شریک ساختن جزییات نشست ترکیه بامذاکره کنندگان
 
تاریخ انتشار:   ۱۷:۵۳    ۱۴۰۰/۱/۱۷ کد خبر: 166757 منبع: پرینت

زلمی خلیلزاد به هیات های دو طرف در قطر نامه ای را که در آن آجندای نشست ترکیه مشخص شده است، سپرده است.
منابعی در قطر تاکید می ورزند که اجماع سیاسی برای حل زود هنگام بحران افغانستان، ایجاد حکومت مشترک، اجماع منطقه ای و جهانی از بخش های مهم آجندای نشست ترکیه خواهند بود.

این منابع می گویند که آقای خلیلزاد پس از آن جزییات آجندای نشست ترکیه را به دو طرف سپرد که نشست های شش جانبه در قطر از بهر توحید آجندای نشست ترکیه نتیجه ملموسی به همراه نداشتند.
اما هیات های دو طرف به گونه رسمی از دریافت آجندای نشست ترکیه از سوی زلمی خلیلزاد چیزی نمی گویند.

نزدیک به دو هفته پس از آن که در نشست های شش جانبه میان نمایندگان حکومت افغانستان، طالبان، امریکا، قطر، سازمان ملل و ترکیه در دوحه آجندای نشست ترکیه مشخص نشد، منابعی در قطر می گویند که به تازگی زلمی خلیلزاد نامه یی را به هیات های مذاکره کننده دو طرف سپرده است که در آن آجندای نشست ترکیه مشخص شده است و در صورت پذیرفته شدن از سوی هر دو هیئت، آجندای این نشست همگانی خواهد شد.

هیات های دو طرف در دوحه به گونه رسمی نمی پذیرند که جزییات آجندای نشست ترکیه را از سوی امریکا به دست آورده اند، اما تاکید می ورزند که کار ها برای توحید آجندای این نشست ادامه دارند.
غلام فاروق مجروح، عضو هیات مذاکره کننده حکومت افغانستان، گفت: «گفتگوها هنوز میان سازمان ملل متحد و کشور های حامی و برگزار کننده در محور آجندای کنفرانس ترکیه با هردو هیات و همچنان گروه های تماس هر دو جانب برای نزدیکی دیدگاه ها ادامه دارند.»

مقام پیشین استخبارات کشور به این باور است که نبود یک اجماع داخلی و نیز یک دست نبودن افغانان در روند صلح افغانستان نشان دهنده این است که افغانان توانایی تصمیم گیری را در این روند ندارند.
رحمت الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی، گفت: «این خود اش نشان می دهد، وقتی که ما روی آجندا نمی توانیم به توافق برسیم، روی مسایل کلان ملی و نیز مغلق بودن کنفرانس استانبول را نشان می دهد.»
آقای نبیل طرح رییس جمهور غنی را در روند صلح نیز یک طرح مناسب نمی داند.
آقای نبیل گفت: «فکر نمی کنم که جنبه عملی داشته باشد و با در نظرداشت وضعیت ما و منطقه فکر نمی کنم که این طرح در استانبول قابل قبول باشد.»

در حالی که تا اکنون زمان دقیق نشست ترکیه روشن نیست، اما منابعی گفته اند که برگزاری این نشست به روز شانزده هم ماه روان میلادی میان تمامی طرف ها مورد بحث بوده است.
شورای مصالحه ملی گفته است که به گونه احتمالی ترکیب هیات جمهوریت در نشست ترکیه میان دوازده تا پانزده تن خواهد بود، اما طالبان در باره ترکیب هیات شان در این نشست چیزی نگفته اند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
نشست ترکیه
صلح
نظرات بینندگان:

>>>   غنی در چشم مردم خاک می زند شما بیبنید مردم را چطور فریب داد که گویا معاش های کارمندان دولتی یکسان می شود مگر هچ عمل صورت نگرفت غنی در طول حکمفرمایی مردم ساده لو افغانستان را بازی داده و می دهد دیگر هر گز به گپ ها و وعده این شیطا ن خود را بازی ندهد خداوند هر چه زودتر این انسان دو رویه را نیست و نابود کند

>>>   وقتي غني كانديد نيست، چرا تاكيد به انتخابات زود هنگام دارد؟ قرعه بنام كي برآمده است؟ ميخواهد با داشتن إمكانات دولتي بچه خوانده ي خود محب را ريس جمهور بسازد تا در پشت پرده بازهم غني و بي بي گل حكم روائي كنند. يا اينكه قرعه بنام اتمر برآمده است. در آنصورت براي غني چيزي نميماند، زيرا اتمر به قدر كافي اولاد هاي كاكا، ماما، خاله و عمه دارد. برعلاوه دارو دسته او تكميل است. ديديم در زمان وزارت ها و شوراي امنيت چند عضو فاميل او در قدرت بودند.

>>>   انتخابات کار بسیار خوبی است۰ ولی هیچ نوع انتخابات تحت مدیریت دولت غنی و شرکا او ولو که هم زیر نظارت بین المللی باشد اصلا قابل قبول نیست۰
کسیکه خود به اساس تقلب ها و خیانت های آشکار و میلیونی در انتخابات های گذشته قدرت را غصب کرده چکونه در مدیریت انتخابات بعدی اعتماد شود؟ به هیچ وجه نه!
غی یک دزد متقلب و خاین برسرنوشت مردم و کشور است و باید در اصل محاکمه شود، نه هیچگونه اعتمادی۰
انتخاب بسیار کار خوب است اما حتمن زیر مدیریت غنی و شرکای قومپرست دزد متقلب و خاین او نباشد۰
نظارت کُلی ملل متحد در کشور ما درین شرایط امکان ندارد۰ غنی تقلبکار اول باید گم شود بعد انتخابات شود۰

ایمیل:
لطفا فارسی تایپ کنید. نوشتن آدرس ایمیل الزامی نیست
میتوانید نام و محل سکونت خود را همراه نظرتان برای چاپ ارسال نمایید
پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است