ناتو برای خروج از افغانستان تصمیم نگرفت
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۲۴    ۱۳۹۹/۱۲/۱ کد خبر: 166355 منبع: پرینت

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو می‌گوید که تاکنون تصمیم نهایی دربارۀ خروج نیروهای ناتو از افغانستان گرفته نشده‌است.
دبیرکل ناتو که شام روز پنج‌شنبه در پایان نشست دو روزۀ وزیران دفاع ناتو سخن می‌زد، تأکید کرد که متحدان ناتو وضعیت در افغانستان را زیر بررسی دارند و هرگونه خشونت طالبان وضعیت در افغانستان را برعکس خواهد کرد.

او از طالبان خواست که خشونت‌ها را کاهش دهند و از راه صلح آمیز مسایل را حل بسازند.
دبیرکل ناتو هم‌چنین گفت که هم‌اکنون در حدود ده‌هزار سرباز متحدان اروپایی ناتو در افغانستان حضور دارند؛ حضوری که به‌گفتۀ استولتنبرگ وابسته به شرایط است.

این در حالی است که طالبان بر خروج نیروهای خارجی بربنیاد توافق‌نامۀ صلح دوحه، در ماه می تأکید دارند. اما دبیرکل ناتو تأکید کرد که طالبان خشونت‌ها را کاهش نداده‌اند و تعهداتی سپرده شده در توافق صلح با امریکا را نیز عملی‌ نکرده‌اند.
به گزارش طلوع، پیش‌ از این ادارۀ جو بایدن نیز گفت که ایالات متحده توافق صلح با طالبان را زیر بررسی دارد؛ توافقی که بربنیاد آن، دانلد ترمپ، رییس‌جمهور پیشین امریکا، سربازان این کشور در افغانستان را تا مرز ۲۵۰۰ تن کاهش داد.

کاهش خشونت از سوی طالبان و خروج نیروهای خارجی از افغانستان از موارد اساسی توافق‌نامۀ صلح امریکا با طالبان استند.
با این همه، حکومت افغانستان نیز می‌گوید که طالبان بر خلاف تعهدات سپرده شده در توافق صلح دوحه، خشونت‌ها را افزایش داده‌اند و نیز میز مذاکرات صلح با هیات جمهوری اسلامی افغانستان را ترک کرده‌اند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ناتو
خروج
نظرات بینندگان:

>>>   یعنی ناتو میخواهد بگوید که آنقدر بیعقل و یا حداقل بی خبراست که اینها ها همه دسایس چرکستان است ورنه طالب (یا ملیشه چرکستان) پوقانه ایست که با سوزن می ترقد.
بیاد داریم که تا یک خلقی یا پرچمی در جایی پیدا میشد همه به ترس بودند که قربانی بعدی نباشند مگر بعد از قدرت خود بدنبال سوراخ بودند.
آتش‌خاوری

>>>   امریکا بخاطری توافقنامه دوحه را مورد بررسی قرار میدهند که در آن ذکرشده است که طالبان تعهد میکنند که بر امریکا و متحدین اش حمله نکنند.
این در حالی است که امنیت جهانی تنها به امریکا و متحدین آن ارتباط نمیگیرد،بلکه به تمام کشور ها ارتباط میگیرد.
شورای امنیت ملل متحد بخاطر چه ایجاد شده است؟
بخاطر امنیت جهانی.
از پنج عضو دایمی ملل متحد،سه عضو آن یعنی امریکا و انگلستان و فرانسه یکطرف هستند و دو عضو دیگر آن یعنی چین و شوروی طرف دیگر هستند.
وقتی که در میان خود پنج عضو شورای امنیت که خود را متعهد به امنیت جهانی میدانند ،هماهنگی وجود نداشته باشد و در میان شان اختلافات موجود باشد و هرکدام این گروپ منافع خود را در امنیت جهانی در نظر بگیرند و بخاطر شکست یکدیگر از گروپ های مختلف تروریستی حمایت کنند و گروپ های مختلف تروریستی را بخاطر شکست یکدیگر تشکیل دهند و تظاهرات گسترده را علیه یکدیگر براه بیاندازند و در انظار جهانی به یکدیگر دشمن خطاب کنند و در امور داخلی یکدیگر تحت نام دموکراسی و حقوق بشر و غیره مداخله کنند،معلومدار این اختلافات خود سبب برهم زدن نظم و امنیت جهانی میشود و این پنج عضو دایمی شورای امنیت در انظار جامعه جهانی اعتبار خویش را لکه دار میسازند و مردم دنیا فکر میکنند که این پنج عضو دایمی شورای امنیت،روی منافع خویش ریاد تر می ایستند،نظر به امنیت جهانی.
در دوران دونالد ترامپ سیاست امیریکا فرست با امریکا اول بنیاد گزاری شد و حالا در دوران جو بابدن دوباره سیاست بلوک شرق و غرب و متحدان و غیر متحدان روی دست گرفته شده است و جهان دوباره بسوی دو قطبی شدن در حرکت است.

ایمیل:
لطفا فارسی تایپ کنید. نوشتن آدرس ایمیل الزامی نیست
میتوانید نام و محل سکونت خود را همراه نظرتان برای چاپ ارسال نمایید
پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است