زندگینامه وزیر امور خارجه
 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۲۱    ۱۳۸۸/۱۰/۱۹ کد خبر: 6759 منبع: پرینت

 داکتر زلمی رسول، نامزد وزیر خارجه جمهوری اسلامی افغانستان

http://96.0.54.242/ap/pics2/201001091347441677.jpg

داکتر زلمي رسول فرزند پوهاند داکتر عبدالقيوم رسول در سال 1323 هـ ش در کابل متولد گرديد و  تعليمات ابتدايي و ثانوي خويش را در ليسه استقلال گذرانده و در رشته طب دوکتورا، از پاريس فرانسه را دارا ميباشد.

از وظايف عمده ايکه موصوف انجام داده است. داکتر در انستتيوت تحقيقات امراض قلبي پاريس، مسؤل نشريه حقيقت افغان مربوط جهاد افغانستان درپاريس، داکتر در شفاخانه قواي مسلح عربستان سعودي، رئيس دفتر اعليحضرت محمد ظاهر باباي ملت در روم، وزير هوانوردي ملکي و توريزم در اداره مؤقت و مشاور امنيت ملي افغانستان.

محترم داکتر زلمي رسول به زبانهاي پشتو، دري، انگليسي، فرانسوي، ايتالوي و عربي صحبت کرده ميتواند و بيشتر از 30 اثر علمي در طب در نشرات طبي امريکا و اروپا دارد و همچنان عضو جمعيت نفرالوژي امريکا است.

 


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   ازی پیرمرد که چیزی ساخته نمیشه کرزی باید وزیر خارجه را یک جوان شیک پوش انتخاب میکرد

>>>   خوب بود که وزیر صحت عامه معرفی میگردید چراکه مسلک آن داکتر طبی است وزارت خارجه به یک دیپلومات قوی مانند زلمی عزیز و یا ملک ستیز و کدام کسیکه از علوم سیاسی معلومات کلی داشته باشد داده شود مفید خواهد بود فهمیده نمیشود که چرا این 16 تن از وزرا خلاف مسلک شان بغیراز وزیر معرفی شده اند؟ میگویند هر گاه کار بغیراز اهل آن داده شود قیامت میشود وعلایم آن فساد اداری که شامل رشوت، زور گوئی ، قبیله پرستی ودیگر فحشاء بوده که بچشم سر شاهد آن بودیم وهستیم .
ملا شرین دل
میمنه

>>>   تورا خدا نگاه کن اصلا این چه ربطی به وزارت خارجه داره؟ تمام عمرش را در کارای تداوی گذرانده از سیاست خارجی چه می دانه و چطور می توانه با سیاست مرده های جهانی سروکله بزنه؟
اف اف اف بر این افغانستان

>>>   بازهم به یک عجیب دیگر برخوردم . مگر چطور امکان دارد که داکتر قلب یک دفعه سر از حوض سیاست بیرون کند . حتماء بابای ملت قبل از اینکه افغانستان را برای همیشه وداع کند , راجع به ایشان به کرزی صاحب سفارش نموده بودند , ورنه به دماغ جند هم نمیرسد که داکتر قلب را باید وزیر خارجه کشور چون افغانستان که تا خرخر ه در جنگ و فساد سیاسی غرق است ساخت . شاید ایشان با کراماتی که از سعودی عرب بعد از چله پختن در شفاخانه عسکری سعودی عرب پیدا کرده اند , مشکل افغانستان را بر طرف خواهند نمود .
سلطان
کابل - سید مرد
افغانستان .

>>>   داکتر صاحب مشاور امنيت ملی دولت افغانستان ميباشد مگر تابه حالا در امور امنيت افغانستان کدام کار نکرده و ايشان در امور سياست خارجی هم کدام تجربه خاص نداره برای اين وزارت بايد . 1 داکتر عبدالله عبدالله که در امور سياسی تجربه دارد
2. اشرف غنی احمدزی
3. جلالی صاحب
4.احدی صاحب
داکتر شخص محترم است مگر سياست مدار نيست که از سياست خارجی افغانستان دفاع کند بايد وزارت صحت عامه را برای ايشان بدهد تا در رشته خود خدمت نمايد اگر خدمت گار ملت است تا از رياست جمهوری برآمده از حال ملت خبر گردد.

>>>   به عرض سلام:
وزیر خا رجه با ید داکتر صاحب اشرف غنی و یا داکتر صا حب انورالحق احدی میشد که هر دو داکتر علوم سیاسی و دیپلوماسی میبا شند.
داکتر صاحب زلمی رسول یک داکتر طب است او به روابط سیاسی و همچنان دیپلوماسی معلوماتی کا فی ندارد.
همراز

>>>   انتخاب یک داکتر در پست وزارت خارجه عقلا و منطقا قابل قبول نیست
داکتر باید در وزارت صحت عامه تعیین گردد.
امید است امراض دپلوماتهای افغانستان را مداوا نماید
تشکر
خلیل لدر
از کارته مامورین

>>>   اقاي زلمي رسول وزير شدن شما را در سمت وزارت امور خارجه از صميم قلب تبريك و تهنيت گفته و براي شما موفقيت و كامييابي در زمينه ارزو ميبريم. خيلي هم عالي است كه شما داكتر طب استيد و ما به منطق كاري و عملي شما نيازمند استيم زيرا وزارت خارجه را يك داكتر علوم سياسي به وزارت ......و بي عقيده معرفي كرده است به اميد اينكه تمام هزاره ها و و كفر گويان وزارت امور خارجه را به وزارت كار و امور اجتماعي معرفي كرده تا به اصل خويش برگردند.
تشكر شاد باشيد
اميدوار از كابل

>>>   به عرض سلام.
داکتر زلمی رسول شخصی عالم با تقوا و دیپلومات ورزیده ،میتواند در پست جدید به موافقیت های بیشتر نایل اید

>>>   با حفظ احترام خدمت اقای زلمی رسول
جناب اقای زلمی رسول اگر ازشما مردم حکومت وملت را بگذار وجدان شما سوال کند که شما دردوره کارکرده گی شما دردوره مشاوریت امنیت تان درریاست جمهوری گفته میشود که تمام مشوره های زیبای شما بود که وطن را به این مصیبت مانده وودریک بهران قرارداد ه اید چه جواب دارید که دروزارت خارجه کارکنید به نظرمن اول که پارلمان برایت راه نمیدهد دوم باید این را بدانید که سپنتا خودش وزیر است متوجه باشید که مانند احدی واسماعیل خان قربانی هستید همین حالا از این پوست صرف نظرکنید واگرنه مانند دوست دیگر تان فرهنگ اود میشوید با احترام
مشاور گروپ بیکاران

>>>   این آقا در قسمت امنیت چه کارهای انجام داده ، که حال رشته دار دیپلوماسی و روابط خارجی افغانستان گردیده ، اصلآ دیپلوماسی کار داکتر نیست.
یما

>>>   سلام برای همه!
شرم میدانم که داکتر طب بدون سوابق و کار ایی دیپلوماتیک در سمت وزارت خارجه قرار بگیرد، آغای کرزی چی فکر میکند چطور منطق است که آقای زلمی رسول به صفت یک دیپلومات و وزیر امور خارجه افغانستان قرار گیرد، سوال من اینست به داشته های خوبی که جناب اقای زلمی رسول دارند کاملاً شرم است که به صفت وزیر خارجی معرفی کردند چرا اقای کرزی زلمی صاحب را که دوست شان دارد و همرایشان روی رفاقت رفتار میکند به وزارت صحت معرفی نمی کند، اصلاً ری نمی دهم که چنین انسانی وزیر خارجی گردد، اقایی کرزی لطفاً دیگر مراجع و با اشخاص دیگر تماس بگیر و از انها سیفی تقاضا نماید، و اعضای محترم پارلمان احتیاط کلی بکار است متوجه باشین ری ندهید.تشکر
.... از کابل

>>>   کرزی شخص متکبراست نمی خواهد که شخص مثل اشرف غنی احمدزی درکابینه اش باشد چرا که او یک ادم خیلی مدیر خوب می باشد وازکار ... مثل کرزی خوشش هم نمی اید

>>>   اين را ميگويند كار به اهل كار يعني داكتر طب بدون پيشينه كار هاي ديپلوماتيك به استثناي همركابي با باباي فقيد ملت.درين زمان حساس و تاريخ ساز كشور ما به يك دانشمند فعال سياسي ضرورت دارد، ولي افسوس كه من رهبر يك تنظيم جهادي نيستم ورنه محترم داكتر ملك ستيز را براي آقاي كرزي به اين پست معرفي مينمودم.
ناظر

>>>   دوستان گرامی !
بعد از عرض سلام .باید اقای کرزی خوب می اند یشید وخوب انتخاب می نمود .در کا بینه ایکه داکتر در پست وزارت خارجه و انجنیر در پست غیر مسلکی مقرر می گر دد در این مورد دو هدف را میتوان در یافت
1-یا اقای کرزی نمی خواهد که دارای کا بینه مسلکی باشد تا هر چه بخواهد انجام بد هد
2- واز جا نب دیگر گفته می توان که عا مل خارجی با لاتر از تفکر وتصمیم گیری وی می باشد در غیر ان عادی ترین فرد دارای چنین عملکرد نمی باشد خدا عاقبت کرزی را بخیر کند با چنین کابینه بر سر ودم در این کابینه بالا تر از 7وزریر ان رای اورده نمی تواند.
احمد فواد از مکرو ریان اول بالک 21ب اپارتما ن 31

>>>   زلمی رسول در کار خود بسیار موفق بود از روزیکه بصفت مشاور امنیت ملی گماشته است تعداد تلفات ملکی در این چند سال اخیر کاهش پیدا کرده است و همچنان با وجود شان در ارگ ریاست جمهوری تعصبات قومی بکلی از بین رفته چراکه تمام این کارهای شایسته از برکت وجود مبارک شما تحقق پذیرفته است پس اگر وزیر خارجه شوند خدا داند چه گل دیگر را آب دهد.
افسر تنقیص شده وزارت دفاع ملی

>>>   اوغان بازار شد بخبر از غفلت انسان های ... فقط چند تا عروسک نمایشی برای سایر اقوام گذاشتن !!!!!!!!!!!!!!!
جبار

>>>   بهترین شخص و مناسب ترین شخص است:
با احترام
محمد حامد عمرزاد کارشناس مسائل سیاسی

>>>   داکتر عبدالله هم داکتر چشم است . شاید داکتر بودن نقصی بر سیاست نباشد
فهیم - جده

>>>   زمانیکه سمت ریس شورای امنیت افغانستان را بهده داشت از نزدش پرسان شود که به کدام ولایت افغانستان سفر نموده . ولی بر عکس در تمام سفر های کرزی بخارج شامل بوده این شخص شایسته وزارت امور خارجه افغانستان نبوده ولیاقت انرا ندارد بگذار دریکی از شفاخانه های کشور مصدر خدمت شود .
این شخص بخاطر صلح و امنیت که مسولیت عام وتام داشت به اندازه یک ... عمل نکرد و شورای را هم که تحت امر خود داشت از اعضای ا س ا بود .

>>>   حد اقلی انتظارازحکومت ناکارآمد کرزی این بود که سیاست خارجی وامور مرتبط به دیپلماسی کشور را درشرایط دشوار به فرد ی تفویض می کرد که دررشته حقوق وعلوم سیاسی تجربه تحصیلی می داشت.
صالح ازکابل.

