تصویری از شفافیت نتایج کنکور 91!
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۰۶    ۱۳۹۱/۱۲/۲۸ کد خبر: 49426 منبع: پرینت

بحث شفافیت کنکور در سال جاری گاهی موجبات تناقض تناسب فی بین ولایات، فروش سوالات کنکور، موجودیت تلیفون و کلید جوابات در صحن امتحان یا همکاری موظفین در جریان کنکور به فرزندان زورمند و پولدار، کلید جوابات پنسلی و امثالهم را مدرک عدم شفافیت کنکور مطرح بحث قرار می دهند. اگر چه چنین حالات را تمام محصلین شامل امتحان و همه حاضرین و ناظرین به چشم خود دیده، با دست خود لمس کردند.

اینکه تظاهرات است یا اعتراض شورای ملی و مجلس سنا اصلا گپ هیچ کس به وزارت محترم تحصیلات عالی منظور نیست. اینکه ولایت فاریاب %86 ،دایکندی %76، کابل %23، بلخ %16 و امثالهم محصل کامیاب به موسسات تحصیلی راه یافته طوریکه گمان میکنم که حرف زدن در مورد هموطنان عزیز حساسیت برانگیز است.

شفافیت نتایج امتحان کانکور1391 را چه تصور میکنید؟ اگرهموطنان عزیز فقط همشهری خود را زیر بال خود دارند، مگر کشور عبارت از یک ولایت نیست. اگر خود را افغانستانی می دانند هر فرد چهارگوشه وطن برادر ما است. من به صفت یک فرد سمت شمال کشور این حرف را می زنم شما دل تان ولایت تان را مملکت جدا تصور می کنید یا سرنوشت کشور را درد مشترک افغانستان می دانید؟ مگرحقیقت آشکار این است که سونامی کنکور فقط و فقط مستعد کشور که اقلیت جامعه و اقلیت موسسات تعلیمی نیز است زیر ضربه سخت قرارداده است.

فردا نیز در تقدیر هریک هموطن عزیز چنین سرنوشت دور از امکان نیست. اینکه 70 هزار شاگرد لایق بی نتیجه کنکور منجمله اول نمره و دوم نمره و سایر کسانی که ضمیر پاک داشته نقل نگرفته یا نقالی نتوانسته نیز به موسسات تحصیلی خصوصی معرفی کردند که یقینا خوش خدمتی به شرکت های خصوصی و شانه خالی کردن از مصارف تحصیلی در کشور است. البته رضایت وزارت محترم تحصیلات عالی کشور همچو امتحان بوده قناعت شان حاصل است. حتی هشدار می دهند به کسانی که شفافیت کنکور را زیر سوال قرار دهد به محاکمه می کشانند.

فکر می کنم حوصله باید کرد هنوز نام دموکراسی در روی کاغذها پاک نشده است. بدون اثبات هم هرکس می داند اول نمره و دوم نمره های مکاتب طی دوازده سال حداقل یکبار نه بلکه صد بار در برابر صد معلم امتحان مکتب را سپری کرده نتایج نمرات این همه امتحانات قبلی ثبوت علمیت او است. چون از یک مضمون نقل، یک استاد مراعات یا در یک صنف اول نمره یا دوم نمره از روی تقلب بلکه تمام معلم و طول تمام امتحان تقلب و حتی ممکن نیست که همه اول نمره و دوم نمره های مکاتب مرتکب نقل یا تقلب در دست آوردهای مکتب خود باشند که علمیت شان مورد تردید قرار گیرد.

من در پیشروی دروازه وزارت محترم تحصیلات عالی شاهد شکایات اول نمره و دوم نمره های بی نتیجه کنکور را دیدم. این حالت نماد کاملا آشکار تخطی در امتحان کنکوراست . شاگرد آخر نمره یا وسط نمره مکتب به فاکولته طب و انجنیری کامیاب شود ولی صدها و هزارها اول نمره و دوم نمره همردیف و همصنفی آن بی نتیجه و ناکام یا به رشته دلخواه خود کامیاب شده نتواند چگونه اعتبار کنیم که یک شبه شاگرد تنبل داناتر از اول نمره خود شده آن هم خود را تا فاکولته طب رسانیده است.

