تعهدات باید الزام آور باشد؛
سند همکاریهای استراتژیک با آمریکا نهایی نشده است
دولت افغانستان می گوید هنوز بر سر تمام مواد همکاری‌های استراتژیک با امریکا توافق نشده است. یکی از مواردی که درباره آن توافق شده این است که سند همکاری های استراتیژیک با امریکا تا سال 2024 اعتبار دارد 
تاریخ انتشار:   ۲۱:۳۹    ۱۳۹۰/۵/۱ کد خبر: 24805 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، دولت افغانستان می گوید هنوز بر سر تمام مواد همکاری‌های استراتژیک با ایالات متحده آمریکا توافق نشده است. یکی از مواردی که درباره آن توافق شده این است که سند همکاری های استراتژیک با امریکا تا سال 2024 اعتبار دارد.

تاکنون دو بار نشستهایی میان مقامات حکومتی افغانستان و ایالات متحده آمریکا برای بحث در مورد مواد سند همکاری های استراتیژیک برگزار شده است. دومین نشست مشترک میان هیات آمریکایی و حکومت افغانستان به تاریخ 10 جولای 2011 در کابل برگزار شد.

داکتر رنگین دادفر اسپنتا، مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری روز شنبه که برای توضیح دهی در رابطه با روابط استراتژیک افغانستان و امریکا به جلسه عمومی پارلمان فرا خوانده شده بود به نمایندگان گفت حکومت افغانستان به جای عجله برای امضای سند استراتژیک، تلاش دارد تا بر سر محتوای این سند توافق شود.

داکتر اسپنتا گفت ضرب الاجلی وجود ندارد که ما تا کدام ماه، ماه قوس یا جدی یا پیش از آن، حتما باید چنین سندی را امضا کنیم. از نظر افغانستان مهم به توافق رسیدن روی محتواست. ما از نظر زمانی نمی خواهیم تحت فشار قرار بگیریم.

قرار است پس از توافق حکومت های افغانستان و ایالات متحده امریکا بر سر مواد سند استراتژیک، لویه جرگه عنعنوی فرا خوانده شود و تصمیم نهایی در مورد رد و یا تایید روابط استراتژیک با ایالات متحده را بگیرد.

قرار است در دومین نشست میان مقامات امریکایی و افغان، روسای جمهور این دو کشور درباره موارد مورد اختلاف با هم گفتگو کنند و پس از آن نشست مقامات هر دو کشور ادامه یابد.

مشاور امنیت ملی اظهار داشت که سند مربوط به روابط استراتژیک با امریکا، نباید یک اعلامیه، بلکه باید پیمان یا قرارداد باشد زیرا اعلامیه ها جنبه اخلاقی دارند، در حالیکه پیمان ها و قرار دادها الزام آور هستند.

به گفته وی، افغانستان می خواهد ایالات متحده آمریکا به نیازهای دفاعی و امنیتی کشور توجه کرده و در کنار آموزش نیروهای امنیتی آنها را از نگاه تسلیحاتی نیز تجهیز کند.

اما داکتر اسپنتا، مشاور امنیت ملی بیان کرد که تاکنون در این مورد بین دو کشور توافق نشده است. افغانستان بر این نظر بود که این سند باید جزء بلا فصل سند همکاری های استراتژیک باشد که در این مورد آمریکا توافق نداشت. ما به این دلیل اینکه اگر چنین سندی بخشی از پیمان نباشد الزام آور نیست و میان تهی خواهد بود، آن را رد کردیم.

داکتر رنگین دادفر اسپنتا گفت کمک چند میلیارد دالری ایالات متحده به افغانستان نیز باید شامل پیمان استراتژیک می شد که هنوز هیات امریکایی با آن توافق نکرده است.

مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری افزود در متن پیشنهادی ایالات متحده آمده است «آمریکا به دعوت افغانستان می خواهد در درازمدت در افغانستان بماند» اما دولت افغانستان با آن موافق نیست و تاکید دارد که گفته شود طرفین بر سر این مساله توافق کرده اند.

