چرا آمریکا علاقمند به شمولیت دیگران در افغانستان است؟
امریکا میخواست هرپنج انگشت را به دهن خود فرو برد و لقمه بزرگی که گرفته بود در گلویش بند ماند و حالا به شکلی راه گریز میپالد و دیگران را هم شامل بدبختی آینده این کشور مینماید 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۳۵    ۱۳۹۹/۱۲/۲۸ کد خبر: 166637 منبع: پرینت

امریکا چرا این علاقمندی را دارد که کشورهای منطقه را نیز شامل قضیه افغانستان نماید؟
این یک اعتراف به شکست و اشتباه تاریخی است و یا هم جبر زمان و درماندگی؟

کشورهای غربی و خصوصآ کشور امریکا و انگلیس بعد از بیست سال تمام با این همه یکه تاز میدان در منطقه که ماه ها و"سال های عسل" برای خودشان و نیز برای افراد وابسته و نوگران خویش با تمامی اشتباهات و جنایات بی حساب خویش که در این سرزمین رخ داد، تازه پذیرفته اندکه جنگ و صلح افغانستان بدون اشتراک کشورهای منطقوی غیر ممکن است و بدون نقش کشورهای منطقه نمیشود به هیچ چیزی دست یافت؛ چیزیکه مردمان آگاه این وطن قبلا به این باور بودند و هستند.

بدون تردید این اعتراف و چنین برخورد و آنهم بعد از بیست سال شکست ننگین، دقیقآ این اشغالگران را جبر زمان مجبور ساخته است که در این عرصه داعیه مهربانتر از مادر باشند و به اصطلاح تازه درک کرده اند که در اینجا کشورهای منطقوی هم وجود دارد و گویا هریک منافع خویش را دارند؛ ورنه امریکا هیچگاهی عادت ندارد منافع و سرمایه غارت شده کشور ها را با کسی دیگر تقسیم کند حتی با همپیمانان خویش چه رسد به دشمنان خودش.

شماری از مقام های امریکا گفته اند که دوام حکومت غنی چندان با منافع امریکا همخوانی ندارد و امریکا خواهان نقش کشورهای منطقه در زمینه اند. پاول پیلار عضو پیشن اداره استخبارات امریکا گفت "من فکر میکنم که منافع ما به سادگی با منافع دولت غنی به سادگی ممکن نیست و از سوی دیگر واقعیت دیگر این است که شماری از کشورهای دیگر هم نسبت به آینده افغانستان بی علاقه نیستند.

به همین دلیل امریکا از سازمان ملل متحد خواست که نشستی برگزار کند که نه تنها امریکا بلکه چین، روسیه، ایران، پاکستان، هند نیز در مورد افغانستان گفتگو کنند و این نشست شبه نشست بن است ولی بایک تفاوت که طالبان نیز حضور دارند.
سوال اساسی اینجا است، که چرا امریکا در این مدت 20 سال تمام از واقعیت کشورهای همسایه انکار کرد و آنرا را نادیده گرفت؟

پاسخ روشن است امریکا میخواست هرپنج انگشت را به دهن خود فرو برد و لقمه بزرگی که گرفته بود در گلویش بند ماند و حالا به شکلی راه گریز میپالد و دیگران را هم شامل بدبختی آینده این کشور مینماید.

عطا صفوی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
آمریکا
ناتو
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   صفرمحمد مظفری
اگر طالبان هم نمی‌بودند، این اشرف غنی و چندتا جوجه پشتونیست دیگر که از قضا به چوکی‌های فرماندهی سیاسی نشسته اند هم بس بودند که افغانستان رابیشتر از پیش به قهقرا ببرند و به قعر قرون وسطا پرتاب نمایند.
قوم سازی غنی و نوچه‌های او، مگر خطرناک‌تر از ارتجاعیت طالبان نیست و مگر این سیاست مسخره از بنیاد هرچه عقل و خرد و شعور و شرف و نجابت و انسانیت را به سخریه نمی‌گیرد؟

>>>   معاونان رياست جمهورى و شريك ٥٠ در صد قدرت در سپيدار، چرا روى مسايل مهم سیاسی و فرهنگی، غفلت و سهل انگارى ميكنند؟
رضا ميهنيار
وظيفه عبدالله و تيمش در سپيدار و جمع از معاونان، مسئولين و كارمندان (غير پشتون) در وزارتخانه ها و ادارات بويژه در اداره احصائيه مركزى چه است؟ چرا احساس مسئوليت نميكنند؟ هيچ نظارت و تاثيرى بالاى كار كرد هاي منسوبين پشتون وابسته به تيم غنى احمدزى ندارند؟ در برنامه ريزى ها و تصميمات مهم سياسى و فرهنگى، اقتصادى كاملن سهيم نيستند؟ تكرارن در غياب شان تصميمات ضد منافع اكثريت مردم، از طرف نهاد ها؛ معارف، اطلاعات و فرهنگ، احصائيه مركزى، دفاع ، داخله...همه از طرف گروه ها كوچك و تماميت خواهانى كه از طرف عنى احمدزى نصب شده، گرفته ميشود، ديگران نقش و صلاحيتى قابل لمس اى
ندارند؛ اين گروه ها مكررن اعمال زشت و ناپسندى را انجام دادند و ميدهين، ما كارى برايشان نداريم؛
اما سوال اساسى و انتقاد ما از گروها و معامگران خودى است، كه از آدرس قوم زبان و فرهنگ در چوكىها و مقامها ارشد دولتى نشستند و از امتيازات عالى؛ موترها زره، باديگارد، معاش دالرى، خانها لوكس ...در كابل برخوردار هستند. با كش وفش حتا نيمه اى از خيابانها را تصرف و مسدود ساختند. اما هيچ توجه اى به خواستها و مسايل مهم فرهنگى و هويتى مردم ندارند؟؟
بلكه شهروندان كشور ناگزير اند كه خود شان، عليه انارشيزم و بيعدالتى و فساد در دولت و نظام اعتراض نمايند. تا فاسدين و مقصيرين را به توبيخ و عقب نشينى وادار سازند؟

>>>   هههههههههههههههههههههههههههههه هههههههههههههههههههههههههههههه. ساعتك ايشان تير است . هوتل هاى لوكس و مجلل انواع خوراك ها .....وغيره وغيره . از خدا مى خواهند كه يك چند سال ديگر هم همين حالت دوام نمايد .

>>>   سربازان گمنام ریاست عمومی امنیت ملی مشهور به کمپنی خصوصی امنیتی پمشیر وردک لمتد امروز درکابل از بروز یک حاد ثه خونین جلو گیری کردند!!!
ترورستان جنایتکار می خواستند در کوتل خیرخانه با جابجائی ماین مقناطیسی در موتر کاستر جان چهار نفر را بگیرند ونه نفر را زخمی سازند
اما پرسونل همیشه بیدار امنیت ملی پیش از وقوع آنرا کشف وخنثی کرد!!
آنها ترورستان را زنده با مواد انفجاری دستگیر وتسلیم قانون کردند!!!
خحالا رئیس جمهور باید همه شانرا با مدال موسی شفیق مفته خـــر سازد !
براستی که نماهم استهخبارات داریم!!!
تاحال مردم فکر میحکردند درین اداره ناکام ونا مشروع چند جوانک استایلی دسکو پُک وبی ادب براساس تنسیم وقوم ووکبلای کمیشن کار استخدام شده اهند وتعدادی اخوانی خمشرب های جمعیت وبابقایای خغادیستان مجرم وگنهکار این ائداره تشکیل شده است به همین دلیل هیچگاهی بواقعیت کدام توطئه پاکستانی ها ومزدوران شانرا کشف وخنثی نکرده است همکیشه دروغ گفته اند رهبران را فریب داده اند حتی اختطاف کرده اند دسیسه ساخته اند ومصروف جمع آوری پول حرام وهوتل های تاجکستان وشهرنو هستند
همان موضوع عبدالروف چهارماه شد که طفل معصوم ازنزد جنایتکاران بی رحم رها نشد دلیل محکمی برای بی کفایتی این غاداره بی هنر وباردوش دولت است،
ر

>>>   صفرمحمد مظفری
اگر طالبان هم نمی‌بودند، این اشرف غنی و چندتا جوجه پشتونیست دیگر که از قضا به چوکی‌های فرماندهی سیاسی نشسته اند هم بس بودند که افغانستان رابیشتر از پیش به قهقرا ببرند و به قعر قرون وسطا پرتاب نمایند.
قوم سازی غنی و نوچه‌های او، مگر خطرناک‌تر از ارتجاعیت طالبان نیست و مگر این سیاست مسخره از بنیاد هرچه عقل و خرد و شعور و شرف و نجابت و انسانیت را به سخریه نمی‌گیرد؟

>>>   هزینه زندگی در تاشکند ازبکستان چقدر هستش ؟
شما میدونید هزینه های زندگی در ازبکستان چقدر هستش ؟
هزینه زندگی در تاشکند ازبکستان
2019-07-21 شیوا مشایخی
بررسی شرایط و هزینه زندگی در تاشکند ازبکستان
هزینه زندگی در تاشکند شهر کهن ازبکستان
با سلام،شما هم اکنون مطلب خرید خانه و شرایط امنیت و هزینه زندگی در تاشکند ازبکستان را مطالعه می کنید.

