نشست‌های شش جانبه دوحه درباره نشست ترکیه
 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۵۰    ۱۴۰۰/۱/۱۶ کد خبر: 166748 منبع: پرینت

در چند روز گذشته، نشست‌های شش جانبه در دوحه، پایتخت قطر دربارۀ تعیین آجندای نشست ترکیه برگزار شده‌ و دربارۀ محتوای این نشست، فیصله‌هایی نیز شده‌است.

از سویی هم، شورای مصالحه ملی اعلام کرده است که تا کنون دربارۀ اشتراک ۱۲ تا ۱۵ تن به نمایند‌گی از جمهوریت در نشست ترکیه، بحث می‌شود و رایزنی‌ها در اینباره هنوز هم، ادامه دارد.
انتظار می‌رود که تا هفته‌های آینده، ترکیه میزبان نشستی دربارۀ صلح افغانستان باشد که دور نمای آیندۀ افغانستان را مشخص خواهد ساخت.

از یک هفته بدینسو نمایند‌گان حکومت، طالبان، سازمان ملل، امریکا و قطر نشست‌هایی را برگزار کرده‌اند تا آجندای این یکی از مهم ترین نشست‌ها را در ترکیه مشخص بسازند.
فوزیه کوفی، عضو هیات مذاکره‌کنندۀ حکومت نیز در اینباره می‌گوید: دربارۀ محتوای بحث‌ها، اصول و ارزش‌هایی که در ترکیه بحث شود در هماهنگی با کشورها و نهادهایی که اینجا هستند، آمادگی گرفته شده‌است.

در همین حال، عبدالسلام ضعیف، سفیر دورۀ طالبان در پاکستان می‌گوید که اگر پیش از نشست ترکیه، طرف‌ها در دوحه به یک تفاهم جمعی نرسند، نشست ترکیه تنها یک نشست عادی خواهد بود.
او افزود: اگر در مذاکرات دوحه یک چیزی بیرون شود بهتر است که در دوحه تأیید شود، اما اگر از این مذاکرات چیزی بیرون نشود، نشست ترکیه یک نشست عادی خواهد بود.

شورای مصالحه ملی انتظار دارد که نشست ترکیه برای وارد شدن به یک مرحلۀ گذار پیروزمندانه و توافق بر یک آتش‌بس، زمینۀ عبور از بحران را برای افغانستان فراهم بسازد.
مجیب‌الرحمان رحیمی، مشاور رسانه‌ای شورای مصالحۀ ملی افزود: ترکیب هیات با در نظرداشت تصمیم‌های کلانی که گرفته می‌شود، توقع می‌رود که محدود باشد، از عدد ۱۲ تا ۱۵ نام برده می‌شود، اما تا هنوز دربارۀ تعداد کدام تصمیم نهایی اتخاذ نشده‌است.

هم‌زمان با آماد‌گی‌ها برای برگزاری نشست ترکیه، عبدالله عبدالله، رییس شورای مصالحه ملی نیز با سفیر ترکیه در کابل دیدار کرده‌است و دو طرف دربارۀ ایجاد یک اجماع منطقه‌ای و جهانی در روند صلح افغانستان گفتگو کرده‌اند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
نشست ترکیه
شورای مصالحه
نظرات بینندگان:

ایمیل:
لطفا فارسی تایپ کنید. نوشتن آدرس ایمیل الزامی نیست
میتوانید نام و محل سکونت خود را همراه نظرتان برای چاپ ارسال نمایید
پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است