گوشه دیگری از نابسامانی ها در وزارت خارجه
تلکس شایعات 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۲۶    ۱۳۹۰/۱/۳۱ کد خبر: 21127 منبع: پرینت

وزارت امور خارجه به عنوان عالی ترین نهاد در زمینه تامین سیاست خارجی کشور عرض اندام نموده و در پهلوی سایر وظایف مهم دیگر ، یگانه نهاد حافظ منافع ملی کشور و اتباع آن در محیط خارج محسوب می گردد و یکی از کلیدی ترین وزارت خانه در تمام کشور ها محسوب می شود.
زمانیکه منافع ملی و حفاظت آن در محیط بین الملل در میان بیاید ، بناءً یگانه ابزار در نایل آمدن به این آرمان ، کارشناسان و متخصصان درون وزارت خارجه است ، که میتوان از طریق اشتغال شان در پست های داخل و خارج از کشور ، هویت کشور را معرفی و در راه دفاع از ارزش های ملی کشور در بیرون ، کوشش کرد.

اما آنچه در وزارت خارجه افغانستان می گذرد ، با روی کار آمدن دکتور زلمی رسول و مقرری بست های بلند در درون وزارت ، گمان می رفت که آقای رسول با مقرر کردن تیم خود در وزارت به دنبال اصلاحات است اصلاحاتی که میتواند هویت کشور را عوض نماید و تعداد کثیری از کارمندان وزارت خارجه به این امیدواری دوباره با رهبری و مدیریت جدید آقای زلمی رسول کار خویش را ادامه دادند.

اندکی نگذشت که این سیما عوض گردیده و چهره اصلی هر یک از این تیم برای همه کارمندان وزارت خارجه مشخص گردید.
آقای دکتور عبدالحی حیدر معین اداری که اساساً به وسیله مارشال فهیم به این سمت رسیده است بدون اندک توجه به اهلیت شخصیت و تعهد افراد ، به دنبال خوش نگهداشتن مارشال صاحب است و این آرمان دکتور حیدر تنها با مقرری های افراد در داخل و خارج نایل می آید. اینجاست که در پی مقرر کردن اشخاصی که حتی یکروز هم کارمند وزارت خارجه نبودند ، امید دفاع از ارزش های منافع ملی کشور در بیرون نیست.

آیا جناب وزیر خارجه از کارهای غیر اخلاقی جناب معین اداری در هتل کانتیننتال خبر ندارد؟ آیا کسانیکه همه روزه به دنبال دختران وزارت خارجه روان هستند تا با نشان دادن باغ های سرخ و سبز مقرری خارج ، آنها را روانه هتل کانتیننتال و دیگر جای های اقامت معین اداری کنند؟

با مقرر کردن ادریس امانی در بست ریاست منابع بشری ، اساسا کسیکه با سند جعلی صنف دوازدهم در بستی مقرر می گردد که تمام کارمندان وزارت خارجه که همگی با سویه های تحصیلی لیسانس ، ماستر و دکتوری هستند ، قابل توجیه نیست و نباید امید نو آوری و تغییر مثبت در وزارت خارجه بود.

جناب وزیر خارجه! شما که مشاور امنیت ملی رئیس جمهور بودید ، رشوه ستانی های رئیس منابع بشری خود را خبر ندارید؟ آیا از قوم گرائی و امتیاز دادن به رفقای چرسی وی چیزی نشنیدید؟
بناءً جناب زلمی رسول ، همه این نا بسامانی های وزارت ناشی از تصامیم غلط جناب عالی است و تاثیر آن بالای تمام کارمندان وزارت خارجه است و ده ها کارمند وزارت خارجه را قربانی این سیاست های بی اساس خود کردید و به یاد داشته باشید که یکروز جواب همه این ضعف مدیریتی خود را باید بپردازید ، این نظام بسوی نهادینه شدن دیموکراسی در پیش است و هیچ کس حاضر نیست تا حق تلف شده خود را برای شما ببخشد.

ح. ا . کارمند وزارت امور خارجه


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   سلام خواننده گان گرامی !
برادرمحترم شما درست میرفایید که وزارت محترم امور خارجه کشور بدون درجه تحصیل و عدم تجارب کاری اشخاص را به نمایند گی های سیاسی خویش مقیم درخارج مقرر مینمایند که طور مثال آقای صلاح الدین ربانی پسر جلالتمآب استاد پروفیسور برهان الدین ربانی بدون درنظرداشت نکات فوق در کشور ترکیه به بحیث سفیر ونمایند فوق العاده مقرر گردیده است که تعین چنین اشخاص نه تنها به سود کشور بلکه به ضرر کشور تمام میشود چون به اساس تصامیم سیاسی کشور تعین شده نه به اساس لیاقت وشایسته گی بنآ هیچ کس انتظار خدمت را به کشورش نداشته باشد بلااخره سبب میگردد که کشور به دوران قبل برگردد. امید است مراجع ذیربط مقام محترم درمورد فوق توجه لازم خواهند فرمود.
نورالله از بدخشان

>>>   بیائید نوشته هموطن به نظر میرسد دوره کتاری آقای زلمی رسول دروزارت خارجه رو به اختتام است. ولی انچه مسلم است ودرفوق هموطن سطحی به آن نظر انداخته اند تقرر کارمندان درداخل وخصوصآ درنماینده گی های سیاسی است که متاسفانه میتوان گفت که کارمندان آن که دیپلومات نامیده میشوند جز دالر ویورو اصلا مفهوم منافع ملی را نمیدانند چه رسد به آن که از ان دفاع نمایند
کارمندان وزارت خارجه که در نماینده گی های سیاسی درزمان وزارت آقای زلمی رسول مقرر گردیده اند مایه شرم ساری همه ما افغانان است آنان نه تنها به الفای دیپلوماتیک آشنائی ندارد حتی ازسواد کافی هم بهرمند نیستند
بازخواست وبازپرس ازکارکرد های سفارت خانه ها از طرف رهبری وزارت اصلا وجود ندارد هرسفیرهرکاری که خواست به نفع شخصی وفامیلی خود بااستفاده از امکانات دولتی انجام میدهد تعداد سفیران که الفای دیپلوماسی را نمیدانند متاسفانه هم کم نیستند این نوع سفیران که بنابر تعلقات با رهبری دولت و یا ارتباطات با خارجی ها در سفارت خانه ها مقرر گردیده اند مصیبت دیگریست که دامنگیر دیپلوماسی افغانستان شده است
خدا همه را به را ه نیک ووطندوستی رهنمائی کند.

>>>   معینی که نیکوست از خانم بری به مقامات،تقرر زبیر در واشنگتن، مجیب در مسکو، صبرینا از قزاقستان به دهلی و ... هایش پیداست

>>>   هاییییی
بیائید از سفیر صاحب بلغاریا جناب اقای پنجشیری دیدن کنید که میخورد و میخوابد و پول دولت را فقط یاد دارد که خرج کند کسی باشد که از ایشان پرسان کند که جناب سفیر صاحب در طول مدت کاری تان در بلغاریا چه کردید؟؟
فقط مصروف دزدی و قاچاق و... بازی است بس خلاص
اخر اینها همه از قوم های همین معین اند که چند تا از فامیلش هم مامور وزارت خارجه اند.
این است سیاست و این است خدمت به مردم و وطن

>>>   برادران ما همیشه منافع ملی کشور را در دبلوماسی منحصر میسازند, يگانه چیزی که برای ملک مفید است آن امانت ودیانت است کسانی که در دبلوماسی صد دکتورا داشته باشد وصفات امانت ودیانت در وی نباشد هیج به درد ملت نمی خورد.
امین

>>>   بکلی درست فرموده نو یسنده محترم این مضمون وزیر صا حب خا رجه با ید اخلا قا" خود را در امورات محو له نا کا م قبو ل نموده فورا" استعفی نما یند و کسی دیگری که میا ید باید اولتر از هر چیز معین اداری و ریئس بیسواد منا بع بشری مستر آما نی را سبکدوش نمایند .

م. ی. کا رمند وزارت خا رجه

>>>   حتما این برادر مان هم در پست وزارت خارجه کاندید بوده که این همه درد دل دارد وگرنه تو هم از اینها بدتر خواهی بود

>>>   نورالله جان شما درست میفرمائید سه هفته قبل آقای صلاح الدین ربانی را در مقر وزارت خارجه کشور امده بود عدم ظرفیت شان به سمت سفیر مقایسه کردم جز اینکه افسوس بگویم دیگر راه حلی وجود ندارد
پالیسی دولت براین است که هرکس بیکاره وبی کفایف باشد مقررش مینمایند.

کارمند وزارت امور خارجه

>>>   سلام به خوانندگان ! اوبرادر های عزیز چرا پشت ادریس بیچاره را گرفتین ؟ این چی کار مشکلی است ؟ نهاتاً به معین صاحب « خدمات .... » ارایه می کند. این خو کاری بدی نیست ، خدمات ، خدمات است چه ....باشد چی غیر ....؛ حالا اینکه در افغانستان این گونه خدمات را لقب « مرده گاو » یا چیز های دیگه می دهند خوب این هم یک برداشت سنتی است. دنیا امروز برادر دنیای جدید است مدرن است. بازار آزاد است و تجارت مهم است ، حصول منفعت هرچه زیادتر مهم است. در این کار آدمها چوکی به دست می آورند منافع به دست می آوردند پس منافع شخصی ایجاب می کند که خدمات .....ارایه کنند و چوکی را حفظ نماید. دیدگاه فلسفی هم هست ، ماکیاول می گوید : برای رسیدن به قدرت و چوکی از هر وسیلۀ باید استفاده کرد. حتی وسایل غیر مشروع ، زیرا هدوف وسیله را توجیه می کند.
شیخ لوگر

>>>   سلام، این برادر که در باره سفیر افغانستان در ترکیه شکایت کرده این بار ادبیات اش خیلی بهتر از گذشته شده واقعا من هم تعجب کردم کسانی که مرض سرطان دارند، و مریضی ایشان به تداوی داکتران نظامی و دفاعی ضرورت دارند. نخست قضاوت بر سرخود بکنند. بعنوان این و آن سالها پول دولت را به عنوان این و آن میخورند و و قتیکه راه دزدی به روی ایشان بسته شد میخواهد مانع کننده هارا تخریب کنند و به دزدی مادام العمر خود ادامه دهند.
امان الله قوماندان از پنجشیر

>>>   به نظر من اگر مقام وزارت خارجه جهت بهبود کار درسفارت خانه ها دیپلوماتان را کارمند محلی وکارمندان محلی را دیپلومات مقرر کنندیک تغیر کیفی رونما خواهد شد
بااحترام
کارمند محلی چلر

>>>   ربانی درزمان حکومت اش علیه طالبان مباززه نمود امروز به نفع طالب ها تلاش دارد بنآ از پسرش نیزتوقع نداشته باشید که اینها همه کشته قدرت استند.

حبیب از کابل

>>>   واقعآیک تعداد افراد کهنه پیخ ،بیکاره،تنبل،مردارخور،استفاده جو،بی احساس وفاقداحساس وطندوستی ازاینکه در داخل وطن برایشان جای نیست ویابرای خارجی ها جاسوسی میکردند بحیث سفیر مقرر گردیده اند تا زمانیکه این نوع کهنه پیخان درسفارت خانه ها باشد نه از سیاست خارجی حرفی میتواند وجود داشته باشد ونه ازخدمتگزاری بمردم ووطن وزیر خارجه شخصا هفته وار از اجراات سفیران وسفارت گزارش اخذ کند تا هم سفیروهم سائرین احساس مسئولیت کنندزمانیکه سفیران ازترس سبکدوشی بخود تحرک داد سائردیپلوماتان نیز احساس مسئولیت میکنند
بااحترام

>>>   ما قسم بریت میخورم که سند ماستری آقای فقیری جعلی است
حامد

>>>   برای خدا پنچرمینان پنچشیر دیپلومات شدند، گناه زلمی رسول نیست عبدالله دبل خوب خدمت کرده
علی

>>>   مقرری های وزارت خارجه درکدام نمایندگی سیاسی اش به اساس شایسته سالاری صورت گرفته دراکثرنمایندگی همچو اشخاصی تعین شده اند.

