پنج حلقه‌ی خبیثه‌ی فرهنگ سرپرستی
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۳۶    ۱۳۹۹/۱۱/۳۰ کد خبر: 166350 منبع: پرینت

فرهنگ سرپرستی وزارت‌ها در حکومت توسط افرادی‌که رای نمی‌آورند، محصول پنج حلقه‌ی خبیثه‌ است:

نخست بی‌اعتمادی؛
بحران اعتماد سبب شده است که رییس‌جمهور نتواند به جز حلقه‌ی نزدیک و متعهد به خود، دایره‌ی قدرت را بگستراند. این اصل ناشایست سبب می‌شود تا در کشوری‌که بی‌کاری بیداد می‌کند، گروهی از چهره های نزدیک به رییس‌جمهور صاحبان چندین منصب شوند و به گروه عظیمی بی‌کاران افزوده شود.

دوم، بحران ابتکار؛
سال‌ها است که یک گروه پنج‌صد تا هزار نفری چنبره‌ی قدرت را جان داده‌اند. اینان گاهی وزیر، معین، سفیر، والی، وکیل، رییس و... جا عوض می‌کنند. این فرهنگ انحصاری، قدرت ابتکار را از رییس‌جمهور ربوده است. این درحالی‌است که ما سالانه هزاران کادر متخصص به بار می‌آوریم که تقریبا همه به گروه بی‌کاران گسیل می‌شوند.

سوم، بحران استمرار؛
بی‌ثباتی سیاسی سبب شده است که تیم ارگ از استمرار حاکمیت در هراس باشد و همیشه به برنامه‌های سیاسی کوتاه‌مدت تمرکز کند. رییس جمهور به این باور است که برخی از نزدیکانش را باید در سمت‌های سرپرست‌ها حفظ کند تا فرصتی که بدست آمده را از دست ندهد، چون فردایی را ضمانتی نیست.

چهارم، ضعف پویایی قدرت؛
قدرت یک متغییر پویا است. پویایی به معنای رابطه‌ی جاری و فعال میان برنامه ها، سیاست‌گذاران و سیاست‌مداران است. وقتی چهره های تکراری بر ساختار های قدرت قرار گیرند، کسالت و خستگی در پویایی قدرت را به بار می‌آورد. فرهنگ سرپرستی و تحمیل چهره های تکراری بر ساختار های قدرت پویایی قدرت را صدمه می‌زند و توسعه‌ی سیاسی را مانع می شود.

پنجم، قلدری سیاسی؛
ادامه‌ی سمت‌های سرپرستی بی‌حرمتی به اراده‌ی پارلمان و بی‌توجهی به نقش و آرای مردم است. گذشته از این‌که اعضای مجلس نمایندگان چگونه انتخاب شدند، این نهاد یک ساختار انتخابی است و اراده‌ی مردم را مشروعیت می‌بخشد. بی‌حرمتی به اراده‌ی نمایندگان مردم، قلدری سیاسی پنداشته می‌شود.

دکتر ملک ستیز


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
فرهنگ سرپرستی
حلقه خبیثه
نظرات بینندگان:

>>>   غنی نه به قران باور دارد و نه به قانون اساسی.
از هردو به گونه گزینشی به نفع خود سود میبرد.
در جامعه گوسفندی اگر گرگی پوست میش بپوشد در ارگ حاکم میشود.

>>>   جای شرم است از یک شاگرد صنف شش مکتب هم که پرسان کنی که دور زدن یا زیر پاکردن قانون چی است جواب اش این خواهد بود یعنی بی احترامی در برابر قانون و بی احترامی در برابر یک ملت و کشور است .
و دقیفآ نمیدانیم که چرا آقای غنی که داد از عدالت میزند و این همه مشاور دارد تا حال متوجه نشده که چرا این همه بی قانونی کار میکند و به قانون احترام نمگذارد مگر مشاورین اش چی میکنند در ارگ فقد معاش گزاف در یافت میکنند و بس یا باید برایش مشوره بدهند که پیر مرد دیکتاتوری بس است چندین سال است که دیکتاتوری میکنی وزیران خود را با سرپرست بودن حفظ میکنی باز داد از قانون و عدالت میزنی شرم باد بر تو تازه خانم شان هم از کار آقای غنی حمایت میکنند که بلی وزیران که راهی پارلمان را نیاآوردن در کار خود ادامه میدهند چنان که سال های قبل چنین بوده با ذکر نام چندین وزیر شرم باد بر تو آقای غنی.
ضیائی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است