یک همسایه نزدیک به از صد خویش دور
 
تاریخ انتشار:   ۲۰:۳۷    ۱۳۹۹/۱۱/۲۷ کد خبر: 166325 منبع: پرینت

حتماً به یاددارید، وقتی ماموران امنیتی ایران یک موتر حامل مهاجرین افغانستان را هدف شلیک قرار دادند و جمعی از هم‌وطنان ما در آن حادثه کشته و زخمی شدند، چقدر آن موضوع رسانه‌ای شد؟ ویدیوی آب خواستن یکی از قربانیان آن حادثه چقدر در رسانه‌های اجتماعی دست به دست شد؟

حالا اما کمتر شاهدیم که ویدیوی دستگاه‌های آب‌پاش آتش‌نشانی ایران در خاموش کردن آتش گمرک اسلام قلعه، در صفحات اجتماعی دست به دست شود. حالا دیدیم که ده ها دستگاه آتش‌نشانی ایران بخاطر خاموش کردن آتشی که گمرگ اسلام قلعه را فرا گرفت، به کمک ما شتافتند.
عیببش چه بگفتی، هنرش نیز بگو...

قصد دفاع از عملکرد مامورین ایران در هدف گیری مهاجرین را ندارم. اما بیاییم «خیراتی» که از همسایه‌های ما نصیب ما می شود را نیز فراموش نکنیم. پاکستان و ایران هر زخمی که به ما بزنند (که بیشتر این کار را کرده اند) در مواردی التیام درد ما نیز می‌شوند. ما با همسایه‌ها غم و شادی مشترک داریم.

در پنجاه سال اخیر همواره کشورهای دور جهان بین ما و همسایه‌های ما آتش نفاق را شعله‌ور ساخته‌اند. متاسفانه در حل این اختلاف‌ها ما و همسایه‌های ما توفیق و همت چندانی نداشته‌ایم. ما نباید به دوستان «دورکی» ما اجازه دهیم که شمشیر دشمنی با همسایگان ما را تیزتر و تیزتر کنند. این بخشی از وجایب ملی دولت و ملت است.

نورالله وليزاده


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آتش سوزی
ایران و افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   سلام بر نویسنده محترم و وزین این مقاله
ایران به وظیفه انسانی و حق همسایگی خود وبدون منت انجام داده است. بله ما همسایه هستیم و در آینده هم همسایه خواهیم بود و در غم شما شریکیم. قطعا بیگانگان از ارتباط همسایه ها ناراحت هستندو با تبلیغ در رسانه ها در تلاش هستند که بین دو ملت اختلاف بندازند. مردم و شهروندان ایرانی از این خادثه خیلی غمگین شدند و با شما مردم افغانستان و با کسانیکه از این حادثه دردناک خسارت دیدیند غم شریکی دارند.

>>>   پاکستان آتش میزند ایران آتش خاموش میکند

>>>   واقعآ کار نیک و به بجا انجام دادن تیم آتش نشان یا همان اطفایئه حق همسایه داری خود را بجا نمودن خداوند برکت بدهد به عمرشان که آتش خانه ما را خاموش کردن به امید همکاری های بیشتر در همه بخش ها انشاء الله.

اما این طرف مرز در طول چند دهه و ملیارد ها دالر کمک های بی پرسان هنوز هم ما قابلیت و امکانات خاموش کردن یک مغازه را نداریم چی برسد به آتش تانکر های نفت و گاز را این همه از بی برنامه گی حاکمان ما است که هیشه به فکر گدائی بوده و هیچ وقت به فکر زیر ساخت ها نبودن همین گمرک هرات اگر درست مدیریت شود اکثریت مشکلات ما را حل میکند و لی معلومات که من دارم از گمرک هرات فعلآ فقد چور و چپاول دیگه کاری درستی انجام داده نمیشود بخدا بس است از پاین ترین کارمند تا کارتن کلان های شان همه ملیاردر شدن هنوز هم دنبال جمع کردن مال دنیا هستن کمی از خدا بترسید شرم کنید این مال ملت است پول خزانه ای ملی است که چور کرده روان هستید ولی شما یا در قمار یا در فعل بد به مصرف میرسانید از دولت خو خبری نیست که پرسان کند چون خود شان هم دخیل هستن در چور و چپاول گمرکات و هیچ اقدامی نمی کنند جز شعار.
مرگ به 18 نوع گوشت خوار ها
زنده باد عدالت
و تشکر از همسایه ما.
z

