متن کامل سخنرانی رییس جمهور در جرگه عنعنوی
 
تاریخ انتشار:   ۲۰:۰۵    ۱۳۹۰/۸/۲۵ کد خبر: 29414 منبع: پرینت

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله ربّ العالمین والصّلوة والسّلام علی خاتم النبیّین.

د افغانستان د دودیزېمشورتي لویې جرګې محترمو اعضاوو!
السلام علیکم و رحمةالله و برکاته

ډیر د افتخار اوخوشحالۍ ځای دی چی نن موږ تاسو ټول د خپلو مشرانو ، روحانیونو ، سپین ږیرو ، خویندو او وروڼو، د افغانستان دخلکو لهاستازو اود ملي شورا د محترمو اعضاوو سرهدلته راغونډ یو ، او زهد بزرګوار ، محترم رهبر حضرت صاحب او د جرګې د دایرېدو له کمیسیون څخه چې په لنډه موده کې او په ډېرې خوارۍ سرهیې دا جرګه تنظیم کړه ،ډېره مننه کوم او دغه راز د اداره امور د رئیسمدبر صاحباو دده له ملګرو څخه ، چې دا ښکلی تالار یې له اوو اتو میاشتو په کمه موده او په ډېر کم لګښت جوړ کړ.خوشحاله یو چې هم ظرفیتونه لرو او هم په خپل لاس کار کوو.
محترمو عالیقدرواوافغانستان د خلکو استازو ! نن موږ په داسې حال کې دلته سره راغونډ یو ، چې زموږ په مینځ کې زموږ ځینې عزیزان ، مشران ، خدمتګاران ، علما ، بچیان ، خویندې اومیندې نسته .

بیا هم په افغانستان کې د شهیدانو یادونه ده ، او خصوصاً په موږ کې نن زموږ ګران جهادي مشر ، پخوانی جمهور رئیس او زموږ د سولې د کاروان مشر ، استاد شهید نسته ، استاد برهان الدین رباني صاحب چې په حقه د افغانستان د خلکو د سولې د شهید لقب یې اخیستیدی، زه شاهد یم چې ګرامي استاد په وار ، وارسرهپه دې تېرو څو کلونوکې د دې خاورې د سولې لپاره هر هغه کوشش چې انساني توان یې کولی سي، وکړ، چې د سولې پههمدې ارمانکېپه منډه د شهادت و خواته لاړ .

په موږ کې نن دی نسته ، ځای یې خالي دی ، خو خوشاله یو چې زوی یې صلاح الدین خان ربانی چې یو تکړه ،پیاوړی ،تعلیم یافته اوروزلی ځوان دی راسره سته ، او هیله مو داده چې زموږ تاسو ټولو په مرسته بهدی پر هغه نقش قدم ځي ، چې شهید پلار یې تللی ؤ او د شهید پلار ځای به ډکوي.
خدای تعالی دې د دې خاورې د شهیدانو د پاکو وینو له رویهد دې خاورې هغه ارمان پوره کړيچې هغه ددې خاورې ثبات ، سوله او ترقي ده.
بزرگوارهای عزیز، اعضای محترم جرگه! قسمی که همه ما میدانیم جرگه ها، عنعنه بسیار قدیم و نهایت پسندیده ملت افغانستان است که از قدیم ها نسل به نسل تا به امروز برای ما میراث مانده و قابل یادآوری میدانم که در این سلسله کتاب های زیادی نوشته شده و برای من جالب ترین کتاب که در جوانی آن را دیدم و خواندم، کتابی است که توسط محمد علم خان فیض زاد که وکیل تخار از ولسوالی چاه آب در ولسی جرگهء زمان اعلیحضرت بود و به بسیار زیبایی بنام جرگه های ملی افغانستان نوشته شده است. آنهایی که شوق دارند میتوانند این کتاب را بخوانند، معلومات بسیار جالب در آنست.

جرگه امروز ما، نشست مردمی امروز ما، نشست بزرگان قوم ما، برادران و خواهران! در دو مورد است. هر دوی آن موارد برای افغانستان حیاتی و ملی می باشد که سرنوشت کشور ما را رقم میزند. یکی آن رسیدن افغانستان به سال 2014 میلادی است. زمانی که افغانستان دوباره به تمام معنا مسوولیت عام و تام تامین امنیت و حفاظت وطن و مردم خود را بدوش جوانان و نهادهای امنیتی و ملی خود میگذارد.

کاری که هفت ماه پیش آغاز شد تامین امنیت چندین ولایت افغانستان به نیروهای افغانی سپرده شد و به اختیار ادارات امنیتی افغانستان قرار گرفت و انشاالله مرحله دومش چند روز بعد در ولایات دیگر و در ولسوالی ها و محلات و شهرهای دیگر افغانستان آغاز میشود و اکنون افغانستان می خواهد بعد از سال 2014 راه و روش خود را با هدف تامین امنیت، ثبات، صلح، ترقی و پیشرفت تعیین کند. به همین منظور باکشورهای مختلف در تماس و گفتگو است. با امریکا که بزرگترین این کشور ها است برای یک قرارداد استراتژیک که در آن خواسته های ما است و خواسته های امریکا است در گفتگو هستیم و با انگلستان، فرانسه، جامعه اروپایی و آسترالیا که خوشبختانه تقاضاها از جانب آنها صورت گرفته نیز در تماس هستیم همچنین قسمیکه به یاد داریم یک ماه دو ماه پیش در سفر اخیرم به هندوستان قرارداد همکاری های استراتژیک میان افغانستان و هند نیز امضاء شد.

