انصراف هیچ نامزدی قبول نمی شود
هیچ یک از نامزدهای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری حق انصراف یا تحریم انتخابات را ندارد و آنها باید تا آخر به پیش بروند 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۲۰    ۱۳۸۸/۸/۸ کد خبر: 4572 منبع: پرینت

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده است که دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور مطابق برنامه قبلی برگزار خواهد شد.
بگزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان، داوود علی نجفی، رئیس دارالانشاء کمیسیون انتخابات درگفتگویی با بی بی سی گفت که این انتخابات با شرکت حامد کرزی و عبدالله عبدالله در ۱۶ عقرب برگزار می شود.
پیش از این آقای عبدالله، شرایطی را برای برای رفتن به دور دوم انتخابات گذاشته و گفته بود که برآورده شدن این شرایط به شفافیت انتخابات کمک می کند.
آقای نجفی در پاسخ به این پرسش که اگر یکی از این دو نامزد از شرکت در انتخابات منصرف شود و یا انتخابات را تحریم کند، انتخابات می تواند برگزار شود یا نه، گفت: "بله، انتخابات باید برگزار شود، قانون در این زمینه صراحت دارد."
او افزود: قانون می گوید اگر هیچ کاندیدایی نتواند ۵۰ درصد به علاوه یک رای را در دور اول به دست آورد، دور دوم انتخابات باید در مدت دو هفته (پس از دور اول) برگزار شود. انتخابات برگزار شود و حتماً برگزار شود.
به گفته آقای نجفی، هیچ یک از نامزدهای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری حق انصراف یا تحریم انتخابات را ندارد و آنها باید تا آخر به پیش بروند.
آقای نجفی گفت که کمیسیون انتخابات برای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری پیش از این مدت زمان ویژه ای را برای انصراف از شرکت در انتخابات تعیین کرده و اکنون این زمان به سر رسیده است.

دور دوم رای گیری برای انتخاب عبدالله یا کرزی برگزار می شود
او افزود به فرض این که یکی از نامزدها انصرافش از شرکت در انتخابات را اعلام هم کند، او منصرف دانسته نخواهد شد و نام او همچنان در برگه های رای باقی خواهد ماند و آرایی که نفع او به صندوق ها ریخته خواهد شد، محاسبه و اعلام خواهد شد.

آقای نجفی همچنین گفت که از جمله شرایط آقای عبدالله، چاپ و توزیع کارت های ویژه نظارت بر انتخابات به ناظران نامزدها و به نام خود آنها، از جانب کمیسیون پذیرفته شده است و به اجرا درخواهد آمد..
آقای عبدالله گفته بود که باید ۲۰ هزار کارت نظارت به ناظران انتخاباتی او داده شود.
رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات اما افزود که شرایط دیگری که از سوی آقای عبدالله مطرح شده، از جمله برکناری عزیزالله لودین، رئیس این کمیسیون، از صلاحیت های رئیس جمهوری است و ربط مستقیم به مقامهای این کمیسیون ندارد.
تعلیق وظایف سه عضو کابینه و رئیس اداره ارگانهای محلی و نظارت بر کار سه وزارتخانه دیگر و همچنین شماری از والی ها، از دیگر شرایط آقای عبدالله است.
آقای عبدالله گفته است که این مقامها در دور نخست انتخابات در کار انتخابات به نفع آقای کرزی مداخله کرده اند و مداخلات آنها در دور دوم هم ادامه خواهد یافت. او تاکید کرده که این شرایط را برای شفافیت انتخابات مطرح کرده است.
آقای عبدالله به حامد کرزی، رئیس جمهوری و رقیب انتخاباتی اش تا فردا، نهم عقرب/آبان فرصت داده است که که این شرایط او را اجرا کند.
اما آقای کرزی پیش از این شرایط او را غیرعملی خوانده و رد کرده است.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   عدالله از اين دغل بازي ها هر چه بكني باز هم بازنده هستي خوب بود خود را بين مردم سبك نمي ساختي و كسي هم چهره واقعي ترا نمي شناخت و به معامله گري ادامه ميدادي
پرويزبشرمل