جاوید از مزار

>>>   دیپلوماتهای دیگر جهان میبینی یک قواره داره از فامیلهای خوب هستند خوش لباس و خوش کلام هستند، باه باه باه دیپلوما تهای افغانستان به دیدن اش یک هفته دلت به نان نمیشود ههه

>>>   یک بار به سفارت افغانستانی هسپانیا بیاید سفیر مشغول شعر و شاعری هست و تمام روز در عشق مسعود هست، پدر اش به بابای ملت شعر و شاعری میکرد و خودش به مسعود و مارشال هههه
علم ایزدیار

>>>   خداوند دروغگویان رادوست ندارد.
اتهام از گناهان کبیره در اسلام است.
شما نویسندهء محترم شاید کسی باشید که در وزارت خارجه کار میکنید و خواستید یگان کار غیر قانونی شما انجام شود و آقای امانی جلو آنرا گرفته است و اینقدر عقده گرفته اید. بجز از این احتمال دیگر احتمالی وجود ندارد. چون:
من بخاطر خداوند شهادت می دهم احمد ادریس امانی در دانشگاه کابل در فاکولتهء حقوق شاگر من بود.
او از با استعداد ترین شاگردان دوران خود است.
کار کرد پاک او در امارت متحدهء عربی در سفارت افغانستان زبانزد همه کسانی است که اور را می شناسند.
او انسان با استعداد از دوران تحصیل و در مدت کار در وزارت خارجه است.
امروز هم او در پست ریاست منابع بشری از با کرکتر ترین روسای وزارت است. سیمای خوش، برخورد خوب و انسانی دارد.
هرکس میتواند با اولین برخورد احساس کند که نزدیک ترین دوست اوست.
پس از همین یک توضیح معلوم میشود که شما به آقای امانی اتهام بسته اید و من شهادت می دهم که او شاگرد با استعداد من در فاکولته بود و به درجهء عالی تحصیلات خود را به پایان رسانیده است.
پس باقی همهء سخنان هم اتهام و عقده ای بیش نیست. پس از خدا بترس از رسول و مردم مسلمان شرم کن!!

میرویس مهاجر

>>>   درین هیچ شکی نیست که همواره در افغانستان مردم نا اهل به قدرت و ثروت میرسند
خواجه حافظ شیرازی مرد مومن که حافظ 30 سپاره قرآن کریم نیز بود چنین فرموده بود :

این چی شوریست که در دور قمر میبینم
همه پر از فتنه و شر میبینم
اسپ تازی شده مجروع به زیر پالان
طوق زرین همه بر گردان خر میبینم
در زمان اسپنتای .....نیز شعله یی های بیسواد و کمونست بدون درنظرداشت منافع علیایی ملت در پست های سفارت ها مقرر گردیده بود
و فعلا خو هم همین افغانستان است
بیسوادان بدون درجه تحصیل و اسناد جعلی مقرر گردیده اند .
که خجالت بزرگ است برای افغانستان ومهم تر از همه که شراب خوران و کمونستان که هیچ نوع صداقت عمل ندارند .
کارمند وزارت خارجه

>>>   بس است توطئه و نادرست جلوه دادن كارها.
اين نوشته ها را كساني مي كنند كه خود شان نتوانسته اند با هزار واسطه و وسيله بعلت بيسوادي بوزارت خارجه راه پيدا كنند.

>>>   گزارش جالبیست ولی چرا هیچ کسی نمی نویسد که چرا جاوید لودین با آنهمه رسوایی برطرف و بعداً به واسطه داکتر سپنتا به ناروی و بعداً بنا به مشکلات فامیلی که با خانم طلاق گرفته و سه دختر خوردش در کانادا با خانمش بود در آنجا مقرر شد
او دوسال مکمل مصروف مشکلات فامیلی و محکمه بازی ها و عیاشی بود و روابط کشور ما را در کشور های سکاندناوی و کانادا به پائین ترین سطح رساند و در زمان سفارت کانادای خود مادر برادران و خواهران خود را به کانادا غرض پناهندگی برد و کشور را تا حد اخر ذلیل و بدنام ساخت ولی باز هم با انکه وزیر صاحب زلمی رسول از جاوید لودین و مشکلات سیاسی اش میدانست چرا با این همه ناکامی هایش معین سیاسی پیشنهاد کرد و برای من یگانه علت پشتون بودنش میباشد که او را برتری میدهد ولی افسوس که مخبرین دیگر کشور ها با پاسپورت های انگلیسی و امریکایی خود کشور را بالای انگشت خود میچرخانند.

شما از برادرش ببینید که با وجود اسناد جعلی که جاوید لودین برایش تصدیق نمود و کاپی آن در سایت کابل پرس چاپ شد هنوز هم در همان چوکی باقی مانده و بدون شرم برادرش معاش دوازده هزار دالری خود را ماهوار میگیرد و مصارف خانه خود در کانادا را میپردازد و در عین حال رویه اش با همکارانش در کابل جای شرم و افسوس برای کشور بدبختی چون افغانستان میباشد .

کاکای جاوید لودین که بالای رئیس جمهور هنوز هم پادشاهی میچلاند از بدنام ترین والی ها میباشد که هر روز یک مطلبی در باره اش چاپ میشود و باقی اعضای فامیلش را هیچ نپرسید.

خدا ملک ما را نجات بدهد از دست مردم و امریکا رفته.

>>>   جناب کارمند وزارت خارجه
در وزارت خارجه زلمی یک سمبول است تمام کار بدست شکم کلان مارشال است ما محصلین در قاهره شاهد هستیم که از روز که در افغانستان طالبها سقوط کرده حتما دو یا سه دیپلومات پنجشیری باید باشد به هر حال من فکر میکنم که این تنها در قاهره نیست بلکه در تمام سفارت خانه های که است باید حدی اقل دو یا سه پنچشیری باشد در قاهره دیپلومت ها قرار ذیل است
1_ نصیر نور از پنجشیرقبلا از لیله ای سعودی سفیر تعین در کویت نیم ساعت هم در وزارت خارجه نکرده وبعدا سفیر در قطر در وقت سپبنتا چند وقت محدود در کابل خواسته شد شام بر طرفی سپنتا از وزارت در مصر سفیر تعین شد
2_ عبد الحد هادف: سکر تر اول از پنجشیر مجرچ که فارغ تحصیل دوازده میشود سکر تر سه مقرر میشود در سعودی عرب در اواخر وقت سپبنتا در کابل خواسته شد چونکه فراغ تحصیل دوازده بنا بر طبق مقررات وزارت خارجه حق تقرر در خارج را نداشت این هم مانند سفیر سه روز بعداز بر کنر رفتن سپنتا سکر تر اول در قاهره مقرر میشود
3_ خالدین ازپنجشیر برادر راشدین که 15 سال جنرال قونسل افغانستان در دبی بود به برکت سپنتا بر کنار شد فعلا خالدین بعنوان سکرتر سه در قاهره مقرر شد اما جالب این بود که این شخص مذکور علاوه از اینکه در وزارت خارجه یک روز سپری کرده باشد بلکه پاسپورت دیپلوماتی در پوست از طریق D.H.L.تاریخی 2011/4/12 برایش ارسال شده بود تسلیم گرفت تا هنوز محصل است از همه عجب تر این بود که شاهدت نامه لیسانش تا هنوز عرض یابی نشده !.

>>>   معذرت میخواهم دوست عزیز که نوشته این نوشته ها را کسانی میکند که بیسواد میباشند و د بعلت بیسوادی بوزارت خارجه راه پیدا نکرده اند.
خودت اشتباه میکنی اکثر نظریات را کارمندان وزارت خارجه مینویسد بعضی در داخل وزارت و بعضی خارج از وزارت در نمایندگی های دایمی که اکثر شان کارمند وزارت خارجه میباشند و از سواد کافی برخوردار میباشند.
آنها میبینند که در داخل وزارت خود ایشان چی میگذرد و دسترسی به کمپیوتر نیز دارند و از کار برای وزارت ناکاره خسته شده اند و از مجبوریت و ضرورت به وظیفه ادامه میدهند ولی چرا این سرو صدا از وزارت های دیگر مانند زراعت، مالیه، آب و برق بر نمیخیزد، به خاطریکه ایشان آزادی بیان را نمیدانند و دسترسی ایشان به کمپیوتر مانند کارمندان وزارت خارجه نمیباشد.
به نظر بنده این انتقادات مفید واقع میشود و بلاخره روزی خواهد رسید که خدا کند هیچکس انتقاد نکند و آن روزی باشد که وزارت خارجه اصلاح شده باشد.

خدا کند جوابت را گرفته باشی

>>>   سلام هموطنان عزيز
در باره تقرري هاي بي سنجش بايد اضافه كرد كه از اساسات ديپلوماسي اينست كه براي پست هاي مهم اشخاص چيز فهم وبا تجربه را سراغ مينمايند تا بتواند به نحوه احسن مصدر خدمت گردد ولي متأسفانه در كليدي ترين وزارت كشور ما كه وزارت خارجه ميباشد براي اشخاص نا دان ويا بي تجربه پست هاي مهم جستجو ميگردد تا از اين را مكسب خوبي بدستش امده ومعاشهاي دالري وامتيازات فوق العاده داشته باشد .
به همين دليل در پست هاي جنرال قونسلي جده كساني تقرر يافته كه مدت زماني در كشور عربستان سعودي تكسي راني مينمودند واستخبارات سعودي به خوبي انها را ميشناسد كه چه شخصيتهاي هستند كه نه حرف انها جاي ميگرد ونه شخصيت انها قابل قدر است وبه همين علت چندي قبل زمانيكه تقريبا 200 تن از هموطنان مظلوم ازبيك وهزاره ما اعم از اطفال سه روزه الى سر سفيدان 80 ساله بدست زمامداران اين كشور به زندان انداخته شدند
جناب جنرال قنسل در اين باره اشكي هم نريخته وبا مصاحبه بي محتوا وميان تهي با بي بي سي بار ملامتي را از خود دور كرد و دليلش فقط اين بود كه از دست ما كاري ساخته نيست ، به مراجع حكومتي سعودي مراجعه كرده جواب انها اين بود كه ايا حكومت نداريد ويا قونسل نداريد؟ اين مظلومان همچون گوسفندان بي صاحب تقريبا 55 روز در زندان ماندند
قضاوت از شما خواننده گان محترم اينها اگر از فلان قوم وفلان قوم ميبودند خود ميدانيد كه چي ميشد همه اركان دولت از ريس جمهور الى معاونش الى مخالفين دولت هياهوي بر پا ميكردند و... ولي جناب قنسل وهمكارانش حد اقل با اريانا در تماس نشدند تا اينها را هر چه زودتر به وطن بر گرداند وميشود در زمينه از فاميلهاي بي سر پرست كه به كابل برگشتند معلومات حاصل نموده و همه بدانند كه بر انها جه گزشته ولي جناب حناني و مشاور همه كاره ونمونه اخلاق وي ذكي نام وديپلوماتان با تجربه وكار كشته ديگر !!! فقط با بار كردن مهماني ها و ماهي خوري ها بر لب دريا از تاجران جده ومكه باج ميگيرند ، قبلا اوراقي كه براي تسليمي ميت لازم ميبود به اساني بدست هموطنان ميامد حالا انرا نيز مانند اينكه قباله 200جريب زمين را بدست مياوري روزها طول ميكشد ، از براي خدا وبخاطر اين بدبخت هاي افغاني كه در همه كشور هاي جهان در بدر زندگي ميكنند كمي توجه داشته باشيد واز ان خدا بترسيد وشرم كنيد كه رفتن همه ما بسوي اوست اين هم اگر ايمان داشته باشيد در غير ان خداوند انتقام گيرنده مظلومان است وما شكوه خويش را به وي ميرسانيم
خداوند يار بيكسان است
يكتن از افغانهاي باشنده شهر جده كه فاميلش بعد از 48 روز زندان به كابل فرستاده شد.

