گلبدالدین مسلح مسوول است و یا غیر مسوول؟
خطاب حکمتیار اینبار نیز رنگ و بوی قومی داشت به بهانه‌ی اشغال ارگ بیشتر عصبانیت خود را در مورد آمادگی های احتمالی مردم در باره مقاومت در برابر طالبان به نمایش گذاشت 
تاریخ انتشار:   ۱۹:۵۷    ۱۳۹۹/۱۱/۲۷ کد خبر: 166322 منبع: پرینت

گلبدالدین حکمتیار صراحتا ارگ را به محاصره و سرنگونی تهدید کرد، گرچه حکمتیار مهمان و محصول ارگی ها است و اگر اشرف غنی احمدزی با برخورد قومی حکمتیار را دوباره زنده نمی کرد شاید اکنون گلبدالدین حد اقل زنده سیاسی نمی بود چنانچه حامد کرزی و اشرف غنی احمدزی با دیدگاه قومی طالبان را دوباره زنده و به یک قدرت بی بدیل در افغانستان تبدیل کردند.

خطاب حکمتیار اینبار نیز رنگ و بوی قومی داشت به بهانه‌ی اشغال ارگ بیشتر عصبانیت خود را در مورد آمادگی های احتمالی مردم در باره مقاومت در برابر طالبان به نمایش گذاشت.
حکمتیار از پرچمی ها نام گرفت و خلقی ها را در حلقه خودی و قومی نگاه کرد.

ارگ و قدرت در ارگ در اختیار اشرف غنی احمدزی، حمدالله محب و حاجی فضلی است که در برابر تهدید حکمتیار سکوت اختیار کرده اند و اینکه چرا تاجیک ها، هزاره ها و اوزبیک ها در مقابل تهدید حکمتیار به عنوان پیشمرگه قرار گرفته اند جای تأمل است، مگر ارگی ها نمی توانند حکمتیار را از مهمانخانه ارگ جواب دهند، قروانه، تنخواه و دیگر امتیازات نامبرده را قطع کنند؟ و در نهایت خلع سلاح نمایند؟ می توانند اما نمی کنند و برای فشار بالای دیگر اقوام نگاه می کنند، پس اجازه دهید که حلقه اصلی قدرت در ارگ از اخطار حکمتیار بترسند که هرگز نمی ترسند نه دیگران.

شما تصور کنید که اگر یکی از رهبران تاجیک ها، هزاره ها و یا اوزبیک ها چنین سخنانی در آدرس ارگی ها و سرنگونی ارگی ها می گفت اکنون حلقه اصلی ارگی ها و پیشمرگه های ارگی ها قیامت برپا میکردند و هزار و یک نوع فتوای صادر می کردند و جاسوس زمین و زمان می دانستند اما از نظر ارگی ها و پیشمرگه های ارگی ها اکنون در تمام افغانستان فقط فرمانده علیپور مسلح غیر مسوول و خطر برای جمهوری ورشکسته و لرزان ارگی ها است چون برعلیه اشغال کوچی ها و تروریست ها به نفع مردم قرار دارد.

حسن علی عدالت


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
گلبدالدین حکمتیار
ارگ
نظرات بینندگان:

>>>   ریشخندی نکنید ؛ امکان دارد !
یک تعداد از دوستان ما صحبت های رهبر حزب اسلامی را به شوخی و مزاح و استهزا گرفته اند , یکی نوشته است : " همین روز هاست که جناب گلبدین ارگ را معاصره می فرمایید و غنی قاق روده را به دار آویزان می کند !"
درست است که جناب حکمتیار از این لافها و دروغ های شاخدار در گذشته هم زیاد گفته است ؛ ولی امکان دارد اینبار راست گفته باشد و جدی باشد ! اگر شما این امکان را نادیده بگیرید و ادعا کنید که آدم دروغگو و لافوک هیچ وقت راست نمی گوید , شما خود به مطلق گرایی و دیدگاه غیر علمی مسما خواهید شد و معلوم خواهد شد که شما به حرکت و تغیر و تغیرات اجتماعی و سیاسی و جم و خم سیاسیون باور ندارید ...
خدا را شکر که من از جمله مطلق گرایان نیستم ؛ هم به حرکت و تغیر باور و اعتقاد دارم و هم به تغیر و جم و خم های سیاستمداران افغانستان اعتقاد راسخ دارم و میدانم که در افغانستان هر ناممکن ممکن است !
به فکر من به دو دلیل عمده میتواند آقای حکمتیار اینبار لاف نزده باشد و دروغ نبافته باشد : یکی اینکه ممکن است که با طالبان به یک اهتلاف رسیده باشند و دست به یکی کرده باشند که نظام را از داخل و خارج مورد حمله قرار دهند و قدرت را بدست بگیرند و دیگری اینکه ممکن است مقامات محترم پاکستان از خیر طالبان گذشته باشند و حزب اسلامی به رهبری حکمیار را مامور گرفتن قدرت سیاسی افغانستان ساخته باشد و تایید آقای خلیلزاد را هم بهمراه داشته باشد ؛ حتی امکان دارد که حزب اسلامی و حکمتیار مورد تایید ارباب بزرگ آمریکا هم قرار گرفته باشد ؛ بلاخره از یک قدرتی چوخ شده که ایطور یکی و یکبار از جا پریده است ....
من باشم برایتان بگویم که برای ما تاجیکان محترم چندان فرقی نمی کند که قدرت در دست کدام فاشیست می باشد ؛ برای ما شکل نظامها و رهبران فاشیست آن فرقی نمی کند ؛ چه کرزی باشد چه غنی ؛ چه داعش باشد و چه طالب و یا چه حزب اسلامی باشد و جه جمهوریت و چه امارت ؛ برای ما همه یکی اند و برای یک هدف کار می کنند و از یک سرچشمه آب میخورند ؛ ما خواهان یک نظام واقعی و عادلانه دموکراتیک هستیم و بخاطر آزادی , دموکراسی و عدالت اجتماعی مبارزه می کنیم و راه و روش و اصول روشنفکری بما حکم می کند که واقع بین باشیم و بر اساس واقعیت های عینی حکم کنیم ؛ نه بر اساس خیالات و پیش قضاوتها ذهنی ؛ موفق باشید.