>>>   سلام به همه هموطنان عزيز :
مشكل اصلي و اساسي همه رهبران و زمامداران ما افغانها انيست كه تا حالا هم افكار سنكي و حجري دارند از من جمله انتقام جويي و حقد و حسد در برابر ان كساني كه مخالف مفادهاي شخصيشان ميباشند و اين را فراموش ميكنند كه انسانهاي كامياب هميشه از مخالفين شان و حريفان شان ميابند . حالا كرزي صاحب از بسيار وارخطايي و ترس و بيم بارليمان يك طبيب را وزير خارجه تعين ميكند .... اين كار كرزي صاحب نشاندهي تصميميات ضربتي و قرعه اندازي كفته ميشود از نظر اداره و مديريت. بايد كرزي صاحب همه رقباي خويش را به نحوه جمع كرده به امور اوليات مفادهاي ملي فكر ميكرد و داكتر عبدالله و يا داكتر اشرف غني احمدزي را به حيث وزير خارجه انتخاب ميكرد. به اميد اينده درخشان وطن عزيز ما افغانستان.
خالد احمدزي
ماليزيا

>>>   با عرض سلام بايد گفت كه اقاي زلمي رسول بهترين شخص و گزينه خوب براي مقام عالي وزارت امور خارجه است . از انسان هاي نفهم خواهشمندم كه ديگر حرفهاي از قبيل داكتر بودن و نميدانم تجربه ديپلوماسي نداشتن را كنار بگذارند و زهنيت خود را مثبت ساخته و به امدن اقاي زلمي رسول خوشبين باشند . شايان ذكر است، همه افراديكه نظريات منفي داده اند همه طرفداران اقاي اسپنتاي وزير سابق بوده كه ميخواهند دل خود را با اين گفته ها خالي كنند . مطمين باشند كه اين حرفهاي سرچوك حمايت كننده گان وزير اسپنتا، كوچكترين نتيجه ندارد و نخواهد داشت.
تشكر - ن از كنر

>>>   سلام خوانندگان گرامی ! انجنیر عبدالرحیم اوراز که در بالا از ایشان به حیث دکتر نام برده شده است غلط است. ایشان فوق لیسانس میباشند. یعنی یک رتبه پایینتر از دکترا. انجنیر عبدالرحیم اوراز طوریکه شاید بیشتر سیاستمداران بفهمند یک کمونیست وفادار به جناح پرچم حزب دموکراتیک خلق افغانستان بود. ایشان در زمان ببرک کارمل عضو مرکزی شورای انقلابی بودند و نقش فعالی در عرصه سیاست داشتند. ایشان یکی از روشنفکران انگشت شمار میان ترکمنان است. نمیدانم که در عرصه سیاست نیز توانایی خوبی دارند و یا خیر اما در رشته خود وارد است. این را گفته نمیدانم که در زمان حکومت ببرک کارمل چه کار هایی انجام داد و در پشت پرده شورای انقلابی چه نظراتی داد و یا چه تصامیمی گرفت و سطح دانش سیاسی اش چطور است. چون عضو شورای انقلابی به شکل سربسته تشکیل جلسه می دادند و افراد عضو آن به شکل ظاهری خود را به رخ مردم نمی کشیدند. بیاییم بر سر آقای اسماعیل منشی : در نظریات گذشته خود نیز نوشته بودم که ایشان کمونیست پرچمی استند. فکر می کنم که همین پرچمی بودن این آقا از طرف وکلایی که اکثر ایشان از همان جنگسالاران مجاهد بنام هستند ، رد شدند. اما این فکر کمی غلط به نظر می رسد. چرا که اگر مسئله پرچمی بودن و خلقی بودن مطرح میبود آقای وزیر داخله نیز رای آورده نمی توانست . چون ایشان نیز سابقه خادی دارد. پس یک مهره اساسی در میان می ماند . جنبشی بودند آقای اسماعیل منشی. فکر می کنم این فکر که جنبشی بودن آقای اسماعیل منشی او را در ناکامی اش یاری رسانید درست است. چون آقای کرزی در حال حاظر چنان بازی ماهرانه ای به راه انداخته اند که تمام فرقه های قومی و جهادی را می خواهند از نزد خود دور سازند و از شر شان نجات یافته باشد. صحت این نوشته هایم را حظور نیافتن آقای کرزی در معرفی وزرا شاهد قرار داده میتوانم. از سویی دیگر شاید آقای کرزی با بسیاری از وکلا از قبل در مورد انتخاب و یا رد وزرا ارتباط داشته باشد. از سویی دیگر آقای قرقین که بعد از چندین سال خود را دور از چوکی وزارت می بیند نیز آرام ننشسته است. با تمام نیرنگ و قوای خود آقای اسماعیل خان را از رسیدن به چوکی وزارت بازماند. فکر نمیکنم که آقای اوراز نیز بتواند به چوکی وزارت برسد . سه عامل وجود دارد. همانطوریکه گفتم پرچمی بودن آقای اوراز که عضو مرکزی شورای انقلابی بودند ، دوم عامل جنبشی بودن و سوم مخالفت آقای قرقین . باز هم پیشنهادم به آقای کرزی اینست که بهترین شخص کاندید به وزارت از میان ترکمنان آقای استاد نظری است که هیچ ارتباطی با هیچ حزبی و یا گروهی ندارد. ایشان صادقانه به شما خدمت خواهند کرد.
تشکر کارمندی از کابل

>>>   به عنوان یک دانشجوی رشته روابط بین الملل،از انتخاب زلمی رسول به عنوان وزیر خارجه کشور مثل اکثر دوستان شوکه شدم. زلمی رسول دو معیار عمده که در قانون اساسی افغانستان برای یک وزیر ضروری دانسته شده است را، ندارد. تخصص و تجربه کاری، زلمی رسول نه در رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل تحصیل کرده و نه هم در این عرصه تجربه دارد. حال آنکه در راس دستگاه سیاست خارجی کشور در شرایط کنونی که افغانستان با جامعه بین المللی سروکار دارد و امور افغانستان با همکاری دوستان و جامعه جهانی سرو سامان پیدا می کند و نیاز به جلب توجه بیشتر آنها و تعهدات شان به مسایل افغانستان است، باید یک دیپلومات مسلکی، با تجربه و دانش سیاسی قرار می گرفت.
عرصه نظام بین الملل، عرصه گفتگو، چانه زنی، اقناع و درک متقابل است، در روابط بین المللی و سیاست خارجی درک ساختار های حاکم، فضای موجود بین المللی از اولویت های عمده یک مجری سیاست خارجی یک کشور می باشد. این امر برای کشور های جهان سوم و فقیر مثل افغانستان که بودجه عادی آن نیز توسط کشور های خارجی تامین می شود ضروری و لازم است. یکی از ابزار های مهم برای دستگاه سیاست خارجی کشورهای مثل افغانستان، اقناع است، به این معنی که دستگاه سیاست خارجی با استدلال، منطق و دیپلوماسی برای رسیدن به منافع ملی و استراتژیک کشور بی پردازد، چون افغانستان نه زور دارد و نه هم به کشوری وعده و وعید های داده می تواند که از آن طریق به اهداف شان برسد.
بنابراین انتخاب زلمی رسول به عنوان وزیر امور خارجه مثل اکثر گزینه های آقای کرزی، بر مبنای گرایش های قومی و عصبیت های قبیلوی شان می باشد نه اصل تجربه و تخصص. اگر داکتر اسپنتا را اخوانی ها و عوامل استخبارات پاکستان در پارلمان نمی خواهد برایش رای اعتماد دهد و حضور او را به عنواه وزیر خارجه تحمل کند، گزینه بعد از او در دورن وزارت خارجه موجود بود. داکتر داود مرادیان رئیس مطالعات استراتیژیک وزارت خارجه تجربه لازم و همچنین تخصص در روابط بین الملل دارد و می تواند سیاست خارجی کشور را خوب مدیریت کند.

>>>   زلمی رسول به مراتب نسبت به سپنتا شعله ی خوبتر و بهتر است، اگر زلمی رسول داکتر طب است شاید متعصب نباشد ولی سپنتای سیاستمدار یک متعصب شعله ی بود که بدون شعله ی ها دیگر کسی را در وزارت خارجه ارزش نمیداد
کارمند بر حال وزارت امور خارجه

>>>   فکر می کنم که این شخص برای وزارت خارجه مناسب نیست چون نه از حقوق بین الملل و نه از روابط بین الملل و نه از سیاست بین الملل آگاهی دارند صرفا یک به عنوان یک کلان خانوادگی در اجلاس های سیاسی شرکت مثل اجلاس روم شرکت می نمودند و از نماینده های محترم پارلمان می خواهم که حد اقل با رد صلاحیت این شخص ثابت کنند که به وظایف پارلمانی خود به دور از دغدغه های قومی و زبانی و رشوه گیری عمل نموده اند. و خوب بود زلمی رسول به عنوان خادم بابای ملت در همان ایتالیا باقی می ماندند و مردم را بیش از این به تاریخ گذشته بازنگردانند.

>>>   بعد از این باید فارغ التحصیلان طب به وزارت خارجه آورده شوند و فارغ التصیحلان روابط بین المللی سر سرک ها پیاده بگردند.

>>>   آقای زلمی رسول شخص کارکشته ومناسب معلوم میشودآروزوی موفقیت دارم برای ایشان
حسن

>>>   با سلام اگر این بر وزارت خارجه مناسب نسیت کرزی بر ریاست دولت درست است که یکی از شرق میگوید دیگرس از غرب
دانش سیاسی کسی که مشاور کرزی صاحب باشد فکر میکنید که
دانشمند بود چون نزد او بود

>>>   متا سفانه ملت افغانستان ما همیشه بدون دلیل سیاسی رای می دهند تنها راه ما اتحاد وهمراه شدن با وزرا است نه متلک گفتن به انها بیایم بجای سنگ اندازی وکمک به دشمنان افغانستان به فکر این کشور از پا افتاده وفقیر بیفتیم
بارکزی صاحب دانشجوی حقوق

>>>   قسمیکه از حال و هوای صحنه سیاسی افغانستان هویداست کاملاً بجاست که زلمی رسول به پست وزارت خارجه گماشته شود. چون آقای اسپنتا آنقدر از خود ... و بی کفایتی نشان داده که حالا حتماً ضرورت به یک داکتر طب است تا سر کارمندان وزارت امور خارجه را با توصیه ادویه جات طبی دوباره ترمیم نماید در غیر آن اسپنتای ..... همه شانرا با ظلمی که در حق شان روا داشته دیگر منحیث یک دیپلومات فعال، کاری برای کشور انجام داده نمیتوانند.