اگر ملایک و فرشته خدا هم شهادت بدهد که کلید جوابات را در فلان ولایت به حضور شاگردان قراعت کردند، اکثریت نقال به ارتداد روی خواهند آورد. اگر بگوییم که یک ساعت بعد از شروع امتحان سوالات کانکور در خدمات کامپیوتری فلان ولایت در بین شهر آزادانه به فروش رسید، منفور جامعه خواهیم شد. چون در هر صنف اول نمره و دوم نمره یک یک نفر و سایرین پایین نمره اقلا 40 نفر است که در این کنکور اکثریت مفت خود را خورده است.

در تمام سطح جهان اول نمره و دوم نمره و سایر شاگردان با استعداد در اقلیت قرار دارد. همانطوری که جناب وزیر تحصیلات عالی در کشور صرف یک نفر ولی مشتاقان چنین وزارت صدهاست اما جهت حفظ نظم اجتماعی و ثبات کشور از قابلیت آن یک جناب حمایت می شود که قدرت شان ادامه دارد. هرگاه مانند امتحان کنکور اعلان چور نمایند چنین کرسی برای یک ساعت ثبات نخواهد داشت.

اگر مقامات عالیه دولت یک فیصد علاقمند شفافیت باشند یا وکلای ملت قوم سالاری را کنار گذاشته ترقی کشور را مد نظر گیرند، غوررسی فرمایند که هر ولایت لیست اول نمره های بی نتیجه خود را بزودی به وزارت محترم تحصیلات عالی یا مرجع مورد نظر مقامات بسپارد یا ابلاغ نمایند که اول نمره و دوم نمره های بی نتیجه کنکور طی ده روز از طریق اینترنیت به مرجع معین ثبت نام نمایند معنی گپ معلوم خواهد شد.

به یقین که صدها و هزارها اول نمره و دوم نمره بی نتیجه درین لست ها وجود دارد. بعد از آن قضاوت کنند که اول نمره در صدها امتحان در برابر صدها استاد که نمره صد خود را گرفته ولی در امتحان کانکور بی نتیجه مانده است. بدون شک نقل و نقالی عده کثیری از سایرین به اثبات می رسد که در کدام ولایت به کدام فیصدی چنین مصیبت روی داده است.

اگر چه صحنه های تقلب امتحان کنکور نه امسال و پارسال بلکه چندین بار تکرار و مکرر رویداده، نمیدانم بروی کدام مزیت این امتحان سرنوشت ساز کشور را از مرکز کابل به ولایات انتقال داده در زیر بال زورمندان محلی قرار دادند تا همچو بز کشی نتایج صورت گیرد. انصافا اگر امتحان کنکور و سایر امتحانات حساس را به کابل دعوت نمایند همانطوری که شاگردان طی 12 سال زیر برف و باران، گرمی و سردی حاضر درس و مکتب خود بوده به امتحان کنکور مرکز کابل نیز حاضر می شوند. از چغچران کسی اول نمره کنکور شده شتابان به کابل خود را رسانیده آیا این فرد جهت امتحان کنکور به کابل آمده نمی توانست؟

اینکه در کشور ما حکومتداری را رهبران ما می کنند یا کدام کشور مقتدر آرزوی رهبریت را دارد در هر صورت جذب شاگرد لایق به تحصیلات عالی نفع همه شان است، چون شخص کم دانش در آینده نیز استعداد اجرای اوامرشان را نخواهد داشت و کشور بدست کم دانش در گرداب منازعات داخلی و تسلط و رقابت سایر کشورها در افغانستان جنگ زده گرم و داغ باقی خواهد ماند.