>>>   خود کوزه و خود کوزه گر و خود گل کوزه
هر کاری دلشان میخواهد بر سر ملت مظلوم مینمایند و کسی هم نیست که به دهان شان بکوبد .
ولی به همه قول میدهم که روزی همین مردم غریب و مظلوم در مقابل این خود فروختگان خواهند ایستاد .
انشاالله
نماد آزادی بیان - غوریان

>>>   تو چه کاره که این گپ را میزنید؟ هر کس را دلش این خوب حکومت کمونیستی که خودت عضوش بودی در زمان کمونیست ها نیست؟ که اخطار میدهی؟ تو اول تقلب کاری های خود را که رسوایت ساخت مداوا کن بعد بیا از قانون گپ بزن. اگر قانون می بود حالی تو می بایست وقت در زندان پلچرخی می بودی. هر روز جر میزدی که تقلب صورت نگرفته ، بلاخره خداوند رسوایتان ساخت یکجا با رییس و معاونت و دیگر دست اندرکاران تقلب در کمیسیون کرزی. تو چه جواب داری به این همه رسوای هایت که روی سیاه ساختت در بین مردم؟ حال نجفی آمده دیگران را قانون یاد میدهد. ها ها مسخره انسان ها داریم که هیچ ........ ندارند. چقدر بی شرمی و بی حیایی و دیده درایی؟ تو چاپلوس کرزی رای های تقلبی را که خودتان یکجا با تیم کرزی سازمان دهی کرده بودید با رای مردم که با چقدر سختی و مشکلات رفتند و رای دادند، یکجا کرده و کرزی را 54 درصد اعلان نمودی؟ و از تقلب چشم پوشی میکردی؟ آیا مردم اینقدر گوسفندی فکر کرده بودی که هیچ چیز را نمی فهمند؟ پس زوری مردم با شهامت بود که حق خود را از گلونت کشیدند. و رسوای گسترده ای را نصیب تان ساختند.
رسوای هر دو عالم شدی یکجا با رییس چاپلوست.
مصطفی

>>>   بیشک به این چشم سفیدی آقای کرزی و شگردان وفا دارش همچو نجفی انشالله که نجف تورا خواهد .......
به عوض اینکه این دزدان به پای میز محاکمه کشانده شوند باز هم چشم سفیدی دارند که عبدالله اشتراک کند تا ایشان اینبار از دور قبل کرده زیادتر بدزدن.
این آغای که بااسم پرویز دغل مل نوشته که عبدالله دغل بازی میکند باید به جوابشان بگویم که هرکس را خیال کرزی نکن.
من اگر به عوض عبدالله میبودم این دزدان را به محکمه میکشاندم و استعفای خود کرزی را مطرح میکردم.
یک چیز دیگر را برای دوستان خاطر نشان سازم که کرزی طرفدار نظام ریاستی و عبدالله طرفدار نظام مردمی است.
پشتون ها میدانند که همیشه ریاست جمهوری از آن ایشان است چون در غلامی نزذ باداران غربی خود سابقه 200سا له دارند. بدین خاطر طرفدار نظام مستبد ریاستی استند.
اگر بفهمند که یک هزاره یا ازبک ویا تاجک ریس جمهور میشود اولین کسانی خواهند بود که بر ضد نظام ریاستی شعار خواهند داد.
بااحترام
یونس صافی

>>>   زور کم قار بسیار ! آقای نجفی با ید بداند که او کالک افغانستان نیست بلکه مردم مالک این سرزمین استند با چند رای تقلبی اگر بخواهید که کرزی را ریس جمهور اعلان کنید سرنوشت خودتان هم بدتر از افغانستان خواهد بود

>>>   به این میگویند دموکراتیک ترین و آزادترین انتخابات دنیا.
صبا

>>>   آقای نجفی راست راست بگو، بگو که عبدالله انصراف نمی تواند و بس، تو خو دم کرزی هستی مگر نه؟
انصراف جبهه شمال مشکلات را برای حکومت کرزی به بار می آورد، اگر به طالبان بپیوستد باز تو هم در امان نخواهد ماندی، باز تو چه کاره هستی که که فلانی انصراف نمی تواند و یا می تواند؟ تو خو یک ریس تقلبکارا هستی.
لالا غیر حاضر