وی همچنین گفت خواست دیگر افغانستان که هنوز بر سر آن توافق نشده این است که حضور نیروهای امریکایی باید در کشور قانونمند شود. این در حالیست که هنوز نیروهای امریکایی بر اساس توافق نامه سال 2003 عمل می کنند.

بر اساس این توافقنامه نیروهای آمریکایی در افغانستان از مصونیت کامل برخوردارند و هیچ نهاد عدلی و قضایی نمی تواند آنها را مورد پیگرد قرار دهند.

وی ابراز داشت که افغانستان می خواهد تمام زندانها در اختیار نیروهای افغان باشد و مسئولیت تلاشی خانه ها نیز صرفا حق نیروهای داخلی افغانستان باشد اما ایالات متحده امریکا این خواست را به ارتقای ظرفیت نیروهای افغان موکول کرده است.

داکتر اسپنتا، مشاور امنیت ملی افغانستان گفت هیات آمریکایی شرکت کننده در دومین بحث بر سر مواد سند استراتژیک به حل این مشکلات کمک نکردند. قرار است پس از گفتگوی ویدیوئی روسای جمهور هر دو کشور، بار دیگر نشستی برای توافق بر سر مواد سند استراتژیک برگزار شود.

به گفته آقای اسپنتا، در حال حاضر، نیروهای جامعه جهانی بر اساس فصل هفتم منشور شورای امنیت ملل متحد در افغانستان حضور دارند که بر اساس آن افغانستان متجاوز پنداشته می شود اما در این نشست توافق شده تا نیروهای بین المللی بر اساس فصل ششم این منشور در افغانستان حضور داشته باشند که هدف آن تحکیم و تقویت صلح می باشد.

مشاور امنیت ملی افزود یکی از موارد اختلاف این است که عملی شدن ماده های سند استراتیژیک به منابع مالی کافی مشروط شده است در پایان متن پیشنهادی ایالات متحده آمده بود که تمام تعهدات مطرح شده در این متن زمانی جنبه عملی پیدا می کنند که منابع مالی کافی در دسترس قرار داشته باشد. این از سوی افغانستان قابل قبول نبود. تعهدات باید الزام آور باشد بدون چون و چرا اما هنوز روی این مساله توافق وجود ندارد.

در متن سند استراتژیک آمده است که این سند تا سال 2024 میلادی قابل اعتبار می باشد و در این سال هر یک از طرفین می توانند این قرار داد را لغو، تعدیل و یا تمدید کنند.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   ای کاش واقعاً شجاعانه و مسؤلانه درک میکردیم که حقیقتاً نیازی به امضای همچو اسناد نداریم. مطمئینم که تطبیق مواد مندرج همچو اسناد حتی که کلاً به نفع افغانستان جمله بندی شده باشد، باز به ضرر است. چون تطبیق ویا پیگیری تطبیق آن بالای جانب مقابل نیاز مند وحدت، همدلی، هم سویی، شجاعت، همت، غیرت، شعور، پختگی سیاسی و حس وطن دوستی میباشد، که بیداری و فعال شدن همۀ این مواصفات در ما افغانهای امروزی در میان مدت مقدور بنظر میرسد. م.ر