مساله دوم پروسه صلح افغانستان است خصوصاً پیامدهای شهادت استاد گرامی و آزردگی ملت افغانستان از این ناحیه و در عین حال ضرورت ما به صلح، ضرورت ملی و احتیاج ملی ما به صلح و به امنیت و زندگی برادروار در خاک و در کشور ما، در این دو مورد صحبت داریم.

در مطبوعات جهان و همچنین در تبصره های های داخلی ما دلیل های مختلف به خواستن این جرگه گفته شده که تمام آنها نادرست است. این جرگه مشورتی ملت افغانستان فقط و فقط برای تعلقات آینده ما با این کشورهای بزرگ جهان، تعلقات استراتژیک ما با کشور های بزرگ جهان خصوصاً امریکا و پروسه صلح ما است. موضوع دیگر در اینجا نیست امیدوار هستم که موضوع دیگر مطرح نشود. چون همین دو موضوع یگانه آجندای ما میباشد. برای اینکه بین خود تحلیل کرده باشیم که از کجا آمدیم به کجا رسیدیم و از اینجا به کجا میرویم، از کجا آمدیم از چه و چه های گذشتیم، به کجا رسیدیم و منزل مقصود ما کجاست و در چه است. تحلیل ده سال گذشته خود را میکنیم کمی به گذشته برمیگردیم، پس به آینده خود فکر میکنیم و مشوره میکنیم و تصمیم میگیریم.

جناب حضرت صاحب، بزرگان محترم جهادی، بزرگان عزیز جرگه ملی ما خواهران و برادران!
سفر 10 سال اخیر ما سفری بود پر بار و پر برکت، افغانستان از هیچ و از تنهایی و از انزوا و از بدبختی و از بیچاره گی و از هیچ نداشتن به کشوری رسیده که میلیون ها فرزند و بچه اش درس میخوانند. هزارها تن دیگر به پوهنتون های کشور میروند، هزاران فرزند دیگر ما در خارج درس میخوانند. صحت عامه ما، شفاخانه های ما، کلینیک های ما بارها بارها بهتر شده، بلکه صد ها بار بهتر شده، ثروت مملکت ما زیاد شده، پول مملکت ما زیاد شده، در سفر کوتاهی که با هلیکوپتر از دفتر به اینجا داشتم، شهر کابل را از هوا دیدم که یک عالم فرق کرده، چهره اش تغییر کرده، شهرهای دیگر افغانستان همچنین، سرک ما، آب ما، برق ما، ذخیره اسعاری افغانستان از 180 میلیون دالر در سال 2002 به حساب سال خارجی ها میگویم که در ذهن من است. از سال 2002 که 180 میلیون دالر بود. امسال به 6 میلیارد دالر رسیده، یعنی شش هزار میلیون دالر ذخیره داریم، پول نقد و طلا که اکثراٌ به دالر و یورو است. روابط افغانستان با کشور ها احیا شده، افغانستان که در آن هیچ سفارت نبود و در زمان طالبان فقط سه سفارت در آن بود. امروز افغانستانی است که در آن زیادتر از شصت مملکت سفارت و نمایندگی دارند و اداره دارد و امکانات زیادی دارد. بیرق افغانستان در سراسر جهان به اهتزاز است. نماینده گان کشورها به افغانستان هر روز می آیند و روابط سیاسی ایجاد میکنند. کنفرانسی نیست، محفلی نیست ، حرف و سخنی در جهان نیست که در آنجا افغانستان حاضر نباشد. به پای خود حاضر نباشد و به توان خود حاضر نباشد. چه آن در قلب بحر هند باشد و چه در قارهء افریقا یا در امریکا، اروپا و آسیا باشد، افغانستان در آن حاضر است.

مهمتر از همه برای ما مردم افغانستان اینست که افغانستان دوباره خانه تمام افغانها شده است. هر افغان به هر فکر و از هر سلیقه و از سراسر افغانستان درکشور خود امروز جای دارد. در شورای ملی ما نشسته اند، مجاهد نشسته، خواهران و برادران خلق و پرچم هم نشسته اند ما نگفتیم که خلق و پرچم نیاید، پهلوی رهبران جهادی ما نشسته اند، علمای کرام دین ما هم نشسته اند روشن فکرها ما با دریش های لوکس و نکتایی های شان هم نشسته اند. خواهران ما هم نشسته اند و برادران ما هم نشسته اند. کسی نیست در افغانستان که کسی را بگوید که توحق دار نیستی من زیادتر حق دار هستم.

تک گرایی و تنها خوردن و تنها خواستن از این وطن گم شد، همگی ما یکجا ویک مشت خود را صاحب این خاک میدانیم این بزرگترین دست آورد ما است. حتی بالای من انتقاد بسیار شد که طالبان را گفتید که برادر ما هستید بیا در خاک خود بنشین- هستند هم آنهایی که خواستند بیایند، به آرامش در کابل، مزار و قندهار در خانه های شان نشسته اند و دولت افغانستان از آنها محافظت میکند.

