چرا نباید از یک حکومت ظلم ستیز دینی استقبال کرد؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۵۸    ۱۳۹۹/۱۲/۲ کد خبر: 166371 منبع: پرینت

من با تحریری‌ها، سایر خلافت‌خواهان و هواخواهان حکومت اسلامی که در قالب گروه‌های مختلف فکری و نظامی داعیه برپایی حکومت اسلامی را دارند، مخالف هستم و حرکت‌های آنان را مشکوک، استخباراتی و پروژه‌ای می‌دانم. اظهارات اخیر مولوی هراتی را نیز در همین راستا می‌دانم.
اما فراموش نشود که انتقاد از گروه‌های یاد شده، یک چیز است و حمایت و موافقت با نظام سیاسی‌ای که این گروه‌ها مخالف و منتقد آنند، چیز دیگر.

از یک طرف همین گروه‌های یاد شده حق دارند که آزادانه مخالف و منتقد هر نظامی(از جمله نظام دموکراتیک کنونی) باشند. این حق برای همه محفوظ است و باید باشد.
از طرف دیگر یک چیز به یاد ما باشد که یک نیروی محرکه قوی در دین وجود دارد که اگر به درستی و در موقع‌اش استفاده شود، یک نیروی موثر برای برپایی عدالت، برابری و ایجاد یک شرایط بهتر و جدیدتر برای یک جامعه خواهد بود. یک نمونه همین جنگ مردم افغانستان در برابر شوروی‌ها بود. این جنگ با یک نیروی اعتقادی دینی به نفع مردم افغانستان فیصله شد.

به گواهی تاریخ، در اروپای قرن هفده و هیجده جنبش‌های دینی سهم بسزایی در سرنگونی رژیم‌های استبدادی و ایجاد شرایط عادلانه زندگی در کنار سایر جریان‌های عدالت‌خواه بازی کردند. هرچند نقش منفی جنبش‌های دینی در مقاطع دیگر و موارد دیگر نیز قابل یادهانی است.
من طرفدار یک حکومت دینی استبدادی قرون وسطایی نیستم اما هرگاه شخص و گروهی با انگیزه و شور دینی به مقابله با ظلم، بی‌عدالتی و فساد و... برخیزد، چرا نباید از آن استقبال کرد؟

نورالله وليزاده


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
حکومت
ظلم
نظرات بینندگان:

>>>   آیابعد از این همه هرج مرج چهل ساله تا هنوز به همان خیال پلو هستی که اشرار شوروی را کشید در حالیکه زور شان به ۱۰۰ نفر ملیشه چرکستانی (طالب) نمیرسد، قابل خنده است. باید از رییسه گرباچوفه (زن گرباچوف) متشکر باشی که پلان هایی انتلیجنس سرویس انگلستان را پیاده کرد.
دوم همین گروه انتخابی خودت یعنی "گروهی با انگیزه و شور دینی به مقابله با ظلم، بی‌عدالتی و فساد..." دست های خون آلود شان تا آسمان هفتم به خون بی گناهان و مظلومان آغشته نیست؟
یعنی تطبیق عدالت و رفع فساد با انتحاری و ترور، بنازم عقل ترا
آتش خاوری

>>>   هر عصر و زمان ایجابات و متضیات جدید به بار می آورد چون در امروز زندگی میکنیم باید با امروز باشیم.دیگر امکان نه دارد در قرون اولیه زندگی کرد. مثلا در کمترین از گزشته قرن پنج و شش میلادی زیست . به اساس علم تغییر ازجمله شرایط تکوین و دوام است.
انسان دوست از بدخشان

>>>   دین بالذات ظلم ستیز و عدالت خواه است اما کسی که سوار بر دین است باید دید که کیست جاهل مقدس ماب است یا عالم خالص صادق. وای به روزی که در افغانستان شاهد و مصداق ایه اذا انبعث اشقا ها باشیم.

>>>   محترم ولیزاده صاحب !
جدا ازینکه که چه گفته باید خدمت جناب عالی به عرض رسانید که چیزی بنام رژیم استبدادی قرون وسطای وجود نداشته این ساخته ای عده ای از معاندین ودین ستیز ها بوده وجود خارجی ندارد اگر کسی امده بنام دین ویا حمهوری اسلامی ویا حکومت اسلامی ویاهم حزب اسلامی و... کاری کرده وچیزی گفته به اسلام عزیز تعلق ندارد. اسلام دین خالص وسچه وبی الایش است نه نقص وکمبود دارد که به وصله وپیوند ضرورت داشته باشد ونه هم برامدگی واضافگی را می پذیرد که قابل اصلاح وقیچی باشد حال غنی هم حکومت رولا غنی را جمهوری اسلامی میخواند وحکمتیار هم خودرا جندالله ولشکر اسلام قلمداد مینماید ومارشال صاحب دوستم هم حرکت مقاومتی خویش را جنبش ملی اسلامی نام نهاده وهمین طور جمعیت اسلامی وحرکت اسلامی وواتحاد اسلامی وحزب وحدت اسلامی و... هرکه چیزی ساخته ویک پیوند اسلامی برایش داده تا مردم را فریب دهند واذهان عامه را مغشوش سازند هرگز به دین مبین الهی تعلق ندارد اگر خواسته باشید بدانید که راستی سیستم های استبدادی قرون وسطای اسلامی است ویا لا اقل مورد تاید اسلام قرار دارددر متن قران کریم وارشادات وروایات معتبر وثقه ای حضرت پیامبر داخل شده ان را بخوبی وعمیق مطالعه کنید ودوره خلفای راشدین وحکومت عمر ابن عبدالعزیز را از نظر بگذرانید تا سیه روی شود هرکه درو غش باشد
شفیق الله قاسیمی

