درصورتی که انتخابات تحریم شود...
اگر چنين وضعي پيش آید و انتخابات توسط یکی ازنامزدان تحریم گردد مردم در انتخابات حضوری کمرنگ خواهند داشت و اين خود مي تواند اصل مشروعيت انتخابات و نظام را در زیر سوال ببرد 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۵۱    ۱۳۸۸/۸/۱۰ کد خبر: 4611 منبع: پرینت

در حالي که قرار است مرحله دوم انتخابات رياست جمهوري در16 عقرب ماه جاری برگزار شود، اقدام داکترعبدالله مبنی بر تعيين شروطي براي حضور در اين انتخابات، موجب ايجاد تنش در کشور شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)،مسئولان ستاد انتخاباتي داکترعبدالله روز شنبه اعلام کردند که وي در حال رايزني با مشاوران خود می باشد و در صورتي که حامد کرزي شروط عبدالله را عملی نکند، وي انتخابات را تحريم خواهد کرد.

داكتر عبدالله هفته گذشته شرايطي را براي حضور خود در دوم انتخابات مطرح كرده بود که بخشي از شرایط وي، تعليق صلاحيت هاي وزيران داخله، معارف، رييس ارگان هاي محلي و سرپرست وزارت اقوام و قبايل و بركناري رييس كميسيون انتخابات بود.

اما كميسيون مستقل انتخابات اعلام كرد كه دور دوم انتخابات حتی با حضور يك نامزد نيز برگزار مي گردد اين كميسيون هم اكنون از آمادگي كامل خود براي برگزاري انتخابات در 16 عقرب خبر مي دهد. قای کرزی نیز پیش از این شرایط داکترعبدالله را غیرعملی خوانده و رد کرد.

براساس گزارشات رسیده داکتر عبدالله امروز یکشنبه قرار است مواضع خود را اعلام کند که آیا در انتخابات حضور خواهد داشت یا نه ؟

اكنون جای این سوال مطرح است که در صورت قطعي شدن تحريم انتخابات از سوي داكتر عبدالله، آيا اين انتخابات براي مردم افغانستان يك دستاورد به شمار آيد؟ به نظر می رسد اگر چنين وضعي پيش بيايد اکثر مردم افغانستان در انتخابات حضوری کمرنگ خواهند داشت و اين خود مي تواند اصل مشروعيت انتخابات و نظام را در زیر سوال ببرد.

از سوی دیگر این تحريم ، کار باراک اوباما را براي تصميم گيري در خصوص راهبرد آینده واشنگتن در افغانستان دشوار خواهد کرد بگونه ای که درصورت تحریم انتخابات و استقبال کمرنگ مردم در این پروسه آن هم در شرايطي که تهديد حملات طالبان مطرح است بي ترديد منجربه افزايش مشکلات امريکا در افغانستان خواهد شد وقبولاندن طرح واشنگتن براي اعزام هزاران نيروي نظامي تازه نفس امريکايي به افغاستان براي دولت باراک اوباما نیزبسيار دشوار خواهد بود.

با همه این تفاسیر در شرایط فعلی که نگاه تمام مردم افغانستان و رهبران كشورهاي جهاني به نتايجاین انتخابات دوخته شده است و هر نوع نتيجه ای مي تواند پيامدهايی را به دنبال داشته باشد بهتر است کارشناسان مسایل سیاسی بدنبال راهی برای عبور ازاین بحران باشند تا اوضاع کشور بیش از این متشنج نگردد.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   با عرض سلام:
اگر داكتر عبدالله انتخابات را تحريم كند او هم در رديف گلبدين، سياف، رباني، مزاري و .... قرار خواهد گرفت.
رامين هراتي

>>>   باز داکتر عبدالله ومشاورین شان مسوول بدبختی وبحران خواهند شد وافغانستان بهسال های 1990 که درآن وقت هم مسوول بدبختی همین تشنه های قدرت بودند ومیباشند به نظر من وقت تاوقت که همین جناح عبدالله درصخنه سیاسی حضور داشته باشند مردم افغانستان روی خوشی را نمیبینند وآنها به نیرنگ مردم را به بازی میگیرند چنانچه خود پشتون ولی خودرا تاجیک جلوه داده رای تاجیک هارا میگیرد درانتخابات یکی شان به یک جناح ودیگری به جناح دیگر موضعگیری میکنند واین همه شاخت وبافت ها بخاطر خقظ قدرت میباشد.
حالا وقت آن رسیده مردم وجامعه جهانی اینهارا از صحنه سیاسی دورنگهدارند