>>>   سلام،
ای کاش زلمی رسول مخالف سایر اقوام نمیبود و کاش او از جمله هم اندیشان حزب بد نام و عقده ای افغان ملت نمیبود جناب زلمی رسول از جمله مشاورین خاص و قابل اعتماد ریس جمهور بودند که روزگار افغانستان به این حالت رسیده و فاصله میان دولت و مردم را اضافه نمودند، ایشان مسایل قومی را دامن زده و غیر پشتون ا را از راس ادارات دولتی بیرون نمودند.
امید است که این فرد عقده ای منحیث چندمین وزیر کلیدی از حزب اسلامی و افغان ملت رای اعتماد داده نشود.
با احترام

>>>   توره خدا نگاه کن دیگه نفر کم بود که زلمی ره در سمت ه این مهمی معرفی کرده سمتی که در اینده سیا سی افغانستان نقشی بسزای دراخواهد بود
از جناب کرزای انتضار می رفت خصوصا بعداز رد صلا حیت وزرای پیش نهادی کسی را دراین سمت معرفی کند که حداقل شرایط تصدی این وزارت خانه مهم راداشته باشد

>>>   اقای زلمی رسول شما توانائی دارید؟
شما میدانید که نه داکتر عبدالله ونه هم داکتر سپنتا توانست کسانیکه درنمایندگی های سیاسی وزارت خارجه ازمدت ها سفیر هستند ختم وظیفه شوند مانند سفیر افغانستان درپولند سفیر افغانستان درچک وکاکا رئیس جمهور سفیر افغانستان درعربستان ، اگر شما تصمیم هم بگیریدکه ایشان را ختم وظیفه کنید نمیتوانید طورمثال میتوان اورد که داکتر سپنتا هفت سفیر بی کاره که اصلا انها نتوانسته اند درعرصه دپلوماسی کاری بکنند طی پشنهاد به ریاست جمهوری سه مراتب ارسال کرد ازجانب داوود زی به دلیل اینکه کاکا رئیس جمهور دران پشنهاد اسمش بود حفظ گردید که تاهنوز معاشات انها بدون قانونی اجرا میگردد هرکدام ان برایت سه مرتبه نیز تمدید تقاعد شده است که اخرین اجازه حکم قانونی ان است .خوب اگر شما نیز همین طورپیشنهاد کنید حفظ شود درنهایت چه خواهند گرد .
استعفا ویا فشار قانونمداری

>>>   با سلام به دوستان عزیزی که سنگ علوم سیاسی را به سینه میزنند می خواهم دو نکته را متذکر شوم:
1. عزیزان من خودم دانشجوی رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل در خارج کشور میباشم. اما به خوبی میدانم که تنها با خواندن چند کتاب و تحقیق انسان سیاستمدار نمی شود سیاست نیاز به تجریه دارد. که جناب زلمی رسول دارای این شاخص هستند.
2. دوکتور عبدالله عبدالله هم دوکتور طب بوده و بخوبی توانسته بود این پست را به پیش ببرد. پس نگران این موضوع نباشید.

>>>   تشكر از همه هموطن عزيز كه نظرية خو ب دادند ما یک معلومات دقیق برای کسهای که گفتن زلمی رسول داکتر قلب است اراء مکنیم ما خوب این شخص را میشناسم این قلب نبود بلکه داکتر گرده است یک آدم بسیار خام ونژاد پرست اگر درباره قضایای روز پرسان کنید کدام دیدگاه مثبت و قناعت پزیر هیچ ندارد شما قضاوت کنید که باز در وزارت چه خواهد کرد.
جاوید ......مصر

>>>   خوب شد كه داكتر اسبنا به سرنوشت ناكام سياسي اش رسيد اين داكتر سياست غير از ..... كاري نداشت خداوند او را شرمنده دنيا ساخت او نه سياست داخلي ميدانست و نه سياست خارجي.
با احترام عبدالإله از بروان

>>>   با سلام،به نظرم ایشان فردی مناسب برای پست مهمی مانند وزارت خارجه،نمی باشد،زیرا وزیر خارجه باید کسی باشد که منافع ملی را بر تمام اغراض سیاسی و شخصی خود و منافع دیگر کشورهامقدم بدارد.آنطور که از صحبت های زلمی رسول در پارلمان و...برداشت می شود این است که ایشان بیشتر از کشورهای خاصی مانند عربستان و... جانب داری می کند و خواهان حضور بیشتر عربستان و... در کشور هست.حمایت از کشور مانند عربستان که بیشتر به دنبال اختلافات مذهبی و گسترش تفکر وهابیت هست ،برای کشور مانند افغانستان که متشکل از اقوام و مذاهب گوناگون می باشد،تنشزا می باشد. علاوه بر آن عربستان به دلیل حمایت و سازمان دهی طالبان و گروهای تروریستی نظیر القاعده سابقه خوبی نسبت به ملت افغانستان ندارد. لازم است جناب کرزی افرادی را به عنوان وزیر معرفی کند که، در جهت منافع ملی و وحدت بین اقوام ومذاهب افغانستان نیز،تلاش کنند.

>>>   داکتر عبدالله یک ... جنگی است نه تنها لیاقت وزارت را ندارد که باید محاکمه شود. کذشته از اینکه وی هیچ مدرک تحصیلی ندارد فقط یک تحصیلات نیم بند و نیمه تمام در ریشته ای طب دارد که آن هم بدرد نمی خورد.
البته شما باید بدانید که این دولت دولت ربانی نیست که خودش در شاخ کوه رئیس جمهور باشد و وزیرش هم عبدالله که همان هم اضافی هست این دولت تاحدود دولت هست بازهم اگر یک دولت مقتدر نیست ولی نیاز به یک وزیر خارجه تحصیل کرده دارد امید که ایشان وزیر منتخب بتواند سیاست خارجی افغانستان را د ر عرصه بین الملل تقویت کند.

>>>   جناب داكتر صاحب موفقيت تان را تبريك گفته و ازخداوند بزرگ خواهان خدمت خستگي ناپزيد شما براي ملت زجركشيده افغان استم.
تشكر.

>>>   داکتر عبداله هم داکتر طب بود بس کنید حرف های بیجا را

>>>   سلام
آقای کرزی با انتخاب زلمی نشان داد که سیاستمدارای افغانستان همه ...... هست. پس یک دکتر که هیچ تجربه ندارد باید سیاست کند.

>>>   کشور به سوی فاشیسم قبیلوی اوغانی پیش می رود. در بین اوغانها هم اگر کسی فکر ملی بودن در سر ش باشد را اجازه ابراز وجود نمی دهند.

>>>   جناب زلمی صاحب از همه خوبتر است هیچ نهباشد از خانواده شاهی است از سپنتا خو هیچ ادرس قوم شان معلوم نه بود خوب شد وزرات خارجه به تصفیه اشخاص بی مسلک ضرورت دارد خدا کند که داکتر صاحب در این کار موفق شود

>>>   سلام به همه مردم سرزمین افغانستان
آقای رسول خوش شدیم که موفق به کسب رای اعتماد از نماینده ای پارلمان شدی اما مانند اسپندی نباشی به این معنی که باید همکار های را به اساس ترکیبی ملی تشکیل نما و از هر قوم که به اساس شناخت امده انها را کم نماید
امین الله از کابل

>>>   جناب زلمی رسول : وزارت خارجه خیلی یک جای اساس است بدون شک که آقای اسپنتا خدمات شایسته و فعالیتهای ملی داشته که در تمام تعینات داخلی وخارجی وزارت خارجه اصول ترکیب ملی را همیشه در نظر داشت که ما منحیث یک کارمند این وزارت که هیچ نوع ارتباطات قومی وسمتی با جناب شان نداشته بلکه همیشه در حق شان دعای نیک میکنیم . اصل مطلب اینست که شما را فاشیست های قومی منحرف نکند هیچگاه در اقدامات خود عجله نکنید در قدم اول خوب وزارت وکارمندان آنرا ارزیابی کرده باز میتوانید که قضاوت عادلانه کنید بعضی از دوستان شما هستند که بدبین دیگر ملیت ها در وزارت خارجه میباشند امیدکه شما را فریب ندهند که باز پشیمانی فایده ندارد چراکه وزارت خارجه جای بسیار مهم است که هیچ وقت نمیتوانید کسی را بدون موجب مجازات نمائید . جناب اسپنتا در اول یکسلسله اقدامات داشت بعدتر متوجه شدکه همه پروپاگند است نه چیزدیگر موفق باشید .
کارمند وزارت خارجه.

>>>   جناب زلمى رسول باعرض سلام بهترين تبريكات وتمنيات قلبى خويش را بمناسبت احراز كرسى وزارت امور خارجه افغانستان تقديم ميدارم واميدوارم در امور وزارت خارجه وبهبود وتوسعه روابط خارجى افغانستان موفق شويد بدون شك موفقيت شما دراين كرسى مهم به قاطعيت وجديت عمل واخلاص در مراعات تخصص در تقرر كارمندان وزارت خارجه وبالخصوص سفراء و جنرال قونسل ها افغانى در خارج مىباشد جناب شما بايست يك خانه تكانى شامل در سفارتخانه هاى افغانستان در خارج انجام دهيد وتخصص تحصيلى واستعداد وتوانائى را در تقرر سفراء وقونسل ها مد نظر داشته باشد واناننكه براساس مصلحت ورابط فاميلى وشخصى به سالهاى متعدد در سفارتخانه ها وجنرال قونسل تقرر يافتند وسالها است در وظائف خود در خارج ادامه مى دهند تجديد نظر عاجل وفورى اتخاذ داريد از اقاى حاجى راشد الدين خان خسر بره احمد شاه مسعود جنرال قونسل در دبى كه دردوران وزارت داكتر عبدالله واسبنتا به يك امبرطور تبديل شده است اميد است امبرطورى اين جناب را خاتمه داده از ايشان تقاضا نمايد در مركز وزارت هم بمدتى همانند سائر دبلومات هاى افغانى كار كند خيلى ظلم وبى عدالتى است كه جناب راشد الدين خان كه كدام سند تحصيلات عالى ندارد اضافتر از هشت سال بصفت شارزدافير در ابوظبى وبعدا جنرال قونسل در دبى در خارج از كشور باقى بمانند
راغى

>>>   با خدا دادگان ستیزه مکن که خدا دادگان را خدا داده
محب از کابل

>>>   سلام خدمت همه مابدبختان افغانستان که شاهد چنین وزرایی هستیم .........!!!زلمی جان تجربه توسراسردر باره طب است به عنوان داکتر به تواحترام داریم اما به عنوان وزیر ازشمانفرت داریم
ق.ن. هندوستان.