>>>   چاه کن در چاه است.عبدالله فکر میکرد که با دسیسه ،لجاجت و بهانه گیری های طفلانه میتواند یک برنامه بزرگ ملی را سد کند و مردم را از حق تعیین سرنوشت شان محروم سازد تا زمینه اشترک شان در قدرت وبعدا غصب کامل قدرت همانند سالهای 1990مساعد شود.بیخبر از اینکه مردم به نفع دموکراسی هرچند ناقص، انتخاب کردند و در برابر هرگونه توطیه مقاومت میکنند.
شکیب

>>>   داکتر صاحب عبدالله اینقدر پول که به خاطر شما به مصرف رسیده است یا پول پدرت بود خون این شهید وبیوه ویتیم این ملت است با ید هرگاه هر کشور ویا هر ارگان داخلی وخارجی تاوان اینقدر مصرف بی جای را از داکتر عبدالله .....گر شورای نامنهاد شورای نظارگرفته وخودش ممنوع الخروج اعلان گردد واگر کافران وخاینان تراپناه دهد از قانون خداوند کجا خواهی رفت
ای....

>>>   آدمی که در حال غرق شدن است به هر خار و خاشاک دست می زند تا خودش را نجات دهد. درست است که در انتخابات تقلب صورت گرفته است ولی این بدین معنا نیست که تنها در جبهه کرزی صورت گرفته باشد قطعا در هر دو طرف چنین قانون شکنی های انجام شده است لذا به نظر می رسد که شرایط عبدالله برای حفظ بیشتر آبروی از دست رفته اش هست نه برای شفافیت بیشتر انتخابات. سابقه عبدالله هم زیاد شفاف نیست تا بدنبال شفاف سازی باشد.پس بهتر است که خودت را زیاد سبک نکنی و کرزی را اگر چه انتخاب بد از بدترین هاست به عنوان رییس جمهور بپذیری.

>>>   باید به عرض این دوستی که نام ندارد برسانم، که از وزراء، والیها، ولسوالها، قوماندانان امنیه گرفته تا یک سرباز معمولی همه در اختیار کرزی هستند. پس بر چی اساس میگویی که هر دو تقلب کرده اند؟ اگر به فرض داکتر عبدالله هم تقلب کرده باشد باز هم گناهکار کرزی است. چون مردم او را به ریاست جمهوری انتخاب کردند که قانون اساسی را تطبیق کند و جلو قانون شکنیها را بگیرد. به او رای نداده اند که خود در ارگ ریاست جمهوری بنشیند و طرح و پلان تقلبکاری را بریزد. مسئولیت او در برابر مردم 100 چند بیشتر از مسئولیت داکتر عبدالله است.
و بعد لطفا یک مطلب دیگر را هم به من واضح بساز تا من هم بدانم.
اگر داکتر عبدالله تقلب کرده چرا فیصدی رایهایش از 28 فیصد به 31 فیصد رسید؟ یعنی بلندتر رفت. در حالیکه از کرزی رایهایش 6، 7 فیصد پایان آمد؟
امید که با ذکر نامتان جوابم را بنویسید.
با احترام
فرید انور

>>>   عبدالله خود بزرگترین تقلب را مرتکب شده .
وی با جعل سازی عمدی هویت خویش، رای دهندگان را اغوا وفریب داده است. این چنین کار در همه کشور های دنیا مورد پیگرد قضایی قرار میگرد و نام همچو شخص از لیسست کاندیدان حذف میشود
رشید

>>>   سلام دوستان!
در انتخابات همه شرکت می کنیم تا عبدالله بداند مردم می فهمند که جار و جنجال های او نشانه عطش رسیدن به قدرت بوده است.
به کرزی رای می دهیم. میان و "بد" و "بدتر" همان "بدتر" را انتخاب می کنیم. به کرزی رای می دهیم نه به عبدالله. عبداله آزموده شده است نیاز به امتحان مجدد ندارد.
عبدالله آبرویش می رود و این ایام دچار بحران روحی شدیدی شده است و آن اینکه چگونه ابروی رفته اش را بعد از انتخابات دوم جمع کند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
رای ما کرزی صاحب!