>>>   بد بختي بزرگتر از آن نيست كه عاليرتبه ترين مقام كشوري در موقف زمينه ساز اجانب قرار گيرد. جناب دوكتور اسفنتا صاحب در مقام اختياردار كشور ما قرار دارند جبرا و قهرا احترام جناب را رعايت ميكنيم . اينكه پيمان استراتژيك در سال 2001 از جانب كرزي صاحب و 2005 از جانب اسفنتا صاحب طور خودمختار به امضا رسيده كه كيفر آن طي ساليان تمام هم بالاي مردم افغانستان هم بحران زاي منطقه قرار گرفت. بدون شك اكنون مردم افغانستان آماده تسليم بلا قيد و شرط نيستند شكيبايي جناب را بر آماده سازي روان مردم و تحميل اراده شخصي قبلي شان در تمديد پيمان توشيح جناب شان تا 2024 نيز كزينه عالي و فرصت خوب براي دوستان و مقامات مافوق شان است.
افسوس تغير استراتژي و سازماندهي برادر كشي بين افغانها اين فرصت مورد نظر شانرا ندارد . چون مكلف اند شتابان فرزندان امريكايي را به پايگاههاي امن انتقال داده هم حساسيت منطقه هم بيگانه ستيزي افغانها فروكش كند. ازاينكه به جز از مامورين پردرآمد دولتي اكثريت قاطع مردم اصلا به موجوديت پايگا نظامي اجانب مخالف اند . دامن زدن چنين موضوع حساسيت برانگيز چوكي جناب را لق و لوق خواهد كرد . بهتر است ازين معاهده نگين به سر وقت منصرف شوند چون كشور يكبار فروخته شد مانند خط ديورند جنگ طولاني ميخواهد . بخاطر حفظ چوكي جناب نه به امريكايي ها حوصله مانده و نه در منطقه ومردم افغانستان، خلاف بخت طغياني بر خيزد اين همه را چون خس و خاشاك خواهد برد .
تاش فولاد تخاري

>>>   زنده باد داکتر سپنتا .... زنده باد بچه وطن

>>>   افغانستان را بخیر بفروشید به امریکا. بعد از فروش افغانستان در دنیا سر ما خم خواهد شد. ناکزیر این کار را بخاطر نجات از چرکستان و طالبان کور دل انجام دهیم.

>>>   طالبان با چاقو سر مبرند، دولت آمریکا با پنبه چون پنبه درد نداره یکدفعه می بینیم سرمان بریده شده. خدا بمان رحم کنه وقتی انگشت طفلما را میبرند برای یادگاری می برند اما با وقاحت میگن نیروی آمریکایی در افغانستان مصونیت کامل داره و هیچ نهاد عدلی نمی تواند آنها را مورد پیگیری قرار دهد.
غلام سخی

>>>   کل اینها بچه وطن هستند ولی مردم ما اهمانطور که بدبخت بودن همان طور بدبخت ماندن.

>>>   بعد نگوئید که تنها پشتون ها وطنفروش اند.
ننگ به تو که نام قومت را در تاریخ خیانت ملی ثبت کردی.

>>>   کار خوب است پیمان استراتیژیک به نفع ملت است زنده باد وبه ضرر همسایه های مداخله گر وبه ضرر چند نفر سرمایه دار وفیودال می باشد .
غ-ک

>>>   چرا حکومت دستنشانده متن این قرارداد فروش وطن را به دسترس رسانه ها و پارلمان قرار نمیدهد؟
چرا فقط چند تا نوکران امریکائی متن و مواد این قرارداد را ترتیب میدهند؟
آیا مردم افغانستان حق ندارد که خود شان این قرارداد را ترتیب بدهد؟
مردم نه بالای سپنتا و نه بالای کرزی و دارودسته اش اعتبار ندارد. زیرا همه چانه زنی ها با امریکا برای فریب مردم است، نه به مفاد مردم.
موقف بادار و نوکر هیچ گاه برابری و عدالت نبوده است.
عبیدالله

>>>   اسپنتا وروره، اگر فروختی سرزمینت را ارزان مفروش.