>>>   بد بختی ها و گرفتاری های بشر کدام ربطی به دین و احکام دینی ندارد بلکه این خدا ناترسی مجریان امور و عالمان دین است که جامعه را بیچاره و دین را بدنام ساخته اند. این جماعت مانند تمامی انسانها مملو از شهوات مختلف بوده و دارای هوا و هوس های نفسانی هستند و خطرناکتر از آن اینکه از خم و چم های سوء استفاده از فرامین دینی به خوبی آگاهی دارند. در نتیجه، اعمال ورویه این متخصصین دینی باعث انزجار مردم از دین گردیده است

>>>   زیرا که دین را یک وسیله ویا ابزار برای زدن حریف خود استعمال کرده ومیکند

>>>   اسلام به ذات خود ندارد عیبی
هرعیب که هست در مسلمانی ماست
=====================
زما بر صوقی وملا سلامی
که پیفام خدا گفتند مارا
ولی تعبیرشان در حیرت انداخت
خدا و جبریل ومصطفی را
در دنیای کنونی همه مکتب های فکری ندریس وتدقیق گردیده بعضی هاشان فبل از نطبیق وعملی شدن ناکام وغیر عملی ثابت گردیده وعده ای دیگر بدون بد بختی وسیاه روی بجز برای اندکی دیگر ارمغان بار نیاورده است کمونیزم وسوسیالیزم که دومکتب تکاملی همدیگر بودند یک ایدای خوب ودلپذیر ومرغوب بوداگر در منصه ای عمل پیاده میشد بسا خوشبختی وسعادت را برای بنی نوغ بشر به ارمغان می اورد واکثر مشکلات والام اتسانیت را جبیره مینمود ولی با طبیعت بشر حد اقل با طبیعت بشر امروزی سازگاری نداشت پیش ازین که جنبه های عملی ان را مشاهده کنیم ناکار امد وغیر عملی از اب درامد ونشد ویا نتوانستند جوامع را وفق ان ارمانهای انسانی عیار سازند مکتب ستمگار وخشن واستثمارگر واستعماری دیگری هم که اسم امپریالیزم را برایش دادند به زور وسرنیزه بالای بشریت حکومت مینماید ونفع ان تنها یک در صد وکمتر ازان از جامعه ای بشری را تامین مینماید و طبعاازین طرز فکر هم همه بیزار ودلگیر اندروش سومی که هم با طبیعت بشری موافق است وهم نیک بختی وسعادت بار می اورد بخاطر قوت دشمنان ولجاجت معاندینش تنها برای مهلت اندکی دیگر بجز از دلها در روی زمین ترویج نگردیده است چون کمونیزم هم بخاطر اعتقادات معنوی ورقابت سیاسی با ان سازگاری نداشت وهم پیروان مکتی دومی< امپریالیزم> ان را حریق ورقیب سر سحت خود میداند ونمیخواهد ونمیگذارد انسانها انرا مطالعه وبه ان گرایش داشته باشند اما خطر عمده ای که اسلام ودین نجات بخش الهی را تهدید مینماید خود مسلمان ورهبران جاهل ونا اگاه انست که روی هر علتی باسایر دشمنان ان یکجا اسلام را تضعیف واو را غیر عملی وخشن ومستبد وقرون وسطای!!! جلوه میدهند
یک نکته را باید عرض کرد که منظور اقبال <علیه الرحمت>از ملا طایفه ای خاص وتنها ان لنگی سیاه ها وسفید ها نیست بلکه هر انکه ادعای رهبری وهدایت مردم بسوی این آین منجی بشریت را دارند میباشد ازینروشامل مولوی نبی ومولوی خالص وربانی وحکمتیار وسیاف وهمه بشمول انصاری هراتی ومن وتووغیره میشوند چون میگوید
ملا زسیاست جهان بیخبر است
از مکر وفریب این وان بیخبر است
هرچند زدشمنان دین بیزار است
خود اله ای دست دیگران بیخبر است
مولوی شفیق الله تگذاری سانچارکی

>>>   این حکومت یک دولت کثیف است زیرا همه چیز به اساس قوم است شما محقیق را بینید وزارت مخابرات را در گرو خود قرار داده است شرکت افغان تیلی کام را مکتوب آمد که مربوط وزارت مالیه شود اما محقیق نگذشت زیرا ماهانه از وزیر مخابرات به خاطر اینکه کاندید وزارت یا تعیین کرد مبلغ 20 میلون دارد رشوه می گرد واگر این شرکت مربوط وزارت مالیه می شد همه عایدش به دولت افزود می شد باید همه علیه این بی عدالتی قیام کنند و به گوش پارلمان و دولت برسانند

>>>   ریس جمهور غنی گفته است اگر روزانه صد نفر هم کشته شوند من این چوکی را رها نمی کنم زیرا فضلی و محب ما هر سه با هم پاسپورت امریکای داریم و تمام بودجه دولت نزد ما است و همه را همرای خود انتقال می دهیم

ایمیل:
لطفا فارسی تایپ کنید. نوشتن آدرس ایمیل الزامی نیست
میتوانید نام و محل سکونت خود را همراه نظرتان برای چاپ ارسال نمایید
پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است