در تلویزیون مصاحبه میکنند ما را تقبیح میکنند می گویند، آزادی بیان دارند. سخنان ملا ضعیف آخند را شنیده باشید که هر روز ما را در تلویزیون ها بد می گوید، در کابل نشسته سفرهای خود را هر روز میکند و میرود با هرخارجی که میبیند ما میگویم بیبین آزاد هستی ما قوت و جاذبه داریم.
مخالفین و احزاب مخالف درون نظام ما خوش آمدند به هر آزادی که میخواهند دارند و خوب است به خیر ما است. چند دستاورد محدود خاک خود را گفتم دست آورد های بسیار داریم، ولی خواهران و برادران عزیز، بزرگان عزیر وطن مشکلات هم داریم. از تاریکی ها هنوز بیرون نشده ایم، از خطرات بیرون نیامده ایم، راه محکم و پخته را هنوز در پیشرو نداریم، خارزار در پیشرو داریم سنگلاخ در پیشرو داریم و به مهمترین آرزوی ما که امن باشد نرسیدیم. به ثبات رسیدیم، و آن آرزوی ما که امن کامل باشد، امن فردی ملت ما باشد، نرسیدم جنگ علیه تروریزم به شکل که آروزی مردم افغانستان بود کامیاب نشد. جامعه جهانی برای چیزی که اینجا آمد به آن مقصد ملت افغانستان را نرساند. در بعض جا ها رساند در جا هایی نرساند. در کامیابی های ما همراه ما شریک هستند، از ایشان تشکر میکنیم.

از امریکا تا اروپا تا جاپان تا آسیا تا همسایه های ما تا جهان اسلام و کشورهای برادر و دوست عربی ما و همسایه های ما از همه شان از یک پولی که به ما داده اند. تا به میلیارد ها دالر که داده اند تشکری میکنیم. هر کسی به توان خود به این خاک کمک کرده است و در بعضی از دستاورد های ما سهم نهایت مهم داشته اند، ولی به امن دلخواسته مردم افغانستان که کوچه و بازار و فرزند، خانه ما امن شود به آن نرسیدیم، جنگ علیه تروریزم به شکلی که باید موفق می شد، کامیاب نشد. افغانستان قربانی های بزرگی داده و دارد میدهد. افغانستان به این عقیده است که این جنگ تروریزم در خانه ها و دهات مردم افغانستان نیست. در لانه هایش است که آنجا باید شود، اصلاح بیاید. فساد اداری در مملکت ما غوغا میکند مردم آزاری از جانب حکومت هنوز هم وجود دارد. مردم افغانستان از یک رنج بزرگی که داشتند که شب ها در خانه های خود آرام نبودند که هر کس میتوانست خانه های شان را تک تک کند آزار شان بدهد، جایداد شان را بگیرد بچه شان را ببرد، دخترشان را آزار بدهد، از آن به صورت عمومی خلاص شدند ولی هنوز هم خانه های مردم افغانستان مصون نیست.

هم نهاد های دولتی افغانستان میتوانند که هر آن به خانه کسی تک تک کنند و فرزندش را آزار بدهد وهم خارجی ها، اینها مشکلات ما هستند.پس با این مشکلاتی که داریم و با آن دستاوردهایی که داریم آینده خود را به دست خود چطور تنظیم کنیم و رقم بزنیم. کدام عناصر، کدام ایجابات افغانستان را به منزل مقصودش میرساند.

دو عنصر مهم است، یکی عنصر ملی و داخلی خود ما و دومش عنصر خارجی و بیرونی است.در عناصر بیرونی، افغانستان هیچ زمانی به همین شفافیت و وضاحت با دوستان ما در منطقه و همسایه های ما و دیگران عمل نکرده است.

ایران و امریکا با هم مخالف هستند، بدبختانه، متأسف هستیم. ولی افغانستان با امریکا که در خاک ما با عسکرش است، رابطه را نگاه کرده و واضح به امریکا گفته ایم که ایران برادر، هم دین، هم زبان و همسایه ماست، ما با ایران رابطه خود را مستقل و برای منفعت افغانستان و برادران و خواهران ما در ایران نگاه می کنیم و به هر قیمت نگاه می کنیم و نگاه هم کرده ایم. هر دوی شان معقولیت نشان دادند، ایران زیادتر معقولیت نشان داده است آنها دانستند که ما درین جا ضرورت هایی داریم و با ما در تفاهم بوده اند. با پاکستان بهترین رابطه را داریم و آنرا مستقلانه نگاه کرده ایم و برای اینکه رابطه ما بهبود بیابد و تشنجات و سؤ تفاهمات بین ما رفع شود تا به صلح برسیم و یگانه راهش هم همین است کوشش های زیاد کردیم.

با چین و روس رابطه خود را ساختیم، با هند رابطه عالی خود را ساختیم، با تاجکستان برادر ما، با ازبکستان برادر ما، با ترکمنستان برادر ما رابطه خود را ساختیم. این ها اقداماتی بود که افغانستان به اختیار خود کرد ، با ترکیه دوست عزیز و قدیمی افغانستان بهترین رابطه را ایجاد کردیم، با عربستان سعودی با خادم الحرمین الشریفین که دوستدار افغانستان هستند و نصیحت های پدرانه و مصلحانه به مردم ما می کنند، رابطه عالی را ساختیم و از ایشان تشکر می کنیم، با جهان اسلام و کشور های عربی نیز روابط خوب ایجاد کرده ایم.