>>>   دوستان عزیز من یک عرض دارم. اگر شما پشتون هستید از کرزی پیشتیبانی میکنید اگر تاجک از عبدالله هیچوقت ملی فکر نمیکنید من هزاره هستم اما هیچوقت از داکتر بشر دوست حمایت نمیکنم با اینکه میدانم ایشان صادق ترین فرد در کل افغانستان است اما بدرد سیاست نمیخورد. بیائید بخاطر ابادی سرزمین مظلوم و بیچاره خود دیگر به فکر قوم پرستی و سمت گرائی نباشیم

>>>   من فکر میکنم که جناب نجفی باز هم خود را فروخته ولی افسوس به حال این هموطنان که بدون فهم از اوضاع نا دانسته با دشمنان وطن همنوایی میکنند و مجاهد که همیشه در پهلوی ملت بوده با طالب که به حمایت امریکایی ها به قدرت رسیده قرق نمیتوانند و حال هم امریکایی ها با این بازی صرف میخواهند نشان دهند که کرزی نوکر شان نیست ولی حقیقت همان است که بود و مردم ما این را میفهمند 200 یا 300 نفر با پاسپورت خارجی با سرنوشت ملت ما بازی دارند اما این ملت همانطوریکه در گذشته ثابت ساخته اینبار هم ثابت مسازند که ما از وطن خود دفاع میتوانیم و دوست که در باره پول ها صحبت کردند اگر پول ها از پدر عبدالله نبود از مادر خودت خو بود پس قدرش را بدان و بی نا.......را کنار بگذار توبه کن و با مجاهدین بیا ورنه دوباره طالب میاید و این بادارانتان فرار میکنند و شما مثل .....زندهگی خواهید کرد

>>>   افسوس به این ملت بیچاره و افسوس به این چاپلوسان کرزی آقای نجفی عبدالله مطابق کدام قانون نمیتواند انصراف دهد در حالیکه قرار بود انتخابات در ماه جوزا مطابق به قانون برگزار شود شما آن را 4 ماه بعد برگزار کردید و مطابق به قانون آقای کرزی باید استعفا میداد که نداد این است قانون و شما همرای کرزی مجری قانون شده اید وقت که عبدالله میبیند که کمیسیون همرای کرزی یکی است پس چه ضرورت دارد که اشتراک کند چون کمیسیون شما که از پیش اعلان کرده است که کرزی برنده است آفرین؛ به این میگن انتخابات؛ قانون و آزادی.
م-ع

>>>   سلام خدمت تمام دوستان !!!
در ابتدا داکتر عبدالله با سروصداهای بسیار زیادی وارد میدان انتخاباتی شد و د رتمام پوستر های رنگارنگ خود شعار می داد که تاریخ 29 اسد روز پیروزی اما وقتی که دید که در دور اول انتخابات برنده اعلان نگردید سخت تلاش نمود که دست به دامان کشورهای غربی بزند تا چیزی را تصاحب نماید داکتر عبداله که با مصارف بیشمار وراد نبرد انتخاباتی شد به گفته بعضی اشخاص فعلا هم از بسیاری هوتل های شهر کابل قرضدار است و چون می داند که برنده انتخابات نمی گردد بنا بسیاری از احزاب سیاسی که در انتخابات از داکتر عبدالله پشتیبانی می کردند حالا به طرف حامد کرزی شده اند که این خود ضعف ستاد های انتخاباتی داکتر عبدالله را نشان می دهد که به هیچ کسی نمی تواند که کنار بیاید .
دور دوم انتخابات که از طرف حامد کرزی اعلان گردید همه مردم از ان استقبال کردند و این را به فال نیک گرفته اند که گویا انتخابات دور دوم شفاف صورت می گیرد اما اصل قضیه طوری دیگری رقم خورد و اینکه داکتر عبدالله حالا می خواهد که در انتخابات شرکت نکنند .
داکتر عبدالله این را خوب می داند که برنده به هیچ صورتی نخواهد شد و مشاورین و کسانی که دور و بر او هستند سخت تلاش دارند که اورا بیشتر در انظار عامه یک شخصی قدرت طلب و برتری منافع شخصی را به منافع ملی جلوه دهند اما این به همگان روشن است که کمیسیون انتخابات بصورت مستقلانه عمل ننموده اند و طرفداری هر دو گروه یعنی حامد کرزی و دکتر عبدالله را می کنند اما اینکه دور دوم با مصارف بسیار گزاف برگذار می گردد باید کمیسیون انتخابات این موضوع را بسیار جدی فکر کنند تا در صورتی حاضر نشدن عبداله به انتخابات با او باید از لحاظ قانونی برخورد جدی نماید تا بار یگر مشروعیت انتخابات زیر سوال نیاید .
حنیف "رستم "