>>>   والله دربعضی سفارت خانه ها سفراخوب کارمیکند متلادرسفارت افغانستان درتهران خودسفیربیچاره دربذیرش کارمهاجرین را راه میاندازد بسیارلایق وجوان سفیراست دوکتورحیات الله راست که دولت درین مورد خوب تصمیم گرفته
یکی ازمهاجرین افغان مقیم کرج

>>>   برادر که در باره پنچشیری ها نوشته کرده ای فراموش کرده ای که تمام اتشه های نظامی در خارج مربوط پنچشیری هااست و سالها این پست را از خود کرده و هچ تغیراتی نمی اید.اگر یک احصاییه گیری شود هفتاد درصد اتشه های نظامی مربوط پنچشیری هاست.همین ولسوالی به اصطلاح ولایت است.
و انقدر رهبر تولید کرده اندکه دیگر در افغانستان برایشان جای نیست و میخواهند توسط این اتشه ها جهان را فتح کنند

>>>   از مقرر های بیجا فردی بنام آقای عبدارحمن عابد میباشد که گویا به عنوان مسؤول فرهنگی سفارت افغانسان در برلین المانی مقرر شده . از مدت تقریبآ چهار ماه که وی به برلین مقرر شده سر و صدا براه افتاده است که سفارت افغانستان پس از سال ها مسؤول فرهنگی دارد
ولی نامبرده تا حال با هیچ افغانی ملاقات نداشته و به تلفون های مراجعین جواب نمیدهد. دوستانش در سفارت میگوید او از زمان آمدن خود به برلین مشغول کار های شخصی خود میباشد و یا به دیدن اقوام خو به هالند و دیگر کشورهای اروپائی مسافرت میکند و اصلا در محل کار خود نمیباشد بعضی ها هم میگویند او برای کار به سفارت نیامده در تلاش است برای خود در مملک مورد نظر پناهده گی پیدا کند . کسی نیست به این آقا بگوید وظیفه ات در سفارت چیست اگر کسی هم انتقاد کنند از فهر میکنند و عیله او گپ میسازند .
فاروق از هامبورگ

>>>   ای کاش مسؤولین وزارت خارجه نظری به برلین بیاندازند که سفارت افغانستان در برلین را به دو المانی که 80 فیصد عمر خو را در المان سپری نموده اند و هیچ پیوندی به افغانستان ندارند و هر دونفر عابد نجیب که خود را فرستاده مارشال میداند و داکتر اشرف که خو د را فرستاده بابای ملت می پندارد میباشند .
زمانیکه این محترمآ تابعیت آلمانی را بدست گرفته اند ، سوگند یاد نمودند که به منافع المان احترام بگذارند. حالا این دو المانی که گفته میشود حتی هیچ یک از سه فرزندان عابد نجیب به دری یا پشتو گپ زده نمیتواند شاهد این مطلب است که آنها با افغانستان هیچ ارتباطی نداشته و کوچکترین اطلاعی در باره افغانستان ندارند البته از داکتر اشرف در این مورد اطلاعاتی در دست نیست حالا چطور این دو نفر به عنوان نماینده گان دولت و مردم افغانستان که بیشتر مشترکات فرهنگ المانی دارند نسبت به افغانستان ، انتظار کار را داشت .
از طرف دیگر موسیچه مکتب نرفته ای بنام شفیق لافک که خود را خواهر زاده مارشال معرفی میکند و مسؤولیت آشته نظامی افغانستان را از ده سال به این طرف نیز به عهده دارد و در انتقال پناهده گان افغانی در بین شهر های المان و اروپا رفت و امد میکند حتی داکتر اشرف نیز از او وحشت میکند ، چطور توانسته این پست را مدت ده سال حفظ کند ؟.
او معاش هشت هزار دالری خود را میگرد ولی محل کارش معلوم نیست این طور معلوم میشود که مارشالک داکتر اشرف را نیز ترسانده و او نیز شفیق لافک را به حال خودش رها نموده و شفیق لافک هرچه دل اش میخواهد انجام میدهد و پروای سفیر را نیز ندراد .
گفته میشود نجیب لافک و شفیق لافک هر دو کمر به تخریک داکتر اشرف در برلین بسته اند.
معلوم اقای زلمی رسول در خواب است یا او نیز از مارشال میترسد؟
همایون از نزدیکان سفارت از شهر هامبورگ المان

>>>   سفیرصاحب ها کارهای های دیپلوماتیک و سیاسی انجام میدهند نه اینکه به کارهای قونسلی و اداری وغیره خودرا مشغول بسازند.هموطنان ما که به سفارت خانه رجووع میکنند یا کار اداری و تصدیق اسناد دارندو یا پاسپورت و تمدید موراجعت میکنند.ولی سفیرها همیشه روابط آن کشور را با افغانستان در نظر گرفته و برنامه های جداگانه دارند.اگر از حق نگذریم صلاح الدین ربانی یک دیپلمات برجسته است حالا پدرش چه کارها کرده در آینده بگذاریم تاریخ قضاوت کنید اما پسر اش از تجربه های اداری و سیاسی کاملا برخوردار بوده و زیرک دیپلوماسی دارد.روابط ترکیه با افغانستان و یا عکس آن خیلی امر مهم است و تاریخ دوستی افغان ترک نیز برای همگی نمایان است.بیایید مقایسه کنیم دوره های سفیران که در ترکیه مقرر شده اند کی ها چه کار و کارنامه ها انجام دادند
جنرال محمد سعید خان اولین سفیر افغانستان درترکیه ساختمان سفارت را بنانهاد
سپس از زمان کرزی به این سو سه سفیرتاحالا مقررگردید:
زمان عبدالغفور پویا فاریابی:وی شخص ادبی بود و نویسنده خیلی معروف کشور است ایشان مرد خیلی کاکه بود و سفارت مخروبه را تاجایی بازسازی کرد و و رفتار خوبی با همه کرده و همه کش از نزدش خوش بودند.
مسعود خلیلی :وی مولانا را به ترک ها نسپارید و گفت که من شاعر هستم و اینجا امده ام که مولانارا باخود ببرم به کاپیسا.ازکارنامه های وی میتوان نشر یک مجله موقتی یک بار مصرف را نام برد که سه چار بار توسط کمک های فشار آلوده شرکت های قالین فروشی افغانها به نشر رسانید.و به هیج وجه با بخش های سفارت دخالت مستقیم نداشت.یادش بخیر
دوم دوره جدید است:سفیر جدید افغانستان صلاح الدین ربانی.وی در مدت پنج ماه که از مقرری اش نگذشته کارنامه های ذیل را انجام داد
امضا و تفاهنماه های صحی
امضا و تفاهنامه های عدلی
امضا و تفاهنامه های شهرداری
امضا وتفاهمنامه های فرهنگی و علمی
امضا وتفاهمناه های رسانه ای
امضا و تفاهنامه های دوستی
احیا دوستی دوباره
و ده ها ملاقات های جدی و ضروری با سران ترکی
تصمیم های نهایی در باره امور پارلمانی
برقراری موافقت ها در حصه شورای عالی صلح
ایجاد سایت انترنیتی که در این روزها شروع به نشرات کرده تا از اخبار و فعالیت های سفیر و دیگر دیپلومات ها مردم را بطور شفاف خبر دهند.سایت که به چهار زبان است و همه امور و کارها در آن درخدمت همه قرار گرفته است.
موافقت زمینه راه یابی و رایزنی فرهنگی
و ایجاد نظم و دسپلین در قوانین اداری وسایر همه کارکردهای سفیرجدید است که چند روز پیش به سفارت مراجعه کردم و باخبر شدم.بگذاریم که جوانان تحصیل کرده به اهداف والای خویش برسند.
محبوب محصل صنف دوم رشته تربیه معلم اسکی شهر ترکیه

>>>   سلام به همه
برادر محبوب ازترکیه همه سخنان تا دروغ است کدام سفیرکارکرده همه سفرا برای خود وبه حزب خود خدمت میکند کس درقصه ملت ودولت نیست امروز همه سفارت ها بدست قاتلین ملت است که در وقت جهاد هم مردم راقتل کردن وکابل زیبا عروس اسیا را ویران کردوامروز حق یتیمان ومعیوبین رامیخورد
بعد ازین کوشش کنید که راست ګو باشید حق نام خداوند «ج»است.
ه و ازترکیه

>>>   محبوب جان طوری شما صفت نموده اید از آقای سفیر مثل اینکه کدام وجه مشترک داشته باشید.
حمید ازکابل

>>>   برادر محبوب کپ های که نوشتم طرفداری از سفیر نمیکنم و هنوز نمی شناسم و هیچ ندیده ام و لی همیشه در اخبار تعقیب میکنم و وراستی این تغییرات عمده در سیاست دوجانبه به وجود آورده که قابل تمجید است . اگر درترکیه هستی برو از نزدیک بیبین و تحقیقات کن باز دروغ و یا راست است از نزدیک بیبین

>>>   از شتر سوال شد که چرا گردنت این قدر دراز وکچ است . در جواب گفت دیگه کدام جای من خوب است که گردنم باشد . افغا نستان ار تهداب خراب بود و تا ثریا این خرابت خراب خواهد بود .

>>>   سفیر افغانستان مقیم ترکیه میخواهد کارکرد های خود را رکلام نماید وقتی رکلام نمیکند بنا این برادر ازکارکردهای پنج ماهه سفیر از کجا میداند.

>>>   اصلآ شما اطلاع ندارید صلاح الدین ربانی یک تجارپیشه است که کار تجارت اش دردبی جریان دارد این را به سیاست چی.

>>>   سلام بر رهروان راستين راه حق
ما اريد الا اصلاحا
برادر درد ديده ام كه از جده درباره بندي ها و اوراق ميت نوشته اند صد در صد واقعيت دارد فقط ميخاهم اين را اضافه نمايم كه حكومت داران سعودي كه دعواي حمايت و وراثت مليون در صد اسلام ومسلمانان را دارند ساعت دو شب به اقامتگاهاي افغانها حمله نموده و دروازه ها را شكستانده وزنها واطفال را به حالت ترس ورعب به زندان انداختند كه جمعا چهل ويك فاميل ميشد ند .

چندي قبل يكي از دوستان ما فوت كرده بود باور به خدا بكنيد انقدر مارا ازار دادند كه تصميم گرفتيم ميت را در يخدان بيمارستان رها كنيم واز شناسش انكار نمايم ميت ما سه روز مكمل در يخدان ماند روز سوم يكتن اجنت سر شناس پشتوزبان(هدف توهين به قوم نيست شناسايي هدف است) بنام نعيم نزد ما امده كه ا گر كار ما را فورا خلاص كند چقدر شيريني برايش ميدهيم وقتي سر وصداي ما زياد شد يكتن بي ريش وبروت از داخل بيرون امده خود را معاون قونسل معرفي كرد ه - بعد انرا شناختيم كه نوه يكتن از علماي جيد كشور ميباشد حقا كه يخرج الميت من الحي - به زبان پشتو به اجنت گفت كه با اينها مزاق نكن ودر عين حال زير چشمي اشاره نمود تا از محل دور شود و گفت كه قونسل در كامره ميبيند نشود كه قضيه را بداند ، تاييد ميكنيم كه ازبكها پشتو نميدانند ولي ما سالهاست كه با همه اقوام وزبانها سر وكار داريم ، بعد از اين رسواي ورقه را به ما دادند.