انور راوی

>>>   نورالله وليزاده
‏اکثر سیاسیون تاجیک به گفته‌های اخیر حکمتیار واکنش نشان دادند. چرا؟
آقای حکمتیار بیشتر تیم ارگ و شخص اشرف غنی را تهدید کرد. با این حال، دلیل واکنش رهبران سیاسی تاجیک، روشن نیست.
چرا آقای غنی به اظهارات حکمتیار واکنش نداشت؟ چرا رهبران سیاسی هزاره واکنش نداشتند؟ چرا رهبران سیاسی ازبیک واکنش نشاند ندادند؟
همین رهبران سیاسی تاجیک که اظهارات حکمتیار را با نیش و کنایه به باد انتقاد و تمسخر گرفتند، در بسیاری موارد وقتی‌که مثلن از سوی آقای غنی به صورت مستقیم مخاطب اظهارات تهدید‌امیز و توهین‌امیز باشند، واکنشی از خود نشان نمی‌دهند.
آیا این آقایان حکمتیار را بی‌دفاع و بی‌قدرت می‌پندارند که به سادگی او را نقد می‌کنند؟ آیا این‌ها به نحوی به انتقادهای جامعه تاجیک از سکوت، معامله‌گری و دشمن‌نشینی شان پاسخ می‌دهند؟! من بیشتر مایلم که واکنش این آقایان را در راستای پرسش اخیر تحلیل کنم.

>>>   نورالله وليزاده
‏یکی از نقاط ضعف عمده و اساسی احزاب جهادی در افغانستان، همین اختلاف نهادینه شده میان آنان است. همین اختلاف باعث شد که احزاب جهادی نتوانند بعد از سقوط حکومت کمونیستی ثمره جنگ و جهاد خود را بچشند.
در شرایط کنونی با وجودی که هیچ حزب و سازمان سیاسی منسجم و نیرومند دیگر در سیاست افغانستان ظهور نکرده که جای احزاب جهادی را پر کند، این احزاب اگر می‌توانستند اختلاف‌ها را کنار بگذارند و بر اساس وجوه مشترک خود، اتحاد قوی‌ای ایجاد کنند، بی‌تردید در کفاره گناهانی که بعد از پیروزی در جنگ با نظام کمونیستی مرتکب آن شدند، توفیقی بدست می‌آوردند و به اصطلاح شکست و ریخت بوجود آمده در پیکره جریان سیاسی اسلام‌گرا را ترمیم می‌کردند.
گلبدین حکمیتار که خود را اکنون یگانه میراث‌دار جهاد و عمده‌ترین رهبر جهادی در افغانستان می‌داند و هرجا بحث شکست شوروی در بین باشد، مشتاق است که لقب قهرمانی با نام او پیوند زده شود، اگر واقعن به مقتضای چنین ادعای کلانی، می‌توانست در چند سال اخیر در جهت زدودن اختلاف‌ها میان احزاب جهادی، کاری انجام دهد، امروز شاید در نبود استاد ربانی، مسعود بزرگ، استاد عبدالعلی مزاری و سایر رهبران جهاد، نقش عمده و بارزی در سیاست افغانستان بازی کند. اما انگار ایشان از فاز خصومت درون جناحی بیرون شده نمی‌تواند.
او نمی‌داند که علم کردن هرگونه مخالفت با رهبران جهادی، نمایی از بی‌ظرفیتی کل جریان جهادی در بازی پیچیده سیاسی پنداشته می‌شود. آقای حکمتیار همیشه که فرصتی فراهم شده، تلاش کرده تا احمدشاه مسعود قهرمان ملی افغانستان را کم بزند و طوری وانمود کند که مسعود شایسته عناوین بزرگی که به او داده می‌شود نیست. آقای حکمتیار با این کارش، ناخواسته تیشه به ریشه جریان جهادی می‌زند.
اگر مسعود شایسته عنوان افتخارآمیزی در میان رهبران جهادی نباشد، دیگر هیچ کدام شان شایسته چنان عناوینی نیست. آقای حکمتیار که به هیچ صورت!

