عبدالله به نشست ترکیه امیدوار است
 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۰۲    ۱۴۰۰/۱/۸ کد خبر: 166697 منبع: پرینت

عبدالله رییس شورای مصالحۀ ملی می‌گوید که نشست ترکیه برای رسیدن به صلح، یک فرصت بی‌نظیر است و او امیدوار است که در این نشست روی برقراری آتش‌بس توافق حاصل شود.

عبدالله که به فرانسه رفته‌است، در گفتگو با تلویزیون فرانس ۲۴تأکید کرده‌است که تلاش می‌شود نشست ترکیه دست‌آوردی داشته باشد.
او افزده‌است: «پس از دیر زمانی، نشست ترکیه یک فرصت بی‌نظیر خواهد بود، مگر این به دو طرف مربوط می‌شود. هیات ما در این نشست با یک هدف استوار شرکت خواهد کرد تا این روند به یک نتیجه برسد. از همین رو است که نشست ترکیه یک گام بزرگ به جلو از سوی ما دانسته می‌شود.»

آقای عبدالله دربارۀ پیش‌نویس توافق‌نامه صلح امریکا و طرح رییس‌جمهور غنی دربارۀ روند صلح افغانستان، چنین دیدگاهی دارد: «ما دیدگاه مشارکت قدرت را رد نکرده‌ایم. ما آمادۀ مذاکره دربارۀ آن هستیم، اما دربارۀ پیشنهاد رییس‌جمهور غنی دیده شود که آیا برای طالبان قابل قبول خواهد بود یا نه؟ اما اگر طالبان طرح انتخابات پیش از وقت را بپذیرند ما برای برگزاری آن آماده هستیم.»

قرار است نشست ترکیه دربارۀ صلح افغانستان در ماۀ آیندۀ میلادی برگزار شود. اما تاکنون زمان دقیق برگزاری آن مشخص نشده‌است.
زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان شام روز گذشته به ترکیه رسید. او در سفر اخیرش به کابل، به سیاست‌گران کشور از نتیجه بخش بودن نشست ترکیه اطمینان داده‌است.

حاجی دین محمد، معاون شورای مصالحه ملی اظهار داشت: «تا جایی‌که خلیلزاد توضیح داده بود، طوری بود که در این نشست فیصله‌های مهم صورت خواهد گرفت و گفته شد که فیصله‌هایی انجام می‌شوند که به نفع افغانستان باشند.»
ویس ناصری، آگاه روابط بین‌الملل نیز افزود: «خلیل‌زاد مصروف است تا بتواند که کنفرانس ترکیه را مفید، ارزش‌مند و قابل نتیجه به افغانستان، امریکا و دنیا رقم بزند.»

سازمان ملل متحد از نشست ترکیه میزبانی خواهد کرد. تاکنون حکومت افغانستان و طالبان مشخص نساخته‌اند که به نمایند‌گی از آن‌ها در این نشست چه کسانی شرکت خواهند کرد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عبدالله
نشست ترکیه
نظرات بینندگان:

>>>   باید در نشست ترکیه همه چیز حل گردد نه اینکه صلح عروسانه سرمنگسگ شود تمام روز وقت مردم افعانستان را در صلح تیر کنید دیگر برای مردم نه حوصله مانده اگر صلح می کنید خوب در غیر ان همه مردم باید در دیوانه خانه ها بروند

>>>   غنی بیچاره فوت میکند.

>>>   حرف عبدالله برابر یک پشقل ارزش تدارد !

>>>   آخرین تیر "ع" مگر بی هدف
آتش خاوری

>>>   این بازی موش و گربه ادامه دارد راه حل آن نه در ترکیه است و نه در امارات و نه در روسیه و نه ... ملت باید تصمیم بگیرد مردهی که پوزه شوروی سابق را به خاک مالید و ارتش انگلیس را برای چندمین بار شکست دارد و آمریکای جنایتکار را نیز در لجن فرو برده است، یک بار دیگر با توکل به خدا حرکت کنند


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است