>>>   آقای عبدالله شما اشتباه میکنید که خودرا کاندید کردید شما نماینده مرد م شده نمی توانید صر ف نمایند ه یک گروه کوچک هستید

>>>   سلام به همه دوستان
به همه ملت افغانستان هویدا ورشن است که داکتر عبدالله داکترچی یعنی (نرس ) یکی از بزرگتیرین جنگ سالاران دوران جنگ های تحمیلی سال های 1374 در شهر زیبای کابل میباشد عبدالله تشنه چوکی وقدرت است واگر نه در زمان که ایشان وزیرخارجه بودن چی گلی را آب دادن از معین گرفته تا پیاده دفتر وزارت خارجه تمآمن از سقوها ,پنچرمین ها وبی سواد های پنجشیرتعین گردیده بودن حتا درکشورخارجی سفیر ها نیر ازهمین مردم جابجاگردیده بود اگر عبدالله ریس جمهور شود (که خواب استو خیال استو محال استو جنون )گل کابینه از بی سواد ها وسقوهای پنچشیر خواهد بود اگر چی عبدالله از پدر از ولایت قندهار است مگر مادر ش از پنجشیر است ولی عبدالله زیاتر به طرف ماما خیل خویش کش کرده است مردم افغانستان با ید بدانند که عبدالله یک نر س در بخش طب است ولی کرزی یک سیاست مدار بزرگ است امریکا را چی طور ده دم بازی می دهد
شمس الدین "حسین خیل کابلی از ولایت با میان

>>>   بد میکنه کمسیون انتخابات کتی گپش، لوده ها هیچ نمیدانند که انتخاب شدن و انتخاب کردن یک موضوع شخصی و فردی است بناً هیچ .... مانند لودین و نجفی این حق را ندارد که کسی را بگوید که تو میتوانی انتخاب کنی و یا انتخاب شوی چون کاملاً این یک موضوع فردی، شخصی یک شهروند است بناً مه فکر میکنم این .... های کمسیون اصلاً قانون را هیچ نمیدانند و هر آنچه بادار لجوج شان (کرزی) میگوید این ها هم بدون اینکه کمی تعمق و تحلیل کنند گپ های کرزی خان ره تکرار میکنند

>>>   این کسانیکه اینقدر سنگ کرزی را به سینه میزنند. همین امروز او از کار برکنار شود. اولین کسانی هستند که به او پشت میکنند.
اینان به آن دسته از مردم تعلق دارند که همیشه طرفدار اربابان قدرت هستند. هر کس که در رأس قدرت باشد ستایشش میکنند و در تملق گویی و چاپلوسیش از یکدیگر سبقت میگیرند.
خود کرزی هم البته به همین دسته از انسانها تعلق دارد. هیچ مشی و طرز فکر مشخص و تثبیت شده ای ندارد. هر روز نظر به منفعت زمانی رنگ عوض میکند.
اینها سوابق کرزی هستند:
1. عضو جبهه نجات ملی به رهبری صبغت الله مجددی
2. معاون اول وزیر خارجه در دولت مجاهدین
3. نماینده ی طالبان در سازمان ملل
4. رییس دفتر روابط خارجی شاه سابق افغانستان
5. مشاور شرکت یونیکال امریکا
6. رییس جمهور دست نشانده ی امریکا
7. حالا هم که موقعیتش به خطر افتیده خود را مخالف امریکا نشان میدهد و چاپلوسی روسیه و ایران را میکند.
و مطمئنا چند سال بعد که قدرت اقتصادی و نظامی چین بیشتر شود. کرزی خان هم حتما یک توده ای سر سخت خواهد شد.
حقطلب