>>>   اگر که این پیمان رسمی شود قسم به خدا که در افغانستان هیچ وقت مثل یک شهروند رفت و امد نمی توانید .همیشه باید نوکر و گوش به فرمان امریکا باشیم .هال که ما در دنیا هیچ جای نداریم نه ایران نه پاکستان نه اروپا هیچ جان هر جای برویم افغان دروغ گو گفته اجازه اقامت و زندگی انسانی را به ما نمی دهند اگر که خانه ای که داریم به دهیچ و پوچ سندش را به نام امریکا امضاء کنند .از ما بد بخت تر بر روی زمین پیدا نخواهد شد .
افغانستان اگر در هال هاضر زیر ظلم و ستم پاکستان و ایران است روزی اباد خواهد شد اما اگر فروخته شد .نسل نسل ما توف و لعنت می کنند بر ما نسل امروزی و همیشه در رنج و بردگی زندگی خواهند کرد
سید عباس از هلند

>>>   ملت نجیب ا فغا نستا ن ! محمد یعقو ب خا ن بخا طر ا مضا ی معا هد ه ننگین گند مک و عبد ا لر حمن خا ن بمنا سبت ا مضا ی معا هد ه ننگین د یو ر ند منفو ر و آ نها ر ا هر گز نمی بخشید . آ یا نسل ها ی آ یند ه ا ین د و لتمند ا ن ر ا که بر ا ی با ر سو م تا ر یخ ر ا تکر ا ر و ما و شما ر ا میفر و شند خو ا هند بخشید ؟

>>>   زنده باد داکتر سپنتا؛فرزند واقعی کشور.
احمد؛ ننگرهار

>>>   آ قا ی د ا کتر د ا د فر ا سپنتا !
د ر شر یعت ا سلا می تا کید به حب و طن شد ه ا ست . ا ما بیو گر ا فی شما نشا ن مید هد که شما ا ز مر ز محبت بو طن گذ شته ز ما نی به پر ستش آ ن معتقد بو د ید . ا مر و ز ثا بت گر د ید که آ ن شعا ر ها ی د و آ تشه چپی تا ن هم صر ف بمنظو ر فر یب مر د م تا ن بو د ه ا ست . آ یا ا ینطو ر نبو د ه ؟

>>>   بسیار کار خوب است پیمان استراتیژیک ! همین حالا که گپ رفتن نیروهای خارجی است ما افغانها یکی دیکه خود را خورده روان هستیم وای به حال اینکه این نیروها بروند .... واه واه
باز هم رنده باد سپنتا که با زیرکی عمل میکند .... نامش در تاریخ به عنوان یک مرد سیاستمدار وطن پرست یاد خواهد شد...

>>>   اگر به تاریخ این کشور مراحع شود هموار این وطن بدست اجیران قدرت های بزرگ چه انگلس جه روس چه امریکا وسایر نیرو های مستقر درکشور ایشان راوسیله دست خود قرار داده اند کشور معامله نموده اند . این مردم همواره غرور افغانی و عز ت اسلامی را همیشه فروحته اند . اما مردم ما هم خدا دارند و دین هم صاحب دارد
کوهی ازمیمنه

>>>   هموطنان عزیز چرا بعضی ما خودرا ساده فکر میکنند. امریکا به هیچوجه ازافغانستان خارج نمیشود. امریکا دیوانه نیست که میلیونها دالر را مصرف کند وبلاخره به صحبت ها اشخاص مثلی اسپنتا گوش کند. قرارداد ها ازقبل با امریکا امضا شده است یا هم عنقریب امضا خواهد شد. بخاطریکه اگر حالا ما به ډول امریکا نرقصیم طالب به زور پاکستان داخل شده وبه دول انها خواهیم رقصید . این بیانات محص بخاطر مدیا است وبس. اینحا نه غرت مطرح است ونه تاریخ افغانستان. افغانستان حالا او افغانستان سابق نیست ومردم شان هم . حالا بلی فقط درلاف زدن ها بعضی افغانها خوب ماهر هستند

>>>   شرم باد بر تو

>>>   سید عباس جان در هلند هستی و گپ های کلان میزنی . بیا در افغانستان اگر توانستی بدون کمک قطارهای آمریکایی ها از ولایتی به ولایت دیگر بروی می مرد هستی . طفل 8 ساله را اعدام می کنند ، سر ده ها نفر را به جرمی که مرتکب نشده اند از بدن شان جدا می کنند ، تو خودت جواب بته اینها خوب هستند با آمریکایی ها ؟
مسعود از غزنی

