احمد مسعود مشکل اساسی افغانستان را درک کرده
 
تاریخ انتشار:   ۱۹:۰۶    ۱۴۰۰/۱/۶ کد خبر: 166685 منبع: پرینت

مصاحبه اخیر احمد مسعود با یک رسانه فرانسوی نشان می‌دهد که او مشکل اساسی افغانستان را به درستی درک کرده است.

مشکل اساسی افغانستان سیاسی است. مشکل اساسی افغانستان نظام سیاسی متمرکز است. راه‌حل نیز غیر متمرکزسازی نظام سیاسی است. در واقع نسخه مفید فدرالی شدن ساختار سیاسی افغانستان است.
امر مسعود گفته که مدل سیاسی مورد نظر او برای نظام سیاسی، مدل سویس است.
مدل سویس یکی از پیچیده‌ترین مدل‌های سیاسی دانسته می‌شود که در واقع برای گریز از متمرکز شدن قدرت در دست یک نفر یا یک گروهی سیاسی و قومی طراحی شده است.

مدل سیاسی سویس فدرالی است. در این کشور یک شورای فدرال وجود دارد که هفت عضو دارد. اعضای این شورا از سوی شورای ملی فدرال انتخاب می‌شوند. هر یک از اعضای شورای هفت نفره یک یا چند سکتور حکومتی را نیز مدیریت می‌کند.
در واقع همین هفت نفر اعضای شورای رهبری دولت به شمار می‌روند. هر عضو این شورا از صلاحیت و قدرت مساوی با شش عضو دیگر برخوردار است. هر عضو در حوزه صلاحیت کاری خویش صاحب صلاحیت عام و تام است اما حق اعمال نظر و صلاحیت در مسایل دیگر را نیز دارد که نیاز به تصمیم جمعی مشترک دارد.

ریس جمهوری، ریس کابینه و معاون ریس جمهوری از میان همین هفت نفر به شکل دوره‌ای برای یک سال انتخاب می‌شوند. یعنی هر عضو باید یک دوره ریس جمهور و ریس کابینه و معاون ریس جمهور شود.
اعضای هفت نفره شورای فدرال باید از احزاب پیش‌تاز سویس انتخاب شوند. نباید تمام اعضا مرد یا زن باشند.
به نظر می‌رسد که امر مسعود پدر در زمانی مدل سویس برایش جذابیت پیدا کرده که احزاب هفت‌گانه جهادی قدرت را در افغانستان بدست گرفتند اما در توزیع آن دچار مشکل شدند.

هرچند مدل سیاسی سویس پیچیده است اما با توجه به پیچیدگی ساختار قومی و فرهنگی در افغانستان و با عنایت به جدی و لاینحل بودن منازعه توزیع قدرت در افغانستان به نظر می‌رسد که این مدل بتواند نسخه مفید باشد.
و نکته مهم دیگر این‌که احمد مسعود بهترین گزینه برای مدیریت و رهبری تغییرات ساختاری‌ای پنداشته می‌شود که حل منازعه افغانستان به آن نیاز دارد اما چهره‌های سیاسی ازموده شده دیگر برای رهبری آن قابل اعتماد و متعهد نیستند!

نورالله وليزاده


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
احمد مسعود
مشکل اساسی
نظرات بینندگان:

>>>   خداوند شر این نظام متمرکز را از سر مردم کم کند.
به امید پدید آمدن یک مسعود دوباره.
خداوند علی پور را حفظ کند، تا حال وی بیرق مبارزه با تمامیت خواهان را بدوش دارد.

>>>   خداوند شر این نظام متمرکز را از سر مردم کم کند.
به امید پدید آمدن یک مسعود دوباره.
خداوند علی پور را حفظ کند، تا حال وی بیرق مبارزه با تمامیت خواهان را بدوش دارد.

>>>   بچه سبکسرانه صحبت میکند فقد لودسپیکر چهاتا مخرب و تجزیه طلب شده .

>>>   مشکل اساسی این مملکت در چندین قرن پیروی کور کورانه تیوری هایی بیگانه است.
آتش خاوری

>>>   اقای احمد مسعود بداند که این اندیشه درافغانستان در جامعه ایکه از الف تا ی دزد اند نا ممکن است. به گونه ای مثال همین جهادی ها دزد ترین افراد در تاریخ قدیم و معاصر افغانستان بودند...برای تحقق چنین سیستم تربیه عالی سیاسی و جامعه کاملا باسواد و رهبران صادق و دلسوز بوطن را میطلبد. خداوند رهبران بهشتی حزب دموکراتیک خلق افغانستان را ببخشد انها در طول زمامداری خود یک قاشق چای و یک خس ارگ ریاست جمهوری را بیجا نکردند.... حالا انها به رحمت خداوند ج رفته اند و فعلا انچه رهبر سیاسی است چه از میان جهادی ها یا تکنوکراتهای غربی همه ای شان دزدان
بیرقیب استند.ثروت ملی را غارت کردند و این پروسه هنوز هم جریان دارد.
اقای احمد مسعود لطف کند و در قدم نخست غارتگری های شورای نظار را جبران کند بعدا میشود که روی فدرالی بودن افغانستان حرف زد.
نایاب سیستانی

>>>   رئيس جمهور در سويس از جمله همين هفت نَفَر عضو سنا كه در حقيقت أعضاي كابينه هستند بصورت دوره اي براي يكسال تعين ميشود. وأما صدراعظم با دو معاونش در همان روزيكه أعضاي هفت نفره اي سنا انتخاب ميشوند ، نيز از طرف شورا براي مدت چهارسال تعين ميشوند كه همكار سنا ميباشد و در مجالس سنا اشتراك ميكنند.

>>>   اولاً کشور سوییس کشور های اروپایی است و کشور افغانستان کشور جهانی سومی ، آسمون تا زمین فرق و کشورهای اروپایی همه ساله از نگاهی معشیت ،ارامش ،صلح ، دانش، سواد و...نمبر ون هستند و کشور افغانستان که 98% بی‌سواد، عقب مانده ذهنی، از نگاهی کلچر آداب رسوم در قرن نوزدهم و شما هم چه مقایسه می کنند ، اروپایی و افغانستان ؟ و اینک سرنوشت شما به دست خودتون نیست و کشور سوییس سرنوشتی کشور خودشونو دارن ، و برای شما خواب های رنگی دیده اند منتظر معجزه اتاق فکری باشید ،برای شما برنامه در نظر گرفته اند ، تاجیکستان، ازبکستان، هزارستان، افغانستان و همه افغانستان رو به چهار بخش تقسیم می کنند تا افغانستان متحد از بین برود و تیک تیکه بش ، تا کسی نگه ، فارسی زبان ، ازبک زبان ، هزارها ، افغان ها .

>>>   پدر احمد مسعود چی کرد که او بکند! وندبازی،چور قتل، غارت و .... من منحیث هزاره هیچګاه اورا بخاطر واقعه افشار نمیبخشم! زیرا قاتلی بیش نبود!

>>>   از زمانی که حکومت به دست این قوم نژادپرست افتاده کشور ما روز خوش به خود ندیده است.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است