خلیلزاد تهدید کرده بود باید زندانیان طالبان آزاد شوند
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۳۷    ۱۳۹۹/۱۱/۲۵ کد خبر: 166289 منبع: پرینت

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان با انتقاد از افزایش خشونت‌ها در این کشور، درباره آزادی زندانیان گروه طالبان گفته که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در روند صلح افغانستان ماه‌ها پیش در نشستی که رهبران سیاسی افغانستان از جمله حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین و عبدالله عبدالله، رییس شورای مصالحه ملی در آن حضور داشتند، "با لحن نسبتا تهدیدآمیز" گفت که اگر زندانیان طالبان را رها نکنید، خشونت‌ها در افغانستان افزایش می‌یابد.

به گفته آقای دانش این اظهارات در جلسه‌ای که هفت ماه پیش در شب ۹ اسد ۱۳۹۹ در آن علاوه بر رهبران سیاسی افغانستان، سرپرست سفارت آمریکا در کابل و جنرال جان میلر، فرمانده نیروهای خارجی در افغانستان هم حضور داشتند، از سوی آقای خلیلزاد ابراز شد.
به گزارش بی بی سی، آقای دانش گفت که "سؤال این است که آیا با آن همه وعده‌ها و تعهدات نماینده آمریکا و گروه طالبان، خشونت کاهش یافته یا افزایش؟ تمام منابع داخلی و خارجی امروز شهادت می‌دهند که در این مدت شش ماه اخیر بعد از رهایی زندانیان طالبان، جنگ‌ها و تلفات چند برابر شده است. و همچنین اکثر زندانیان رها شده طالبان دوباره به صحنه جنگ رفته‌اند."

معاون دوم رییس جمهور افغانستان روز جمعه (۲۴ دلو) در مراسم گرامی داشت از محمد باقر محقق، فرزند محمد محقق از رهبران سیاسی افغانستان که یک سال قبل کشته شد، گفت که "زندانیان طالبان در برابر تعهد به کاهش خشونت و پیشرفت در گفتگوهای صلح رها شدند، ولی طالبان به این تعهدات عمل نکرده و هر روز خواسته‌های نوی را بعنوان پیش شرط در گفتگوهای صلح مطرح می‌کنند."
او این پیشرط‌ها را با خواست و اراده مردم و قانون اساسی افغانستان در تضاد مطلق دانست.

بعد از توافق صلح آمریکا و طالبان، دولت افغانستان باید پنج هزار زندانی را رها می‌کرد، ولی کابل اعلام کرد که ۴۰۰ زندانی خطرناک در فهرست این پنج‌هزار زندانی قرار دارند که دولت قادر به رهایی آنان نیست اما در نهایت با فشار آمریکا مجبور به رهایی آنها نیز شد.

بارها مقامات افغانستان مدعی شده‌اند که زندانیان آزاد شده گروه طالبان به میدان جنگ برگشته‌اند اما گروه طالبان این ادعاها را رد کرده و مدعی شده که این زندانیان به خانه‌هایشان بازگشته‌اند و شماری شان از سوی نیروهای امینتی افغانستان هدف قرار گرفته و کشته شده‌اند.
آقای دانش با اشاره به اینکه مذاکرات صلح افغانستان "با بن بست مواجه شده"، گفت که طالبان به هیچ یک از تعهدات خود راجع به گفتگوهای صلح عمل نکرده‌اند.
این مقام حکومت افغانستان گفت که با تمام اقدامات حکومت، "گروه طالبان هر روز به اعمال تروریستی و کشتار مردم افغانستان دست می‌زنند و نمایندگان شان در قطر نیز میز مذاکرات صلح را برای سفرهای منطقه‌ای و برنامه‌های انحرافی دیگر ترک کرده‌اند."