>>>   اقای ولیزاده!
عرض من درموردشلیک ماموران امنیتی ایران اینست که:
انها درجوارسرک ایستادبودندونمیفهمیدندکه درداخل موترایرانی،افغانی یابنگله دیشی است ودرهرگوشه دنیا وقتی موتری درایستگاه بررسی پولیس توقف نکندبالایش فیرمیکنند.شایدافغانها اسناداقامت نداشتند،ازین سبب درایست بازرسی توقف نکردندوپولیس ایران بالایشان فیرکرده که ملامت وسلامت معلوم است.
گله من ازبرادران ایرانی اینست که اگریک فیصددرک وتعقل شان رابه پاس همسایگی به مامیدادندبه یقین امروز مااینقدربدبخت نمیبودیم.
عاقل

>>>   دلایل ناسپاسی ما در مقابل احسان و نیکی کشور همسایه:
در افغانستان اقوام پشتون، تاجک ، هزاره ، ازبیک و غیره اقوام زندگی میکنند که اهل سنت اکثریت و اهل تشیع اقلیت نفوس را تشکیل میدهند.
اما قومی که در افغانستان از ایران و ایرانی ها هراس دارند جاهلان پشتونها هستند، ترس شان به دلیل اشتراکات زبانی ، فرهنگی تاریخی ایرانی ها و اقوام ازبیک ، تاجک ، هزاره ، قزلباش و ترک ها میباشد و میترسند که نزدیکی این اقوام با ایران و ایرانی ها باعث همبستگی و یگانگی سیاسی این اقوام نشود لذا با کمک ملا های وهابی بین اهل سنت افغانستان مخصوصا تاجک ها و ایرانی های شیعه تفرقه مذهبی ایجاد نموده و باعث نفرت تاجکها از ایرانی ها میشوند اما شیعیان اگر حقیقتی را بگویند که به نفع ایران تمام شود فورا گوینده را متهم به نفوذی دولت ایران در افغانستان را مینماید و سریعا تاپه جاسوس ایران را پیشانی اش میکوبند همچنان این تاپه پیشانی تاجکانی غیر متعصب که از حقایق تاریخی و هم زبانی و هم فرهنگی با ایرانی ها صحبت کند را نیز نشانه گرفته است. خلاصه اقوام مختلف مخصوصا تاجکها باید بدانند که در نهایت تعصبات بی مورد مذهبی شان با ایرانیان به غلامی شان به پشتونها خواهد انجامید.

>>>   آقای محترم هیچ گربه برای خدا موش نمیگیرد چندین صد موتر از ایرانی ها همراه بار خود داخل کمرگ بوده ایرانی ها بخاطر نجات جان مال ایرانی‌های خود اقدام به خاموش کردن آتش نمودند اگر چنین نمی‌بود هزار فریاد میکشیدید ایران به کمک شما نمیرسید
محمد قاسم شهر آلماآتی قزاقستان

>>>   از روزی که تولد شده ام در کابل نه تنها شاهد ایران ستیزی که بلکه هرات ستیزی بوده ام. مثال ساده آن، اگر میگفتی پسرم میگفتند ایرانی نیستی بچه بگو در حالیکه "بچه" به معنی اولاد آدم است که میتواند به پسر و دختر اطلاق شود. هموطنان پشتون ما وقتی میپرسند "بچیان دی شه دی" منظور شان اینست که که اولاد هایت خوب است زیرا آنها برای پسر "زامن" دارند که ایرانی نیست!
آتش خاوری

>>>   جناب محمد قاسم از قزاقستان: گیرم که ایران بخاطر کامیون‌های خود برای خاموش کردن آتش به کمک برادران افغانستانی شتافته.اگر یاد داشته باشیددر فضیه خاموش کردن چاهای نفت کویت که در جنگ آتش گرفته بود بخاطر چه چیزی آتشنشانان قهرمان ایرانی به کمک همسایه خود شتافتن؟همسایه‌ای که البته قبل آن همه جورکمکی به صدام متجاوز کرد، در جنگ ضد ایران.