پیشنهاد: هرگاه مقامات و نمایندگان معزز کشور جانبدار شفافیت باشند کنکور امسال را ملغی قرار دهند چون شخص لایق از امتحان نمی ترسد چه یک امتحان و چه صد امتحان او به کامیابی خود متیقن است. اگر مصالح کشور ایجاب نکند اول نمره و دوم نمره مکاتب و سایر افراد مستعد بی نتیجه کنکور کشور را طی امتحانات رقابتی در مرکز کابل به بورس های تحصیلی معرفی دارند تا عدالت نسبی برقرار گردد.

من در تشویش عواقب این فساد خواب را بر خود حرام دانسته اینک ساعت دو شب در عقب کمپیوتر دسکتاپ خود نامه را از یک ولایت سمت شمال کشور ارسال نمودم تا بزرگان ما در حل این معضله خطیر توجه بیشتر عنایت فرمایند هم خود هم برما ترقی نصیب گردد و نظام دموکراتیک اجتماعی – سیاسی بیش ازین مورد خطرات و تحدیدات همه جانبه قرار نگیرد و سایر بزرگان و خوانندگان محترم موضوع را زیرغور و بررسی خویش قرار دهند تا قناعت عموم فراهم گردیده نظم کشور بیش از این مختل نگردد.


با احترام: خواجه قل


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   جوانان لايق و مظلوم دايكندي در زمستان كورسها را در كابل تعقيب كرده اند و همين استعداد را دارند چندي پيش از راه رسانه ها شنيديد كه يك جوان جاغوري طياره كوچك راكه خودش ساخته بود به پرواز در آورد چرا جوانان... چنين ككاري را نتوانستند؟ اول نمره عمومي از غور بوده است در تمام اين حكومت يك نفر رئيس را در كابل نشان دهيد كه او از غور باشد؟ چه رسد به معين و وزير كه او براي جوانان غور كمك كند؟ بعضي جوانان اند كه در ولايات مربوطه خود اكثر اوقات مصروف تظاهرات شعار دادن راه بندان استند نه درس وقتي نمره كم گفتند عاجل آن را قومي جلوه ميدهند و آنرا براي بي لياقتي خود روپوش ميسازند. هميشه تكرار ميكنند كه در حق ما ظلم شده در حاليكه 50 فيصد كابينه واعضاي حكومت از آنهاست

>>>   سرنوشت علمی کشور به انتخابات آینده معامله شد: سردمداران و زورمندان موافق و مخالف دولت دست هم داده با استفاده از کانکور به تقویت باند گروپ خود کردند. هر کس تلاش داشت به اعضای گروپ خود نقل فراهم کرده در انتخابات آینده چند فرد زرخرید و غلام منوط خود را داشته باشند. فساد دولتی در انتخابات قبلی از طریق آدمفروشی به فساد بین الخلقی و اکنون این فساد منهوس را اقلا دو سال به این طرف وارد فساد تعلیمی نیز ساختند. اینکه شاگرد چند ولایت حقوق سایر ولایات را بلعید شاگرد تنبل از طریق نقل به مفت و رایگان از طریق همکاری چند استاد نقال... به سرنوشت فرزندان کشور بلاتکلیف موفق به پیروزی فاکولته طب گردید اکنون خود را در آموختن علم و دانش تکلیف نمیدهد بلکه استاد... به سرنوشت را چند دالر زه روز قم میکند سال آینده باز هم فاکولته طب را میخرد. یگانه راه حل این است که امتحان کانکور سال آینده صرفا در مرکز کابل سارماندهی گردد تا اینکه یا تمام شاگردان کشور یکسره نقل کرده همه و همه 340 نمره را به چشم وزارت تحصیلات عالی نشان دهند که همه را به فاکولته طب بپذیرد یا نقل و نقالی بر عموم منع قرار گیرد فرزند بیطرف و با طرف شریک این کشور حق حلال حاصل زحمت خود را بردارند. استاد... به سرنوشت شاگرد چه در امتحان صنفی به نقال نمره میدهد یا در کنکور کلیدجوابات را بدست شاگرد تنبل قرار داده شاگرد درسخوان را ضربه میزند در حقیقت ترقی کشور را ضربه میزند همدست دشمن خارجی و... به وطن نیز است.
شاگرد اشک آلود فاریاب

>>>   پیشنهاد بسیار خوب است ولی در اول باید وزیر و هیت رهبری وزارت تحصیلات عالی برطرف و بصورت موقت الی نتایج کانکور سر پرست وزیر مقرر ولی باید کسی باشد که مربوط هیچ حزب نباشد.