>>>   سلام به دست اندركاران افغان پي پر
يك مسله بايد ياد آورشوم تنها كميسون مستقل انتخابات از آقاي كرزي حمايت نميكنند بلكه از داكتر صاحب عبدالله نيز اشخاصي است كه حمايت زيادميكنند كه بعضي مورد است كه به سايت هاي ديگر پخش شده كه حضوري شما تقديم ميكنم
كه در ولايت غور درانتخابات گذشته چي گزشت و درآينده چي خواهد گذشت
غور و دور دوم انتخابات !
بادرنظرداشت اينكه انتخابات افغانستان به اثرتقلب گسترده به دور دوم كشيد واعضاي كميسيون مستقل انتخابات در مركز وولايات متهم به حمايت از كانديدهاي مشخص هستند ؛ در ولايت غور نيز حقايق وجود دارد كه غيرقابل مسامحه است وبايدكه بازتاب داده شودوآن اينكه مسؤلين دفتر ولايتي غور با استفاده از فرصت وآگاهي كه از تقلب سازماندهي شده داشتند، دوكانديدمطرح را كه در دور دوم انتخابات رياست جمهوري باهم رقابت ميكنند در بدل پول مورد حمايت قرار دادند . به دليل كه اگر حمايت دفترمركزي انتخابات ازحامدكرزي حقيقت داشته باشد ؛ بدون شك آمردفتر ولايتي غور نيزبه تبعيت از مقامات بالاي خود مكلف بوده تابه نفع آقاي كرزي در انتخابات رياست جمهوري وعوامل محيطي باعث شده كه در انتخابات شوراي ولايتي به نفع بچه عموي خود(معاون احمد) كمپاين وحتي تقلب كند. از سوي ديگر نماينده داكتر عبدالله عبدالله موسوم به داكترمنان آزادمنش ازجمله وابسته هاي قومي معاون عمليات ساحوي دفترولايتي ومديراداري دفترولايتي حدود (17) شب را در دفترولايتي كميسيون مستقل انتخابات با آمردفتر ولايتي هم كاسه بوده واين موضوع با چندين تخطي مالي و... ديگركه «ذيلاًغرض وضاحت موضوع تذكرداده ميشود»به آمرين دست بالاي انتخابات ،غرض اخذ تصاميم لازم مبتني موادقانون اساسي وقانون انتخابات ارسال شد. ولي كوچك ترين نتيجه به دست آنان كه صادقانه ميخواستند موضوع را دنبال كنند نرسيد؛ در حاليكه نورمحمدنورسخنگوي كميسيون مستقل انتخابات به نماينده گي از اعضاي بلندپايه كميسيون مستقل انتخابات از طريق رسانه وتلويزيون ها مدعي است كه هزارها اشخاص را به دليل كه ازكانديد هاي مشخص حمايت ميكردند از وظايف شان بركنار نموده اند؛ امااز اقدام كه انتظارميرفت تا درقسمت همكاران تقلب كار خود در ولايت غور نمايند، هيچ اثري در دست نيست ، اين درحاليست كه آمردفترولايتي بارهابار در مواجهه بااعضاي دفترولايتي كه ميخواستندجلوسوءاستفاده هاي مالي واداري وتقلب در پروسه انتخابات را بگيرند، بالهجه محلي وساده خود گفته است: «اعضاي دايمي دفترانتخابات دراين كارها ازبالاتاماشريك هستيم هيچ كسي عليه كارهاي ماانگشت گذاشته نمي تواندتمام قوانين وطرزالعمل هاي مابه گپ خلاصه شده است بنابراين مطبوعات هم بايدبيجاوقتي خوده ضايع نكنند ».
ازاينكه اعضاي دفترولايتي غور باوصف دست داشتن در تقلب وفساداداري ومالي و... بازهم درپُست هاي خود بدون كدام تشويش فكري كارميكنند وباوجودكه عليه شان بارهابار شكايات مستندصورت گرفته بازهم از وظايف شان بركنارنمي شوندوموردپيگردقانوني قرارنمي گيرند، بناءً به اين نتيجه ميرسيم كه هم ازريس جمهوركرزي وهم از داكترعبدالله عبدالله بصورت غيرمستقيم پول دريافت نموده وباخاطرراحت هردوپله ترازو را سواري كرده اند وبه نفع هردوكانديدمطرح تقلب كرده اند، واين بارهم در دور دوم انتخابات تصاميم خويش را اتخاذ نموده اند.قرارگفته خودريس بعدازپيروزي آقاي كرزي درمربوطات رياست جمهوري برايش وظيفه داده ميشودآياريس انتخابات يك سياستمدارسابقه داربوده ويا نماينده همه مردم غوراست كه به مربوطات رياست جمهوري مقررميشودنه خيرازدروغ هاي شاخدارمعمولي و دست اول خودبه نفرهاي آقاي كرزي غرض تقلب كاري استفاده كرده است.
طوريكه گفته شد با نيرنگ هاي سرخ وسفيدخودمديراداري آقاي ضيا وسيدمحمدنديم معاون عمليات ساحوي دفترولايتي را كه ازجمله شركاي استفاده جواش ميباشند به نفع داكترعبدالله استخدام نموده وخودش به آقاي كرزي.
آنچه در ذيل ميخوانيد،موارد اندكه از طرف كارمندان دفترولايتي انتخابات تهيه شده وبه مارسيده است.