در ایجاد و ساختن این روابط افغانستان مستقلانه اقدام کرده، با غرب و با آنهابی که با غرب مرتبط هستند و از راه غرب به افغانستان آمده اند، طبیعی است که به کمک امریکا و کشور های غربی رابطه ما خوب شد و درست شد.

در داخل کشور ما وحدت ملی افغانستان از مهم ترین عناصر ثبات و رسیدن به اهداف ماست. اما برای یک لحظۀ بر می گردیم به اینکه چرا بخاک نشستیم و برباد شدیم، چرا مردم ما از خاک خود گریختند، چرا امن نیامد، چرا آرامش نیامد، چرا مملکت زیر پای هر کسی که از بیرون افغانستان می خواست، شد. جهاد ملت افغانستان، جهاد مردم ما و جهاد بر حق ما بود. از امریکا تا جهان اسلام تا غرب تا همسایه های ما به کمک مجاهدین آمدند و خصوصاً ایران و پاکستان برای ما خانه و جای دادند که ابداً فراموش نمی کنیم، نان و آب خود را با ما شریک کردند که ابداً فراموش نمی کنیم، ما نمک حلال هستیم ، نمک کسی را فراموش نمی کنیم، تاریخ ما این را گواه دارد که یک ملت غیور هستیم و با مرد مردی می کنیم، به همرای ما مردی کردند. ولی جهاد افغانستان، دستاوردش، فایده اش برای تمام جهان رسید مگر برای ما مردم افغانستان نرسید و برعکس بدبخت و بیچاره شدیم. اتحاد جماهیر شوری در رقابت با امریکا شکست خورد و رفت و امریکا در دنیا یکه تاز ماند. اسپ خود را دوانده می رود و کسی نیست که پیش رویش ایستاد شود. همسایه های مسلمان ما در آسیای میانه آزاد شدند، مردم جرمنی خوشبختانه که خوش هستیم بسیار، دوست عزیز افغانستان است متحد شد، قوم جرمن با هم متحد شدند دوباره یکجا شدند و یک ملت گردیدند.

از برکت جهاد افغانستان، پاکستان صاحب بم اتم و ترقی شد، امریکا و استخباراتش آمد و تا که می توانست پاکستان را مسلح کرد، تمام وسایل را برایش دادند و این مساله پاکستان را قوت داد و صنعت داد و ظرفیت داد.

همه جا آباد شد، ولی افغانستان زیر پای شد. روزی که ما به کابل آمدیم به حیث مجاهدین، امریکا و غرب و دیگر کشور ها سفارتهای خود را درین جا بسته کردند و رفتند، منفعت شان درین جا از بین رفت. آنهایی که منفعت در اینجا داشتند و منفعت منفی داشتند، ادامه دادند ما را دربدر کردند، خود ما هم عاقبت اندیشی نکردیم، خانه ما ویران شد، مردم ما شهید شد، دربدر شدیم، طالب هم آمد از آن کرده خرابتر کرد. انزوای ما بدتر شد، تعلیم ما بسته شد، تاریخ ما مورد حمله قرار گرفت.

بعد از یازدهم سپتمبر سال 2001 غرب پس به افغانستان آمد چون منفعت شان در خطر افتید و اینبار آنها می گویند که ما اشتباه کرده ایم، دیگر این اشتباه را تکرار نمی کنیم، خوب، می بینیم که تکرار می کنند یا نه، امریکا می گوید که غلطی کرده ایم و غلطی خود را دوباره تکرار نمی کنیم، حالا آمده ایم و به شما کمک کردیم و کمک هم کردند که ما تشکر می کنیم، پس نمی رویم چون اگر پس برویم، باز همان بلا سر شما می آید.

خوب، درست است قانع هستیم، درصورتیکه پس نمی روید، اینجا می باشید، بین ما وشما معامله چه خواهد بود، گپ دراینجاست.

آیا درین معامله ای که بین ما و شما می شود، غرب و افغانستان، امریکا و افغانستان و متحدینش، افغانستان بطرف ثبات زیادتر می رود، بطرف آبادانی بیشتر می رود، بطرف رفاه بهتر می رود، بطرف حاکمیت ملی عام و تام می رود و یا بسوی یک زندگیبخور و نمیر می رود. ما به زندگیبخور و نمیر قانع نیستیم، ما مثل ملت های دیگر جهان حق داریم که زندگیآبرومند، در عزت، با حاکمیت ملی و در رفاه داشته باشیم.