ازبراي روز قيامت حالا بايد براي تسليم گيري جسد ميت خويش نيز پول بپردازيم در زمان ثاقب كه جنرال قونسل بود در هر وقت روز وشب كه ميرفتيم بر گه را به ما ميدادند نميدانيم حالا چه شد كه نباشه همه چيز تغير كرد حتى اغاي جنرال قونسل را چاكليت نمبر دو واري قاغذ پيچ نگه داشته به ما نشان هم نميدهند جوابشان اينست كه جنابشان كارهاي كلان كلان ميكند!!! – ميترسيم نافش نرود باز نافكير از كجا بياريم- ، تنها اين مصيبت نيست جنرال قونسل فقط در پي پاسپورتهاي هست كه از چندين سال بدينسو بنا بر مشكلات مالي تمديد نگرديده تا انانرا جريمه نمايد ازبراي روز قيامت افغان بي وطن غريب بي بضاعت پول نداشت كه تمديد كند حالا جريمه نيز بپردازد ولي برعكس ا گر در پاسپورت وقت مانده باشد انرا كنسل ميكند تا باز هم پول بگيرد ، دولت سعودي به كمتر از دوسال وقت پاسپورت اقامه تجديد نمي نمايد جنرال قونسل ما يكسال وده ماه وقت پاسپورت را كنسل نموده تا دو سال انرا تمديد نمايد جواب شان نيز اين است كه به امرريس جمهور يا وزير خارجه اين كار را ميكنيم برويد انها را از گريبان بيگريد، مصيبت د يگير اينكه افغانهاي ما همه به پاسپورتهاي پاكستاني وارد خاك سعودي ميشوند ولي در تبديلي اين پاسپورتها به پاسپورت افغاني نيز يك بام ودو هوا ميباشد انكه نغده ميبردازد – بغير از تكس اصلي پاسپورت - همه كارش قانوني ولي انكه پرداخته نميتواند پاسپورتش جعلي ميباشد و به صدها بهانه روزها او را دوانده در اخير با طمطراق جواب ميدهند كه ما كار غير قانوني نميكنيم – قانون د كمر تان بزنه - ، وشاهد زنده اين موضوع موتر كرولاي مودل جديد جناب .... ميباشد كه تازه از همين پول ها خريداري گرديد ا گر دروغ باشد تا حالا كه پاسپورتهاي پاكستاني را تبديل نمي كرد چرا موتر نداشت و در موتر هاي اين اجنت وان اجنت يكطرف وديگه طرف ميرفت من نميخواهم شخصيتهارا جريحه دار نمايم ولي اينكه انها خود در اين قالب مي افتند گناه بنده چيست ؟ اين بود فقط مشت نمونه خروار.

ايا مسؤلين محترم وزارت خارجه ورياست جمهوري ازاين جريانات ودربدري مرده ، زنداني، و زنده افغانها در سعودي خبر دارند يا خير اگر ندارند بايد خبر شوند اگر خبر دارند وگوش كر مياندازند از هموطن بودن ما وافغان بودن ما انكار كنند تا باشد ديگران برحال ما رحمي كنند وبنام مجهول الهويه دست ما را بگيرند ، ما انتقاد نداريم كه چرا از فلان قوم ميايد وزياد هم ميايد واز فلان وفلان قوم خبري هم نيست ولي هركه را ميفرستند به انها گوشزد نمايند كه حد اكثر يك در صد با ما همكاري نمايند باز هم شكوه نداريم ،
ما اميدواريم كه مسؤلين امور در قونسلي جده و وزارت خارجه بيدار شده هنوز هم دير نيست ولي ترسم از روزي كه درد به جاي رسد كه همه ديپلوماتان اعم از خورد وكلان ، دانا ونادان وپير و جوان !!! برهنه وبيدون لباس به بيرون درب قونسلي پرداخته شوند كه البته چنين خيالي نيز وجود دارد زيرا به تنگ ايد به جنگ ايد ، حكومت داران سعودي حد اكثر ده سال قيد و چند شلاق وخروج از كشور خواهند كرد كه بهتر از زنده گي زلت واحتياج ميباشد ولي وزارت خارجه جمهوري اسلامي افغانستان !!! باز ا گر تمام تكه هاي جهان را بدوزد شلواري تيار نخواهد توانست تا ....برهنه شده كارمندانش را بپوشاند .
مراد ما نصيحت بود و گفتيم حوالت به خدا كرده ورفتيم
مجهول الهويه از شهر جده

>>>   سلام به همه
برادرمحبوب جان من درترکیه هستم همه کارمندان سفارت رامشناسم همه درغم چور است هیچ کس درقصه سفارت نیست از مهاجرین ازمردم که درزندان است کس خبرندارد که درچی حالت است محصلین بیچاره در سرسرک زندګی میکند چی کنیم کی است که صدای مردم بیچاره رابشنود درمردم وطندوستی اسلام دوستی وغیرت نه مانده همه پشت استین نو میدود همه یهود شدند یک خارجی فرهنګ خودراازدست نداده اماافغانهافرهنګ غیرتی خودراازدست دادهمه درلباس اروپای میګردد که دیموکراسی است درحالیکه دیموکراسی نیست بلکه بی غیرتی است ،
باید انسان اسلام دوست ووطندوست باشد وظیفه شناس باشد شخصیت انسان درکبر وغرور نیست بلکه در اخلاق اسلامی واجتماعی میباشد من وقتیکه به سفارت برای حل مشکل خودمیروم پیشمان می شوم همرای مردم هیچ همکاری نیست همه از کدورت از بخل وازکبر همرای مردم رفتار می کند بخاصرکه دیپلومات هستند مقام شان بلند است درحقیقت همه از دست بی سوادی واز نادانی است کسی که مسلمان باشد باید تواضع ونفص شکن باشد زیر در دربارخداوند «ج» همه یکسان وبرابر هستند امید که نشر شود،
ه وازترکیه

>>>   با تشكر از سايت افغان پيپر و با تشكر از همه برادران كه موضوعات را به شكل انتقادهاي مثبت واصلاحي عرض ميدارند.
بنده معلم صاحب حناني را از روزهاي كه در مكتب مكه مكرمه معلم بود ميشناسم شخص پاك بود وانشاءالله چنان است به گمان اغلب شايد خود نداند كه در اطرافش چه ميگزرد ويا هم ميداند وكاري از دستش نمي ايد ودليل اين حرف اينست كه چندين بار براي اجراي بعض كارها به قونسلي مراجعه نموده ايم وكار ما به تعويق افتاده بعد از كنجكاوي فهميديم كه قونسل جاي ملاقات دارد ومهر قونسلي با انهاست خوب اين حرف دو تحليل بيش ندارد يا اينكه در قونسلي شخص چيز فهم ويا معتمد غير از خودش وجود ندارد يا هم خود شان مهارت مهر زدن را بهتر از ديگران بلد اند ا گر حرف اول درست باشد بايد به مركز خبر دهد تا اشخاص معتمد مقرر نمايند اگر حرف دوم درست است پس لطف نموده كورس مهر زني را به همكاران ديپلوماتش تدريس نمايد زيرا انها نيز حق دارند تجربه پيدا كنند واين يك واقعيت تلخيست كه بعد از تقرري جناب شان بوجود امده خوب ما دعا ميكنيم كه اين كار جنرال قونسل به نيت خوب باشد در غير ان قونسلي محترم جده از قبل بيشتر نام بد خواهد گرديد كه اين را نميخواهيم واميد واريم تا روزهاي سختي خودش را در زمان درس و معلمي و... به ياد اورده و با افغانهاي مقيم كه اسناد دارند يا ندارند همكاري نمايند زيرا اين نمايندگي براي تسهيل امور افغانهاست و خود بهتر ميداند كه اقامه گرفتن در سعودي انهم با صد ظلم كفيل و.... تا چه حد مشكل است .
با عرض حرمت
جانباز از جده

>>>   سلام
من با تعداد زیاد مامورین وزارت خارجه شناخت دارم.همه شان همیشه ازتحصیلات صحبت میکنند و لی 95 فیصد شان فقط و فقط خواندن و نوشتن را آموخته اند وبس. جای خجالت است به همه ما که چنین مامورین به حیث دیپلومات از افغانستان نمایندگی میکنند.
دوکتور زلمی مونیخ

>>>   افرین به مارشال فهیم که چنین با درایت و کار امد برای اطرافیانش است ولی هزاره های ما یعنی خلیلی و محقق که ده سال میشود در خدمت کرزی و رای ما مردم را برای کرزی جمع مینمایند برای اطرافیانش و مردم ما چی ګردند؟
غلام سخی بهسودی

>>>   نظر به سخنان معین سیاسی سابق وزارت امور خارجه افغانستان آقای زلمی عزیز که ، گفته است هیچ کشور خارجی نمیتواند افغانهای که تابعیت آن کشور را داشته باشند به عنوان دیپلومات بپذیرد و یا وزارت امور خارجه افغانستان از لحاظ قانونی و دیپلوماسی کسانی را به این شراط میباشند بطور مثال یعنی افرادی که اصلا افغان میباشند و تآبعیت المان را نیز دارند به ان کشور دیپلومات مقرر شوند مگر اینکه قبلا تابعیت المانی خود را پس بدهند .
آیا این تعاملات فعلا نیز به مرحله اجرا گذاشته میشود ؟
اگر چنین است پس شماری زیادی از افغانها در المان و سایر کشور های اروپائی و امریکا وفعلا با داشتن دو تآبعیت دیپلومات کشور میزبان میباشند لطفا وزارت محترم امور خارجه جواب این سوال را بدهند
در غیر آن این سوال با اطلاعات دقیق تر به رسانه ها با نام کامل اشخاص سپرده خواهد شد .
همایون از کابل

>>>   من هم با دکتور زلمی از مونیخ هم نظر استم. بیشتر از نود درصد کارمندان وزارت خارجه را نکتایی پوش های بیسواد و ظاهرا خوش لباس تشکیل میدهد که فکر می کنند با نکتایی زدن دیپلومات میشوند و هر کس که خارج از مامورک های نکتایی پوش وزارت خارجه در جایی مقرر شود مثل اینست که در ... اینها مرچ ریخته باشند.
به گفته یکی از کارمندان وزارت خارجه بیشتر این نکتایی پوش ها را نادان خوش لباس میگویند. همین نود درصد این نکتایی پوش های بیسواد از خواندن یک متن بسیار ساده عاجز اند و از آگاهی در عرصه های حقوق و دیپلوماسی کاملا بیخبر اند. بیشتر این لوده ها فکر میکنند که هر وقت که سه سال مثلا مامورک حاضری بودند، بعد حق دارند که بروند دیپلومات شوند.
سباوون از جرمنی

>>>   سلام خواننده گان این سایت که پرده از روی خیانت و جنایت می برداردند
هر چند خودم مامور سابقه دار وزارت خارجه هستم ولی در این واخر یک تعداد ... ها را از وزارت دور ساخته بنام جنرال قونسل در بعضی کشور های همسایه نصب کردند که این جنرالک ها نه سواد و نه زبان یاد دارند ، نه معلومات در مورد وظیفه و مسوولیت های خود و نه در مورد دیپلوماسی کشور خود کدام معلومات ندارند چنین ادم ها را فقط از چه میدانیم که قونسل است در موتر های دیپلوماتیک نشسته ولی بعد از ساعت رسمی خودشان در رول نشسته با همه بی شرمی یگان ...را که بنام سکرتر یا دستیار بخود گرفته اند در پیش رو موتر های دیپلوماتیک می نشناند و اطفال قدونیم قد خودرا در چوکی پشت موتر نشنانده به سیل و گشت میروند و براینکه پرده از چهره اصلی این ها برداشته نشود این زمینه را به دیگر دیپلومات های خود هم مساعت میسازند