>>>   همچو قراردایکه از قبلإ بنا م پیما ن نظامی دایمی گفته میشد بعد ا" بعنوا ن استراتیثر ی دراز مدت یاد میگردید حا لإ که بنا م همکاریها ی استراتیثر یک
با قید میعادی تا سال (2024) تعریف میگردد . روشن نیست که کدام یک خواهد بود ؟ ایا با این دو سه شرط عادی انعقاد همچو قراردادی بسنده
خواهد بود ؟ من منحیث یک فرد عادی با احساس اینکه وطنم وهموطنانم را دوست دارم یاد اور میشوم که افغانستان یک کشور غیر منسلک بوده
ایا میتوان بدون نظر داشت اصول بیطرفی همچو قراردادی رابه امضآ برساند ؟ (چه خوش میبود که با تطبیق اصل اصول بیطرفی از تجاوز همسایگان
با صدور قطعنامه قاطع جامعه جهانی در مصو نیت وامان میامد ).
بهر حال در مورد اصل موضوع بسادگی باید عرض نمود که هرگاه کسی بنا به مجبوریتی وضرورتی میخواهد بخانه کس دیگری بطور موقت یا دراز مدت
ویا دایمی مسکن اختیار میکند البته که به نرخ روزکرایه میبردازد اول که اجازه بکار است تاباشد که مالک واعضای خانه راضی باشند در انصورت اطاق
کرایی ومحل انرا مالک تعین میکند , کلید دروازه دخولی مکان واموال منقول و غیر منقول وهر انچه که بداخل محوط متصرفه صاحب جایداد از زیر زمین
تا به هوا در اختیار مالک میباشد , امد و رفت , اورد برد , همه وهمه تحت قواعدی در نظر گرفته میشود . در مورد خصوصیات هریک فامیل خو د
مخیرند مداخله نداشته بهمدیگر احترام میکنند . از همسایها ی چهار طرف نزدیک ودور شکایت نمیرسد , وهرگاه متجاوزی از همسایهای چهار
طرف نزدیک و دور با لإ ی یکی از اینها بگونه لفظی یا فزیکی حمله میکند البته بدون امتیاز خواهی به محض زیست همجواری به کمک همدیگر
میشتابند , بهر حال یکی بدیگری مزاحمت خلق نمیکنند .
در غیر ان هرگاه این مسکن گزینی اجباری بنا بر قدرتمندی یکی بر نا توانی دیگری که طبیعتآ غلبه دارد ,احمال میشود و نمیتوان انکار کرد , پس
شرایط لإ زم وخواست حقه هر یک از با شندگان (25) ملیونی این سرزمین که هر کدام حق مشروع زندگی در این خاک را دارند مد نظر گرفته انچه
میگذرد یک بیک و مو بمو و در هر مقطع زمان بوضاحت بیان و در اخبار نشر و با حفظ حکم دموکراسی بدسترسی رسانه ها سپرده شود . نه اینکه
به فیصله تنی چند ویا تعداد معدود فرمایشی و با دریافت سوزنی از کوهی حقوق حقه اخرین فرد پا یما ل هوس و عیش گذران چند روزه شان گردد .
اواره

>>>   آ قای د ا کتر د ا د فر ا سپنتا !
بنا بر د ا شت شما ؛ صر ف ا علا ن تو ا فق ا ستر ا تیز ک که جا نب مقا بل خو ا ها ن آ ن ا ست جهت ا خلا قی د ا شته و شما میخو ا هید که مو ا فقتنا مۀ بین طر فین ا مضأ گر د د تا مطا بق آ ن طر فین ا لز ا ما تی د ا شته با شند . چر ا نمی گو ئید که آ نها میخو ا هند به قبا له عر فی معا مله کنند و شما میخو ا هید به قبا له شر عی آ نر ا بفر و ش بر سا نید تا د ر آ یند ه ما نند معا هد ه گند مک و معا هد ه د یو ر ند ملت ا د عا ی ما لکیت ند ا شته با شد . متو جه با شید که با ا ین معا مله تا ن د ر د یف ا میر محمد یعقو ب خا ن و ا میر عبد ا لر حمن خا ن که معا هد ه گند مک و د یو ر ند ر ا ا مضأ کر د ند ، قر ا ر میگیر ید .