>>>   سلام خدمت تمام دوستان !!!
اینکه در این روزها حرفهای شنیده می شود که گویا انتخابات تحریم می شود بنا سوال های متعددی برای انسان مطرح می شود اول اینکه اگر داکتر عبدالله انتخابات دور دوم را هم نمی پذیرفت بنا جرا انتخابات را به دور دوم کشاند پس بهتر می بود تا با اقای کرزی یک حکومت ایتلافی ایجاد می کرد تا از اینقدر مصارف بیجای و بیروکراسی که فعلا دامنگیر کشور ما گردیده است خلاص می شدیم .
دوم اینکه اگر انتخابات تحریم شود چه کسی مسول این تحریم خواهد بود مردم افغانستان و یا کاندید مشخص دکتر عبدالله بنا من فکر می کنم که در این وضعیت که همه مردم انتظار دور دوم انتخابات را می کشند بسیار مقطع حساس تاریخی است بنا باید وضع افغانستان را به تشنج نکشیم و از این موضوع کشورهای خارجی سود می برند نه کسی دیگری بنا این زمینه که برایم ما مساعد گردیده استفاده کنیم و کمیسیون انتخابات و اشخاص با نفوذ باید مردم را تشویق کنند تا بروند به صندوف های رای تا مردم از این تشویش کلان خلاص شوند اما طوریکه دیده می شود این حرفها گوش شنوا ندارد بنا از لحاظ حقوقی کسی انتخابات را که خودش خواهان انتخابات دورد دوم را خواسته است نمی تواند انتخابات را تحریم کنند اما مردم می توانند نظر به دلایل منطقی و بسیاری مشکلات دیگر انتخابات را تحریم کنند بنا تحریم انتخابات کاری عاقلانه ای در این مقطع نیست و باید همه ما برویم طرف صندوقهای رای تا بتوانیم از این بن بستی که عاید حالمان گردیده ات بیرون بیابیم و نگذاریم که کشورهای خارجی ما را به نام های مختلف استعمال کنند و به گفته دیگران از دریای گل الود ماهی بگیرند بنا کار عاقلانه این است تا برویم بطرف صندوق های رای وبرای دشمنان افغانستان این را بار دیگر ثابت بسازیم که افغانها سخت معتقد به دیموکراسی هستند و این ها نمی توانند افغانستان را بار دیگر در منجلاب بدبختی قرار دهند ببینم اینده چه را به اثبات خواهند رساند .
حنیف "رستم "

>>>   با عرض سلام به تمام دوستان
به خصوص خدمت برادران هراتی هر یک رامین جان وبی نام دایگر .
شما هم از جمله تقلب کاران هستید که میخواهد دوباره دست به تقلب بزنید چون رهبر شما در تقلب پشتبانی کرده معلوم است که طرفداران آن نیز چنین میکنند ما یک انتخابات شفاف عادلانه وبه ارای مردم باشد ضرورت داریم وبرادر مان که گفته به سالهای 1990 بر میگردیم خواهشمندم که یک بار به دقت کامل تاریخ را مطالعه کنید. سبب بد بختی ها کی ها هستند همین ها که دوباره میخواهند که تقلب را اجرا کنند چون در فطرت شما تقلب است چرا یک راه که در آن تمام مردم مساویانه حق داشته باشند نظر نمیدهید چون شما در فطرتان همین است تقلب تقلب شاید هم شما به تقلب بزرگ شده باشید
از کابل تشکر از داکتر صاحب که در چنین موقع خاص جانبداری خود را نگهداشت چون دیگران میخواستن که دست داکتر صاحب هم به تقلب شریک سازند

>>>   به دلیل دست داشتن رهبری کمیسیون انتخابات(عزیز لوده) در تقلبات دور اول انتخابات ریاست جمهوری لازم است در رهبری این کمیسیون تغییر ایجاد شود, اگر تغیرات کلی در کمیسون نا مستقل (وابسته بیک شخص) صورت نگیرد کشانیدن انتخابات بدور دوم هیچ معنی ومفهومی نداشته و نتیجه واقعی و مثبت را که خالی از همه جانبداری و بیطرفی باشد ببار نخواهد آورد .
م خوگياني قاهره