من حیران به این هستم که چرا وزارت خارجه ما چنین قونسلگری ها را نظارت نمیکند و کارمندان محلی را چک نمیکنند تا بدانند که کدام ضروری و کدام غیر ضروری است در حالیکه امروز در کشور ما به صد ها جوان بیکار که انتظار یک کار با ابرو را میخواهند پیدا نمیشوند ولی در قونسلگری ها و سفارت خانه های ما به ده ها همکار خارجی حیش و نوش میکنند باز گذشته از همه این دیپلومات های ما حتی بعضی این دختر ها را میتواند به خانه خود ببرند که این رسوایی دیگر به دولت اسلامی ما است به بهانه درس دادن فرزند ، لباس شستن ، اشپزی ، که این همه فقط یک بهانه بوده بخاطر خوش گذرانی و حیاشی از این کار کنان استفاده سوء میکنند اگر یکی این ها سر کشی کند از وطیفه سبکدوش میشوند ما از شروع سال 1390 تا بحال که یکماه میگذرد سه ایمل رسمی در مورد چنین اشخاص گرفتیم هر چند وزارت خارجه به خاطر حفظ آبروی خود از شکایت چنین اشخاص خود داری میکند ولی دور یا نزدیک هم شاهد فلم مستند در مورد اعمال چنین کارمندان قونسلی ها و سفارت خانه ها داریم من در اخیر یک نظر دارم باید وزارت خارجه حدی اقل پیش از اینکه یک دیپلومات را به کشور خارج روان میکند حدی اقل از او در مورد لایحه وظایف ، منجمنت و ادره ، طرزپیش امد با مراجعین یک امتحان گرفته ویا مانند یک رهنمود به انها داده شود تا جنرال قونسل های ما بدانند وظایف انها چیست و چه مسوولیت بر عهده خود دارند.

با عرض مجدد و احترام
عبدلکریم همدرد کارمند وزارت خارجه

>>>   تعین کارمندان یا دیپلوماتهای افغانی از جانب وزارت امور خارجه شاید مشکلی است که نه تنهاقونسلى افغانستان درجده يا سفارت افغانستان در تركيه يا جرمنى يا مسكو يا سفارت افغانستان در قاهره ازآن رنج می برد بلکه شاید تمامی سفارت های افغانستان به این مشکل دست به گریبان است
دلیل عمده این نابسامانی ها درمورد دیپلوماتها درنظرنگرفتن معیارهای است که برای تعین یک کارمند وزارت خارجه وجود دارد
بطور مثل در اينجا در كشور مصر كه بنده مشغول تحصيلات عالى خود مى باشم طى سالهاى اقامت خود در اين كشور شاهد تعين ديبلومات هاى متعدد در اين سفارت شديم كه همه متعينات شان به اساس روابط شخص با قدرتمندان در داخل كشور ويا ارتباطات قومى وحزبى شان به مسولين دروزارت خارجه صورت مى يابد
بطور مثال آقای محق سکرتر اول دراین سفارتد لیسانس اش را در شریعت را در الهیات از ایران بدست آورده وشاید یکی از ... ترین کارمندان وزارت خارجه باشد که به عادی ترین پروسیجرهااداری بلدیت ندارد فقط معیاری که برای تعین وی درنظرگرفته شده است بودن وی از هرات بود و از دوستان نزدیک بودن آقای اسپنتا است .
هنگامیکه آقای رنگین دادفر اسپنتا وزیر امورخارجه بود وقصد تکیه زدن بر کرسی این وزارت را داشت شعار شایسته سالاری را که ایشان درآن زمان سرداده بودند گوشها را کرساخته بود اما متاسفانه با مرور زمان خیلی زود فهمیده شد که این وعده ایشان نیزمثل سایر وزیرهای آقای کرزی جز یک شعار درون خالی چیزی دیگرینبود
در این جا قابل ذکر است که اهمیت تعین یک دیپلومات ورزیده وابسته به آبروی مردم رنج دیده ونام بد شده افغانستان خصوصا در کشور های عربی است .
هنگامیکه اقای اسپنتا وزیر امورخارجه گردید بود آقای شیرزوی سفیر افغانستان درقاهره بود اما خیلی زود آقای شیرزوی به لندن و حفیظ الله ایوبی سفیر افغانستان در قاهره مقررگردید ودر اين اوخر شخصى بنام دكتور نصير احمد نور كه ايشان هم در علوم اسلاميات در سعودى تحصيلات عالى دارد مهمتر از همه روابط قومى با جناب مارشال صاحب دارد.
ابتدا ما در مورد سفیر جدید خیلی خوش بین بودیم چون خیال می کردیم آدم نسبتا جوانیست و بامشکلات کشور ومردم شاید بیشتر از همه اشنا باشد اما متاسفانه با گذشت چند هفته ای خیلی زود فهمیدم که آقای نصير احمد نور كدام فرقى وبهترى از اقاى ايوبى ندارد بلكه از زمينه هاى مختلف قوميت برستى بدتر از سفیر قبلی بوده و جز سفرهای خارجی خوش گذرانی و توزیع بورسیه ها به اقارب ودوستان به هیچ چیزی دیگر نمی اندیشد.
آقایی نور حتی حاضر نیست وقت مبارکش را صرف گفتگو با یکی از تلویزیون های مصری کندودر مورد افغانستان و مردم آنکشور برای این شبکه ها معلومات بدهد ما که در این جا دانشجو هستیم اهمیت این نوع مصاحبه هارا از جانب سفارت خیلی بوضوح حس می کنیم چون اکثرا مردم عادی مصر از سطح اگاهی کمتری خصوصا در مورد کشورمان برخوردار هستند این به نظرمن وظیفه سفارت و خصوصا سفیرافغانستان در این جاست تا باسهم گیری در مصاحبه ها برای مردم درمورد کشور و هویت مردم افغانستان معلومات بدهند ازقرار که من از یک منبع خیلی نزدیک به سفارت شنیدم چندین باز شبکه تلویزیونی خبری "در مصر وكشورهاى عربى تقاضای مصاحبه با آقای نور را داشتند ولی جناب ایشان به بهانه های مختلف این مصاحبه را رد نموده اند.

2 توزیع غیرمسولانه بورسهای تحصیلی نیز یکی از مشاکل عمده در سفارت افغانستان در قاهره مى باشد، مطابق قانون تمام این بورسها باید از طریق وزارت تحصیلات عالی برای افراد واجد شرایط توزیع گردد. ا

مطابق موافتنامه که بین دولت مصر و افغانستان وجود دارد سالانه دولت مصر برای افغانها دوازده فرصت تحصیلی را در دانشگاه قاهره مهیا می سازد ، در سال که گذشت فقط سه نفر توانست از داخل افغانستان از این بورسیه ها استفاده کند که دونفر آن افغان و یک نفر آن تابعیت پاکستان را دارد، خیلی جای تاسف است. این اقا که اسمش ------ است تا فرودگاه دبی توسط پاسپورت پاکستانی آمده بود در دبی متوجه شده بود که دارد به نام یک افغان داخل مصر می شود بنا براین از دبی توسط اعمال که در داخل سفارت افغانستان در دبی داشته است برایش پاسپورت افغانی صادر می کنند. حال قضاوت بدست شما و ببیندکه مامردم تا بکجا در خواب خرگوش بسر می بریم. این بود شرح فقط سه بورس اما متبافی این بورسها برای دوستان واقارب آقای سفیر و کارمندان سفارت بدون آگاهی وزارت تحصیلات عالی توزیع گردید
از جمله یکی از این بورسها برای برادر زاده خانم سفیر اسبق افغانستان درقاهره داده شد ، اين آقای هروز با موتر لندکروزر سفارت در داخل دانشگاه قاهره حاضر می شد حدود یک فصل درسی می دیدمش ولی بعداناگهان غیبش زد

آقای شفیق الله سکرتر اسبق سفارت که در زمان حکومت طالبان درسفارت افغانستان در عربستان سعودی از این حکومت نمایندگی میکرد یک سندتحصیلی از کشورسودان بدست آوردبود خیلی کوشش کردکه با استفاده از یک بورس و باهمین سند دست داشته اش داخل دانشگاه قاهره شود و ماستری اش را تکمیل کند اما متاسفانه دانشگاه قاهره از پذیرش آقای شفیق معذرت خواست ودر نتیجه یک بورس دیگر به هدر رفت ، ولی آقای شفیق به این اکتفا نکرده وسال دیگر وبا استفاده از بورس دیگر بایک سند جعلی لیسانس که وی را فارغ التحصیل از دانشگاهای افغانستان معرفی می کرد داخل دانشگاه قاهره دانشکده اقتصاد وعلوم سیاسی گردید که متاسفانه ناکام مانده تاينكه بس از ختم وظيفه به كدام كشور اروباى با استفاده از باسبورت سياسى در دست داشته خود بناهنده شد
آقای جلال يكىاز کارمند عادی سفارت نیز از این همه غداری ها بدور نمانده و یکی از این بورسیه ها را برای خواهرزاده اش که اسمش ----- است گرفته و فعلا این آقا زاده مصروف تحصیل در دانشکده اقتصاد وعلوم سیاسی می باشد. دراینجا قابل ذکر است که آقای محق که شرح حالش در بالا ذکر شد قصد داخل شدن در برنامه های دکتوراه راداشت اما از آنجایکه دانشگاه اهل بیت که او ماستریش را از آن بدست آورده است در مصربرسمیت شناخته نمی شود مقامات مصری از پذیرش وی معذرت خواسته اند دراين سالها اخير بطور عموم همه كارمندان سفارت بورسهاى تحصيلى را براى خود ويا براى اقارب وخويشاوندان خود استفاده كردند حتى يك كارمند محلى سفارت كه با يك خانم مصرى ازدواج نموده است براى خسربره ها واقارب خانم مصرى خود از همين سهميه بورسهاى افغانستان استفاده جوى نموده است

برادرانم وخواهرانم این مسولیت خودت است که درداخل کشور هستی واین نوشته را میخوانی پس برتوست که اگر امکانات و شناختی داری این نوشته هارا چاب کرده ودر پارلمان کشور یا در لوی ثارنوالی " دادستانی " کشور ارجاع بدهی این واقعا یک فاجعه بزرگ بشمارمی رود بیایید برای اصلاح کشور قدم برداریم و نگذاریم که یک جوان پاکستانی فرصت تحصیلی یک دانشجوی افغانی را بگیرد

انجمن محصلين افغانستان

>>>   به جواب محبوب جان بدخشى از تركيا كه اين طبعا اسم حقيقى شان نيست بايد اور شد كه دفاع وثناء وصفت شما اينجا از ولى النعمه تان صلاح الدين جان ربانى كه در اين اواخر با مساعى شبا روزى وتغير موقف وموضع گيرى هاى سياسى جناب والد بزرگوارشان اقاى استاد ربانى به منصب سفير كبير در تركيا رسيدند قابل درك است
اقاى استاد ربانى كه از موقف مخلافانه خود با حكومت كرزى به 180 درجه تغير موقف داد فقط دربدل تعين ارجمند عزيزش صلاح الدين جان بصفت سقير در تركيا وفرزند خاله اش فضل الرحمن فاضل بحيث سفير در اندونيزيا وفرزند خاله دومى اش عبدالرحمن عابد بصفت مستشار در سفارت افغانستان در المان وتعدادى از اعضاى فامليش در وزارت خارجه وتعيين جناب خودشان بصفت رئيس شوراى نامنهاد صلح با طالبان اين تغير موقف صورت يافت
بدخشى حقيقى