>>>   کانکور یعنی این که هر کسی که درس خواند قبول شد باید به دانشگاه راه یابد. نمی دانم اعتراض کسانی که درس نمی خواند برای چیست؟

>>>   هر کس میفهمه که بیسار شفاف بوده کانکور۱۳۹۱ جرا کی مثل دوکتور عبید واری دوکتور جعل ساز وزیر داریم

>>>   به جواب آقای کلیمزوی:ـ شما و دیگر یاران تان مثل خانم یون و غیره به مطلب خوبی اشاره کردید و طبق سلیقهٔ شخصی شما چون از وردک و ننگرهار و پکتیا بیشترین نمرات و کامیابی در دانشگاه ها دیده نمیشود سبب ناراحتی شما گردیده و از سلاح تقلب نام برده اید، اگر جریان کاندیداتوری شما بررسی شود شما خود از جمله وکلای مشروط (؟)و یا چانس ؟؟؟شمرده می شوید۰ چند سال قبل را در نظر بگیرید، تنها از خوست ۹۰۰ جنرال در قوای مسلح تشریف داشتند در حالیکه از ولایات بدخشان، تخار، کندز، بغلان، سمنگان، بلخ، فاریاب، جوزجان، سرپل، دایکندی، بامیان، پنجشیر، پروان، کاپیسا و غور جمعاً ۱۰۰ جنرال در تشکیل قوای مسلح وجود نداشت۰ از ۱۵ ولایت برابر یک بر نهم یک ولسوالی!!! آیا این عدالت بود؟ باید مادر خوستی جنرال می زائید و مادر دیگر ولایات سرباز!
شما به موضوع سابقهٔ ۸۰ سالهٔ کانکور تماس گرفتید، من درسال ۱۳۵۲ از لیسهٔ تالقان تخار فارغ شدم و در آن سال ما فقط ۶ نفر از تمام ولایت تخار به دانشگاه شامل شدیم که بیش از نیمی محصلین را تنها شاگردان لغمان و ننگرهار و وردک تشکیل میدادند۰ وقتی بنده شامل فاکولتهٔ اقتصاد شدم هیچ کسی را از سمت شمال محصل ندیدم، آیا این عدالت بود؟ آیا میدانید که در ۸۰ سال سابقهٔ دانشگاه در افغانستان ۲۰ نفر داکتر طب از ولایت تخار تربیه نشده؟ فکر میکنید که مردم تخار کله و مغز نداشتند و ندارند و یا ظلم فرهنگی در حق شان جریان داشت و دارد؟ دیگر ملیت های مظلوم به گفتهٔ شما ۸۰ سال رنج و تقلب و ستم و نابرابری فرهنگی را میکشند، در حالیکه امسال با استعمال سیستم کمپیوتری و از برکت این سیستم پیشرفته تقریباً حق به حقدار رسیده، ولی به شما قابل تحمل نیست! شما خود به جهان ثابت میسازید که حق با کیست؟ منشاً ظلم و ستم و نابرابری کیست و در کجاست و از کجا سرچشمه میگیرد؟ هر قدر میتوانید ظلم کنید و امروز آتش آزادی خواهی و حق طلبی را فروزانتر میسازید که نتیجهٔ آن انقلاب بوده و عنقریب شاهد پیروزی های بیشتر ملت های مظلوم و درد دیده خواهیم بود و شما بخواهید یا نخواهید نتیجهٔ ظلم شما در کشور منجر به یکی ازحالات ذیل خواهد شد:
۱) تجزیه
۲) سیستم فدرال
۳) حق دادن و به رسمیت شناختن حقوق دیگران....
از فشار بی نهایت انقلاب آید به سر
اشتعال آتش از اشک کباب آید به سر
به امید روزی که در مسايل دانشگاهی ، اهل دانش و خرد تصمیم گیرنده باشند نه...!
تاج الدین تخاری