>>>   سلام دوستان:
بادوکس ستیزه نمیشود:
1.باخداداده گان 2. با کرزی داده گان.
دادن کرزی درافغانستا ازدادن خدا مهیم شده.
ساال. هند

>>>   این جامع ترین آدم است هم غربی هم وهابی وهم جدا ندر جد ... ظاهیر خاءین بوده (ببخشید)(خان) نه خاءن وهم می تواند طا لب شود
احمد

>>>   به نام خداوند مهربان:
از خداوند متعال برای آقای زلمی رسول موفقیت آرزو میکنم آرزومند که خداوند توسط آقای زلمی موفقیت های بزرگ را نصیب ملت افغانستان کند
با احترام عبدالفرهاد افغانزِی

>>>   سلام به همه!
بهتر است جناب كرزي در تعين وزير خارجه تصميم درست بكيرد و شخص مناسبي را در اين سمت مهم انتخاب نمايد.
محصل فاكولته اقتصاد- دانشكاه اسلامي اسلام اباد

>>>   از اقای کرزی سوال کنید که رابطه پزشکی با وزارت خارجه چیست؟
فرزند میهن

>>>   عجب اندر عجب يا للعججب از اينکه دکتر قلب وزير امور خارجه شود. پا تو کفش ديگران يعني همين.
صابري از قم

>>>   من فکر میکنم که داکتر عبدالله مناسب تر بود در پوست وزارت خارجه
اجمل از مزار شریف (بهار کابل9

>>>   اعلا ن اعلان وزارت خارجه به دیپلومات نیاز دارد :
بفکر من تعین دیپلومات ها از طرف وزارت خارجه بحساب شیر خط و بجل بازی است ،هر کس که برامد خوش بحالش ..........
نه جای شکایت ، نه جای حکایت- یعنی کارمندان سابقه دار وازرت خارجه هستند تعین نما ید ، هر کسی که است ،

کسانیکه کیسه مالی - و از سه ماهه معاش و دادن رشوت
بگذرند حق تمدید کار را در همه نماینده گی ها ی سیا سی دارا می باشند
وای بر حال مردم افغانستان و معاش بلند دیپلومات های بی مسو ولیت و بی احساس ووووووووووووووووووو

تمنا از شهر کابل

>>>   های های های های

الله وزیر مبارک باشه تختت ------ گل میخک بکارم دور تختت
گلی میخک چیزی بوی ندارد ----دیپلومات ها بگردند زیر تختت

مه قربان قدی بالا بلندت ---- چطور کنم سفارت میبرندت
به پارلمان ترا کردند مقرر --- من دعا میکنم با سوز جگر
الهی تا کی کرزی است تو باشی-- وطن فروش ، غافل نباشی

شاعره نام دار کشور
شاه گل از شهر مزار شریف

>>>   تقرر محترم داکتر زلمی رسول را به مقام وزارت خارجه ای افغانستان خیر مقدم گفته از خداوند بزرگ برای شان موفقیت مزید استدعاء میکنم. اشخاص و افراد مخرب و قوم گرای فندامینتالیست و نوکران استعمار از تقرر اقای زلمی رسول سخت در وحشت و اضطراب افتیدند.
تبر

>>>   آقای راغی : شما دیگران را فراموش کردید و مستقیما حاجی صاحب راشدالدین را هدف قرار دادید در حالیکه در کار خود بسیار موفق وضمنا خسربره قهرمان ملی کشور است و حد اقل از جمله کسانی هست که عمر خود را فدای وطن خود ساخت اما کسانی هم پیدا میشوند که بیش از 12 سال در عمر 85 سالگی که تمام عمر خود را فحاشی در غرب سپری کرده است و حالا بصفت سفیرکبیر افغانستان در عربستان سعودی بوده بغیراز منافع شخصی خود دیگر در قصه عزت افغانستان وغیره اصلا نیست حاجی راشد الدین بهرحال جوان است و انرژی کار را هم دارد ولی عزیز خان کرزی خلاف سن تقاعد کار میکند.
خدای نظر

>>>   داکتر صاحب زلمی رسول یک شخص متجرب و دانشمند است امادر عرصه خارجی به نظر من افغانستان در شرایط موجود نیاز به فرد متخصص در عرصه سیاست بین الدول و هم جوان با قدرت فزیکی کامل که بتواند بطور خستگی ناپذیر شب و روز در این راستا تلاش ورزد تا بتواند جایگاهی افغانستان را در سطح بین المللی حفظ و روابط بسیار نیک و حسنه با کشور های همجوار و منطقه و با توجه به ایجاد نمایندگی های سیاسی در بسا نقاط دیگریکه از افغاننستان کدام نمایندگی دیپلوماتیک ندارند باز نماید و هم در رابطه با جلب کمک های جامعه جهانی این خانه ویران افغان ها را دوباره احیاو اعمار نماید در غیر از آن نظرات و پیشنهادات بدون کدام سود و منفعت برای کشور جنگ ما خواهد بود امید وارم جوانان و اشخاص نخبه کشور ما پا فراتر از مرز های قومی و گروهی بگذارند و به زخم ها و آلام سی ساله کشور و مردم شان مرهم گذارند بهتر از انتخاب افراد خواهد بود
شیرزاد از کلیفورنیا

>>>   بفکر من مو ضوع داکتر بودن آ غای زلمی کدام مشکلی در کار وزارت خارجه خلق نمیکند چرا که داکتر نجیب الله با وجود که داکتر ورزیده بود خوبترین سیاست مدارو عالی ترین ریس جمهور وقت بود هر چیزی که او پیش بینی میکرد همان میشد که همه شاهد روان شدن جوی خون در کو چه و پس کوچه کابل هستسم او تما مآ راضی نبو د که مجاهدین در کابل داخل شود ولی ملل متحد مجبور کرد اورا

به هر صورت امید دارم داکتر صاحب زلمی کار را به اهل کار سپارد از تعین اشخاص چاپلوس و میرزا قلم که سبب انتقال ویروس به نماینده گی ها میگردد جلو گیری نماید
خصوصآ از تعین اشخاص شرابی و محتاط که سبب سر افگنده گی دولت ما در کشور های میزبان نگردند

و هم از مردم خواهش دارم که نظریات خود را درست بنویسند اخر این همه برای سر نوشت مردم ما است چرا منافقت کنم داکتر عبدالله بیچاره تاجک بود هم خوش نبودید سپنتا نمیدانم هندو بود هم خوش نبودید حالا خدا را شکر از ملیت پشتون است باز جنجال میکنید چرا هر کسی که به نفع مردم کار کند خانه اش را خداوند پر جو گندم کنند

نرگس از وزارت خارجه

>>>   وای وای وای
به ارتباط دو بیتی ها ی خواهر ما شاه گل جان

الله زلمی تو قند باشی مه بوره --زمان قونسلی کی میشه پوره
زمان قونسلی در شهر خرو ق ---همو قونسلک مست لپوره
همان قونسلک مست و لپو چیست-- همان زبیح شخصی بی وضوره
بدل حیدری چیزی نگردد ---بگرد دختران مست و جنونه
خلاصه یک به یک دیوانه وارند --برای تمدید وقت در مزارند
الله وزیر تو دست به کار خیر کن -- وطن را از حرام خوران خلاص کن
اگر خواهی دایم باشی سر بلند --چنین افراد را از پست جدا کن
این شعر را من از سوز دل گفتم 10 ساله سابقه کارداردم در این وزارت دیپلوم دارم به زبان انگلسی پوره اشنایی دارم ولی توانمندی 100 دالر رشوت را ندارم
با عرض حرمت
ب، ز_ کارمند وزارت خارجه

>>>   سلام به همه!
من از اقاي زلمي رسول خواهشمند تا مانند اقاي اسپنتا به بهانه تركيب قومي عمل نكند چون ... بود و كوشش ميكرد ادمك هاي مانند جواد رها كه از نام خودش نفرت دارد و يا خود را برابر به خداوند متعال ميداند به وزارت امور خارجه زياد نصب كرده است كه اصلا منطق ديني و علمي ندارند صرف در ناسزا گفتن اديان توانائي دارند و يا مانند صديقي كه سكرتر نميدانم وزير است يا معين سياسي يكي از حرفهايش اين ميباشد كه وقتي شخصي جرات حرف زدن را در مقابل دين پيدا كرد باز ميگويند كه كافر شده است در حقيقت اين بقايائي وزير ...د است كه نبايد چنين اشخاص در وزارت امور خارجه دوام كار داشته باشند ويا چنين افرادي جذب نگردند. راستي چيزي كه مهم است شخصيت و اهليت و توانائي و ظرفيت كاري افراد كه در وزارت امور خارجه كار ميكنند ميباشد نه اينكه از كدام قوم ، مليت، نژاد و منطقه است؟ كه اين يكي از روش منفور اقاي اسپنتا و افتخار هم ميكرد كه به سلسله ولايات از كابل شروع ميكرد تا اخرين فردي كه مربوط كدام ولايت است حساب ميگرفت صرف نظر از شخصيت و اهليت و توانائي و ظرفيت و خصوصا اخلاق فرد كه چيزي مهم است . بناً از وزير صاحب زلمي رسول خواهشمنديم كه چنين نكند و تمام كارمندان وزارت امور خارجه را بدون در نظر داشت قوم ، مليت ، منطقه و نژاد مطرح بحث قرار داده تا وضعيت وزارت امور خارجه را كه فعلا به يك وزارت قومي و مليتي و نژادي و منطقه ئي تبديل شده است نجات داده و دوباره برايش اهليت و شخصيت و اخلاق ،ظرفيت و توانائي را در اولويت پذيرش كارمندان اين وزارت قرار داده تا به سطح بين المللي نقش بارز خود را پيدا كند.
در پناه خداوند منان باشيد.
م از كابل

>>>   محترم وزیر صاحب خارجه دولت اسلامی افغانستان :
من بسیار خوش هستم که مانند شما یک شخصی با تجربه در چنین پست مهم و سر نوشت ساز کشور تعین شده اید :
و امید دارم که از تجارب نیک خود برای بهتر شد ن کار در تما م نماینده گی های سیاسی استفاده نماید ،
و کار تمام نماینده گی ها یکبار برسی گردد تا دیده شود که چقدر استفاده های سو صورت گرفته مثل نما ینده گی افغانستان در پشاور
سیلاب پشتونیار از خوست

>>>   محترم وزیر صاحب خارجه دولت اسلامی افغانستان :
تعین شما را در این پست سر نوشت ساز مبارک باد میگویم امید تما م مسوولیت های خود را با مسوولیت های وجدانی انجام دهید
و با اشغال و ظیفه جدید یک بار کارمندان وزارت خارجه را غربیل کنید و آفتاب دهید آنهاییکه ویرو س رشوت خوری دارند از کار بیکار سازید و انهاییکه زبان مادری خودرا هم بدرستی نمیدانند یک کورس شش ماهه سواد اموری داده شود تا در نمایننده گی های سیاسی دیگر سبب رسوایی و بی آبرویی ما و شما نگردد
تشکر : احمد شکیب از لندن 2/11/1388

>>>   آفربن به حوصله شما ای مردم :
ذاکره از اند خوی

>>>   با حرمت فراوان به نظریات دوستان عــــــــــــــــــــــــــرض میکنم : که زلمی رسول یک فرد ویا یک انسان است هیچ کار خلاف را انجام داده نمیتواند بلکه خود یک مامور است وبخاطر کار خوب گماشته شده است اگر خدمت کرد نام نیک کمائی میکند واگر خیانت کرد هم تاریخ شاهد آن خواهد بود.
اما منحیث یک کارمند مسلمان وزارت خارجه به دوستان توصیه میکنم که عزت و ذلت از جانب خداست و ما باید توکل به خدا داشته باشیم نه به این وزیران که مانند ما وشما انسان هستند و هیچ چیزی کرده نمیتوانند که ما آنقدر وقت خود را ضایع کرده و خود را متکی به آنها داشته باشیم.