>>>   اوبرادر بیا کمی به وجدان خود مراجعه کن آخر بدگوئی وتهمت واقترا چرا آقای امانی خیلی انسان خوب است وبه این هجمه گوئی های شما حیثیت ایشان کم نمی شود خجالت بکش
آقای امانی لیسانس حقوق است

یکی ازکارمندان وزات خارجه

>>>   برادران محترم وخوانندكًان عزيز شما از بعض سفيران افغانستان در كشورها حرف مى زنيد من دو سال قبل در سفارت أفغانستان در عربستان سعودى رفتم ديوارهاى سفارت از ناسوار مؤظفين رنًكمالى شده بود بلآخر صاحب تعمير سفارت را با كارمندانش خارج كرد حالا بعد آمدن برادر محترم آغاى غفارى منحيث شازدفير كه از كابل مى باشد كمى بهتر شده واو يك شخصى بسار با أدب وبا منطق وقابل احترام مى باشد واكًر دولت ان را بحيث سفير تعين كند شايد عمل نيكى انجام داده باشد ودولت درين جند ماه قبلي مى خواست آغاى عمر خيل را منحيث سفير أفغانستان در سعودى تعين كند أما آغاى عمر خيل منحيث يك نسوار فروش در نزد حكومت سعودى معروف مى باشد كه حكومت سعود وسعوديها نصف مردم باكستان وأفغانهاى منطقه جنوب مارا بخاطر نسوارشان بد مى بينند كه آنها شوارع مملكت را كثيف كرده أند
أبو تراب از سعودى

>>>   به گزارش منابع روسی، نماینده و عضو ارشد شبکه القاعده در شمال قفقاز همراه با یک "شورشی دیگر" در درگیری با نیروهای دولتی در جمهوری چچن کشته شده اند.
این منابع به نقل از رئیس جمهوری چچن نوشته اند که خالد محمد یوسف الاماراتی، متولد عربستان سعودی، در آموزش و تامین منابع مالی شورشیان در این جمهوری دست داشته است.
در سال های اخیر، نیروهای روسی درگیر جنگ با جدایی طلبان مسلح در چچن و تعداد دیگری از جمهوری های تشکیل دهنده فدراسیون روسیه در منطقه قفقاز بوده اند که تلفات و خسارات گسترده ای را به دنبال داشته و انگیزه اقدامات خرابکارانه در نقاط مختلف روسیه بوده است.
مقامات روسی گروه های جدایی طلب در این منطقه را اسلامگرایان تندرویی معرفی می کنند که با شبکه القاعده ارتباط دارند.

>>>   حامد کرزی به جای دشمن دانستن طالبان، اپوزیسیون و دموکراسی خواهان را دشمن اصلی خود می داند. این اتنقاد تازه عبدالله عبدالله، رهبر ائتلاف اصلی اپوزیسیون دولت افغانستان، از رئیس جمهوری این کشور است. آقای عبدالله که رقیب اصلی حامد کرزی در انتخابات گذشته این کشور بود، به بی بی سی فارسی گفت حامد کرزی با زیرپا گذاشتن قانون اساسی و تصمیم های پارلمانی، قدرت را در انحصار گروهی خاص درخواهد آورد. او همچنین گفت هرگونه تصمیمی درباره وجود یا نبود پایگاههای نظامی آمریکا در افغانستان باید توسط پارلمان افغانستان گرفته شود.

>>>   خیلی مهم و جالب است لطفا نشرکنید
دراینج یک مسله خیلی حیاتی به تمام ملت افغانستان به نشر سپرده میشود که دیدگاه همه مردم روشنفکر وباسواد افغانستان را بیان میکند ای خواننده گان عزیز شما میتوانید در این مورد قضاوت مستقلانه داشته باشید آقای لودین گفت با توجه به مشکلاتی که میان ایران و آمریکا وجود دارد نگرانی ایران برای دولت افغانستان قابل درک است و خوشحالیم که ایران موضع اش را بارها در این زمینه مطرح کرده و حتی در رسانه ها نیز آمده است ولی آنچه که به ما بر می گردد این است که موقف(موضع) افغانستان را در این زمینه برای ایران روشن کنیم.
او گفت: "ما به آنها (ایران) تعهد کردیم که هیچ گونه توافقی( با آمریکا) صورت نخواهد گرفت که به ضرر همسایه های ما باشد."
گفت و گوی وحید پیکان با جاوید لودینبشنوید03:20
آقای لودین افزود: "ما با همسایه های خود مشورت می کنیم، اما در نهایت اینکه با کدام کشورها همکاری داشته باشیم، این تصمیمی است که مربوط به افغانستان است و براساس منافع مردم افغانستان اتخاذ خواهد شد."
قرار است پیش نویس سند استراتژیک میان آمریکا و افغانستان بزودی تهیه شده و مقام های دو کشور آمریکا و افغانستان روی جزئیات آن با هم به توافق برسند.
حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرده است که این سند، دو تا سه ماه دیگر، در یک جرگه (گردهمایی بزرگ افغانها) در کابل نیز مطرح خواهد شد.
ایجاد پایگاه های دائمی آمریکا در افغانستان، از نکات مهم این سند است.
پیش از این، مقام های دولت افغانستان گفته بودند که آمریکا خواستار ایجاد پایگاه های دائمی در افغانستان است تا بتواند با نیروهای امنیتی این کشور در مبارزه با تهدیدهای داخلی و بیرون همکاری کند.
ایجاد پایگاه های دائمی آمریکا در افغانستان، می تواند مایه نگرانی برای بسیاری از کشورهای همسایه افغانستان، از جمله پاکستان، ایران و روسیه باشد.
اخیرا وزیر داخله / کشور ایران که برای دیدار با مقام های افغان به کابل آمده بود، مخالفت آشکار دولت ایران را در مورد ایجاد این پایگاه ها در افغانستان ابراز کرد.
اما دولت افغانستان می گوید که روابط این کشور با آمریکا، به زیان کشور سومی نخواهد بود.
مقام های افغان در مواردی از این هم فراتر رفته و به وضوح گفته اند که اجازه نخواهند داد از خاک افغانستان علیه

>>>   یا بیسودان که حق ونا حق نوشته اید لطفا تو جه کنید و مار ا دیگر شرم ندهید باز خودتان را ادم باسواد معرفی میکنید حیف حیف حیف است برایتان .................
واژه های فارسی عربی شده:
در بسیار ی از موارد، واژه های برگرفته شده اززبان فارسی توسط زبان های دیگر مانند: عربی وانگلیسی بربنیاد هنجارهای زبانی آن ها،عربی و انگلیسی شده اند ودوباره به گونه ی وامی به ما داده شده اند مانند: فارسی که پارسی بوده، خندق که در اصل کندک بوده، دهقان که در فارسی دهگان، سَماق که سماک، صندل که چندل، فیل که پیل، شطرنج که شتررنگ، غربال که گربال، یاقوت که یا کند، طاس که تاس، طراز که تراز، نارنجی که نارنگی، سفید که سپید، قلعه که کلات، خنجر که خون گرو صلیب که چلیپا بوده است.

>>>   اين جواب را براى غلام سخى جان بهسودى تقديم ميدارم
شما هزاره كرزى بايد زياتر جزا بدهد شما جرا رأى به داكتر عبد الله نداديد آيا كرزى از داكتر عبد الله كرده در مجال سياست بسيار وارد است كرزى (100) مشاور خارجى دارد (300) مشاور داخلى اكًر من (5مشاورى داخلى ميداشتم و4مشاور خارجى )از كرزى كرده خوبتر حكومت وبراى مردم خدمت بشتر أنجام مى دادم سزاى سر شما هزارهارا كرزى داد خويست اين هم يك درس عبرت برايتان بود تا آيند اشتباه نكنيد
سزاى قورت را آب جوش ميدهد
ابو حمزه مقيم سعودى

>>>   يك برادر ما نوشته است كه صلاح الدين بسر استاد رباني يك تجارت بيشه است او دبلوماسي را جه مى داند براى برادرم مى كًويم من خودم صلاح الين نمى شاتم لكن اين را مى كًويم كه بعضي تجارت بيشكًان ما از بعضي دبلو ما ت هاى مان بهتر خبره دارند وكار مى كنند ومخلص براى وطن مى باشد
اكًر اين برادر مسئله نزادى را مطرح كرده باشد آن جيزي ديكًرى ميباشد
ابو حمزه مقيم سعودى

>>>   حکومت افغانستان شرایط و پیشنهادهای خود را در زمینه امضای "سند استراتژیک" با آمریکا نهایی کرده و بزودی آن را با دولت آمریکا در میان خواهد گذاشت.
از مسایل مورد بحث در امضای این سند، تاکید آمریکا به ایجاد پایگاه های دائمی در افغانستان بوده است اما آقای کرزی در کنفرانس خبری خود در کابل گفت که برای امضای این سند، آمریکا باید "پیش شرط های" افغانستان را بپذیرد.
او گفت: "آمریکا اگر با افغانستان روابط استراتژیک می خواهد، باید شرایط ما را بپذیرد. راه دیگری وجود ندارد."
آقای کرزی افزود: "این شرایط، تغییر روش آنها (آمریکا) در افغانستان است. تغییر روش در تمامی عرصه های نظامی و غیرنظامی. تغییر چگونگی کمک به افغانستان و برداشتن موانعی که سر راه تقویت دولت افغانستان قرار دارد... اما در امضای این سند، منافع آمریکا را که در تضاد با منافع افغانستان نباشد نیز قبول خواهیم کرد."
آمریکا در حال برنامه ریزی برای خروج نظامی از افغانستان تا سال 2014 میلادی است اما ناظران می گویند که افغانستان برای تامین امنیت خود پس از سال 2014 نیز به حمایت جامعه جهانی و آمریکا نیاز خواهد داشت.
تهدیدهای امنیتی در افغانستان افزایش یافته است و نشانه ها حاکی از گسترش فعالیت گروه طالبان در مناطق شمالی افغانستان است که پیش از این مناطق آرام تلقی می شد.
اگرچه مقامات افغان ابراز امیدواری می کنند که تا سه سال دیگر نیروهای امنیتی افغانستان از ظرفیت لازم برای "دفاع مستقلانه" از افغانستان برخوردار شوند، اما منتقدان با توجه به اوضاع امنیتی افغانستان و ظرفیت کنونی نیروهای امنیتی این کشور، نسبت به موفقیت کامل این برنامه تردید دارند.
آقای کرزی در کنفرانس خبری خود گفت که مسئله تقویت نیروهای امنیتی افغانستان نیز بخشی از پیشنهادات "دراز مدت" دولت افغانستان به آمریکا است که در سند روابط استراتژیک باید گنجانیده شود.
او گفت: "برای دراز مدت، منفعت های افغانستان تثبیت شده است، تقویت نیروهای افغانستان اما نه برای جنگ داخلی، بلکه برای دفاع از تمامیت ارضی این خاک."
هم اکنون تعداد نیروهای امنیتی افغانستان - ارتش و پلیس - نزدیک به سصد هزار نفر است اما تجهیزات نظامی که در دسترس این نیروها قرار دارد، به نظر مقامات افغان کافی نیست.