همچنین در ادامه این مطلب قیمت خرید خانه و ملک در تاشکند ازبکستان برای دریافت اقامت ازبکستان یا ویزای ازبکستان را بررسی می کنیم.
همچنین ما در ادامه این مطلب شما را شرایط و هزینه های مدارس و مهد کودک های شهر تاشکند ازبکستان نیز آشنا می کنیم.
این شهر یکی از شهرهای کهن دنیا می باشد.
جمعیت شهر تاشکند ازبکستان چیزی در حدود 3 میلیون نفر می باشد.

63 درصد مردم تاشکند ازبک هستند و بقیه از دیگر کشورها و اقوام.
88 درصد مردم ازبکستان مسلمان بوده و غالباً سنی و از فرقه حنفی پیروی می کنند.
واحد پول رایج در تاشکند و کل ازبکستان سوم است.

تاشکند همانند دیگر مناطق ازبکستان دارای آب و هوای قاره ای و خشک با زمستان های کوتاه و ملایم است.

>>>   دیگر چیزی قابل توجه در زیر زمین کشور نمانده، امریکا و انگلیس تا امکانات داشتند خاک را به توبره بردند چیزی نمانده میخواهند دیگران نیز کمی برداشت کنند ، جوال خالیست .
خارکش

>>>   فکر کنم مشکل در حکومت داری غنی و کزری بود بیدار نمودن فساد اداری و قوم پرسی باعث ضعف حکومت و قوت گرفتن دورباره طالبان شد ، آنچه در بن تصمیم گرفته شد براساس واقعیت زمان بود پشتون های داخل نظام با حضور تاجک ، هزازه و ازبک حسادت کردند بهترین روش برای داشتن شخصیت های بامتنفذ راه را برای طالبان باز گذاشتند تا هرچه عاجل عملی و راه برای گسترش برتریت طلبی هموار گردد

>>>   دلخوش به چی هستیم معدن فکر میکنیم امریکا از ان ور دنیا امده تا معدن هارا ببرد این تفکر مال حدود ۱۰۰سال پیش بود امروز این صرف ندارد کشورهای پیشرفته بدنبال انرژی های بی پایان هستند این کشورهااز مرحله اول یعنی تاراژ گذشتند اما کشور های همسایه دقیقا الان در این موضع هستند اشتباه امریکا اصلی ترین دلیلیش برای امدن به افغانستان دیده بانی چین روسیه وایران بود امروز هم هرچه لازم بود فهمیده وبه هرچه خواسته رسیده وقت رفتن است اما ابرومندانه وامریکا میداند معدن های بی شمار افغانستان بهترین گزینه هست تا همسایه ها له له زنان بشتابند وجای خالی امریکا را پر کنند شاید دوصد سال بعد ما بفهمیم چهل سال چگونه بازی خوردیم تا امروز التماس کنیم امریکا بماند مردمی که از فرط غیرت کسی چپ به خاکشان نگاه میکرد گویی به ناموسشان نگاه کرده وفاتحه اش خوانده بوداین هارا من نمیگویم تاریخ میگوید چنان باسیاست وحقه بازی ذلیل مان کرده که التماس میکنیم بماند اوج عقل شعور مردمان همین است که سر تذکره دعوا کنند که نام من چیست وای برما از این همه جهل از این همه حماقت هویت کشوری یا قومی در تذکره باقی نمی ماند بلکه در فرهنگ سازی مردم ان قوم باقی خواهد ماند سالها عرب ها برما حکومت کردند چه چیزی زبان فارسی را نگه داشت شعرا ادیبان ودانشمندان برای جهان ازادی بیان خوب بود برای ما فقط زیان بود هر ابلهی قلاده ای به گردن کرد ودمید براین جهل بی پایان تا امروز بجای یک پارچگی وجنگیدن با دشمن فقط یکدیگر را بدریم مردم بیدار بشید وقت برای بحث سر قومیت همیشه هست امروز جبهه تان را درست انتخاب کنید اگر تحریک میشوید وقتی قلاده به گردن ها دم تلویزیون عو عو میکنند ننشینید پای این شبکه ها

>>>   تا کشورهای دیگر به جای آمریکا کشته بدهند و هزینه کنند ولی نفوذ آمریکا حفظ شود و دورادور مدیریت کند.

>>>   دلخوش به چی هستیم معدن فکر میکنیم امریکا از ان ور دنیا امده تا معدن هارا ببرد
کشورهای همسایه نیازی به معادن افغانستان ندارند همینقدر که مهاجران افغان خاکشان را ترک کنند برد بزرگی برایشان است البته پاکستان در افغانستان‌ منافع دارد اما ایران نگاهش به کشورهای عربیست نه همسایگانی چون پاکستان و افغانستان


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است