جمهوری اسلامی ایران.

>>>   شهروندان افغان مگه با ویزا هم وارد ایران میشوند اکثرا قاچاقی و غیرقانونی وارد ایران شدند از ۴۰ سال پیش تا کنون هم مقامات افغان ادعا میکنند تعداد مهاجران افغان در ایران ۲/۵ میلیون است ! ۲/۵ میلیون که فقط در استان تهران زندگی میکنند این ۲/۵ میلیون از ۴۰ سال پیش تا حالا ازدواج و زاد و ولد نکردند ؟ همینطور ثابت ماندند ؟! مهاجران قاچاقی که سالهاست روزانه راهی ایران میشوند از نظر مقامات افغان مهاجر نیستند؟!

>>>   اتفاقآ کنسولگری افغانستان درمشهد هم باعث مزاحمت برای مردم مشهد وساکنان آن کوچه میباشد وبایدموانع ایجاد شده دران کوچه که باعث مشکلات برای مردم شده است برداشته شود
رضا دوست مشهد

>>>   نظر دهندگان زیاد جنجال نکنید که خدای ناخواسته همی سرحد اسلام قلعه که بین افغانستان و ایران است،حریق نشود و از بین نرود.

>>>   جمهوری اسلامی ایران را خداوند حفظ کند، کشور مستقل و آزاد از بند استعمار.

>>>   دلیل عقب موندگی افغانها در سه نظر اول
وقتی سواد نداری که بدونی به اندازه ارزش مالی زمینها در هرات به همون اندازه در جاهای دیگر به ایران زمین داده شده
مثلا زمین سفارت در هرات یک میلیون دلار ارزش دارد به اندازه یک میلیون دلار در جای دیگر زمین گرفته است
حالا مثل اینکه در تمام افغانستان قیمت زمین یکیست

>>>   نظر دهنده اول و سوم
ایران در همان هرات برای شما جاده آسفالت ساخته در بامیان درمانگاه امام خمینی پارک و کتابخانه فردوسی و به گفته مقامات خودتان چندین میلیون دلار برای ساخت ورزشگاه داده چندین مدرسه و دانشگاه به پول خودش ساخته.حالا شما دوتا تنگ نظر بخیل برای چند متر راجب اسلام با ما صحبت می کنید
نظر دهنده سوم اتفاقا اسلام شما افغانها رو هم دیدیم که چهل ساله همدیگر را میکشید و به بچه بازی مشغول هستید و انتحاری تان.افغانها تمام مردم سایر کشورها رو بخ خاطر نوع مسلمانیشان سرزنش میکنند حتما شما بهترین مسلمانان هستید

>>>   راست میگه رضا جان مشهدی وضع کنسولگری افغانستان در مشهد خوب نیست و باید اصلاح اراضی شود .
طاهریان

>>>   دیوارهای کنسولگری افغانستان درمشهد که درداخل کوچه درحال تعریض است هم باید تخریب وعقب نشینی گردد تابرای مردم مشهد وساکنان آن محل مزاحمت نداشته باشد
علی اکبری مشهد خیابان آخوند خراسانی

>>>   نظر دهنده سوم
آمریکا ناتو و چهل کشور دیگر صدها پادگان نظامیو انواع و اقسام زمینها را در اختیار داشته و دارند
برای کشورهای مسیحی و یهودی صدایت در نمیآید ولی برای چند متر زمین برای ایران شروع به تفسیر آیات قرآن میکنی؟
این اسلام مسلمان افغان

>>>   هرچند این اقدام از طرف دولت ایران بجا تعریض جاده لازم بود اما درکل متاسفانه در دوران اشرفغنی بسیار روابط نیک دو کشور همسایه هم زبان و هم فرهنگ و تمدن مشترک خراسان مورد کینه توزی پشتونیست ها واقع شد و به اقتصاد و فرهنگ هراتیان خسارات بی سابقه واقع گردید.
حامد هراتی

>>>   همین پارسال بود که خبر تجاوز احمد تن تن به
بچه ها پخش شد همراه با فیلم بعد تو آمدی
وافقان ها را بچه باز می‌خوانی واقعا که خیلی
پرو هستی البته به تو حق میدم از پس تو صف
روغن و برنج وایستادی دچار هزیان گویی شدی
خطاب به نظر دهنده نهم
افقان پیپر نشر کن چون جواب تهمت را دادم

>>>   نظر دهنده نهم آره ما بهترین مسلمانیم تا چشم تو
دریاد در ضمن تجاوز به بچه ها در ایران و بقیه
کشور های دیگر هم هست پس بهتر است خودت را
به کری وکوری نزنی وبیخود به مردم تهمت نزنید
افقان پیپر از وطنت رادوست داری چاپ کن

>>>   جدای از این که نظرها چه باشد خیلی خوش حال می شوم وقتی می بینم مردم دو کشور با زبان مشترک، زبان فاخر فردوسی و انوری و سعدی و مولوی و ... با هم سخن می گویند و دیدگاه های خود را می نویسند.

>>>   کسی که از تجاوز به بچه ها در ایران میگویی..
بله در هر کجای جهان که این اتفاق میافتد اما باید به امار های جهانی نگاه کنیم و ببینیم که در کدام کشور بیشتر است و میتوانی در اینترنت به انگلیسی سرچ کنی که افغانستان و هند متاسفانه مقام اول را دارند. ایران اصلا حتی جزو پنجاه کشور اول هم نیست.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است