>>>   زورگویی وزورگرایی درکشورما تاهنوز جای خود را به مدنیت ومدنیت پسندی نداده است، هرچند زمینه های اجتماعی حرکت های آزادی خواهان درکشور بیسار مساعد است، یک نکته قابل ذکر است که تا اکنون فرهنگ راهپیمایی و ازاین قبیل حرکت های مسالمت آمیز درکشور ما نهادینه نشده است، البته شهروندان ما تقریبا به این گونه فرهنگ آشنایی نسبی پیدا کرده اند، اما مشکل کلان این است که بزرگان وقدرت سواران ما ازاینکه ازمدنیت بوی نبرده اند، با فرهنگ این گونه حرکت ها کاملا بیگانه اند.
اگر دریک نقطه ای ازکشور یک راهپیمایی می شود ویا حرکت دیگری صورت می گیرد به مخالفت تلقی می شود، درحالی که حرکت های شهری همه حق شهروندان کشور هاست، اما درکشورهای که سطح فرهنگی پایان است هرگونه حرکت آزادی طلبانه ومردمی را به مخاصمه و دشمنی می گیرند.
ازطرف دیگر دربسا راهپیمایی ها، مانند تظاهرات بلخ وبرخی ازولایات کشورکه به خشونت کشاینده شد، بازهم دست برخی فرصت طلبان وافراد ضد بشریت را درمنحرف کردن این حرکت ها مشاهده می کنیم، یعنی یک حرکت کاملا مسالمت آمیز را به خشونت کشانیده توده ای زیادی از انسان های بی گناه را به خاک وخون کشاینده اند. ازاینجا نتیجه می شود که باید حرکت های مدنی بسیار منظم وحساب شده توحید وانسجام یابند و افراد واشخاص تصمیم گیرنده وتمام اعضای گروه مشخص باشد، درغیرآن افرادی داخل صف های جوانان شده و مسیر حرکت دموکراتیک را تغییر داده وآن را به یک حرکت اسفناک وخشومت بار بدل می کنند.
اگرچه درافغانستان سطح آگاهی سیاسی مردم بسیار بالا رفته است و حرکت های آزادی خواهانه دراعتراض به حکومت ها می تواند شکل بیگرد، اما چیزی که درکشور نا راحت کننده است، ماهیت غیر دمواکراتیک حکومت هاست درکشورما، حتا اگر به تاریخ یک نگاه گذرا داشته باشیم برای ما هویدا می گردد که بنیاد وریشه حکومت های استبدادی از گذشته تاحال درکشورما باقی مانده است، هنوز رگه های استبدادگرایی وسرکوبگری در بطن حکومت های ما وجود دارد، هرچند در کشور ما انتخابات صورت می گیرد، افراد واشخاص در کرسی ها انتخاب می شوند، اما بازهم دیده می شود که همه به نقض ارزش های دموکراتیک می پردازند.
به هر روی، باتوجه به فعالیت های جمعی جوانان وقشرآگاه کشور، کم کم امیدواری ها دربین ما خلق شده است که این جوانان یک تغییرات نسبی را ازراه های دموکراتیک درکشور ایجاد نمایند، دراین قسمت ما وام دار رسانه های گروهی به ویژه شبکه اجتماعی فیسبوک خواهیم بود. یعنی نظریات ودیدگاه های که اخیرا در صفحه فیسبوک توحید شده است، از واقعیت بعید نخواهد بود که روزی به صحنه عمل کشانیده شود.
چیزی که بسیار امیدوارکننده است نفس این حرکت های مدنی است، اما چیزی که بسیار نگران کننده است ابزار قرارگرفتن قشر جوان دربرخی از برهه های زمانی است.
رجامندیم که این بار جوانان خود افراد تصمیم گیرنده باشند و حرکت خود را مستقلانه آغاز نمایند وبصورت بسیار منطقی فرجام بخشیده و ابزار دست برخی ازسیاست مدران فرصت طلب واقع نشوند.

>>>   برادرمحترم مطلب که به ارتباط زندانی های افغانستان درجده نوشته کردی واقعیت دارد وظابط خلیل این جاسوس معلوم الحال درمورد به جز پول جمع کردن چیز دیگری یادرندارد.
حبیب یار

>>>   همین اقای که از جناب محق در سفارت افغانستان در مصر یاد نموده اند ..برایش باید عرض کنم که شما با اقای محق شخصا معرفت دارید..با ایشان صحبت کرده اید..نوشته های شان را خوانده اید..؟ یا اینکه مثل مردم اوغانستان از شنیدگی های خود گز میکنید..؟ مرا با دیگرانش کار نیست اما همین فرد را میشناسم و به شما حق نمیدهم که چنین چرندیات را بدون تحقق و تاکد اینجا بنویسید..از خداوند ترس داشته باشید چون هرچه میگویید و مینویسید روز قیامت برای تان ویا به ضد تان شهادت میدهد..

>>>   برای وزارت امورخارجه ضروراست در مورد فکر بکند و جای رشوه خوران و فتنه گران را عوض کند. همچنان سفرای فرمایشی را نباید مقرر کند.
اکثر سفرا بقط و فقط به نفع خود و خانواه خود فکر می کنند و به منافع ملی اندکی فکری همه ندارند و لی بنام منافع ملی علیه دیپلوماتان عمل می کنند و وزارت امورخارجه نیز بدون اینکه پرس و پال کند گپ سفیر را میپذیرد.
لطفا ً در زمینه یک کمی جدی باشید. دیپلوماتان حیثیت و ابروی ملت مااند باید با دانش باشند. دیپلوماتان نمایندگان فوق العاده یک مملکت اند باید از طرف سفیر نباید توهین و تحقیر شوند.
دیپلماتان همه وظایف خود را میدانند و باید هم بدانند و همه روزه کارهای خود را اجراء و عملی کنند که می کنند ولی سفرا بخصوص سفیر خاص که فقط در غم پولدار شده خود و فامیل خود است دیپلوماتان را توهین و تحقیر می کنند و اعمال بی شرمانه را انجام میدهند که باید وزارت امور خارجه از این موضوع با خبر باشد و یا اینکه خود سفرای محترم خود را اصلاح کنند و بدانند که چطور رفتا کنند.
لطفاً به نکته های فوق توجه کنید
وزارت امور خارجه

>>>   داكتر نصير نور در رشته سياست تحصيل نكرده بلكه تخصص در اسلام دارد كه بايد استاد يا معلم دينيات مقرر ميشد نه سفير در قاهره وى مدتى در كويت كار كرد كه كويتيها وافغانها از او راضى نبودند و هم بعدها شنيديم كه وى خواهرزاده اش احمدشاه نصرتى كه بيسواد و موتروان كويتى ها بود دفعتا او وى را ديبلومات در سفارت مقرر كرد همه ما افغانها افسوس به حالت وزارت خارجه و مقررى هايش ميكرديم فلهذا امكان دارد حرف برادر ما از قاهره درست باشد كه شخصيت وى با وظيفه فعلى اش تناسب ندارد.

برادران افغان در كويت

>>>   ما افغانهاى مقيم سعودى وبالخصوص در شهر جده با تشريف اورى وتقرر طباط صاحب خليل يا فعلا دكتور حنانى به ياد دوران كارى در قونسلى شخصى بنام سيد احمد اشرفى مى برد حتى بعضى از وطنداران ما فكر مى كنند كه ظباط صاحب حنانى برادر قنسل اسبق ده سال قبل اشرفى است اما در حقيقت اين دو شخصيت باهم برادر در اخلاق و افكار وكردار وخو وخاصيت و مشكل ترشى وحقد وبدبينى به اقوام غير از قوميت خودشان برادرمى باشند وهردوشان از يك كاسه شوراى نظار نان خوردند وتربيه شدند لذا همان دوران شكايات از طرز العمل قونسلى جده وجناب قونسل صاحب وهمكاران شان به اذهان ما زنده شد

رحمان قل

>>>   در این اواخر یکی از انتصابات نسبتا خوبی که وزارت خارجه کرده به نظرم تعیین عبیدالله عبید به حیث سفیر در تهران بود که حداقل تحصیلات اکادمیک دارد و همچنین تیپ و کرکتر یک سفیر را و به نظم و زیبایی سفارت نیز تلاش بسیاری نموده است خداکند که در عمل نیز سعی کند که از بیرو بار جلوی سفارت کمتر شود.

>>>   چندی پیش نیز اداره محیط زیست هشدار داده بود که افغانستان در معرض خطرات تغییرات آب و هوایی ناشی از گرمایش زمین قرار گرفته است.

در همین حال اداره ملی محیط زیست می گوید اگر توجه جدی برای کاهش آلودگی هوا در کشور به خصوص در شهر کابل صورت نگیرد آلودگی محیط زیست در شهر کابل به یک مشکل جدی مبدل خواهد شد.

سخنرانان در این محفل ضمن اظهار نگرانی از آلودگی هوای کابل،بی توجهی شهروندان در عرصه سرسبزی کشور و رعایت نکردن نظافت را از عوامل آلودگی محیط زیست در کشور خوانده و بر فرهنگ سازی در این عرصه تاکید کرده اند.

طبق آمارها کابل طی 7 سال دیگر به منظور آلودگی هوا و کثافات بیش از حد قابل زیست نخواهد بود،طبق این آمار آب نوشیدنی کابل که هم اکنون 60 درصد آن غیر صحی است تا 7 الی 10 سال دیگر این آمار افزایش خواهد یافت.

در این محفل نماینده سفارت امریکا در کابل از کمک های کشورش برای کاهش آلودگی هوا در افغانستان خبر داد،به گفته او ایجاد پارک ملی به کمک مالی ایالات متحده امریکا بنا کذاشته شده است نه تنها برای اقتصاد کشور مؤثر است بلکه به خاطر کاهش آلودگی هوا نیز مؤثر می باشد.

افزایش وسایل نقلیه،نبود امکانات برای از بین بردن کثافات،استفاده از مواد دودزا در کارخانه ها نانوایی ها و کوره های خشت پزی،عدم آگاهی مردم در این زمینه به کاهش مناطق سبز از عمده عوامل آلودگی هوا در کشور می باشد.

>>>   سلام وعرض ادب خدمت وزيرخارجه محترم افغانستان ودوستان وطندوست من ميخواهم درمورد جناب داودپنچشيري سفيرافغانستان دربلغاريا بگويم كه خودش راقانونمل ميگويد وشماقضاوت كنيدكه آيادركل افغانستان فاميل اين جناب باسوادومستحق دروزارت خارجه است كه با استفاده ازفرصت دروقت رياستش درقونسلي وزارت خارجه 3 اولادش را
{يك دخترودوپسرش رادروزارت خارجه وسازمان سارك شامل كردبه اساس كدام قانون كشورما}آياديگران حق ندارن كه دروزارت خارجه مامورباشندويااينكه چطوراگراقاي پنجشيري جواب بگويند خيلي خوب ؟بعداشماقضاوت هموطنان

>>>   رشوت خورى فساد ومشكل ترشى جنگ وجدال واختلافات روزافزون وزد وكند ميان سفارت در رياض شخص سفير ومعاونين شان از يكطرف وباقونسلگرى درجده وياشخص قونسل وهمكاران ايشان از اغاز افتتاح مجدد سفارت افغانستان در رياض وقونسلگرى درشهر جده از اغاز دوران حكومت اسلامى افغانستان در سال 1992 ميلادى وتا كنون جريان داشته يك امر عادى ويك موضوع ادامه دار و يك داستان وسريال معروف براى همه افغان هاى مقيم عربستان سعودى شده و مى باشد.

