دالرهای امریکا برای سقوط دولت خود ساخته
یک دولت فاسد و ترویج کننده مواد مخدر در افغانستان که بتواند از خود یا منافع ایالات متحده و سایر اهدا کنندگان محافظت کند، هرگز یک شریک قابل اعتماد نخواهد بود 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۵۷    ۱۴۰۰/۱/۲ کد خبر: 166661 منبع: پرینت

آمریکا و مصرف میلیارد ها دالر برای سقوط دولت خود ساخته اش در افغانستان؛
تجاوز آمریکا در افغانستان و اشغال کشور، زمین لرزه های بزرگ را در همه عرصه های زندگی و حیات اقتصادی، اجتماعی و امنیتی افغانستان پدید آورد که تبعات ویرانگرانه و پس لرزه های آن بویژه در سناریوی برنامه های "صلح" ریایی با طالبان نهایت جبران ناپذیر خواهد بود.

یک مقام ارشد دولت آمریکا گزارش داد که کاخ سفید مبلغ ۱۴۳ میلیار دالر را مصرف نمود تا دولت خود را در افغانستان نابود نماید.
پایگاه رسانه ای گلوبال ریسرچ اخیرا مقاله ای را به قلم مارتین سیف تحت عنوان "مقام ارشد آمریكایی اذعان می دارد كه واشنگتن ۱۴۳ میلیارد دالر برای تخریب دولت خود در افغانستان هزینه كرده است" به نشر رسانیده است که نقش دولت آمریکا را در سقوط دولت افغانستان برجسته ساخته و از فساد گسترده و چپاولگرانه دولت های تحت الحمایه آمریکا در کابل پرده برمی‌دارد [۱]

بر قول نویسنده دولتی که توسط آمریکا در افغانستان ایجادشد و مورد حمایت آن کشور واقع گردید، در آستانه سقوط قرار دارد. این دولت به دلیل بی کفایتی و فساد باور نکردنی، اعتبار خود را نزد مردم خود از دست داده است. هرگاه کمک های نظامی آمریکا و کمک های عظیم بین المللی قطع می شد، طالبان در دروازه های کابل بودند و آماده بودند تا ظرف چند روز سرنوشت کل کشور را به دست بگیرند".

نویسنده خاطر نشان ساخت: "از زمانی که رییس جمهور جورج دبلیو بوش ۲۰ سال پیش و در ابتدای کار بطور احمقانه اهداف خود را بخاطر ایجاد یک دولت مدرن، مترقی، غرب گرایانه، با ثبات و دموکراتیک در آسیای مرکزی اعلام کرد، ایالات متحده ۱۴۳ میلیارد دالر برای بازسازی افغانستان هزینه نمود و همه آن به هدر رفته است".

بر اساس دیدگاه نویسنده، امروز، بزرگترین عامل از بین بردن اعتبار دولت افغانستان در میان مردم اش، حملات و مخالفت نظامی طالبان شورشی نیست بلکه این کمک های بین المللی تحت سلطه و هدایت ایالات متحده است که دولتی را که کاملاً تصور می شد تا حمایت نماید، آنرا بهم زده، تضعیف و بی اعتبار ساخته است‌.

نویسنده این مقاله اذعان داشت "این حقایق ابتدایی بارها و بارها توسط منتقدان صریح ارتش آمریكا، در قالب رخداد های فاجعه بار در افغانستان طی دو دهه گذشته مورد اشاره قرار گرفته است. من و بسیاری از همکاران دیگر در این سیستم عامل، بارها آنها را بیان ساخته ایم، اما به تاریخ ۱۰ مارچ، همهٔ آنها به وضوح و بدون ابهام توسط ارشدترین مقام دولت ایالات متحده مامور نظارت بر تلاش های جنگ در آن کشور ناکام و شوربخت آسیای میانه، یعنی شخص جان سپکو رییس اداره بازرسی عمومی آمریکا در بازسازی افغانستان(سیگار)، بیان شد.

در۱۰مارچ، سپکو در سخنان آماده شده در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی در واشنگتن دی سی، این نکات را در مورد سوابق کمک ها بیان کرد. وی هشدار داد كه كمك های آمریكا و جامعه جهانی به مثابه بزرگترین فاکتور، با ایجاد فساد كنترل نشده و ایجاد فضای گند در برابر چشمان مردم افغانستان، بزرگترین عامل درهم شکستن [دولت] است.

