بهتر است که ما مردم راه دیگری را جستجو کنیم
 
تاریخ انتشار:   ۱۹:۲۹    ۱۴۰۰/۱/۴ کد خبر: 166675 منبع: پرینت

مردم افغانستان و کسانیکه تشنه صلح اند دل به اجلاس استانبول بسته اند. اما معلوماتی که من دارم و قضایای افغانستان را تعقیب می کنم تا هنوز سرنوشت نشست استانبول مبهم و گنگ به نظر میرسد. اما نظر به بعضی اطلاعات احتمالآ این نشست در هفتم ماه اپریل امسال برگزار شود، ولی تا هنوز هیچکس نمی داند که این نشست با چه آجندای و به اشتراک چه کسانی برگزار می شود.

همچنان در رابطه به اینکه با چه مکانیزم و در سطح چه کسانی (وزرای خارجه و یا نمایندگان کشورها و گروه طالبان) برگزار شود، و در آن با درک رقابت ها و حساسیت ها میان کشورها، گروه ها و احزاب سیاسی چه کسانی دعوت شوند؛ گفتگوها جریان دارد. بعضی ها به این باور اند که در جلسه استانبول زعامت و یا نوع نظام تعیین می شود، اما طوریکه دیده می شود این جلسه در آن سطح و ظرفیت نخواهد بود.

از سوی دیگر آقای رییس جمهور میخواهد که توسط نماینده خود در جلسه استانبول بگوید که ما تا شش ماه دیگر انتخابات برگزار میکنیم که طالبان باید آماده انتخابات باشند. اما تا شش ماه دیگر طالبان آماده انتخابات نیستند، و برعکس تهدیدات امنیتی را هم زیاد میکنند. با این وجود باورم این است که متاسفانه بحران ادامه پیدا می کند. با چنین وضعیتی طبعآ ما بجای نمیرسیم اینکه دنیا چه تصمیم و چه موقف میگیرد مربوط به آنها می شود.

پس بهتر است که ما مردم افغانستان راه دیگری را جستجو کنیم. اگر حکومت افغانستان را خط اول و گروه طالبان را خط دوم بپنداریم فاصله این دو خط با هم زیاد است که هرگز به هم نمیرسند‌. پس بهتر است که ما بدنبال خط سوم حرکت کنیم.

احمد سعیدی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
نشست استانبول
ترکیه
نظرات بینندگان:

>>>   خط سوم: هیچ راه حلی به جز رنسانس واقعی علیه عربیسم و ملایزم وجود ندارد و آن هم به بیداری مغز هایی مسخر شده ضرورت دارد. و ایجاد یک سیستم فدرالی یگانه تامین کننده صلح و عدالت اجتماعی است
آتش‌خاوری

>>>   خداوند مارشال افغانستان را بیامرزد ، درست در همچو یک موقعیتی دو پا را در یک موزه کرد و خلیلزاد کارش را یک سره گرد.
غنی نه از تاریخ آموخته و نه هم از شیطنت های خودش چیزی اندوخته ، چنان پندارد که هر ترفندی شیطانی فقط برای دیگران است بی خبر از اینکه تا شش ماه آینده سرش بر سنگ لحد خواهد خورد و میراث خوارانش از دور به میراث برجامانده اش با حسرت نگاه خواهند گرد.
در حیرتم که چرا هر احمد زی که به قدرت میرسد در نهایت طفلانه عمل میکند و نجیب گونه سر خود را به باد میدهد.

>>>   سعیدی بزرگوار!
ماکی هستیم وماچه هستیم که راه سوم جستجو کنیم؟یقین دارم نمیدانی که افغان یعنی هیچ.به گپ افغان کسی شلغم پوست نمیکند.تصمیم گیرنده درمورداینده من وتو،امریکا،روسیه،چین ،پاکستان،ایران وتااندازه هند است.
هیچ چورتت راخراب نکن وقراراستراحت کن.
عاقل

>>>   یک کار میکنیم:
در یک ستدیوم سه خط دوش جور میکنیم.یک خط برای طالبان مسلح،یک خط برای دولت مسلح و یک خط برای بیطرف های غیر مسلح.
هرسه به دوش شروع کنند و هرکدام شان حق دارند بخاطر جلوگیری از پیروزی رقیب خویش ،بالای رقیب خویش فیر کند و آن را از بین ببرد.
هرکس که به اًخر خط رنده اول رسید،همان گروه پیروز است و جامعه بین المللی کپ قهرمانی و مدال قهرمانی را همراه با سلاح و مهمات ریاد برایشان تفویض کند و آرزوی موفقعیت های مزبد شان را در مسابقات دوش مسلحانه آینده کند.

>>>   تا زمانیکه یک نظام قوی و مردمی در کشور نیاید نه امنیت داریم نه کار است و نه بار باید علیه این غلام حلقه به گوش کفری اقدام نموده تا یک دولت واقعا صادق بوجود آید این دولت فقط ارگ اداره امور یعنی فضلی محیب صالح می باشد دیگر ۳۵ میلون انسان تحصیل کرده نه از این خاک است ونه چیزی را یاد دارند فقط همین سه نفرک درس خوانده اند


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است