>>>   جناب وزیر امور خارجه !
به امید موفقیت شما در امر خدمت به وطن عزیز !
امید که کسانیکه 15 در یک سفارت حاکمیت دارد انرا مطابق اصول وزارت امور خارجه تبدیل نماید تا نوبت به دیگر وطنداران هم بزسد

>>>   سلام دوستان عزیز
من جناب وزیر صاحب را لایق این کرسی نمیبینم باید حق گفت کرسی وزارت امور خارجه برای اغای اسپنتا میزیبید
محمد محق سکرتر اول سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان -قاهره

>>>   فکاهی :
میگویند روزی ریس شهر استنابول از یک دیپلومات افغان پرسید . ببخشید وزارت خارجه دولت اسلامی افغانستان در چند کشور نماینده گی دارد .
دیپلومات در حالیکه فاژه میکشید گفت ، راستش من انقدر نمیدانم چون پیش از آمدن به اینجا من در اداره ترافیک مامور بودم ، شهر دار چی ؟ در ادره ترافیک مامور : دیپلومات بلی این کجایش جای تعجب است در وطن ما اگر واسطه باشد در ظرف یک ساعت از جوالی والی ، از ترافیک دیپلومات ،حتی در موقع ضروری میشود از معلم بجای داکتر کار گرفت .
تشکر ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ گلاب الدین از کارته نو

>>>   اگر این راست باشد من باید یگان دیپلومات را پیدا کرده یگان سوال های اسان آسان کنم ،
است که این حرف ها راست باشد اگر راست باشد ریش بابه ما ریخته .
کریمه از هالند

>>>   برادران عزیز :
چه اینقدر تشویش دارید همین حکومت چتل همین دیپلومات ها ی بی نام و نشان .
اگر واسطه داشتید گویا همه چیز دارید تشویش نکنید .
یک روز نی یک روز از این ها حساب میشود و جواب دادنی هستند در پیش مرردم و ملت عذاب کشیده افغانستان
با احترام فراوان شکور از شهر کابل

>>>   راغی صاحب راست میگوید
حاجی راشدالدین که خسر برده مسعود نیز است ازطرف دفتر سوانح کادرپرسونل وزارت خارجه چندین مراتب برایش مکتوب رفت که سند خویشرا به ان مدیریت ارائه کند متاسفانه درزمان داکترعبدالله شخص وزیر حمایه شان میکرد وبعد داکتر سپنتا نیز حمایه شان نمود من که دران دفتر فوق بودم یک سند که ازجامع مدینه عربستان جعلی جور کرده بود بخاطر که افشاه شده بود وبا فرید ذکر یا مشکلات داشت انرا به وزارت خارجه پیش نکرد اما ده هزار دالر به کمیسیون ارزیانی میداد اما انهم تییر نشد بناء امروز هم سوانح ان بدون سند است ایا شما میتوانید با اینطور افراد سیاست خارجی خویش را تطبیق کنید
مصباح از دوشنبه

>>>   اقايان محترم راغى ومصباح
تنها حاجى راشد الدين نيست كه فقط درميان سفراء وجنرال قنسل ها افغانستان اسناد تحصيلى ندارد شخصا ده ها سفير ووزير مختار مستشار وقنسل صاحبان برعلاوه رئيس صاحبان ومديران ادارات وشعبات عمده وزارت خارجه را مى شناسم كه اسناد تحصيلى شان تا صنف دوازدهم بوده وبرخى ديگرى شان اسناد تحصيلى جعلى دارند اگر به هئيت ادارى وزارت خارجه دقيقا نظر اندخته شود اكثريت روساى شعبات وادارات وزارت خارجه اسناد تحصيلات عالى بدست ندارند شخص رئيس قونسلى وزارت رئيس تشريفات وزارت وغيره شخصيتهاى مهم ادارى سند تحصيلى شان صنف دوازدهم ويا اسناد تحصيلى جعلى از باكستان وايران مى باشد شخص شمايان با ترتيب دادن سند جعلى فراغت صنف دوازده شامل فاكلته شديد واز اساس قانون مامورين دولتى ووزارت تحصيلات عالى سند فاكلته دست داشته شما كه اصلا به ماموريت دروزارت خارجه مطابقت ندارد وبايست جناب شما مامور وزارت ...بدخشان مى بوديد لذا اسناد خود شما باطل وجعلى بشمار مى ايد
ا فتخارمندانه حاجى راشد الدين عدم داشتن اسناد تحصيلى اعتراف دارد واقلا نخواست اسناد تحصيلى جعلى همانند اشخاص ديگرى كه خودرا دانشمند وعلامه وفليسوف معرفى ميدارند نمى نمايد

مزارى

>>>   جناب زلمى رسول وزيرخارجه جديد افغانستان با شخصيت برازنده سياسى وعلمى خود توانست وعده هاى خودرا درباره بهبود بخشيدن روابط سياسى افغانستان با كشورهاى عربى واسلامى مورد اجراء قرار دهد و نخستين ماموريت رسمى خودرا با تنظيم بخشيدن وترتيب دادن زيارت رسمى جناب رئيس جمهور افغانستان از مملكت عربستان سعودى اغاز نمايد
دومين گام در اغاز موفقيت جناب زلمى رسول در بوجود اوردن تغيرات شامل واساسى دروزارت خارجه انجام خانه تكانى وشامل واساسى وحقيقى در ادارات وشعبات وزارت خارجه ونمايندگى هاى سياسى كشور درخارج خواهد بود موفقيت اين برنامه در عملى كردن معيار تخصص كارى وداشتن اسناد تحصيلات عالى ولياقت كارى وشخصيت ملى خواهد بود بايست جناب وزير خارجه كميسون را جهت برسى اسناد تحصيلى ولياقت كارى كارمندان وزارت خارجه در سطح ادارات وزارت ونمايندگى هاى سياسى تشكيل بدهد ودرراس اين كميسون بايد جناب خود شان قرار داشته باشد متاسفانه كميسون هاى سابق در اين زمينه شاهد فساد ادارى وقوم برستى وحزب بازى وغيره امور غير قانونى وبى عدالتى شده است
جناب وزير خارجه جديد اگر حقيقتا نيت رونق بخشيدن وبهبود كارى وزارت باشد بايست مساوات و عدالت را در تعنيات نمايندگى هاى سياسى اجرا وعملى نمايد خيلى ظلم وغير قانونى وعدم مراعات حقوق متساوى كارمندان وزارت خارجه خواهد بود كه يك سفير يا جنرال قونسل ياحتى كارمند عادى اضافتر از مدت كارى سه سال در خارج از كشور بوده باشد اكنون صدها دبلومات برتبه سفير وجنرال قونسل افغانى در خارج از كشور در مى يابيم كه اضافتر از ده سال كارمى كنند واز حقوق وامتيازات عالى برخوردار مى شوند واشخاصى هستند كه در طول مدت بيست سال مدت كار وماموريت خود در وزارت خارجه فقط براى يكبار و ان بمدت دو يا دونيم سال به خارج از كشور واينهم دررتبه هاى سكرتريت دوم وياسوم كار كردند در حاليكه برخى از روساى شعبات كنونى وزارت كه فقط براى دو سال ودر عقب ماموريت اضافتر از ده سال در خارج از كشور در نمايندگى هاى سياسى اكنون دوباره بصفت سفير وجنرال قونسل ومستشار در خارج تقرر مى يابند بطور مثال اقاى نصير احمد نور كه از سال 1994 الى 2006در نمايندگى سياسى افغانستان در كويت وقطر كار وماموريت داشت اكنون يكبار ديكر بصفت سفير در امارات عربى تقرر يافته است همانطور اقاى فضل الرحمن فاضل رئيس قونسلى كه از سال 1993 والى 2008 در سفارت افغانستان در هند وجنرال قونسلى افغانستان در بن ماموريت داشت اكنون يكبار ديكر در تلاش تقرر بصفت سفير مى باشد وتعداد از يك نمايندگى به نمايندگى دومى ظرف ده سال مقرر وتبديل مى شوند از قبيل اقاى صمد سفير در كانادا وفعلا در فرانسه وجاويد لودين ومسعود خليلى واقاى راشد الدين جنرال قنسل دبى وغيره كه لست شان طولانى است
وبرخى ديكر شوهر وخانم در يك كشور يكى در قونسلى ودومى در سفارت بصفت دبلومات مقرر مى شوند اقاى ابراهيمى در دبى وخانمشان در ابوظبى ويا بدر وفرزند صمد يكى در كويت بود ودومى در كانادا ويا دو برادر واز اين حالات مقررى هاى زياد است كه از همه شان نامبرده نمى توانيم يا جوانانى كه بمجرد تقرر در وزارت خارجه بصفت مستشار يا سكرتر اول در خارج بدون كدام تجربه كارى يا مراعات تخصص مقرر مى شوند
اما مشكلات در داخل نمايندگى هاى سياسى وقنسلى افغانستان وزد وبندها واختلافات وكشمكش هاى داخلى اعضاى سفارتخانه ها وافغان هاى مقيم در خارج كه بدون شك يك معماى شده است و اينهمه بعلت وجود افراد نا لايق كه براساس قومى ويا حزبى ويا فاميلى تقرر يافتن مى باشد كه دراين زمينه با تفصيل در اينده خدمت جناب وزير صاحب بيان خواهد شد
تاوقتكه اين همه بى عدالتى ها وبى نظمى ها در تقرر كارمندان سياسى در وزارت خارجه توقف نيابد هرگز فعاليت كارى نمايندگى هاى سياسى افغانستان در خارج بهبود نخواهد يافت
اميدواريم جناب زلمى رسول وزير خارجه جديد موفق به ايجاد تغيرات شامل واساسى وتوقف دادن بى عدالتى دروزارت خارجه شود
كارمند وزارت خارجه

>>>   سلام خدمت خوانندگان
اقای زلمی رسول بمراتب از داکتر عبدالاه باسوادتر وسیاستمدار تر است اشکال اگر درداکتر طب بودنش است عبدالاه هم که داکتر طب بود حد اقل اقای زلمی رسول یک متخصص است وداکتر عبدالاه یک داکتر معمولی کم سواد بود که حتا بدرد طبابت هم نمیخورد.موفق باشید

>>>   او بچه! مگر نمي داني افغانستان قلب آسيا است و يک نفر متخصص قلب لازم است که بتواند امراض قلبي از قبيل رگ هاي شرياني و روابط قلب با ديگر اعضاء همسايه شان را دوا و درمان کند. داکتر رسول هم از همين متخصصين است ولي در آغاز کار سراغ عربستان رفت که کمي همسايه دورتر قلب است شايد... داکتر خانوادگي عرب ها سعودي بوده اند. شايد داکتر....
عباس طاها.تهران

>>>   جلالتماب دوكتور زلمى رسول
وزير خارجه جمهورى اسلامى افغانستان

با كمال احترام خدمت جناب عاليقدر شما عرض مى شود كه متاسفانه اكثريت ديبلومات هاى محترم افغان در خارج يك مضحكه واضحوكه ويك علامه استفهام براى ديبلومات هاى خارجى ومامورين ادارات مختلف كشور مقيم مى باشند اما براى هموطنان افغان شان اين ديبلومات هاى افغانى به تاجران بى مهارت وگرسنه تبديل شدند كه مى خواهند در هر امر و درهر خس وخاشك تجارت كنند و بقدر امكان استفاده جوى ببرند ايشان از تجارت در مواد اعفاء شده جمركى و تجارت در موترهاى سفارت شروع كرده و الى تجارت در صدور وتمديد وفروش باسبورت وتصديق شهادتنامه هاى محصلين ادامه داده و تا تجارت دربورس هاى تحصيلى رسيدند حتى جناب شان در معاشات بورسيه هاى محصلين هم تجارت مى كنند

جناب وزير صاحب ايا باور مى كنيد كه يكى از ديبلومات محترم سفارت شما در قاهره بورس تحصيلى محصلين افغان را براى خود اختصاص ميدهد و متاسفانه جناب سفير صاحب اقاى ايوبى هم بايشان همدست شده برايش مكتوب معرفى خط كانديدى بورس تحصيلى اختصاص داده شده براى محصلين افغانى در داخل كشور را براى اين ديبلومات محترم سفارت در قاهره صادر مى كند وحق وزمينه تحصيل يك جوان افغان را از ادامه تحصيلات عالى شان در خارج ودربوهنتون قاهره سلب ومحروم مى سازند