باور كنيد هموطنان محترم كه درطول اين هجده سال اشخاص وشخصيتهاى بحيث سفير و جنرال قونسل ودبلومات در سفارت افغانستان در شهر رياض وقونسلگرى در جده تعين ومقرر شدند كه احيانا و يگان وقت ازدست اينهمه مشكلات تراشى هاوخيانتكارى وبدبختى شان تمنا داريم كه اى كاش افغان بدنيا نمى امديم تا محتاج به اين طور اشخاص حقود كم ظرفيت وخائن نمى شديم بهر حال بطور خلاصه مى خواهم تجربه خودرا با سفارت وقونسلى افغانستان در سعودى خدمت هموطنان خود تقديم دارم اينجانب در اغاز مسافرتم به سعودى براى مدتى كار وبارام در شهر رياض بود ومجبورا با سفارت افغانستان در رياض سروكار واحتياج داشتم درانزمان شخص سفير بنام استاد شير علم خان حقمل در رياض بحيث سفير وداكتر ابراهيم حكمت معاونش بودند

شركت تجارتى كه دران كار مى كرديم دفتر خودرا از رياض به جده انتقال داد ومن هم با عيال واولادها به شهر جده امديم كه انزمان اغاز دوران حكومت جديد اقاى كرزى بود وبراى تمديد باسبورت وغيره امور قونسلى مجبور به رفت وامد به قونسلى جده كه جديدا افتتاح شده بود مى شديم درانزمان قنسل جديد افغانى در جده شخص بنام احمد اشرفى تخارى بود ولى بدبختانهدر قونسلى عين حالت وتعامل زشت ورفتار غير انسانى را كه در سفارت دررياض مى ديديم از قونسلگرى وشخص قونسل جديد حكومت اقاى كرزى مولوى اشرفى برخورد و موجه شديم

تعامل وبرخورد غير انسانى از اشرفى وهئيت اداريش ديديم جناب شان انقدر شخص خورده گير و مشكل تراش بود كه اگر با يك مشكل عادى داخل دفتر قونسلگر ى جده مى شديم ولى بدبختانه مارا به ده هامشكل جديد ديگر از دفترش رخصت مى كرد هموطنان عزيز ايا باور مى كنيد كه فقط براى دريافت يك تصديق عادى يك هفته كامل مردم وكارگران بيتجاره افغان را به قونسل مى دواند تا اينكه مجبور هر شخص به برداخت مصاراف اضافى راضى شوند .

انجناب قنسل حكومت كرزى در جده شخصى بود كه فكر كنم حتى سنگ وريگ وحشرات قونسلى هم ازوى وكارهايش شكايت داشتند عجيب شخصى بود مملو از حقد وحسادت وبدبينى وتكبر وغرور كه دعاء مى كنيم خداوند هدايتش بدهد هموطنان ما در سعودى در انزمان نيز داستانهاى اختلافات وزد وگير ميان قونسل وكارمندان و اختلاس عوائد قونسلى وغيره در همه سعودى منتشر بود تااينكه اين شخص از قونسلى جده بخاطر اختلافات شخصى با معاون خود توسط وزارت خارجه برطرف شد وقونسل جديدديگرى بنام استاد خليل هدف از بدخشان مقرر شد كه ايشان هم از همقطاران اسبق خود كمتر نبود تا انيكه شخصى بنام عبد الحليم ثاقب از تخار جهار بنج سال قبل بحث قنسل در شهر جده شد ( جلب اينكه طول سالهاى گذشته همه جناب قونسل صاحبان تعين شده در قونسلى جده از تخار بدخشان وبنجشير هستند )بهر حال اقاى ثاقب شخص خوش رفتار و تلاش مى كرد با هموطنان خود برخورد انسانى نمايد اما بدبختانه كه اقاى ثاقب تماما برعكس شخصيتهاى قنسل صاحبان قبلى بود متاسفانه شخص ضيعف در امور ادارى بودند باندازى كه دردوران وزير خارجه قبلى ( سبنتا )يك جوان هراتى كه دردوران يكى از قنسل هاى قبلى بصفت بياده دفتر وامورتنظيف كارى قونسلى را بعهده داشت توانست از ضعف شخصيت اين قونسل استفاده نموده خودش را هر كاره قونسلى براى مراجعين وانمود ومعرفى نمايد وحتى درمقابل صدور باسبورت يا تمديد ان از ساكنان طائف مبالغ زيادى غير قانونى مى گرفت وخودرا هركاره قونسلى براى هموطنان افغانى خود معرفى مى كرد وحتى از موتر هاى رسمى قونسلى براى امور شخصى ورفت امد به خانه فاميلى خود در طائف استفاده مى كرد

خلاصه وطنداران عزيز همين حالت ورسوائى واختلافات وتجارت در صدور ويا تمديد باسبورت وغيره يك امر شائع وادامه دار از اغاز تاسيس وافتتاح مجدد سفارت وقونسلى افغانستان در سعودى و از سى سال وتاكنون جريان دارد وتنها مشكل در مولوى حنانى منحصر نيست بلكه ده ها حنانى به اين قونسلگرى رد وبدل شدند كه كمتر از ديگرى نيستند ونخواهد بودند
عابدى

>>>   پیام به وزیر صاحب خارجه و در صورتیکه زورش نکشد به شخص کرزی!
به لحاظ خدا همو دروازه گگ های وزارت خارجه را بسته کو و بیش از این خود و مملکت را رسوا نکو!

>>>   بيشتر از بيست سال است كه اين اقاى نصير نور در خارج از يك سفارت به دگرى كار مى كند فقط بمدت كمتر از سه سال در مركز وزارت بود واينك دوباره خودرا در خارج سفير مقرر كرد كسى نيست كه از دستاوردهاى اين جناب در كويت ببرسد كه در دوران حكومت ربانى كه بيشتر از ده سال سفير بود جه خدماتى را انجام داده است همه بورسهاى تحصيلى در كويت را براى خسربره ها واهل قرية خود اختصاص داد كارمندان سفارت را همه وهمه قومى واقارب جناب شان بود هر دبلومات افغان كه در سفارت مقرر مى شد با راهاى مختلف اورا مجبور به فرار از كويت مى ساخت تا فضاى سفارت فقط برايش بوده باشد
كويتى

>>>   حضور همه دوستانیکه در بالا تعلیقاتی را اضافه نموده اند می خواهم این مطلب را پیش کش نمایم که ما همه مربوط به سرزمین هستیم که هست وبودش طی سی سال جنک سوخته است ، با جهت گیر های قومی، تشهیر وبدنام سازی افراد، عقده گشایی های غیر منصفانه، تهمت زدن ها وآبرو ریزی این وآن نمی توانیم کشتی شکسته ملت بیچاره و وطن ویرانه ما ن را به ساحل بکشیم . شما از حرف حرفی که در اینجا می نویسید در محضر خدای عالم مسؤلید واز آن پرسیده خواهید شد. پیش از اینکه چیزی می نویسید یکیار به درون خود نگاه کنید ببنید آیا وجدان وضمیرتان اجازه آنرا می دهد ، ما فقط با مراجعه به نهاد وضمیرمان می توانیم به این مسئله برسیم که با این نوشتن کار خوب انجام داده ایم ویا خدای نخواسته راه را بیراهه رفته ایم . برای همه از بارگاه خداون توفیق می طلبم وامیدوارم این وطن را از بلا وابتلای تهمت پراگنی ویکدست همه را دزد خائن ، فاسد ، بی کفایت واستفاده جو خطاب کردن برهاند

>>>   وزارت امورخارجه یاملکیت متعصبین قوم گرا؟
مردم افغانستان امروزدیگر آن انسانهای ناآگاه ودورازسیاست دیروزنیستند،همه مردم بنابه حکم الهی که زمین محل زیست وآسایش آنها است مکلف اند درنظام آن خودراشریک سازند وهیچ کس حق سلب این امرراندارد.
افغانستان کشوریست کثیرالملیتی،فقط نظامی درین کشور بقاخواهدداشت که نظام کثیرالملیتی ازآن بسازد درغیر آن اگردوصدسال هم حکمروایی کند سرانجام بحکم باریخ نابود میشود.وزارت امورخارجه ازگذشته ها به اینطرف درگرو قوم خاصی که هست وبود ملت را بتاراج بردند (محمدزایی)قرار داشت،بیداری سه دهه قبل این ملت سبب شد که کاخ ظلم نظامهای استبدادی راکه هسته ومحورش راهمین قوم متعصب(پشتون)تشکیل میدادازبیخ وبن برکنند وبعدازدوصدسال نظام کثرالملیتی راپایه گذاری نمایندواین اساسگذاری سبب شرکت همه ملیتها دراعصار حال وآینده کشورخواهدبود.وزارت امور خارجه همانندسایروزارت خان های افغانستان جزتشکیلات این کشوربوده وخواهدبودوباید ازهمه ملیت های ساکن درین کشور درتشکیلات آن سهیم باشند درحالیکه تشکیلات جدید نشان دهنده آن است که وزارت خارجه همانندسایروزارت خانه های این کشور داردبسوی پشتونیزه شدن روان است واین مسیرش رابسرعت بیشتر میپیماید که بایدجلوآن توسط ملیت های دیگر گرفته شود.زیرااگرجلوچنین حرکت های قوم گرایانه گرفته نشود بازهم کشوربسوی بحران ونابودی درحرکت خواهدبودواین نظام مولتی ملیتی ایکه بخون صدها هزارشهیدومعلول پایه گذاری شده است تضعیف خواهد شدکه شده است.من منحیث یک افغانستانی به پنجشیری ها احترام زیادقایل هستم زیرا آنه درتبانی باسایرملیت هاتوانستندنظامی راپایه گذاری گنندکه پوزه کثرت گرایان دروغین بخاک یکسان ساختند وبرای ابددیگر قومی برقوم دیگری برتری جویی نخواهدکرد واین برتری جویی را را برای خود اجازه نخواهند داد،
ضــــــــــــربـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــه

>>>   سلام به همه
ماشاءالله حالا مولوي صاحب ...موعظه هم ميكويند و از وجدان وضمير سخن ميراند اكر ضمير وجود دارد بس از خودت كجاست كه نا رسيده ده ها هزار ريال به ديكور خانه ات خرج كرده و ملاهاي بيسواد را مقرر كردي جناب ضمير دان صاحب افغانهاي تحصيل كرده و دانشمند بيحد زياد است در جده ولي متاسفانه كه نميتواند دهن بوجي را با تو بكيرد !!! ولطفا اسم مباركت را در زير نوشته ات بنويس جون همه از طرز خرامت ميشناسندت .
جانباز از جده

>>>   جانبازجان ، بخدا اشتباه گرفته ای من آن نیستم که تو خطاب کنی شما نمیدانم هدف تان کیست و با کی حرف میزنید، اینجا هم باز اشتباه صورت گرفته است شما به ظن و گمان باب دعوارا گشوده اید که آن بیچاره کلا شاید بی خبر باشد. سر فراز باشید.
دوستدار جانباز از برلین

>>>   این خو یک واقیعت همه میدانند کی بعد از امدن حنانی چی مشکلاتهای نوبروز کرده در قنسلی همه مردم به امید بودن کی به آمدن حنانی مشکلات مردم کمتر میشه لیکن عکس شدخدا رحم کنه به حال افغانهای مقیم سعودی تجاران میخواهند هند بروند مجبورآ ورق شفاخانه بیاورند کی مریض هستم در غیر ان قنسلی مکتوب به قنسلی هند نمیدهند ورق دفن هم همچنان وغیره وغیره خدا هدایت شان کنند باحترام
عبدالحیکم لوگری از بخاریه

>>>   به اطلاع دوستان رسانيده ميشود كه :
با كمال تاسف واندوه شديد ذريعه يك مرجع موثق و بلند رتبه خبر بدست امد كه بعد از افشاء حقايقي كه ازطريق صفحه افغان بيبر در مورد قونسولي افغانستان در جده صورت كرفت اختلافات شديد و زدوبندهاي بين ديبلوماتها به ميان امده كه قضيه به تهديدها وجلنج ها رسيده وبالاخره منجر به اين شد كه صفحه افغان بيبر به خواست نفر اول بر همه ديبلوماتها بند كرديده وباز نميشود وشايد قضيه از اين هم بزركتر شود ولي ظابط صاحب غافل از انكه حقايق و واقعيت ها روز به روز بر ملا كرديده ودر اين زمان تكنالوزي جيزي مخفي نميماند ماشاء الله بر ديبلوماتهاي كه انترنت بر رويش بسته شود هنوز هم ساكت اند خوب واقعيت اينكه اينها ديبلومات نيستند كه موقف وقوت خويش را درك كنند همين ظابط وهمين عسكر.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است