اوس به راشوچې څه راته په مخ کې دي،د تیروخت درس موتکرار کړ، دوباره موپه ذهن راژوندی کړ،دنن حالات موبیان کړل کامیابۍ موهم بیان کړې او لاسته راوړنې موهم.(خواهرانو برادراناګرمه به پشتوصحبت میکنم ونفهمیدیددست تانرابالاکنید اګربه فارسی صحبت میکنم نفهمیدیددست تانرابلند کنیدکه تکرار کنم) فهمیدید! ،چیرې ورسیدلو،ددې کامیابیو او مشکلاتو سره چې نن یې لرو ،په ۲۰۱۴ کالکېچې افغاني قواوو ته دمسؤولیت انتقال تکمیلیږياو خارجیان دافغانستان څخه ځي،ښه ديچې ولاړ شي، د خارجي عسکرو وتل زموږ په ګټه دي،دخارجیانو عسکر له افغانستان څخه ځي ،دامریکا هم ځي،د جرمني هم ځي دانګلیس هم ځي، دفرانسې هم ځي دامارات متحده هم ځي ، د۴۸څلویښت ۴۵څلویښت هرڅومره مملکت چې ديداټول دافغانستان څخه ځي.په ۲۰۱۴کال کې یعنې درې کاله وروسته موږ او خپله خاوره سره پاتې کېږو، دلته سرنوشت سازه خبره زموږ مخته پرته ده ،چې کله دوی ولاړسي آیا افغانستان به دغه ثبات ولري؟آیا افغانستان به دغه مرستېولري ،او که دوی بیا ولاړشي موږ به بیا هیرسو اوبیا به په موږکې دپردیومداخلې په بل ترتیب شروع سياوبیا به ترپښولاندې یو.

زماخبرو ته متوجه یاست! ډيره مهمه نقطه ده چې د ۲۰۱۴کال وروسته موږ څه کوو،په خپل لاس داخاوره ساتلی سو ؟بیشکه چې ساتلی یې سو،په خپل لاس دخپلې خاورې دفاع کولی سو؟بیشکه چې کولی سو،په څه رقم یې کولی سو په ملی وحدت یې کولی سو،په ملی وحدت یې کولی سو، په ملی وحدت یې کولی سو، اوله۲۰۱۴څخه ترآینده نسلونو پورې چې زموږ مسئوولیت دی ښهژوند برابرکړو،امن برابر کړو،په کومو وسایلوکولی سو؟په خپل لاس؟ باالکلپه خپل لاس ،آیا دنورو مرستوته ضرورت سته؟ باالکلسته، باالکلسته.
سوال دلته دی چېدا مرسته دې په کومو شرایطو وي؟
چې بیا ترپښولاندې نسو په وضاحت باندې وایم، پداسې حال کې چېلههمسایه ګانو څخهموږ شکر ګزاره یو، خو د دوی ناوړو مداخلو هم دوی بربادۍ ته سوق کړلاوهم یې موږسوق کړو- چې دهغو مداخلومخه ونیسواو په خپلو پښو آباد سو ،په خپل لاس آباد سو،څه باید وکړو؟ زما په نزد ،زما په ذهن کې چې زه دافغانستان ملی منافعاو دافغانستان دآینده ثبات،زموږ دبچیانو رستګارياوکامیابی او ددې خاورې امنیت او ثباتیېبولم،په دغو مواردو کې نعښتي دي چې زه یې درته بیانوم،ترڅو له۲۰۱۴کال وروسته موآینده مصؤونه وي.

یوداچې افغانستان په هرعنوان او په هرکوښښدخپلوظرفیتونود لوړولو هڅه وکړي،په زرهاوو، زرهاوو خپل ځوانان وروزي او داسلسله موږ شروع کړېده ،انجینر وروزي ،ډاکټر وروزي ،معلم وروزي ډیپلومات و روزي،عسکروروزي ،پولیس وروزي،نرس وروزي،کمپوټر کار وروزي،باغوان وروزي.دژوندانه هره برخه چې دانسانانودپاره مهمه ده، پکې ترقي اووده وکړي او تحصیلات عالی ته ډيره کلکه توجه وکړي .

دافغانستان لپاره بنسټاواساس دادی چې موږ په خپل لاس خپله خاوره دخپلو انسانانو دروزنې له لارې داسې آباده اوپیاوړې کړو چېآینده مو مصؤونه شي.او ورسرهورسره لهدنیا سره داسې تعلقات ولرو چې هغه تعلقات زموږ دعمومي ثبات ضمانت وکړي ، دفردي او داخلي ثبات ضمانت ونه کړي،په سیمه او جهان کې زموږ د عمومي ثبات ضمانت وکړي.چې له خطراتوسره مخامخ سوی دی ،نود هغه لپاره موږ همله انګلستان ،هم له فرانسې ،هم له اروپایي ټولنې او هم له ناټوسره حاضر او خوښ یو چېسټراټیژیک لاسلیکونه وکړو.

اما له امریکې سره معامله فرق لري، داپردې نورو یو څه زورور دی ،فرق یې دادی چې امریکاپه افغانستان کې پاتې کېږي سټراټیژیکه رابطه راسره کوي، په دې رابطه کې مو ګټې ډېرې دي،خو چې زوروردی یوڅه به یې برابروو، دی په قوتکېدلته پاتې کیږي ، چې ښه سره پوه سو، زموږله نظامی تاسیساتوڅخه استفاده کوي.