بلى جناب وزير صاحب ! اقاى شفيق الله خان سكرتر اول محترم سفارت افغانستان در قاهره بورس تحصيلى بوهنتون قاهره را براى خود اختصاص داده است در عين حالى كه اين جناب از معاشات وكرايه خانه هزار دالرى ماهانه بر علاوه امتيازان دالرى وموتر رسمى ديبلوماتيك سفارت استفاده مى نمايد ودر عين وقت بورس تحصيلى يك جوان افغان را از خود مى كند اين عمل سفارت افغانستان در قاهره وجناب سفير وعملكرد واستفاده جوى اقاى سكرتر اول شفيق الله خان از بورس هاى تحصيلى محصلين افغان در قاهره يك نقطه تعجب اور ولى در عين حال سبب تنفر وانزجار وعلامه استفهام بزرگ نزد مسولين امور محصلين خارجى در وزارت تحصيلات عالى ووزارت امورخارجه در مصر شده است

خودم كه محصل در بوهنتونى كه اين جناب عاليقدر ديبلومات محترم شما با استفاده از بورس تحصيلى مصروف تحصيل مى باشد ولى با كمال تاسف با درجات ناكامى ورسواى مى انجامد مى باشم وشاهد ان هستم كه اين عملكرد براى مسولين محصلين بوهنتون قاهره ديبلومات هاى محترم سفارت افغانستان را به يك اضحوكه مبدل كرده است

اميدوارم جناب وزير خارجه دراين مورد تحقيق عاجل وجدى نموده تاكرامت وعزت وابرو ديبلوماسى افغانستان را از رسيدن به نقطه نابودى حفظ نمايد

محصل افغان در بوهنتون قاهره

>>>   محترم وزیر صاحب اسلام علیکم :
پدر بزرگو ارم چه حال داری نمیدانم این چیز ها را میخوانی یا اینکه در سر نماز توبه هستی ، یک بار گوشکی های خود را بپوش بصدای مردم گوش کن که چه دردی دلی دارند و چه گفتنی های دارند ، ودست بکار شو همه نماینده گی ها را که وقت انها پوره شده انها را تبدیل و اشخاص با تجربه را بجای انها نصب کن

با احترام شو کت علی از شهر مزار شریف

>>>   و الله زلمی جان نوش جانت..... حد اقل مردم از اینکه خاین و حرام خور باشی شکایت ندارند
پوست را برتان تبریک میگم... آباد و سلامب باشی

>>>   عاليقدر محترم وزير صاحب امور خارجه

يكى از وطنداران عزيز ما از شهر دبى در كشور امارات عربى متحد طى بيان داشت اظهار نظر خود در اين ويب سايت خبرى از امبراطورى وشان وشوكت وقدرتمندى و اقامت طويل المدت وطولانى الاجل جناب طالعمند كشور اقاى حاجى صاحب راشد الدين خان در قونسلگرى افغانستان در دبى شاكى و شكايت داشتند
مى خواهم اگر جناب محترم شما برايم اجازه دهيد بعرض ايشان وهم خدمت جناب شما برسانم اينكه جناب حاجى راشد الدين تنها وتنها ديبلومات افغان نيرومند وخارق العاده وخوش طالع در افغانستان نيستند كه مدت اقامت كارى وخدمات ارزشمند شان در خارج طولانى شده وتوانستند از اين امتياز براى خود واولاد ونواسه ها خود ميراث قيمتى از خود بمانند بلكه همين فعلا اكثريت سفير صاحبان وجنرال قونسل هاى محترم افغانى در نمايندگى هاى سياسى وقنسلى در خارج مدت اقامت كارى شان خيلى طولانى شده است وبرخى از انها اصلا فراموش كرده باشند كه ايشان افغانى الاصل ونمايند گى از يك كشورى بنام افغانستان مى نمايند از انجمله شخصيتهاى عاليقدر وبطور نمونه از اشخاص اتى نامبرده مى توانيم

1-جلالتماب اقاى عمر صمد سفير فعلى در باريس وقبلا در كانادا كه از سال 2002 وتا كنون در خارج اقامت دارند وافتخارات عظيمى را براى كشور خود تقديم داشتند كه ثبت تاريخ در خشان وزارت خارجه خواهد بود
2- جلالتماب محترم اقاى حكيمى سفير فعلى در كشور امبرطورى جابان وقبلا دركشور جين كه جناب ايشان اضافتر از هشت سال است در خارج از كشور اقامت ميمون دارند
3-جلالتماب قاى زلمى عزيز معين سياسى اسبق وزارت كه در عقب تقاعد شان بصفت سفير در مسكو تقرر يافتند واضافتر از شش سال در كشور اتحاد جماهير شوروى اسبق تشريف دارند
4-جلالتماب اقاى طرزى اضافتر از هشت سال در خارج فعاليت ديبلوماتيك دارند
5- جلالتماب عاليقدر اقاى مسعود خليلى سفير فعلى در تركيا وقبلا در كشورهند كه اضافتر از بانزده سال واز دوران حكومت جلالتماب ربانى وتاكنون در خارج اقامت دارند
6- جناب اقاى محمد اصف دلاور سفير معزز افغانستان در اوكراين اضافتر از ده سال در كشور محبوب خود اقامت ميمون دارند
7-جلالتماب جناب اقاى سيد طيب جواد سفير افغانستان در امريكا اضافتر از هشت سال است كه بنفع كشور ايالت متحده فعاليت شبا روزى دارند وفكر مى كنم ادامه خواهد دادند
8- جلالتماب جناب عاليقدر محترم اقاى محمد ظاهر عزيز شيخ السفراء وسفير مقيم افغانستان در دفتر سازمان ملل متحد دريونسكو كه اضافتر از ده سال است در ملل متحد تشريف دارند والى اينكه نفس در حيات دارند باقى خواهد ماند
9- جلالتماب عاليقدر نايب مرحوم باباى ملت اقاى عزيز كرزى سفير افغانستان در رياض عربستان سعودى كه قبلا در دوران حكومت ربانى هم دريوگوسلويا سفير بودند اضافتر از جهارده سال است در خارج از كشور وبا تحمل مشقت وتكاليف سن وسال فعاليت دارند
10-اقاى سلطان محمد بنياد جنرال قونسل در هالند وقبلا مستشار در جرمنى اضافتر ازدوازده سال است كه در خارج در خدمت كشور عزيز خود هستند

وباكمال تاسف جناب وزير صاحب خارجه در صورت تبديلى اين شخصيتهاى عاليقدر كشور به مركز وزارت ايشان فقط بطور مهمان معزز ومكرم وبراى مدت خيلى قصير وكوتا در كابل خواهند ماند وبعدا يكبار ديگر بصفت سفير وجنرال قونسل در خارج تقرر خواهند يافتند

از همين اكنون در داخل وزارت ودر عقب تقرر جناب شما بصفت وزير خارجه اشخاصى كه فقط يك يا دو سال قبل به مركز تبديل شدند در سعى وتلاش بمنظور تقرر مجدد شان در خارج با تقديم واسطه هاى مختلف خدمت شما مى باشند اكثريت اينها در عقب تبديلى شان به مركز وزارت فاميل ها محترم شانرا به كانادا وامريكا وياجرمنى وبا باسبورتهاى سياسى در دست داشته شان بصفت مهاجر وبناهنده سياسى ارسال داشتند وخودشان براى تقرر مجدد خود در خارج سعى وتلاش مى ورزند از اينجمله از اقاى عبد القيوم ملكزاد كه اضافتر از ده سال در خارج از كشور در نمايند گى هاى سياسى كار وخدمت كرد بمجرد تبديلى شان به مركز فاميل خودرا به كانادا جاى بجا كرد وخودش به كابل تشريف اورده تا براى تقرر خود در سفارت افغانستان در كانادا روز شمارى وسعى وتلاش نمايد دوست ديگر شان اقاى فضل الرحمن فاضل كه در حدود بيست سال واز اغاز دوران حكومت ربانى در سفارت افغانستان در هند وبعدا حنرال قونسل در بن در خارج از كشور اقامت داشتند ولى متاسفانه بطور اشتباهى يكسال قبل به مركز تبديل شد ند فاميل خودرا در كشور شاهى هالند جابجا نمود وخودش جهت تقرر مجدد در يكى از كشور هاى همسايه با هالند تلاش هاى خستگى نابزير معطوف ميدارند تا اينكه به فاميل خويش نزديك باشند اما جناب عاليقدر اقا ى دكتور نصير احمد نور كه در حدود هفده سال واز اغاز دوران حكومت جناب ربانى در سفارت افغانستان در كويت وبعدا دركشور قطر در خارج از كشور اقامت وخدمت داشتند دو يا سه سال قبل بدبختانه به مركز تبديل شدند وفعلا جناب شان كه در عضويت كميته تعينات وزارت خارجه بودند جناب خودرا بصفت سفير در ابوظبى در امارات مقرر نمودند

جناب وزير صاحب هرگاه از هر كدام از اين اشخاص عاليقدر ودانشمند وافتخار اميز كشور ولى در عين حال واسطه داران وطالعمندتزكر بعمل اورايم صفحات طولانى را در بر خواهد گرفت خلاصه اينكه جناب وزير صاحب يك تعداد اشخاص طالعمند وزارت خارجه را اشغال نمودند كه فقط ايشان در دوران وزارت دكتور عبدالله وجناب اسبنتا در نمايند گى هاى سياسى در خارج مقرر وتعيين مى شوند
وتوقع نمى رود كه جناب شما بتوانيد با اسانى وسرعت وزارت خارجه را از اشغال اين باند نجات دهيد وتوقع مى رود كه در نتيجه تعينات جديد در نمايندگى هاى سياسى در خارج همين شخصيت هارا در بر خواهد گرفت ويا اينكه فقط اقاى زيد را در جاى اقاى عمر و جناب عمر را در جاى جناب زيد تبديل نمايد
انا لله وانا اليه راجعون
كارمند مظلوم وزارت خارجه

>>>   به ارتباط دو بیتی های ب ز کارمند وزارت خارجه !
الله بچه تو ب ژ نام داری به فکرم در شکم سفال داری
تو قود قود میکنی دائیم به سایت ها - تمنا خروس در بام داری
خروس در مام می آید سراغت تو ناحق گله از دوران داری .

سفینه از دوشنبه .