سپکو اظهار داشت: "(اهدا کنندگان) بین المللی، به دلیل منافع شخصی خود، با دولت های متوالی افغانستان وارد معامله شیطانی شدند تا مبالغ عظیم کمک مالی را ارایه دهند که به طرز متناقضی ممکن است در نتیجه، کل تلاش های نظامی و بازسازی را تضعیف کند."
وی گفت: "همانطوری که مدتها است (سیگار) گزارش داده است، کمک های خارجی، اقتصاد افغانستان را ویران کرده و مشکل فساد را تشدید کرده است."

سپکو هشدار داد، در نتیجه،"بیماری همه گیر، فساد افغانستان، اکسیژن شورشیان را تأمین می کند و کشور افغانستان را تضعیف می کند."
سپکو یاد آوری نمود که در سال ۲۰۱۴ جنرال جان آلن فرمانده نیروی آیساف در گزارش خود به کنگره آمریکا گفت "فساد ونه طالبان تهدید اساسی برای دولت افغانستان است".

علاوه بر این، اهدا کنندگان بین المللی، از جمله ایالات متحده، تا حد زیادی در استفاده از اهرم فشار خود برای اصرار بر تلاش های قوی تر ضد فساد بر دولت افغانستان کوتاهی کرده اند. با وجود همه معیارها و گزارشات گسترده ضد فساد که بین سفارتخانه های خارجی در کابل و کاخ ریاست جمهوری ارسال شده است، اقدامات ضد فساد دولت افغانستان تاحد زیادی بی نتیجه مانده است".
بنابر این، نه تنها آمریکایی ها فساد خود را ایجاد کرده و استراتژی خود را در افغانستان خراب کرده اند، بلکه یک مقام ارشد آمریکایی که مسوول نظارت بر این مسایل است، آن را پذیرفته است.

سپکو گفت: "وزارت دفاع دیگر هدف دیرینه شکل گیری نیروی امنیتی افغان را تا سال ۲۰۲۴ که از نظر مالی خود کفا وخود پایدار باشد، واقع بینانه نمی داند."
رییس بازرس آمریکا گفت که افغانستان حتی نمی تواند پولی را که هم اکنون از اهداکنندگان بین المللی دریافت می کند، به ویژه برای تأمین مالی نیروهای امنیتی خود مدیریت کند و دولت ایالات متحده معتقد است که این کشور حتی قادر نخواهد بود یک سیستم پیشرفته حقوق و دستمزد را که ایالات متحده طی چندین سال تهیه نموه است، عملی کند.

سپکو گفت:"ارتش آمریكا معتقد است كه دولت افغانستان ممكن است چندین سال از تصاحب سیستم مدیریت حقوق و دستمزد ۵۰ میلیون دالری برای اطمینان از اینكه مالیه دهندگان آمریكایی هزینه سربازان "شبح" افغان را كه فقط روی کاغذ وجود دارند، بپردازد، دور باشد و اینکه حقوق ارتش و پولیس به جیب مقامات فاسد نمی رسد، مطمئن گردد".

سپکو اذعان کرد: "اگر هدف از تلاش های بازسازی به رهبری ایالات متحده ایجاد یک کشور قدرتمند، پایدار و متکی به خود افغانستان بود که بتواند از منافع امنیت ملی ایالات متحده و همچنین منافع خود محافظت کند، به وضوح شکست خورده است".
وی گفت: "اگر کمک های خارجی قطع گردد، نیروهای طالبان می توانند به زودی در دروازه های کابل باشند."

سپکو گفت: "دولت سازی در افغانستان مأموریتی است که هنوز قابل انجام نیست و ممکن است انجام آن غیرممکن باشد. ممکن است "یک پل خیلی دور باشد. هدف ایجاد نیروهای مسلح افغانستان تا سال ۲۰۲۴ غیرممکن است و دستیابی به آن امکان پذیر نیست."
بنابر این، سپکو نتیجه گرفت که او معتقد است یک دولت فاسد و ترویج کننده مواد مخدر در افغانستان که بتواند از خود یا منافع ایالات متحده و سایر اهدا کنندگان محافظت کند، هرگز یک شریک قابل اعتماد نخواهد بود.