خویندو،وروڼو!دی دغسې نه پاتېکیږي،دی هم خپله ګټه لري،زموږ لپاره هیڅوک نه پاتې کیږي،داچې دی غواړيزموږسره تعلقاتولري یوازې زموږدپاره نده،خپلې ګټې یې هم پکښېدي او معقوله خبره ده.هر انسان او هره ټولنه خپلې ګټې لري ،دوی خپلې ګټېلري موږخپلېګټې لرو، او زموږداکوښښدی چې د دوی په ګټو کې خپلې ګټې هم ولټوو. چیرته چې زموږ او ددوی د ګټو تر منځفرق دی هلته ودرېږو او ورته وایو چېبس.
له دغه ځایه پورته نسو تللای،نو امریکا زموږڅخه دلته تاسیسات غواړي چې په هغه تاسیساتو کېبهدوی اوسیږي او دایوه مهمه خبره ده دا پرموږاومنطقېاثرات لري،خو موږ کولیسود دغو تاسیساتو دموجودیت څخه چې امریکا پکښي وي دافغانستان په ګته هم ډيره استفاده وکړو ،دلتهدافغانستان ګټه مهمه ده او هغه ګټې ته زه وروسته راځم چې څه وکړو.
خو دا تاسیسات موږپهخپلهګټه بولو چې دهغه دپاره شرایط هم لرو.
شرایط مو دادي چې امریکا او ناټو دې په افغانستان کې دافغانستان دخلکو دکورونوتلاشي پریږدي،داموږ نه منو.
موږدشپې عملیات زموږ په کورونو نهمنو، قطعا یې نه منو،موږ په افغانستان کې دخارجیانو موازيادارې زموږ داداروسره سم نه غواړو،افغانستان پوهیږي خپل یې حکومت پوهیږي .

ما تمام آن حرکاتی را که ادارات موازی با دولت افغانستان ایجاد کرده، نمی خواهیم. ما تثبیت حاکمیت ملی خود را به هر عنوان می خواهیم و از امروز می خواهیم. رابطه ما و امریکا باید رابطۀ بین دو کشور مستقل باشد، مطلق مستقل.

خوب، امریکا پول دار و توانا است، نفوس اش از ما کرده بیشتر، خاکش از ما کرده بزرگ می باشد. ولی ما مانند شیر هستیم.
شیر هرچند نحیف و زهیر شود، شیر است. در جنگل از شیر مریض هم تمام حیوانات می هراسند. ما شیر هستیم، امریکا بنام شیر با ما معامله کند، کدام چیزی دیگری را درینجا قبول نداریم. پس ما به یک قرارداد ااستراتژیک بین شیر و بین امریکا حاضر هستیم.

شیر بد می برد که در خانه اش بیگانه ای داخل شود، شیر خوش ندارد که در خانه اش بیگانه در آید، شیر نمی خواهد که شب اولاد هایش را کسی ببرد، شیر نمی گذارد که ادارات موازی در مقابلش باشد، شیر پادشاست، پادشاهی در خاکش خودش می کند، جنگل و دیگر مردم را غرض ندارد. در خاک ما شیر بودن افغانستان باید تثبیت و ثابت باشد در آنصورت ما حاضر هستیم با امریکا پیمان ااستراتژیک امضا کنیم، تسهیلات نظامی می خواهد برایش می دهیم، ولی دیدگاه و منفعت افغانستان واضح و ثابت باشد، که آن چه است؟.

موضوعات داخلی اش را برای تان گفتم که در خانه و در امورات ما غرض نگیرند، ما می فهمیم، عنعنه ما می فهمد، دین ما می داند، رسم و رواج ما می فهمد، عروسی های ما می فهمد، غم و خوشحالی ما و تمام روابط ما، به اینها غرض نیست، این ها کار خود را کنند در هرجائیکه هستند و همچنین افغانستان منفعت ملی خود را.

یک اساس مهم دیگر موضوع بیرونی است، افغانستان این را می داند که با همسایه های خود در رابطه نیک باشد، در حالیکه با امریکا و غرب موافقتنامه امضا می کنیم و دوستی می کنیم، با چین هم دوستی داریم و آنرا ادامه می دهیم، با روس هم دوستی داریم و به آن ادامه می دهیم، با ایران و پاکستان که همسایه های ما- دوست، جگر و دلبند ما هستند، به دوستی خود ادامه می دهیم و به هر قیمت ما با آنها دوستی می کنیم و به کشور های همسایه اطمینان می دهیم که از خاک افغانستان علیه هیچ کسی، کسی را به اقدام نمی گذاریم.

این ها شرایط افغانستان است، با این شرایط اگر واضح کرده باشم، وضاحت بیشتر اگر می خواهید، دارم. با این شرایط افغانستان حاضر است با امریکا پیمان استراتژیک امضأ کند و به خیر ماست. پول شان برای ما می آید، عسکر و پولیس ما را تربیه می کنند، ثبات عمومی این خانه شیر را برابر می کنند. شیر خو اینقدر بیکار نیست که هر روز اینجا بدود و آنجا بدود، این ها باید که بکنند. شیر خو بیکارنیست، چار طرف را اینها نگاه کنند. در خانه شیر غرض نگیرند، چار طرف جنگل را نگاه کنند. پولیس ما را تربیه می کند، ازکمک هایشان به خیر افغانستان می شود، هم با غرب و هم با امریکا و هم با دیگر کشور ها.

پس خواهران و برادران عزیز!
امروز ما شما با ذهن واضح و روشن، با خواسته های واضح و روشن، با منفعت ملی افغانستان که در الفاظ کوتاه بیان کردم، حاضر به معامله ااستراتژیک با امریکا هستیم، حاضر به معامله ااستراتژیک با دیگر کشور ها هم هستیم و آنرا به خیر افغانستان می دانیم.
با تمام آزرده گی های که در دل داریم، داریم. ولی آزرده گی امروز ما باعث این نشود که منفعت فردای خود را به خطر بیاندازیم. اطفال امروز ما باید زندگیشان بهتر از زندگیما باشد که زندگیبدبخت بود، بود یا نبود؟. زندگیبد بخت بود.