>>>   بدبختانه طى شش سال كه اينجانب براى تحصيل وارد شهرقاهره در كشور مصر شدم از انزمان وتاكنون اشخاصى بصفت ديبلومات وسفير در سفارت افغانستان در قاهره ر تقرر يافتند كه هركدام از ديگرى بدتر بودند در ظرف اين جند سال كه اضافتر از بيست ديبلومات به قاهره رد وبدل شدند برخى از انها همانند اقاى شفيق واشرف مسائل قومى زبانى حزبى وغيره اختلافات ملى را ميان محصلين دامان زدند فشار هاى روانى ومشكلات مختلفى را بالاى محصلين بوجود اوردند كه از درك علت اينهمه اعمال زشت شان عاجز مى باشيم غير از اينكه علت اينبوده باشد كه اشخاص بصفت ديبلومات در اينجا مقرر مى شوند كه حقد وحسادت وبدبينى وتفرقه اندازى وضرر رسانى در خون وكيان شان جريان دارد هدف اساسى شان استفاده جوى هاى شخصى قومى زبانى از موقف ديبلوماتيك شان است اقاى اشرف در عقب تبديلى به مركز به لندن فرار كرد بس از بنج سال سكرتريت اول در سفارت وارتكاب هركونه اعمال زشت اميز وبد اخلاقى هاى كه نام كشور افغانستان وافغان هارا بدنام ساخت وسكرتر اول ديكرى اقاى شفيق بورس تحصيلى را دوزديده از ان خود كرد ه است ونمى دانيم كه ايا ايشان اكنون ديبلومات برحال در سفارت هستند يا يك محصل؟
جناب وزير صاحب مايان مطلع شديم كه جناب شما بارها متعدد به مصر تشريف اورديد ولى متاسفانه اين سفير واعضاى سفارت زمينه ملاقات محصلين را باشما مساعد نساختند طوريكه هميشه سبب عدم ملاقات وديدار هئيت هاى افغانى با محصلين مى شوند متاسفانه اشخاص بصفت سفراى طى اين سالها در قاهره امدند كه شخصيت ضعيف دارند بجز جناب عبد الغفار كرزى كه حقيقتا يك شخصيت بزرگوار وديبلومات ورزيده وبصفت يك والد وبدر براى محصلين بشمار مى رفت اما متاسفانه بسبب توطئه هاى ديبلومات ها اين سفارت ملا قربان وفيروز وعبد الرقيب وملحيه صقيل اين شخصيت ملى ودلسوز كشور را بدنام ساخته زمينه هاى كار وخدمت را برايش تنك مى ساختند وتا بالاخره به كابل خواسته شد در حقيقت هركدام يكى از سفر اى افغانى در قاهره هدفش حفاظت از كرسى سفارت است ايا باور مى كنيد كه در دوران اسبنتا امور سفارت را همه يك محصل كارمند محلى سفارت كه از هرات است كنترول مى كرد واز سفارت وسفير صاحب ايوبى وديبلومات هاى سفارت بخاطر هراتى بودنش يك اضحوكه ساخته بود واز دار سفارت خانه مقرى براى فاميل وامور شخصى خود ساخته بود حتى از ويب سايت رسمى سفارت بيك سايت فاميلى تبديل ساخته بود كه دران فوتوهاى شخصى خود خسر وبرادران وخانم وخسر بره وغيره دوستان خودرا بنشر ومزين بسازد
جناب وزير صاحب تعداد همه ما محصلين در قاهره درحدود صد وبيست محصل است در حاليكه تعداد كارمندان سفارت احيانا به ده تن از ديبلومات هاى محترم وكارمندان افغان محلى برعلاوه ده هاكارمندان محلى مصرى ميرسد اما بخاطر تمديد باسبورت يا تصديق نامه يا دريافت كدام ياداشت از سفارت بايد روزها به سفارت مراجعه كينم وهزارها ناز وكار شكنى وكلان كارى وتكبر وغرور وبدبختى را از طرف كارمندان سفارت متحمل شويم وقتى ما بسفارت مراجعه مى نمايم بطور يك نفر خدمت ويك شخص حقير با ما برخورد صورت مى گيرد

اميدوارم جناب وزير خارجه دراين موارد تحقيق عاجل وجدى نموده تاكرامت وعزت وابرو ديبلوماسى افغانستان را از رسيدن به نقطه نابودى حفظ نمايد

محصل افغان در بوهنتون قاهره

>>>   خواننده گان محترم امید است از الفاظ های بیجا به پرهیزید چراگه باعث تفرقه ملت رنج کشیده مان میگردد
ماهی همیشه از سر خراب شده نه از دم
ملت غیور ما همیشه از دین ناموس وخاک خود دفاع کرده
ومقام ها فروختند آگاه باشید تا آینده خوب داشته باشیم
ازتضاد لزت برده نمیشود اتحاد کنید تاامنیت جهان را بسازید
تشکر

>>>   سلام واحترام خدمت هموطنان كرامي وخوانندكان محترم تقديم است.
بنده أكثريت نظريات برادران وصاحبنظران سياسي وغير سياسي را بدقت خواندم، در مورد جناب زلمي رسول نام نهاد جديد من حيث وزير خارجه أفغانستان نظريات بسيار منفي و مثبت را دريافت نمودم، وأز خلال همين نظريات من هم به يك نظر مختصري متوصل شدم وأو اينست: ملت مظلوم ورنجديده أفغانستان در شرائط ناكوار وأو ضاع نامناسب كنوني كشور، در أفراد فهميده، مؤمن صادق ومتديين، مخلص وبا وفاء،راستكوي وراستكار اشد ضرورت داريم،كه در سري قدرت بوده و از صلاحيتهاي عالي برخوردار باشند، تا إين نوع أفراد مؤمن وخدا دوست بتوانند جلوي رشوت دادن ورشوت خوردن، مصارفاي بي مورد كه (خداوند عزوحل آنرا اسراف وتبذير توصيف كرده است) بكيرند، ودر دفترهاي دولتي وغير دولتي دعوتها وذهنيتهاي قومي، لساني، نجادي وسمتي كه كاملاً مخال أصول إسلامي , وتناقض حكم شرعي دارد ازبين برده وصد در صد ريشكن سازند، أما اين كفتني ها فقط أحلام خواهد بود بخاطريك شما بهتر ميدانيد كه اخلاق مردم ما، رويش وكردار مردم ما، افكار وبلان مردم ما از راه نيك ومستقيم انحراف يافته وهر روز به بي راه ميروند، كسانكه وزير مي شوند وبه منصبها عالي نائل مي كردند ضروراً داراي جوازنامه خارجي وتوقع خير ونيكي از آنها نمي روند. بس هر كار ملت مسلمان غيور خويش را به خداوند عزيز و قدير مي سباريمزأمين.
بشَار از ماليزيا

>>>   خوب است والله تخارستان جده ازبين ميروند انشألله به وزير صاحب تبريك باشد
معصوم وردك از شهر طايف

>>>   راستی من انقدر خواندم که ختسه شدم من فکر نمیکردم که وزارت خارجه ما بد تر از وزارت داخله ما است .
شما میدانید که اشخاص دیپلومات بنلدترین شخص قابل احترام در یک کشور میزبان می باشد . پس وای بر حال ما با چنین دیپلومات های دزد و حرام خور ما ، خاک بر سر ما شد با این حال و احوال ما ،
ای کاش برای دیپلومات ها امکان میبود در پهلوی معاش کمی وجدان هم داده میشد ، زیرا شخصی با وجدان هر گز عزت و ابرو کشور خود رادر ملک بیگانه نمی ریزاند
صدیقه از کره مریخ

>>>   سلام ماو شماه باید نیگاه کنم که کرزی چیه میکنه ؟
یما از اسلوه

>>>   خبر تقرر اقاى سيد جلال مدعى نبوغ يك شائعه جالب است تا ديروز حكومت كرزى را حكومت غير قانونى وفاسد وخائن وغير لائق و و و و توصيف مى كرد بس جطور همين شخص نماينده عين حكومتى شود كه انرا باصفات غير قانونى توصيف مى كرد وبر ضد اين نظام وبراى تغير واز بين بردن ان فعاليت مى نمود ولى اكنون مى خواهد نماينده وسفير اين حكومت بوده باشد
بنظر بنده تصميم كرزى دراين زمينه اكر حقيقت داشته باشد واختيار جلال به اين وظيفه يك اشتباه بزرگى خواهد بود جلال مدعى نبوغ ولى اخراج شده بوهنتون درصورت سفير شدن در حقيقت زمينه تخريب كردن اين حكومت را بر سطح عالى و جهانى دريافت خواهد كرد وهمه مساعى وى جهت دريافت امتيازات شخصى وتلاش براى مطرح كردن شخص خود خواهد بود نه اينكه نمايندگى از حكومت كرزى وكشور افغانستان نمايد شخص جناب وزير خارجه كنونى كه مدتى در عربستان سعودى وظيفه واقامت داشت اطلاعات دقيق از اراء ونظريات افغانهاى مقيم سعودى ومقامات عربستان سعودى درباره اين جوان مدعى نبوغ ونابغه بودن را خواهد داشت وفكر نمى كنم كه به تقرر همجو شخص ايشان در اين مقام موافقه نمايد
حبيب الله شهر جده
سعود

>>>   خواهری عزیزم سفینه جان :
اول بگو در بالا چیزی خواندم نمیدانم شعر بود یا ریپ و یا شعر نو
دوم از مرغ و خروس نام بردی نمیدانم چرا خروس خو مشکل نیست درهمه جا پیدا میشه ، مرغ خو خودت هستی ، ولی در مورد تخم من فکر میکنم اگر درین فصل سال بالای تخم بشینی هم تخم گنده میشه و هم خودت را یخ میزند در غیر ان سرو ریش شم

>>>   داشتن تخصص در رشته ی تجربی طب، چه ارتباطی به دیپلماسی و پست وزارت خارجه دارد!!!
عزت الله کاظمی از غزنی

>>>   جناب وزير صاحب متوجه باشيد اكثر دوستان خود را متخصص سياست و ديبلوماسي ميدانند ولي در حقيقت الف وباء آنرا هم نميدانند وكسانيكه مثل جناب شما داكتر طب ويا شرعيات است اما صد مرتبه دانا و رسا در موضوعات سياسي و روابط خارجي هستند بطور مثال آقاي حاجي راشد الدين جنرال قونسل دبي از شرعيات دبلوم دارد ولي بمراتب موفقتر از عزيز الله كرزي سفير افغانستان در رياض كه خود را متخصص سياست ميداند ميباشد و اين را همه كارمندان صادق وزارت خارجه ميدانند و براي شما عنقريب اين راز هم معلوم ميشود.
كارمند وزارت خارجه

>>>   میگویند به مرگ بگیرش که به تب راضی شود :
سید جلال جان چنین کرد اول خود را کاندید ریاست جمهوری و حکومت کرزی را حکومت پست و غیر قانونی اعلان کرد و گفت اگر من برنده شوم تمام ادارات دولتی را بکبال شست و شو کرده همه چیز را بشکل قانونی و کار را به اهل کار میسپارم و حتی میگفت که کسانیکه که در این دولت فاسد کار میکند در قطاران فاسدان شناخته میشوند
حالا نمیدانم این نابغه شرق چرا خودش فاسد شده میخواهد که دیپلومات شود و مهر بد نامی وزارت خارجه را در سینه خود زند
بکفر م همه یک حرف های دروغین و بی اساس بود که میخواست مردم را با این کلمات متوجه خود سازد ولی در عمل دید که هیچ چیزی نبوده فظ یک پناهنده عرب و بس
و باز اشتها نموده که یک بار دیگر در قلب عرب ها جا نموده از چوکی دبپلوماتیک استفاه و بالای مرد م و حکومت ما کار های خیر را ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
خیر به هر صورت کرزی مجبور است که این شخص را به صفت سفیر دولت اسلامی افغانستان به عربستان هم روان کند حد اقل گوشش از یک رقیب جمع خو میشود
این کرزی هم بلا است بلا
عبدالرحمن از کوته سنگی 22/2/2010