>>>   خطاب به اتش خاوری...
سلام بر دوست هراتی از دیار لر های ایران
درست است در فارسی امروز ایران و البته افغانستان و احتمالا تاجیکستان به فرزند مذکر میگویند پسر و بچه به هر دو اطلاق میشود...
و البته گویا اینگونه که فرمودید پشتو ها به فرزند پسر میگویند زامن
ولی البته باید یاداوری کنم که واژه زامن واژه ای ایرانی است.
یعنی چی؟
یعنی چه فارس و چه تاجیک و و پشتو و چه لر یا کرد و گیلک و هزاره و یا بلوچ و... به هر زبان و گویش و لحجه ای حرف بزنند اسم سرگروه زبانی انها iranan هست و که این هم از Indo iranian سرچشمه میگیره... (میتونید به انگلیسی در اینترنت سرچ کنید indo iranian )
یعنی پشتو ها درسته با ایران و خراسان دشمنی میکنند اما زبان ان ها در مقالات علمی رسمی جهان ایرانی شناخته میشود.
درباره همین کلمه زامن باید بگویم فرهنگستان زبان و ادب پارسی ایران به جای کلمه اسپرم کلمه زامه را انتخاب کرده که در برابر توجیهش گفته که چون زامن در پارسی پهلوی و باستان به معنای مذکر بوده پس این واژه انتخاب شده برای سلول جنسی مرد و الان من که دیدم پشتو ها اتفاقا زامن را بکار میبرم به جهالت سردسته و رهبران انان بیش از پیش پی بردم. واقعا که با وجود این همه نزدیکی چرا غلامی پاکستان و اعراب سعودی؟ چرا به جای واژه ی زیبای اتش نشان که یعنی کسی که نشانش اتشین است و به لباس سرخ رنگ این سربازان خدوم اشاره میکند و هدف انها که خاموش کردن اتش است واژه ی عربی اطفائیه را بکار میبرند؟؟؟

>>>   جناب عاقل برخورد ماموران پلیس ایران با مهاجران غیرفانونی افغان در شرایط تحریم و کرونا بعد از چند بار ایست و اخطار پلیس به ایستادن چگونه باید میبود ؟ چرا انقدر طلبکار ایرانید ؟ اگر انصاف دارید ، حجم و تعداد اخبارتان در مورد برخورد با مهاجران افغان را با کمک ایران به مهار آتش مقایسه کنید ، نوع پوشش جنایات مهاجران افغان در ایران را مقایسه کنید ؟

محمد قاسم شهر آلماآتی قزاقستان
گربه صفتان هر کمکی بهشان شود چنگ و دندان نشان میدهند در قزاقستان که حضرتعالی ساکن هستید برخورد با مهاجران غیرقانونی چطور است راستی چرا هموطنان شما به تاجیکستان که همزبان و هم لباس و هم چهره شماست مهاجرت نمیکنند ؟ هم به ایران می ایند هم به ایران فحش میدهند انگار طلبکار ارث پدرشان هستند افغانها خودشان خواستند از ایران جدا شوند دیگر پیوندی بین ما نیست ۸ سال با عراق جنگیدیم با اینحال عراقیها که عرب هستند از شما که مثلا افغان هستید قدرشناس ترند

>>>   تشکر ازمتن تاریخی و علمی دوست ما از دیار لر های ایران!
متن تان را در نوت هایی معلوماتی ام یاداشت کردم
آتش خاوری

>>>   بزرگوارنظردهنده دهم!
خداشاهداست چهاربارنظرتان راخواندم ،ولی عقلم قدندادتادرک کنم تادرهمسویی بامن چیزی نوشتیدیابرعکس.درهرصورتش سرفرازباشید.
عاقل


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است