قبل از این عبدالله عبدالله، رییس شورای مصالحه ملی گفته بود که هنوز ارتباط هیأت‌های مذاکره کننده دو طرف در دوحه قطع نشده اما او گفته بود که "بن بست نسبی و موقتی" در این مذاکرات ایجاد شده است.
طالبان بیشتر از دو هفته است که به پشت میز مذاکره در دوحه حاضر نشده‌اند. اخیرا این گروه گفت که در نظر دارد مذاکرات صلح را از سر گیرند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
خلیلزاد
طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   صدیق افغان ریاضی فلسفی دان افغانستان نیز در یک دیدارش با داکتر تجیب گفته بود که سال آینده در افغانستان کاملاً صلح برقرار میشود و اگر یک فیر تفنگ هم صورت گرفت،بیایید و مرا غرغره کنید.
اما سال آینده دولت داکتر نجیب سقوط کرد و مجاهدین به کابل آمدند و کابل را راکت باران و مرمی باران کردند.
وقتی که مردم از صدیق افغان پرسیدند که چرا اینطور پیشگویی غلط را انجام دادی؟
او در جواب گفت:
ریاضی فلسفی در باره انسانها بحث میکند.
مه از کجا میفهمیدم که خر و گاو زیادی از پاکستان می آیند و وطن خود را خراب میکنند.
حالا خلیل زاد نیز مثل صدیق افغان،فکر میکرد که صلح می آید.
اما خبر نداشت که در آن جویی که آب رفته است باز میرود.
در مقابل سه میلیون کشته و دو میلیون رخمی و هفت میلیون آواره و صد ها هزار حملات مسلحانه و انفجاری و تروریستی و مین های مقناطیسی و مین های کنار جاده و حملات انتحاری و غیره که همه از پاکستان می آیند،چقدر انفجار و چقدر تلفات پاکستان داده است؟
هم دولت افغانستان از راه خونریزی مردم حکومت میکند و هم مخالفین دولت از راه خونریزی مردم میخواهند به قدرت برسند و کسانی که ازبدنه دولت نیز جدا شده اند و از قدرت مانده اند،خواهان تشکیل دولت عبوری هستند که در راس این دولت قرار گیرند و بعداً طالبان بیایند و اگر کدام چوکی خورد تر هم در دولت آینده شان برایشان بدهند و یا کم از کم مورد عفو قرار بگیرند،نیزقناعت کنند.
پس همه کس در فکر قدرت و غم خود است و هیچکس در فکر مردمی که هر روز تلفات میدهند و از سر و رویشان فقر میبارد،نیست.

>>>   خلیلزاد جاسوس، ظالم، جابر، خائن، بی دین و بی وجدان، قاتل مردم ، شریک تروریسم طالب القاعده و داعش، مخرب افغانستان طراح هفت هزار زندانی طالب برای قتل عام مردم و تشدید خشونتها و جنگ بنفع طالب بود این قاتل مردم افغانستان باید محاکمه و مجازات شود

>>>   بی ادبی معاف ، خلیل زاد ....خورده ابن وجدان جواب ۵۵۰۰ را بدهد و با ید در عوض به زندان به افتد . دولت افغانستان باید اجازه ورود به افغانستان به این پدر طالب ندهد .

>>>   سفارت امریکا می گوید فساد اداری در ادارات متوقف شود.

>>>   درین کشور داعشی وجود ندارد۰ همین اوغان ها یا پشتونها هستند که گاهی طالب میشوند، و گاهی گلبیدینی، گاهی داعشی، و حتی گاهی جنایتکاران خلقی و نجیبی ویا فاشیست های اوغان ملیتی میشوند۰ تمام این وحشت و کشتار ها را همین اوغان ها میکنند، فقط به اشکال مختلف، و فقط همین اوغان ها۰ رهبر های اینها همه یکی هستند، یعنی همه اوغان هستند و باهم وجه مشترک دارند که به اساس آن در وقتش باهم همبستگی و همکاری میکنند۰ واقعیت را باید گفت.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است