اطفال ما باید زندگیبهتر کنند، اطفال ما زندگی آرام تر نمایند، طفل های ما در خاک خود، در محیط خود، در خانه خود، در مکتب خود، در تعلیم خود و بدست خود به این خاک خدمت کنند. برای آن آیندۀ که ما در نظر داریم، ما با جهان به رابطه ضرورت داریم و این رابطه بر حق است.
با ایران و همسایه های ما به قسم خودش که از بهترین روابط باید باشد و با غرب و امریکا به قسم خودش که از بهترین رابطه ها باشد. تا به حال به فضل خدا(ج) که این رابطه را نگاه کرده ایم.

پس خواهران و برادران عزیز!
دیدگاه من در مورد پیمانهای ااستراتژیک با جهان این بود که عرض کردم که می خواهیم به شرایط ما، حاکمیت ملی ما، نرفتن به خانه های ما، نگرفتن بندی- در افغانستان حق ندارد که مردم افغانستان را بندی کند، چه کاره است؟ و بندی خانه ها را حق ندارد که داشته باشد، این خاک ماست. اداره بندی خانه ما را وزیر عدلیه و وزیر داخله ما می فهمد.

تأسیسات نظامی می خواهد، برایش می دهیم، در آن فایده ماست، پول می آید، خدمت می آید، تربیت عسکر ما می شود. با این وضاحت ها حاضر هستیم.

اوس د سولې پروسې ته راځو ، استاد ګرامي د سولې په لاره کې شهید سو، هغه څوک چې موږ ته د سولې په نامه راغی هغه انتحاري ؤ ، او استاد ورغی لهانتحاري سره د سولې په امید کښېناست، هغه ظالم د وطندېسپین ږیري، د دین عالم ، مجاهدتهچې ناست ؤ ستا سره سوله کوم ورغی او هلک راغی ځان یې منفجر کړ او استاد یې شهید کړ ، ډېره لویه صدمه یې موږ ته راورسوله.هم زموږ د یوه پیاوړي شخصیت شهادت او هم د سولې لپاره هغه اعتماد او آرزوچې موږ د سولې دپاره درلوده دا یې صدمه داره کړه ، تاواني یې کړه ، خو د دې ملت د سولې آرزو او ضرورتپر ځای دی،دا ورک نه دی .
افغانان سوله غواړي بیشکه چې غواړي یې،په ټول افغانستان کې یې غواړي .
دا چې دا سوله څنګه وکړو پر څه ترتیب ادامه ورکړو ، د چا سره یې وکړو ، د طالبانو سره خبرې وکړو که زموږ د ګاونډي هېواد ، ورور هېواد پاکستان سره خبرې وکړو ، که د چا سره خبرې وکړو ؟
دا داسې مسأله ده چې تاسې د افغانستان د خلکو استازي پرېمشوره راکولای سﺉ، دا په حقیقت کې ستاسې صلاحیت دیچې د افغانستان دولت اومشرانو تههدایت وکړﺉچې ستاسوله نظره باید د سولې پروسه پر دغه ترتیب پرمخ لاړه شي .
یو ځل بیا باید پر دې کار باندې دوباره تجدیدنظر وکړوچې څنګه دا کار وکړو ؟ څه چې پر دې باب ستاسې مشوره وي اوڅه چې پر دې باب ستاسې غوښتنه وي موږ به په هغه ترتیب اقدام وکړو .

او انشاءالله و تعالی تر څلورو پنځو ورځو وروسته چې خپلې مشورې راکوﺉ،د افغانستان هغه مرام چې د سولې لپاره دی،هغهکوښښ دی، هغه به جاري وي . موږ به لهخپلو همسایه ګانو سره هم په خبرو کې یو ، موږ به لهبین المللي ټولنې سره هم په خبروکې یو ، او موږ به دا کوښښونه کوو ، خو دلته زموږ سره ترکیې ډیره مرسته کړې ده ، پدې باب چې موږ یې باید مننه وکړو ، دلته زموږ سرهد سعودیعربستان خادم حرمین شریفین ډېره مرسته کړې ده چې باید مننه یې وکړو او موږ د دوی ګډون دسولې په پروسه کې د دویملاتړ غواړو ، له خارج څخه چې که څه مرسته له موږ سره کیږي ، بهترینه یې د دغو دوو هېوادو له لارې ده چې کهلهموږ سره وشي او امریکا او نور هېوادونه چې پدې کې راسره کوښښکوي چې دا سوله راسي، نوزموږ آرزو داده چې ډیر په شفافیت کې راسره مرسته وکړياو په ډېره واضح توګه یې راسره وکړياود افغانستان خلک دا وویني چې دا کوښښڅه دی ، خو په دې کوښښونو کې اساس زموږ خپل ملي کوښښدی،په دې کوښښونو کې اساس زموږ خپل ملي کوښښدی او زموږ کوښښ-زموږد دوستانو او همسایه ګانو سره په مرسته او همکارۍ کې دی.
نو مشرانو ، علمای کرامو ، مخورو ، د قوم سپین ږیرو ، خویندو او وروڼو ، ځوانانو !
زه فکر کوم چې ما اساسي خبرې وکړې او هغه څه چې د ملي منافعو د سنجشلپارهزما په توان کې ووهغه مې ستاسې حضور ته ښکاره کېښودل، اوس نو تاسو پوهیږﺉچېد افغانستان دپاره د ملي منفعت په رڼا کېخپل نظر راکړﺉ او خپلې مشورې راسره شریکې کړﺉ، تر څو ستاسې د مشورېپه رڼا کې ، ستاسې د مشورې تر روښنایۍلاندې موږ هغه ضروري اقداماتلهجهان سره وکړو چې دې نتایجو ته ورسیږو او بیا به انشاالله و تعالی زموږملي شورا او اعضا یې تایید کړي،طبیعي ده چې شورابه د منلو یا نه منلو لپاره چې قانوني مراحل طی سول، د اساسي قانون له مخې صلاحیت لري چې دا مسایل دوی یې مني یا یې ردوي، هغه د دوی کار دی خو موږ او تاسو اود افغانستان ولس یوې مشورې ته سره ناست یو چې ستاسو مشوره واخلو او ستاسې د مشورې سره سم هغه څه چې تاسې موږ ته د افغانستان ملي منفعت ګڼی پر هغه ملي منفعت باندې موږ خپل خط مشی وټاکو، د جهان سره خبرې وکړو.