>>>   خواهری عزیزم سفینه جان :
اول بگو در بالا چیزی خواندم نمیدانم ریپ بود یاشعر نو ؟؟؟//////
دوم از مرغ و خروس نام بردی نمیدانم چرا خروس خو مشکل نیست ودر همه جا پیدا میشه ، مرغ خو .......... ، ولی در مورد تخم من فکر میکنم اگر دراین فصل سال بالای تخم بشینی هم تخم گنده میشه و هم خودت را یخ میزند در غیر آن سرو ریش شما میریزد مانند مر غ های کریس کرده گی ؟؟؟؟؟
حرف سوم من این است این شعر بی معنی شما به بهبود کار در وزارت محترم خارجه چه رول دارد .
خلاصه سرم بدرد امد هیچ چیزی نفهمیدم همه روزه یک بار این نوشته شما را میخوانم گفتم هست چیزی در درون این تخم شما پیدا کنم نشد که نشد .
در فرجام میگویم بر شما نوشته شما مانند تخم شما گنده شده بود و قد قد شما ماننند مرغان بی خروس مرا پریشان کرد.
آغا شرین از قرغز ستان

>>>   زلمی رسول اگه به جای سیاست به کار طبابت می پرداخت مفیدتر واقع می شد برای اینکه افغانستان اباد داشته باشیم لازم است که هر کس در تخصوص خود کار کند

>>>   شخصى كه در سطور فوق از قاي حاجي راشد الدين خسر بره و وارث مليارد ها دالر احمد شاه مسعود و اجار دار جنرال قونسلى دبي ووكيل التجاره شوراى نظار توصيف وستايش نموده وايشانرا از جهت داشتن دبلوم شريعات تمجيد نموده واظهار داشتند كه ايشان بمراتب موفقتر از عزيز الله كرزي سفير افغانستان در رياض كه خود را متخصص سياست ميداند ميباشد

موكدا مولف اين كلمات مدح اميز شخصا خود راشد الدين خان هستند كه از اعتراضات شهروندان افغان در دبى وكارمندان وزارت خارجه از بى عدالتى در وزارت در ترس وخوف تبديلى به مركز قرار دارند جناب راشدالدين اجاره دار قنسلى در بايان سخنان خود تلاش دارد جناب وزير خارجه جديد را تطميع ووعده هاى باكت هاى سربسته دالرى را برايش دهد ومى فرمايد كه اين را همه كارمندان صادق وزارت خارجه ميدانند و براي شما عنقريب اين راز هم معلوم ميشود.
يكبار ديگر براى جناب زلمى رسول وزير خارجه كه شخصي صادق وباك مى باشند تاكيد ميدارم كه هرگاه مى خواهيد صفحات در خشان در تاريخ افغانستان ووزارت خارجه داشته باشيد راشد الدين خان وامثال ايشانرا هر جه عاجل از وزارت خارجه دور ساخته اين دستگاه مهم كشور را باك ساخته كرامت وابرو سياسى وزارت خارجه را برگردانيد
كارمند وزارت خارجه

>>>   به مسئولین محترم شبکه اطلاع رسانی افغانستان!
من از دیر زمانی مطالب منتشره سایت شما را تحت نام افغان پیپر مطالعه میکنم. مطالب خیلی دلچسپ و شنیدنی که بازگو کننده کمترین درد دلهای هموطنان ما میباشد از این طریق به خورد مسئولین و هموطنان عزیز داده میشودو اما چند مطلب واقعی را که در متعلق به تیپ پرچمی ها در ادارات میباشد از نشر باز میماند. این مسئله بنده را به بی باوری وا میدارد. اُمیدوارم که چنین نباشد. زیرا یگانه سایتی که وسیله انکعاس واقعیت ها را در ذهن مردم تداعی میکند همین افغان پیپر است. متوقعم که این روزنه به یک تنها منفذی برای اظهار حقایق باشد. نه در خدمت یک حزب سیاسی خفه شده.
به امید تغییر استراتژی کاری تان

>>>   داکتر زلمی رسول، نامزد وزیر خارجه جمهوری اسلامی افغانستان
موفق باشید.
هزاره

>>>   دوست تان عزیر از آن جای که من از مطالب فوق در یافتم صرف مشکلات شخصی زیاد استفاده شده است نه مشکل وطن یک وزیر که از نماینده های مردم راهی گرفته باشد پس چی مشکل وجود دارد
بیاید کسانکه انتقاد میکند آنها با این وطن بیچاره چی کرده اند لطفاً به اطلاع مردم افغانستان تا همه بفهمد
والسلام
رسول بیک از مزار شریف

>>>   آقای رسول بیک صاحب سلام
به نظر بنده آدم بسیار خوب معلوم میشود ای کاش ای برادر شما از مشکل وزارت امور خارجه خبر میداشته اید که که چقدر به حق مردم افغانستان لازم شده است یک نفر پیدا میشود که حق دیگران میخورد و از آسمان صدم گز میکند اصلاً از طبقه بندی بسیار ضعیف هستند و ادعا قدرت زیاد را میکند خداوند به حال مردم افغانستان رحم کند و نظر دوستان در سایت این است انها می خواهند که به وزیر صاحب جدید از واقعیت های گذاشته خبر بسازند تشکر
اباس از خوشحال خان مینه

>>>   برادران وهمكاران محترم ! بايست صادقانه اعتراف نمايم و اصل واساس وريشه همه مشكلات كنونى دروزارت خارجه را برسى كنيم مشكل اساسى وخطر عمده كه منجر به وجود اينهمه بدبخنى ها مشكلات اعتراضات بى عدالتى ها در وزارت خارجه ميان كارمندان در داخل ودر سفارتخانه ها در خارج شده است همانا وجود اشخاص منافق متملق وتقرر اشخاص ناهل جاهل وبيسواد دروزارت خارجه دردوران داكتر عبدالله دروزارت ومتعقبا توسط اسبنتا مى باشد . بدون شك اشخاص منافق ومتملق وجابلوس در وزارت سبب اينهمه مشكلات وبى عدالتى ها بر علاوه تقويه ورشد كمونست ها دروزارت خارجه شدند هرگاه همين اشخاص متملق وجابلوسن بمنظور منافع شخصى ودريافت امتيازات شخصى خود براى سبنتا وفراهى وغيره مقامات ارشد وزارت تملق وجابلوسى نمى كردند ودرجه ومقام شانرا بدرجه قهرمانان ملى بلكه بيامبرى واولياى الله نمى رساندن هرگز نمى توانستند برنامه هاى شوم وقوم برستى وتبعيض شانرا در وزارت خارجه عملى واجراء نمايند وقتى ما دروزارت خارجه در مى يابم كه حتى يكى از دانشمندان نامنهاد مجاهد اقاى فضل الرحمن فاضل رئيس امور قنسلى وزارت جهت تقرر مجدد خود بحيث سفير جابلوسى وتملق سبنتا وفراهى وغيره را مى نمايد وانهار با كلمات وجملات واشعار ثناء وصفت ستايش وتقدير وقدردانى مى نمايد ما از جوانان كه بمجرد فراغت خود از فاكلته بصفت مدير ورئيس شعبات وزارت ويا قونسل ومستشار در سفارتخانه مقرر شدند منتظر جه بوده باشيم . طبعى است كه كمونست ها وقتى اينهمه جابلوسى وتملق دانشمندان وزارت را مى بيبند انها خودرا صاحبان حق وقدرتمند وبا صلاحيت مى شمارند همكاران عزيزم ! مشكل اساسى وعمده ما وشما همانا در مسلمان نماها منافق متملق وجابلوس است نه در كمونست ها خلقى وبرجمى وشعله وغيره.
درباره مشكل ادارى وبى عدالتى ها دروزارت ومشكلات در سفارتخانه ها وقونسلى ها در خارج وقتى اغاز يافت كه داكتر عبدالله جوانان بنجشير وتخار وبدخشان را بصفت رئيس ومدير وسخنكوى وزارت مقررساخت بطور مثال رياست تشريفات وزارت خارجه يكى از مهمترين ادارات وزارت بلكه دولت بشمار ميرود داكتر عبدالله جوانى را ( اقاى جاويد مجددى )بصفت معاون رياست تشريفات مقرر كرد كه هتيج تجربه وسابقه كارى در تشريفات يا دروزارت خارجه نداشت اين جوان بمجرد مواصلت از مصر كه درانجا دريكى از فاكلته ها در الازهر مضامين دينى را مى اموخت دراين وظيفه تقرر يافت ودر غياب رئيس تشريفات اين جوان بى تجربه رئيس تشريفات بشمار ميرفت وغيره اينطور تقرر ها برعلاوه اينكه وتعداد ديگرى را بدون اينكه مراحل ضرورى ديبلومات بودن رادروزارت خارجه طى كنند بصفت جنرال قنسل مستشار وسكرتر اول در سفارتخانه ها مقرر ساخت يك جوان بيست ساله و بى تجربه( نويد احمد معز ) را سخنگوى رسمى وزارت مقرر كرد كه اكنون ما شاهد عكس العمل ونتيجه اين سياست هاى نادرست ومزخرف داكتر عبدالله مى باشيم

كارمند وزارت

>>>   كارمندان محترم وزارت امورخارجه افغانستان اعم از پشتون، تاجيك ، هزاره، ازبك، تركمن ، نورستاني ، بلوچ ، پشه ئي وغيره اتباع كشور عزيز شما همه مطمئن باشيد كه اعتماد راي وكلاي شوراي ملي افغانستان به شاغلي / زلمي رسول بخاطر بهبود واصلاح نظام اداري وسياسي وزارت و پاليسي متوازن سياسي به سطح منطقه وجهان بوده نه اينكه عليه اقوام باهم برادر قرار گيرد، زيراكه تبعيض و تفرقه بين ملت افغانستان كار دشمنان اين مرزوبوم است نه كار يك وزير تكنوكرات و مسلمان كه بيشتر زحمات در دوران بحران وطن خود متحمل شده است واز تجارب تلخ وشرين آگاه ميباشد .
به يقين كه شما شاهد يك وزارت برتر چنانچه اعضاي اين وزارت اشخاصيكه در حقيقت قيماق جامعه را تشكيل ميدهند ميباشند واين يك وزارت ملي كه تمام اقوام را بطور مناسب تمثيل كرده بتواند خواهد بود . بدون شك كه يك سلسله مشكلات در پيش روي قرار دارد كه به همكاري همه جانبه شما كارمندان مخلص و متعهد به زودترين وقت اصلاح ميشود بالآخره شما ديگر شاهد سفراي استفاده جو و خائن در خارج از كشور نخواهيد بود و كسانيكه بيش از پنج سال سفير هستند ولي نتيجه كاري شان جهت بهبود وانكشاف روابط بطور شايد وبايد معلوم نيست عنقريب سبكدوش و عوض شان اشخاص دلسوز ومتعهد جايگزين خواهد گرديد ما متوجه تمام عملكردهاي شاغلي وزير وكارمندان اين وزارت هستيم هرگاه بدون كدام موجب عليه كدام كارمند كسي موضع سياسي وشخصي بگيرد سكوت اختيار نكرده اقدامات لازم را اتخاذ خواهيم كرد.
ولسي جرگه 10/12/1388 كابل

>>>   دلی مارا از قیماق بد نکن او برادر ان
این ها همه قیماق های تاریخ تیر شده هستند
نه مره دارند و نه تزه بفکرم قیماق خر هستند
سلیمه از جرمنی

>>>   من از کا ر مند ان سفار تتهر ان بخا طر فحا شی و کتک زنی
عمقا شکایت دارم چرا که مر ا بخا طر هزا ره بو دن
باسیلی بصو رتم زده است
شیر حسین غ


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است