>>>   اسپنتا و کرزی و حکومت شان اول خود را قانونی بسازند بعد در فکر قانونمند سازی نیرو های خارجی شوند. در غیر آن این گپ هایش به یک فکاهی خیلی خنده دار میماند. هه هه هه هه!!

>>>   همو طنا ن گر ا می !
ا جا نب ر ا د و لتمند ا ن فعلی به خا ک ما نیا و ر د ه ا ند ؛ بل ا ین ا جا نب ا ست که د و لتمند ا ن فعلی ر ا بقد ر ت ر سا نید ه ا ند . بنأ ا جا نب ا ز تا ر یخ و ر و د خو د ر ا ما لک ا ین خا ک د ا نسته ، هر چه بخو ا هند ؛ هما ن کنند . ما د ر حقیقت بعد ا ز شها د ت مر حو م محمد د ا و د خا ن ا ستقلا ل خو د ر ا ا ز د ست د ا د یم . ا عتر ا ض من و تو د ر د ی ر ا د و ا نمیکند ؛ صر ف ا ز با ر گا ه ا لهی نجا ت و طن ر ا آ ر ز و کنید .

>>>   پشنها د به شبکه ها ی و سا ئل ا ر تبا ط جمعی:
به یقین آ نچه ر ا همو طنا ن عز یز ا ز طر یق و سا ئل ا ر تبا ط جمعی ا ظها ر میکند مقا ما ت ذ یصلا ح مطا لعه و ا ر ز یا بی نمی کند و شا ید آ نها با مصر و فیت شا ن د ر گیر و د ا ر ا مو ر مر بو ط مو قع شنید ن ر ا د یو ، تما شا ی تلو یز یو ن و یا با ز نمو د ن شبکه ها ی خبری ا نتر نتی ر ا ند ا شته با شند . د ستگا ها ی ر سا نه ئی و ا ستخا با ر ا تی د و لتی هم د ر فکر ا ر جا ع نظر ا ت عا مه به مقا ما ت نیستند . گر و ی مشا و ر ین ر یا ست جمهو ر ی هم معا شا ت د ا لر ی ر ا غنیمت شمر د ه د ر عیش و نو ش خو د ها مشغو ل ا ند . بنأ پشنها د میکنم شبکه ها ی جها نی ا نتر نیتی و سا ئیر و سا ئل ا ر تبا ط جمعی د ر مجمو ع نظر ا ت عا مه ر ا د ر هر مو ضو ع مطر ح جمعبند ی نمو د ه به مقا م ر یا ست جمهو ر ی و و ز ا ر ت ها ی ذ یر بط ا ر سا ل نما یند تا آ نها نظر ملت ر ا د ر ر ا بطه به عملکر د شا ن بد ا نند .

>>>   سلام به همه شهدای وطن لطفآ دست تان را بکشید جیب تان پور شده است دیگر جای نماده کشور به بحران بزرگ سیاسی مواجه کردید برو آقای سپنتا به کشور تان آمریکا

>>>   سلام به شهدای راه حق اگر شما واقعآ میخواهد که که کشور به بحران سیاسی نرود به یک استراتیژیک جدید میرود آمریکا میخواهد که جنگ جهانی سوم میدان جنگ افعانستان قرار میگیرد چرا که اینها به پیشرفت نیاز ندارد
عبدالواحد محسنی مالستان