>>>   ماکلا مسخره است داکتر

>>>   اقای رامین عزیز!
لطفا چندلحظه چشم تان را بسته خودا عوض داکترعبدالله فکرکنید! درصورتیکه همه پرسونل از عزیزلودین، داوود نجفی، ذکریا بارکزی، اقای نور، همه وزرا، والی ها، کایده، سما ثمر، ولسوالها، امنیت، پرسونل کمیسیون انتخابات از طرف کرزی مقرر و برای کرزی جان میدهند و حتی اندکترین ازادی ازخود ندارند چطور امکان دارد داکتر عبدالله جرئت کاندید نمودن داشته باشد و بردن را در طاق بلند بمان. ایا شماندیید که حتی در یکی ازحوزه ها اجازه ورود به ناظران انتخاباتی داکتر عبدالله داده نشد وعساکر علنا انها را به بهانه که اسپلنگ نامت یا سال و روز تولدت ویا عکست اشتباه است اجازه ورود نداد و برعکس عساکر با سلاح خود حمایت کسانیرا میگرفتند که تقلب میکردند. ویا داود نجفی درارگ در لحظه که کرزی میخواست از تقلب اقرار نمائید سرسختانه میگفت من اسناد مشخص دارم که تقلب صورت نگرفته و کرزی نیازبه رفتن دور دوم را ندارد. پس بایدازین .... ملی پرسید که کجا شد شواهد تان ؟ پس شما بگوید که عبدالله نه پدر عبدالله میتواند درانتخابات دور دوم شرکت ورزد؟ نتیجه معلوم است پس چه ضرورت به انتخابات؟ پس عبدالهت کاملا حق به جانب است اگرواقعا دل تان برای وطن میطپد از برکناری لودین چیزی نه کم میشود و نه زیاد و اگر بجای لودین من میبودم موترک ضد مرمی را کرزی برایش انعام داده گرفته به چکر میرفتم.

>>>   سلام
آی خدا آمریکا اشتباهی هیروشیما جاپان را با بم اتم هدق قرار داد نمیدانم که یکی دگه هم دارد یا نی....آخر داکتر عبدالله چه میخواهد آی خدا مردم اگر رای نداد میخواهند به زور رای بگیرند چه زور گوی .
سید اکرام دبی

>>>   با سلام . باید وجود اشخاص چون عبدالله را ازصحنه سیا سی افغانستان پاک نمود این .... این تشنه گان قدرت و ....میخواهد کشور را به دهه 90میلادی بر گرداند.کور خوانده است
علی محمد

>>>   سلام داکتر عبدالله حق مسلم خودش است تا از ارای مردم فقیر رنجیده افغانستان دفاع کند تا کی این این حکومت ضعیف باقی بماند در این چند سال گزشته کرزی هیچ کاری خیر انجام نداده تا باعث پیشرفت مردم شود و مردم از فقر و بد بختی نجات پیدا کنند نه سیاست داخلی خوب داشته ونه سیاست خارجی هیچکس از کرزی رازی نیست بنا براین کرزی مثل مشرف ریس جمهور ثابق پاکستان استعفا بده در غیر این صورت بد بختی ها بشتر از این میشود .
احمد کابلی

>>>   حال که داکتر عبدالله انرا تحریم کرد کرزی ... همراه با سایر .... تنها در ارګ چور وچیاول خود را ادامه بدهند در سایر ولایات نخواهند توانست

>>>   سلام عزیزان
بیادداشته باشنداین کسانیکه امروزدادازنمایندگی مردم میزنندکه دیروز دکترحکومت واردوی مجهز رابه آنهاسپردبابیت المال وامانت این ملت زجرکشیده چی کردند، وعلت آمدن طالبان ودوره حکومت شان وهمچنان سقوط طالبان که توسط کی سقوط کرد ومهره های جکومت هشت ساله متشکل ازچه کسانی است اینهافکرمیکنندکه وارث بحق تاج وتخت این جکومت وملت انددر حالیکه خودمیدانندکه ایشان حیثیت یک عروسک رادارند که بادارشان امریکا هرچه بخواهد همان میشود. فقط درینجا درایت وهوشیاری ملت ما ضروراست که هوشیارباشند وفریب این نوع نهنه من غریبه درآوردنهارانخورند چی انتخابات بشودویانشود سرنوشت افغانستان معلوم خواهدشد