>>>   خيانت خو شده مه از كابل امتحان داديم ؤ اول نمره فارغ شديم اما در كانكور بي نتيجه فقط صبر به خدا ميكنم.
حسنا از كابل

>>>   ﺳﻼﻡ ﺧﺪﻣﺖ. ﺗﻤﺎﻡﺧﺎﻧﻴﻨﺪﻛﺎﻥ ﺳﺎﻳﺖ اﻓﻐﺎﻧﺴﺘﺎﻥ ﻛﺎﻏﺰ ﻭ ﻫﻢ ﭼﻴﻨﺎﻥ. ﻛﺴﺎﻧﻲ ﻛﻪ ﻟﻴﺎﻗﺖ ﻭ ﺷﺎﻳﺴﺘﻪ ﮔﻲ ﺭا ﻣﻌﻴﺎﺭ ﮔﺰﻳﻨﻴﺶ ﻗﺮاﺭ ﻣﻴﺪﻫﺪ ﺑﻨﺪﻩ ﺑﻪ ﺑﻌﻀﻲ ﺳﺨﻨﻨﺎﻥ اﻗﺎﻱ ﺧﻮاﺟﻪ ﻗﻞ ﻣﻮاﻓﻖ ﻧﻴﺴﺘﻢ ﻛﻪ ﮔﻔﺘﻪ ﺗﻤﺎﻡ اﻭﻝ ﻧﻤﺒﺮ ﺩﻭﻡ ﻧﻤﺒﺮ ﺩﺭ ﺩاﻧﺸﮕﺎﻩ ﺧﻮﺩ ﻗﺒﻮﻝ ﻧﺸﺪﻩ ﻭ اﺧﺮ ﻧﻤﺒﺮ ﻧﻤﺮﻩ ﻣﻴﺎﻧﻪ ﺑﻌﻀﻲ ﻣﻜﺘﺐ ﻗﺒﻮﻝ ﺷﺪﻩ ﺑﻪ ﮔﻔﺘﻪ ﻓﺮﻫﺎﺩ ﺩﺭﻳﺎ اﺯ ﺑﺎﻧﻚ ﺗﺎ ﺑﺎﻧﻚ ﻭ ﺣﻼﻩ اﺯ اﻭﻝ ﻧﻤﺒﺮ ﺗﺎ اﻭﻝ اﻭﻝ ﻧﻤﺒﺮ ﺑﺎﻭﺭ ﺑﻔﺮﻣﺎﻳﻴﺪ ﻛﻪ ﺑﻌﻀﻲ اﻭﻝ ﻧﻤﺒﺮ ﺭا ﻣﻦ ﻣﻴﺸﻨﺎﺳﻢ ﻛﻪ ﺑﻪ اﻧﺪاﺯﻩ ﻧﺼﻒ ﻧﻤﺒﺮ ﻣﺘﻮﺳﻄ ﺑﻌﻀﻲ ﻣﻜﺎﺗﻴﺐ ﻟﻴﺎﻗﺖ ﻧﺪاﺭﺩ ﺑﺨﺎﻃﻴﺮﻳﻜﻪ ﺑﻌﻀﻲ اﺯ ﺷﺎﻛﺮﺩﻫﺎ ﺩﺭ ﻛﺎﺑﻞ ﻛﻮﺭﺱ ﻣﻴﺨﻮاﻧﺪ اﻣﺎﺩﻩ ﮔﻲ ﻣﻴﻜﺮﺩ ﻭ ﺑﻪ ﻃﺮﻳﻖ ﺁﺯﻣﻮﻥ ﻛﺎﻧﻜﻮﺭ اﻣﺎﺩﻩ ﻣﻴﺸﻮﺩ و ﻫﺴﺘﻦ ﺧﻴﻠﻲ اﺳﺘﺎﺩاﻥ ﺑﺎ ﺗﺠﺮﺑﻪ ﻛﻪ ﺑﺎ ﺷﺎﻛﺮﺩاﻥ ﻣﺪﺭﺳﻪ ﺧﻮﺩ ﺭا ﺭاﻫﻨﻤﺎﻳﻲ ﺩﻗﻴﻖ ﻣﻴﻜﻨﺪ ﻭ اﻳﻦ ﻫﻢ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﺗﺎﺛﻴﺮﻛﻮﺯار اﺳﺖ ﻛﻪ ﻧﻤﻮﻧﻪ ﻣﺜﺎﻝ اﻭﻝ ﻧﻤﺒﺮ ﻛﺎﻧﻜﻮﺭ اﻣﺴﺎﻝ ﻳﻚ ﺳﺎﻝ ﺑﻲ ﻧﺘﻴﺠﻪ ﺳﺎﻝ ﺩﻭم در ﻫﺮاﺕ ﺭﻓﺖ اﻣﺪﻛﻲ ﮔﺮﻓﺖ اﻣﺴﺎﻝ اﻭﻝ ﻧﻤﺒﺮ ﻛﺎﻧﻜﻮﺭ ﺷﺪ اﻣﻴنﻃﻮﺭ ﺻﺪﻫﺎ ﻧﻔﺮ ﺩﻛﺮ اﺳﺖ ﻭ ﺩﻳﮕﺮ ﮔﻔﺘﻪ اﻱ ﻛﻪ اﻣﺘﺤﺎﻥ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ اﺧﺰ ﻛﻨﺪ اﻳﻦ ﻫﻢ ﺩﻭﺭ اﺯ اﻧﺼﺎﻑ اﺳﺖ ﺑﻪ ﮔﻔﺘﻪ ﺧﻮﺩﺗﺎﻥ اﻳﻦ ﻛﻪ ﺯﻳﺎﺩﺗﺮ ﺧﺘﻢ ﺩﻳﻤﻮﻛﺮاﺳﻲ اﺳﺖ ﻫﺮ ﻛﺲ ﻛﻪ ﺑﻪ اﻣﺘﻬﺎﻥ ﻗﺒﻮﻝ ﻧﺸﺪ ﻓﺮﺩا ﻣﻴﻜﻪ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ اﻣﺘﺤﺎﻥ اﺧﺰ ﺷﻮﺩ اﻳﻦ ﻜﻪ ﻧﺸﺪ ﮔب ﻣﻦ ﻫﻢ اﺯ اﻳﻦ ﻛﻪ ﻳﻚ ﺷﺎﮔﻳﺮﺩ ﺩﻭاﺯﺩﻩ ﺳﺎﻝ ﻋﻣﺮ ﺧﻮﺩ ﺭا ﺿﺎﻳﻊ ﻣﻴﻜﻨﺪ ﻭ اﺧﺮاﺵ ﺑﻲ ﺳﺮﻧﻮﺷﺖ ﻣﻴﻤﺎﻧﺪ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﺭﻧﺞ ﻣﻴﺒﺮﻡ ﻛﻪ ﺩﺭ اﻭﺝ ﭘﺮﻭاﺯ ﺑﺎﻟﻬﺎﻳﺶ ﺷﻜﺴﺘﻪ ﻣﻴﺸﻮﺩ. ﺑﺎﻳﺪ ﺩﻭﻟﺖ ﺗﻌﺪاﺩ ﺑﺰﻳﺮﻳﺶ ﺭا ﺩﺭ ﺗﺤﺼﻴﻼﺕ ﻋﺎﻟﻲ اﻓﺰاﻳﺶ ﺩﻫﺪ ﺗﺎ ﺟﻮاﻧﺎﻥ ﻏﺰﻳﺰ ﻣﺎ ﺑﻴﻜﺎﺭ ﻧﻤﺎﻧﺪ.
ﻋﺰﻳﺰﺟﺎﻥ ﻗﻨﺪ اﺯ ﻏﺰﻧﻲ ﺑﺎﺳﺘﺎﻥ