>>>   ا صل سیا ست بیطر فی و عد م و ا بستگی به پکت ها ی نظا می د ر منشو ر ملل متحد تضمین و ملت نجیب ما ا ز د و سا ل به ا ینطر ف نظر ا ت شا نر ا د ر ر ا بطه به عد م حضو ر د ائمی ا جا نب د ر خا ک شا ن ا ز طر یق و سا ئل ا ر تبا ط جمعی ا ر ا ئیه و به ا کثر یت قر یب به ا تفا ق ا ر أ حضو ر د ا ئمی خا ر جی ها ر ا تا ئید نمیکنند . ا کنو ن ا یجا ب میکند د و لتمند ا ن د ر مجمو ع و آ قا ی د ا کتر ر نگین د ا د فر ا سپنتا به خصو ص به نظر ملت و قعی قا ئل و ا ز ا ین معا مله ننگین منصر ف شد ه به مقا ما ت خا ر جی صر ا حتأ ا ظها ر نما یند که ذ هنیت عا مه مخا لف حضو ر د ا ئمی شا ن د ر خا ک ما بو د ه و ما نمیتو ا نیم خلا ف نظر ملت خو د عملی ا نجا م د هیم . به یقین که د و ستا ن بین ا لمللی شا ن هم حسا سیت مو ضو ع ر ا د ر ک و طر فد ا ر و خیم شد ن مز ید ا و ضا ع نخو ا هند بو د . آ قا ی ا سپنتا با ید ملت خو د ر ا د ر ک کند . ا ین ملت ا سا ر ت ر ا نمی پذ یر د . تا ر یخ ا ین ر ا به ا ثبا ت ر سا نید ه ا ست . ما میتو ا نیم ا ز طر یق ا یجا د یک ا ر د و ی مجهز متکی به خو د با شیم . بعو ض ا یجا د پا یگا ه نظا می ا جا نب چر ا د ر ا ین ر ا ستا با لا ی د و ستا ن بین ا لمللی فشا ر نمی ا ند ا ز ند .

>>>   پشنها د به شبکه ا طلا ع ر سا نی ا فغا نستا ن و ا هل نظر !
1. بمنظو ر ر و شن شد ن ا ذ ها ن عا مه ا یجا ب میکند بحث و ا ر ا ئیه نظر یا ت پیر ا مو ن مو ا فقتنا مۀ ا ستر ا ژ یک ا د ا مه یا بد . بنأ تقا ضا میشو د ا ین صفحه ر ا ا لی ا نصر ا ف د و لتمند ا ن ا ز ا ین معا مله مسد و د ننمو د ه ؛ بگذ ا ر ید ملت نجیب ا فغا نستا ن با ا ر ا ئیه نظر ا ت ا ز ا ستقلا ل و حر یت خو یش د فا ع نما یند .
2 . به ا هل نظر خا طر نشا ن میگر د د که کا ر د به گلو ر سید ه ا ست ، تا چه و قت خا مو ش هستید ؟ . بخو د بیا ئید . سکو ت ر ا بشکنند . با ا ر ا ئیه نظر ا ت منطقی تا ن و ظیفه ا یما نی و و جد ا نی تا ن ر ا ا د أ نما ئید .

>>>   من تعجب میکنم ا ز ا ینکه آ قا ی د ا کتر ر نگین د ا د فر ا سپنتآ با و جو د حا ئیز د ر جه د و کتو ر ا ، تد ر یس د ر یو نو ر ستی ها ی ا ر و پا ا ضر ا ر چنین پیما ن ننگین ر ا نا د ید ه گر فته د ر طی مر ا حل آ ن پا فشا ر ی میکند . بز ر گو ا ر ی چه خو ب فر مو د ه است:
کفر گر ا ز کعبه خیز د ؛ کجا ما ند مسلما نی
و قتی با د ا نش ما بفکر ا سا ر ت ملت با شد ا ز نا خو ا ن ما چه تو قع د ا شت .


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است