1- قرارداد هاي موتر هاي مبلغين آگاهي عامه از 7 اپريل و پرداخت پول از 18 اپريل.

2- كارمندان كميسيون طي مدت دو برج معاش را از كميسون هم ميگرفتند و همچنان به موسسه سي آرس كارمند بودند

3 – كرايه سفري ناظمين كه في نفر 4 هزار افغاني ميشد به كسي داده نشد

5- پول هايكه به خاطرپروژه هاي كوچك آگاهي عامه درجريان پروسه ثبت نام راي دهندگان براي آنعده بنيادهاي فرهنگي كه پروپوزل داده بودندومنظورشده بود براي هيچ نهادوبنيادتوزيع نه شد.

6- ازمعاش هاي كارمندان كه به آي دي كارت هاي شان اضافه آمده بود ازكارمندان گرفته شد وبه كميسون پس داده نشد.

7- استخدام ناظمين به اساس رابطه و به اساس معامله صورت گرفت وباآموزگاران كه صلاحيت قانوني را داشتند هيچ نوع مشوره صورت نگرفت.

8- استخدام كارمندان داخل دفتر به اساس روابط خويشاوندي و معامله ... است.وهركس راريس انتخابات بحيث ناظم يا كارمندمقرركرده درپشت درهاي بسته شرايط وخواسته هاي نامشروع خودراطرح كرده است.

9- مصارف وكرايه سفري ناظمين كه في نفر 58 دالر بود فقط به هركدام آنهامدت 4 روز، روزانه دو بوتل آب مدني توزيع گرديد.

10- اشخاص مجهول الهويت به صفت ناظم استخدام شده كه بصورت آشكارخود شان به ادارات دولتي وموسسات غيردولتي كارميكنند.

11- موتر هايكه به داخل دفتر بخاطر حمل ونقل كارمندان داده شده بود اصلاً وجود نداشته ونداردازجمله موترصرف مديراداري كه كمترازان استفاده شده است و پول ديگرموترها به جيب هاي شخصي انداخته شده است و55 موتركه به 55 تيم ناظمين بايد استخدام مي شد15 موترآن الا روزهاي انتخابات پول آن به اكونت جيبي ريس صاحب احواله گرديده است.

12- و 8 موتر از موترهاي ناظمين اصلا استخدام نشده اند به اين خاطر ناظمين نتوانستند كار خودرادرست انجام بدهند ودرخانه هاي خود كار خودرا ميكردند

13- تعدادي ازمبلغين درخانه ويا درمكتب كارهاي شخصي خودراباساس فرمان شماره يك ومطالبه نقدي ريس صاحب كميسيون انجام ميدادند .