>>>   با عقب نشینی خود داکتر عبدالله این تشنه قدرت و ..... میخواهد ناکامی خودرا نقاب بپوشاند. او ثابت ساخت که پیش او بریده شدن انګشتان هموطنان هیچ ارزشی ندارد. او و همفکرانش فقط وفقط چوکی میخواست. اګر انصافآ نظراندازی نماییم کرزی مناسب ترین ګزینه برای آشتی ساختن اولاد وطن که طی چندین دهه و بدبختی به اثر مداخلات کشور های خارجی و همسایه از هم بنام اقوام و مذهب و سمت از هم دور ساخته شده بودند میباشد. ما کشور جنګ زده خویش را به کشور های جهان و منطقه مقایسه کرده نمیتوانیم جای که هر چیز طور نورمال به پیش میرود.

والسلام

>>>   اگر داکتر عبدا لله حا می پشتو نها میبود با ید یکنفر پشتون را در وقتکه وزیر خا رجه بود در کدام پست بلند ریا ست و سفارت مقرر میکرد که بکلی نکرده حتی بهترین اشخا ص با استعداد پشتون را در سفا رتخا نه ها مقرر نکرد فقط پنجشیری و تخاری ولو اگر پنچرمین هم میبود در سفارتخا نه ها و مقا ما ت بلند وزارت خارجه تعین بودند . پس بکدام دلیلی وی را به پشتونها مربوط میسا زید .
حا جی عبدا لله ملکیار از کا بل

>>>   رامین جان قنداری (هراتی)
حکومت فعلی اصلا به کدام مشروعیت باقی مانده؟ وقت صلاحیت آن قبل از چند ماه بپایان رسیده بود لیکن تا به حال به زور سوته و طالب نماها به قدرت باقی ماند...
از سوی دیگر همین بعض از این وزیران از اساس صلب صلاحیت شده بودن مانند اسپندی هراتی تان و...
و بعضی از وزیران دیگر که اصلا از کابینه حیچ رای اعتماد نگرفتند لیکن بزور سوته کراسی بر کرسی وزارت فراشوتی پایان شدن مانند چکری وزیر حج و اوقاف صاحب که اصلا از کوچهء انسانیت گزری هم ننمودن و این شخص در این حکومت وزیر (حج) که یکی از ارکان دین مبین اسلام است و (اوقاف) که یکی از امانت های اسلامی میباشد مقرر گردیده....که شخص مذکور یعنی (آقای چکری) نه دیانت دارد و نه هم امانت گفتنی چیزی را میشناسد
پس بخاطر بمیان آمدن یک حکومت مردمی باید تقلب کاران، جاسوسان، قاچاق بران مواد مخدر و.... نه تنها که از وظیفهء شان سبک دوش شوند بلکه به پنجه عدالت سپاریده شوند
احمد خان شوربلاقی

>>>   حنیف جان چه سوال بیجای کردی که چه کسی مسؤل چنین وضع در کشور میباشد
به همه ما معلوم است، آنانیکه در تقلب دست داشتند و آنانیکه تقلب های گستردۀ را راه اندازی نمودن همان اشخاص مسؤل چنین وضع در وطن میباشد...
برابر است هر کسی و از هر قومی که بوده باشد....
حالا گپ را فهمیدی رستم خان پاچا؟
مزاری از دهدادی

>>>   به هرصورت تدویرانتخابات به معنی تداوم دموکراسی،مردم سالاری ،آزادی ،مشارکت ملی ،اتحاد وهمبستگی ملی میباشددرغیرآن بازگشت به دیکتاتوری،خفقان ،یکه تازی ،محرومیت اجتماعی ونفاق ملی رادرقبال دارد.

>>>   به بلای من که رای میدهی یا نه
کاکا کرزی خو رئیس جمهور شد حال رای خود را برای دور بعدی به جنگ سالاران نگاه کنید.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است