بیا هم تکراروم: چېزموږ د ملي حاکمیتاو دخاورې د استقلال ساتلوتهاحترام او عزت پکښې وي، دامریکې او نورې نړۍ سره استراتژیکو همکاریو ته حاضر یو ، دا دوه شرایطهچېبرآورده شي موږ ورته حاضر یو او د افغانستان د راتلونکې دثبات ،ښیګڼې او سوکالۍ په خیر یې بولو .
ستاسو ټولو کور ودان ، خدای دې خیر درکړي کهله ما څخهڅه پاتې وي ما پهخپلهویناکېنه وي ویلي،نوانشاءالله و تعالی چې تاسې جلسې خلاصې شوې او بیا سره کښیناستلو بیا به هلته څه نورې خبرې سره وکړو،خبرې ډېرې دي ، دافغانستان آینده ملي اردو به څنګه وي دا یوه مسأله ده ، د افغانستان آینده اداره به څنګه وي دا یوه مسأله ده ، موږ به قوي ملي اردو ولرو ، موږ به د طیارو والا ملي اردو ولرو ، موږ به هوایي قواوېولرو موږ به څنګه ملي اردو ولرو؟دا ټول داسې مسایلديچې موږ په دولت کې پرې کار کوو پر دې مسایلو او پر دې کې به په اخره ورځ انشاءالله و تعالی ستاسو سره بیا یوه مشوره وشي چې د مشورې سره سم مو اقدام وکړم ، ډیر خوشاله شوم .

بسیار خوش آمدید کامیاب باشید انشاالله و تعالی که مصلحت شما مصلحت ملت افغانستان است و شما نمایندگی بهتر نسبت به ما از مردم افغانستان کرده میتوانید، درین مسایل مشوره شما را گرفته چیزی که امر بود همانطور میکنیم.
بسیار خوش شدم
بخیر باشید


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   بیاد این شعر افتادم:
در جوانی به خود گفتم شیر شیر است گرچه پیر بود
چون که پیری رسید دانستم پیر پیر است گرچه شیر بود
احمد از تهران

>>>   این ها همه بازی سیاسی هست من به این معامله خوش بین که نه بلکه ای متاثر هم شدم خداوند خودش عاقبت ما را بخیر کند.

>>>   من فکرمیکنم در صورتیکه در یک کشور مرجع تصمیم گیر که از متن مردم برخاسته باشد ضرورت به چنین جرگه که بامصارف گزاف و بی نتیجه دایر میشود نمیباشد و این جرگه فقط یک مهمانی از طرف آقای کرزی بری کسانی استکه اصلا مفهوم جرگه را تاهنوز نمیدانند

>>>   راستش- یک گفته مرا خوش آمد- تمام مصارف که شد می ارزد. و آن اینکه- کرزی در حضور مجاهدین و طالبان اعتراف کرد که ما جهاد کردیم به فایده دیگران و به ضرر خویش و آنها نیز با سکوت حماقت خویش را در جهاد و جنگ تأیید کرد. کاش روزی برسد که شیرنر وری همه ای شان اعتراف کنند و از مردم مظلوم افغانستان بخاطر تمام جنایات و خیانتهای شان بخشش بخواهند. به امید آنروز

>>>   خوشحال هستم که این جرگه به ارامی پایان یا فت و حمایت این جرگه ضرور نست

>>>   برادر یا خواهریکه خوشحال است که جرگه امریکایی به آرامی پایان یافت/
باید هم با امنیت و آرامی پایان می یافت - جرگه -جرگه امریکایی بود -پس طالب بیفرهنگ چرا درین جرگه نا امنی و اخلالگری مینمود؟؟؟؟؟؟

>>>   جرگه عنعنوی در یک کشور پیش رقته هیچ معنی ندارد
وکسانیکه از اطرا ف افغانستان درین جرگه شرکت کرده بودند ازمعنی استرتیژی آگاهی نداشتن یعنی چه
با ید قبلان طرح ها برای


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است