در اخیر، نویسنده با توجه به تصویر ارایه شده توسط رییس اداره بازرس آمریکا در افغانستان دیدگاه خود را بیان داشته می‌نگارد: "طی ۲۰سال گذشته، سازمان امنیت ملی ایالات متحده، تقریباً همه اعضای سنا و مجلس نمایندگان از هر دو حزب و دولت های دو دوره جورج دبلیو بوش و اوباما به صراحت از پذیرفتن این واقعیت های تیره خودداری کردند. همه این نیروها با عصبانیت یکپارچه و خودخواهانه قیام کردند تا جلوی تلاش های موقت رییس جمهور دونالد ترامپ برای تصدیق واقعیت و خروج همه نیروهای آمریکایی از افغانستان را بگیرند.
آیا، بایدن در برابر آخرین ارزیابی ویرانگر بازرس ویژه دولت خود ناشنوا خواهد ماند؟"
به زودی خواهیم دید؛

با احترامات بی پایان
عارف عرفان
لندن،مارچ۲۰۲۱
منابع:
[1] Global reaserch, Senior U.S. Official Acknowledges Washington Has Spent $143 Billion to Destroy Its Own Government in Afghanistan
By Martin Sieff, March 20th 2021


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
سپکو
آمریکا
نظرات بینندگان:

>>>   ازسقوط چرخ لوگر تا طبل کوبی برفتح بهسود
گنه کرد در بلخ آهنگری -
به شوشتر زدند گردن مسگری
ولسوالی چرخ ولایت لوگر در 50 کیلومتری جنوب کابل بدست طالبان سقوط کرد، اما صدها تانک و هزارها نیروی نظامی برای فتح بهسود فرستاده شده اند.
عکس زیر تاسیسات مرکز ولسوالی چرخ است که توسط طالبان با خاک یکسان شده و بدون شک تلفاتی هم به نیروهای امنیتی وارد شده، اما فکر میکنی هیچ آبی از آبی تکان نخورده، نه حس انتقامی برانگیخته شده و نه هم وطن دوستانی درباره آن مرثیه سرایی کرده است و وزارت دفاع هم با نشر عکس یک عراده تونس کهنه، نوشته که وسایط نظامی علیپور به دست نیروهای امنیتی افتاده است

>>>   هزاره ها حق دارند از خویش دفاع کنند ولی اگر قرار باشد هرجا ناحقی شد شخصی تفنگ بدست گیرد واحقاق حق کندسنگ روی سنگ بند نمیشودمخصوصا با کشوری مانند افغانستان که انقدر درگیری مسلحانه زیاد هست منم شیعه هرات هستم هزاره هم نیستم ولی بنظرم جنگ اخرین راه است سرنگون کردن چرخ بال رو هم محکوم میکنم هزاره ها باید از ماجرای افشار درس بگیرند وسنگرنشان را بروی زنان وکودکان نسازند انتقاد راه هایی دارد

>>>   اگر به تاریخ مراجعه شود، مسعود غزنوی مورد هجوم ترکان از سمت شمال کشور قرارگرفت؛ و او آمادگی گرفت که به هند لشکر کشی کند چون هند برایش هزینه ی کمتری داشت. هر چند مشاورین اش گفتند که جلو ترک ها باید گرفته شود و دیوانه وار با تمام خزاین اش به طرف هند حرکت کرد همانجا بود که در کوه های خیبر اولین کسانی علی اش قیام کردند و دست به چور و چپاول زدند امنیتی هایش بودند؛ و باعث سقوط اش شد؛ حالا احمد زی هم همچنین.
سهیل