>>>   گلو گفته است از گفته هایش برداشت نادرست کرده اند وسوئ تفاهم واقع شده است راکت چی گفته است هدف من آن بوده که اگر زندانیان آزاد نشوند جار آسیاب را محاصره میکنم!ودرضمن خوااسته است تا السوال چار آسیاب باید پسر گل بی دین مقرر شود
خواست دیگر گل بید بی آنست که بند برق شاه توت در جار آسیاب نباید شساخته شود چون آب پاکستان کم میشود

>>>   در کجای این جهان پول یک کشور به نام یک قوم بدوه است ؟؟ حتی نازی های آلمان هم چنین کاری نکردهند چرا پول کشور ما به نام قوم افغان است؟؟ قوم پرستی هم اندازه دارد

>>>   بار هاگفتیم که ما افغان نیستیم شرم جهان نیستیم ما در ایران مرکزی هستیم تحت اشغال انگلیسی هستیم ما همکار استعمار نیستیم قاتل مردم بی گناه ایران مرکزی نیستیم ما گدای گندم های هندو ها نیستیم ما هرگز افغان نیستیم شرم ما جهان نیستیم

>>>   گل بی دین اصلا پول می خواهد

>>>   جناب حکمتیار صاحب محترم ،
در روز های آینده منتظر اقدام عملی شما هستیم تا شر غنی را از سر ملت کم کنید.
شرط رهایی زندانیان را پیش نکنید بلکه قدم پیش گذارید و ارگ را تسخیر کنید و آنگاه تمام زندانیان خود را با عزت و نعره های تکبیر رها کنید ، به وعده های غنی اعتبار نیست.
لطفا" روزیکه اقدام میکنید از قبل به مردم عام هشدار دهید تا شهر را خلوت بسازند و در صورت مقاومت ارگیان تلفات ملکی کم باشد.
امیدوارم در مورد تعین کابینه و پست های عالی دولت احزاب تاثیر گذار را فراموش نکنید.

>>>   عبدالله پیمان
درد حکمتیار درد حقارت است؛ حقارت در برابر شخصیت بزرگی چون آمر صاحب. حکمتیار به نیکی می داند که آمر صاحب اورا وارد فرآیند مرگ تدریجی ای کرده است که او هر لحظه باید آن را با چشمان سر تماشا کند و از شدت تلخی اش هر دم بر خویش بپیچد. او هم چنان به تجربه دریافته است (حد اقل در این دو سه سال اخیر) که این فرآیند وی را مطرود جامعه و منفور تاریخ نموده است و محال است که وی بتواند از محاکمه جامعه و تاریخ سند برائت بگیرد. از اینرو، شب و روز تلاش مذبوحانه بخرج می دهد تا به نحوی از آمر صاحب و جامعه انتقام بکشد، امری که به دلایل زیادی عینیت یافتن آن محال است.

>>>   برادر اگردیگران مسلح مسؤل باشد گلبدین هم مسؤل است واگر دیگران مسلح غیر مسؤل باشد گلبدین هم غیر مسؤل است
قضاوت را به شما عالی جناب میگزاریم

>>>   آقای گلبدین آدم عجیبی است!
از يک طرف سر درتوبره ارگ دارد و اموال مردم زهر مار می کند و از سوی دیگر علیه نظام و مردم سخن می راند.
بیطرف.

>>>   عبد الله جان پیمان آمر صاحب وقت به دیار ابدی پیوسته است. در دیار ابدی انتقام و غیره مفهمومی ندارد.

>>>   ادم های متعصب و ترسو پشت حکمتیار چیزی نوشته نکنید میاید و راکت بارانتان میکند . و حقتان را کف دستتان میګذارد. ګپ های غیر مسولانه و بی اساس با تحلیل های بی اساس فقط اعصاب خراب کن است و کدام نتیجه ای ندارد.

ایمیل:
لطفا فارسی تایپ کنید. نوشتن آدرس ایمیل الزامی نیست
میتوانید نام و محل سکونت خود را همراه نظرتان برای چاپ ارسال نمایید
پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است