>>>   تقلب را افراد بلند رتبه دولت مینمایند من فرزندمID=E01705146 به دیپارتمنت آلمانی معرفی شده درحالیکه نه شوق و نه علاقه دارد وزیر صاحب تحصیلات عالی کسانیکه یک وکیل و یا وزیر را میشناسند آنها را تبدیل مینمایند منکه کسی را نمیشناسم آن را تبدیل نمینمایند نمیدانم بکی و بکجا عرض نمایم

>>>   اول نمره و دوم نمره مکتب اکثریت کسان هستند که نمره را تقلبی گرفته یا اینکه با پول خریده است. کانکور وزارت تحصیلات عالی شرط اساسی است نه اول نمرگی صنف های مکتب. ان هم دولایات. در یک ولایت یک نفر هم سر معلم بود و هم صنف دوازده را می خواند و خودش می گفت که من تمام نمره های دوره لیسه خود را 100 داده ام.

>>>   برادر ما در مورد تقلب در امتحانات کانکور بسیار حرف زده، یک چیز را بدقت فکر کنید در افغانستان وقتی کسی خواسته هایش بر آورده نشود، مثلا در انتخابات ریاست جمهوری، پارلمان و غیره دفاتیر و بعد فغان کشیده و گپ از تقلب می زند آیا این چند ولایت که نمبر مطلوب کسب کرده این همه زوردار هستند یا همه شان تقلب کردند. پس چرا واقعیت گرا نستید چرا در افغانستان هیچ کس حتی یک بار خودر را ملامت نمیکند و ضعف خود را در همه حرصه فکر نمیکند و فقط این را فکر میکند که ما تمام خوبی ها را داریم. بخد اقسم که افغان ها هر کدام یک بار سر در گریبان کرده فکر کند که خودش چه کمی ها در کارهای خود دارد چه ضعفیت دارد و چه اشتباهات را مرتکب میشود و همه چیز خوب را تنها برای شخص خویش نخواهد این وطن جور میشود. فقط و فقط یک بار بخود فکر کنید که شما در کدام عرصه زنده گی ضعف دارید و ضعف خود را قبول نمایید
تشکر متین از کابل

>>>   تشکر برادر محترم خواجه قل به موضوع خوب تماس گرفتید موفق باشید... تقلب به امتحان کانکور که یگانه و عمده ترین امید و ارزوی یک جوان است که بعد فراغت از مکتب موفقانه آن را سپری نماید و به آینده درخشان خود تپ و تلاش کند نیز رسید جفا است،جفا است و هیچ قابل قبول نیست.
یاسمین آرا

>>>   این 100 فیصد ناممکن است که شاگردان ولایات دور افتاده از شاگردان کابل نمره بلند ببرند.

>>>   برادرعزیزم تاج الدین تخاری!
گپ های شما کاملا بجا است راستی که سیستم نمره دهی شفاف است. پس این سروصدای ناکام ها چه معنی میدهد. این واضح است انهای که نمره بلند گرفته اند ولی د رانتخاب کردن اشتباه کرده اند و بی نتیجه شده اند. از ولایت خود ما 32فیصد به کانکور راه یافته است. پس ماهم یخن پاره کنیم؟؟
وحید ازغزنی

>>>   نظر متین جان را تایید میکنم

>>>   محصلین کشور رهبران و قوماندانان اعلی آینده کشوراند و کشور بدون شک بدست همین افراد قرار میگیرد. اگر فرزند ناقابل خود را به کرسی رهبری مناسب بدانیم باید اول علمیت آنرا به سویه لازم ارتقا دهیم بعد آنرا به کرسی مناسب آن لازم بدانیم. تصور کنید ملکه انگلستان فرزند دلبند خود را طور مخفیانه به جبهه جنگ هلمند میفرستد روی تصادف بعد از چند مدت کسی آنرا میشناسد بمجرد شناسایی شتابان شهزاده را به انگلستان انتقال میدهند. چه فکر میکنید شهزاده مرگ میخواست یا تجربه نظامی؟ یعنی مردم دنیا تجربه و علم را با وجود بزرگترین خطرات میآموزد وقتی لیاقت مناسب یافت بعد در کرسی جلوس میکند. شما میگویید بانقل کامیاب شده معاینه خانه باز کند و هزاران را بخاطر 100 افغانی فیس به قتل برساند شما هم خرسند که فرزندم داکتر طب است فکر نمیکنید که روزی بمناسبت جرم قتل عمد محکوم به زندان شود بهتراست بجای چنین قمار خطرناک کمرهمت را به آموزش علم ببندیم تا خود راضی ،پدر راضی جماعت راضی و خدا راضی و ازندگی هم بی تشویش بهره ببرید. امیدوارم آقایان بیش ازین از نقال دفاع نفرمایند.
معلم کهنه زمان