>>>   من فکرمی کنم هرآنچه را که باد با خود بیاورد همراه با باد خواهد رفت! دولتهایی که طی دودهه آمدند ورفتن همه باد آورده بودند ازخود اراده واختیاری نداشته اند! اما ملت ازآنها توقعات زیادی داشت که متاسفانه آنها قادربه پاسخگویی آن ها نبودند، دقیقا غربیها با تبانی فساد پیشگان داخلی درتزئید وادامه فساد، وگسترش آن سهم به سزایی دارند، این نظامی بود که تحت باران پولهای باد آورده آنها پرووبال کشید وبه ملت اتکاء نه کرد، کسانی آمدند ورفتند وبراریکه قدرت تکیه زدند، که همه شان دوتابعیتی ویا چند تابعیتی بودند، فقط بخاطرسیرکردن شکم هاشان وپرکردن جیب هاشان ودزدیدن بیت المال این ملت مظلوم آمده بودند، هرکدام شان درکشورما تک وتنها زندگی دارند وفامیلهای شان درکشورهای مطبوع شان است، ازین ها توقع خدمت شده نمی تواند! چراکه اراده واختیارخدمت را نداشته وندارند! هرکسی که با چنین مواصفاتی بیایند وبرین ملت حاکم شوند ملت را یکجا با خود به تباهی می کشانند واین درسی است که تاریخ سرزمین ما مملوازآن است!

>>>   نجابت کابلی :
سلام به همه ای اقوام شریف سرزمینم ،افغانستان عزیز ، هرانسان منصف وبا وجدان از تبعیض وظلم وتعصب بیزار است ،

به اعتراف واقرار تاریخ نویسان بی طرف دنیا ، شصت ودو فیصد مردم هزاره توسط اوغانها قتل عام شده ومناطق وشهرهای آنهارااین قوم که از آن طرف خط دیورند آمده بودند چور وچپاول کردند وکوج اجباری دادند و سرزمین مردم مارا به تصرف خود درآورده ،

شهرهای مثل قندهار ،کنر ننگرهار ،لغمان بّصت ، زابل ،غرجستان ، ارزگان ، زمین داور ، و...که هنوز آثارقلعه های تاریخی هزاره ها دراین مناطق وجود دارد،
این مردم نجیب هنوز هم که هنوز است دست به انتقام نزده ، وبه کمک کشورهای بیگانه ، جنگ برادرکشی راه نیانداخته ،

ولی عده وحلقاتی دربین قوم پشتون وجود دارد ، که مفکوره آنها ، ازبین بردن سایر اقوام ساکن درافلغانستان است ،
ازجمله قوم هزاره وفارسی زبانان ،

تازمان ظاهر شاه خائن تمام ادارات وحتی پول ملی کشورما به فارسی بود ،ولی ظاهرشاه خائن که نوکر انگلیس خبیث بود به کمک وطرح ریز انگلیس ، زبان پشتورا وارد ادارات دولتی کرد ،
وپول ملی که هویت یک ملت است ، به زبان پشتو وانگلیسی چاب کرد ،

کشوریکه هشتاد وپنج تا نود فیصد به زبان فارسی گپ می زند ،چرا پشتو واوغانی شود ؟؟

آیابازور واجبار میشود که همه اوغان شود ؟ آیا ازبین بردن زبان مادری مردم جنایت ضد بشری نیست ؟ وحفظ زبان ازحقوق اساسی مردم محسوب نمی شود ؟ در تذکره الکترونیک چرانود فیصد مردم ، غیر افغان ، افغان شود ؟؟

گپ آخر اینکه : برای مردم ما چاره جز تغییر این وضعیت با زبان زور نمانده ، مصوبه پارلمان را اشرفغنی وحلقه تمامیتخواه اجرا نمیکنه؛
وهرروز برضدیت با سایر اوقوام ادامه می دهد ، وازپشتبانی انگلیس وامریکا استفاده می کند ،

هرکس اعتراض کند انتقاط کند ، ضد دولت ومنافع ملی به شمار می رود وحذف فیزیکی می شود ؟امروز مردم ما شاهد است که امنیت ملی بدست چند آدم عقده مند وحقیر از قوم پشتون اداره می شود ،

که همه آنها یا تابعیت امریکا دارد یا انگلیس وسایر کشورهای غربی ،رئیس امنیت ملی محب الله محب یک اوغان است زنش آمریکای خودش تربیت یافته امریکا وهو چنین دیگر اراکین دولت ،

پس چاره چیست ای هموطن خوش دارم نظر شما را هم بشنوم والسلام

تبعیض تعصب وحذف


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است