14- كمپني قراردادموتران كه براي مبلغين وناظمين استخدام مي شد يكتن از مبلغين كميشن كاراست كه مستقيماً باريس انتخابات معامله گري جريان داشته ودر وظيفه اصلي خودكم حاضر بوده است وهميشه مصروف انجام عمليه هاي آقاي درجه اول دفتركميسيون بوده است.

15- كمپني قراردادموترهاي حمل نقل موادانتخاباتي تاموترهاي كه براي تيم هاي نظارت ... يك نفردلال كه شخصاًبايسكل هم نداردوازجمله مبلغين آگاهي عامه است فقط معامله گري ودلالي دارد هرموتررا كه استخدام ميكندحد اقل از15-20هزارافغاني را از صاحب موتررشوت گرفته وباريس دفترولايتي تقسيم ميكند.كرايه موترهاي كامازاحواله شده وبه فلانكوچ هاي ناظمين وغيره موادانتخاباتي انتقال گرديده است.

16- 13000 دالر بخاطر دايرنمودن وركشاپ هاآگاهي عامه مدنظرگرفته شده كه تنها 400 نفر دو روزكه درروزاول 200نفرزن ودر روزدوم 200نفرمردآنهم فقط چاشت به هوتل نان صرف نمودند.

17- اشخاص كه به صفت ناظم در پروسه انتخابات استخدام شده بودندكساني بودند كه وظايف دولتي داشته برخي ها خودشان وبعضي به عوض آنها خويشاوندان وبرادران شان عاريتاًكارميكردند.

18 مسول كمپاين داكترصاحب عبدالله آزادمنش مدت 17روز وشب را درداخل كميسون كمپاين داشت كه حتي شب هارا هم دراين منزل سپري ميكرد و با بدرقه خاص به ميدان هواي به موتر كميسون انتقال داده شد وبه كابل رفت.

19- مصارف داخل دفتر بين شركاي سه گانه ريس ،معاون وآقاي ضيا مديراداري تقسيم گرديده هيچكس خبرندارد كه بكجا ميرود.

20- كارهاي ناپسندكه شايسته مقام انسانيت نيست در داخل كميسيون موجود است كه حتي اسنادآن در ادارات امنيت ضبط شده است . وهمه منتظر فرصت هستند.

21- پول پروژه كوچك آگاهي عامه كه بنيادهاي فرهنگي پروپوزل داده وبرنده شده بودند،اصلاًبه هيچ جايي حتي درمركز ولايت تطبيق نه شد، زيرادرجلسه كه زيرعنوان روزبين المللي صلح ازطرف دولت برگزارشده بود، بنيادهاي برنده پروژه هاي كوچك بامعامله كه همراي ريس دفترولايتي باپادرمياني سلمان شريفي مديرآگاهي عامه نموده اند بااخذچندقطعه عكس از محفل دولتي فقط مصرف پول پروژه كوچك را تيركرده اند.

بنابراين ميتوان گفت كه تقلب،اختلاس و... اگر درموردتقلب كارهاي دفترولايتي انتخابات تصاميم لازم اتخاذ نشود واين دزدان مسلكي موردپيگردقانوني قرار نگيرند،شايدعده مردم دست بكارشوندوبدبختي هاي دفترولايتي انتخابات را تحمل كرده نتوانند.كه در آنصورت دست برسرزدن مقامات بالاي كميسيون سودنخواهد كرد.و ...
وسلام دوست غوري شما

>>>   افرین دوست غوری ما خود شما هم در آن اداره وظیفه داشتید؟

>>>   نحفی برار حالی چی موکنی حالی آب بیار و حوض را پر کو زورت ده کمرت دستت از قصر ریاست جمهوری تا برج های نیویارک خلاص..ههههههههه

>>>   آقای حق طلب در میان آن قدر راست افسوس که یک دروغ نمی گفتید آن اینکه حامد کرزی هیچ وقتی نماینده حکومت طالبان در سازمان ملل نبوده بلکه طالبان کاکای حامد را به صفت نماینده خود معرفی کردند که با مداخله قیوم کرزی برادر حامد که با هم رابطه خوبی ندارنداز آن چلو گری شد وکاکایشان آدم درست است.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است