>>>   سلام دوستان !
برادر ما که نمره های اخذ شده دوازده ساله شاگردان را به جعل کشیده اند ایا به یک سوال من جواب داده میتوانند که اخر نمره صنف که در کانکور سال جاری به طب کابل کامیاب شده است از لیاقت اش کسب کرده است ؟ به نظر من ان شخصیکه در طول دوازده سال حتی نوشته کردن نام خود نفهمیده است چطور میتواند در امتحان کانکور که پر هیجان ترین امتحان در زندگی است دفعتا نابغه شده تمام سوالات را جواب درست داده به طب کابل کامیاب شود . و اگر به فاکلته شامل شود ایا پیش برده میتواند اگر با واسطه و پول به اتمام رساند ایا میتواند در میدان عمل کار کند این همه سوالات را باید هریک از مسوولین وزارت تحصیلات عالی و معارف از خود بپرسند و برای اول نمره های بی نتیجه سال هم امتیازی قایل شوند . چون هرچه باشد اول نمره از اخر نمره خوب تر است و دلیل نمره کم انها در کانکور این است که در مکاتب کتاب ها تا اخر خوانده نمیشود و باقی کتاب را در خانه خود میخوانند و معلم با تجربه هم در مکاتب موجود نیست اگر کدام تا باشد هم انرا از روی رقابت مسولین از مکتب ها بیرون میکنند. به نظر من تا کی این همه اول نمره، دوم نمره های مکاتب سر به گریبان کرده و ارام بگردند باید از خود دفاع کنند. این تنها امسال رخ نداده است بلکه هر سال این عمل مکررا اجرا میشود و اول نمره ها سر به دروازده هرکس زده و برای حصول رشته دلخواه خود به هر کس زاری میکنند . این چه بدبختی است که کشور ما را فرا گرفته است ؟
بااحترام :اول نمره بی نتیجه گریان

>>>   تقلب کار زورمندان است و آدمهای غریب تقلب نمیتوانند

>>>   ...اگر دزدی رهزنی نمیبود به کدام دلیل شاگردان دشت برچی امسال نتیجه خوبی نگرفته اند یاد همه افغانها است که سال قبل تنها از مکتب دشت برچی به فا کولته های طب و انجنیری کا میاب شدند امسال از همان مکتب یک نفر نمره خوب نگر فته اند اگر شرایط همین قسم باشد که دا یکندی شا گردان لایق دارند در همین کورس امدگی کا نکور وا قیعا" از شا گردان قیس را بین بودند اما به حدی نا لایق بودند که به همه شا گردان قیس را بین معلوم بود ان شا گردی دا یکندی که خودم همرایش در تدریس کمک می کردم امروز همان تنبل دایکندی در طب کامیاب می شود اما خودم در یکی از فا کولته ای خراب باز اگر وا قیا" دا یکندی لایقی خوده نشان داده باشند به کدام دلیل با میان نشان نداد در همین کابل تعدادی از هزاره بودند که هم صنفی من بودند چرا نتیچه خوب نگر فتند این به این معنی است که ...در حق دیگر شا گردان می کنند...

>>>   ... بر فاشستگرایی و زنده باد اقوام محروم. جنوبی و شرقی وقت متولد می شود داکتر طلب، انجینر، جنرال، و رییس جمهور متولد می شود ولی سایر اقوام وقت متولد می شود... کارگر، فقر و بدبخت است. گجای این کار شایستگی است؟؟؟


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است