هدف اصلی برگزاری کانفرانس لندن چیست؟
در حال حاضر که هر کشور خارجی یک ولایت را قلمرو اختصاصی خود ساخته و به طور دلخواه در آن ولایت حکمرانی مینماید، چگونه میخواهند طرح انتقال مسئولیت امنیتی به قوای دولتی را اجرایی سازند 
تاریخ انتشار:   ۱۷:۱۳    ۱۳۸۸/۱۱/۱ کد خبر: 7142 منبع: پرینت

به گزارش بخش سیاسی شبکه اطلاع رسانی افغانستان ( afghanpaper ) ، در حالی که کمتر از یک هفته به برگزاری کانفرانس لندن باقیمانده، حکومت افغانستان اعلام کرد طرح مصالحه با طالبان در کنار مسالهي انتقال مسووليت به دولت افغانستان، موضوع اصلي این کانفرانس می باشد.

در همین راستا روز گذشته مارک سیدویل سفیر بریتانیا در طی یک کانفرانس خبری در لندن اظهار داشت: چیزی که ما در هفتم دلو شاهد آن خواهیم بود علاوه بر مطرح کردن مصالحه با طالبان، قسماً بررسی شرایط می باشد که چگونه یک تقسیم اوقات برای انتقال مسوولیت امنیتی بعضی ولایات و ولسوالی ها به قوای امنیتی خود افغانستان، ترتیب شود.

اینگونه سخنان طی چند سال اخیر نیز مطرح شده است مانند اوباما که وعده داده است ظرف 18 ماه نيروهاي آمريكايي را از افغانستان خارج خواهد كرد. وي حتي ادعاي تجهيز و تقويت نيروهاي افغان براي اجرايي شدن اين استراتژي را نیز مطرح كرده است.

اما چیزهایی که در واقعیت می بینیم خلاف این ظاهر نمایی است. ساخت پايگاههاي دائمي با ظرفيت چندين هزار نيرو نشانگر برنامه واشنگتن براي حضور بلند مدت خارجی ها در افغانستان است كه عملا اعلام جدول زماني خروج را باطل مي‌سازد.

همچنین آموزش نيروهاي افغاني نيز كه به اعتراف کشورهای غربی از آمادگي چنداني برخوردار نمي‌باشند در طول 18 ماه امري ناممكن مي‌نمايد حتی اگر بخواهند درکانفرانس لندن نیز زمان بندی انتقال مسئولیت امنیتی را برنامه ریزی نمایند. چرا که در حال حاضر هر کشور خارجی یک ولایت را قلمرو اختصاصی خود ساخته و به طور دلخواه در آن ولایت حکمرانی مینماید، که در حال حاضر این تعدد قوا و عدم تمرکز نیروهای امنیتی تحت یک ارگان، خود بزرگترین مشکل امنیتی کشور ماست.

از سوی دیگر افرادی مانند اوباما ادعا کرده اند که براي مبارزه با طالبان ، افزایش نیروی نظامی در افغانستان را در برنامه کاری خود دارند ، پس چرا عملا در مسير مذاكره با آنها گام بر مي‌دارند؟؟؟

یکی از مقامات دولتی که بنا به دلایلی نخواست نامش فاش شود، بیان کرد: طرح جدید مصالحه با طالبان از سوی شماری از مقام های ارشد ملکی و نظامی بریتانیا و امریکا براي تكميل پروژه ادامه حضور در افغانستان و اعمال فشار بر دولت ، تهیه شده است و از کرزی خواسته شده تا این لایحه را از سوی خود مطرح سازد.

اگر مطلب غیر این است چرا نمایندگان پارلمان در جریان این مذاکرات و مصالحات قرار نگرفتند؟ اگر واقعا این طرح از سوی رئیس جمهور تدوین شده، چرا بصورت یک لایحه به پارلمان ارسال نشده تا نمایندگان مردم نیز به چگونگی اجرای آن رای دهند؟اگر واقعا هدف از کانفرانس لندن بهبود شرایط کنونی است ، چرا هیاتی از وکلای مجلس به این کانفرانس دعوت نشدند، تا دغدقه های خانه ملت را نیز مطرح سازند؟

واضح است که کشورهای غربی در طول سال‌هاي اخير مهم‌ترين مساله يعني آغاز بازسازي كشور و احياي نيروهاي نظامي افغانستان را اجرايي نكرده‌اند. آنها با بهانه‌هاي مختلف سعي دارند تا از ضعف امنيتي و عدم بازسازي كشور كه فقر، بيكاري و بحران انساني را به همراه داشته براي رسيدن به خواسته‌هاي خود بهره‌برداري كنند.

اين كشورها همچنين با سوق دادن دولت كرزي به معرفي برخي كانديداهاي پست وزارت از ميان طالبان و يا گروه‌هايي كه جايگاه مردمي ندارند برآنند تا با ايجاد تقابل ميان پارلمان و دولت افغان، ضمن ناكارآمد نشان دادن كرزي، راه را براي دخالت بيشتر در امور كشور فراهم سازند.

برخی از آگاهان مسائل سیاسی معتقدند که اگر بخواهیم هدف از کانفرانس لندن را با صراحت بیان نماییم ، این است که روشن شود طی این سالها هر کشور چقدر از افغانستان نفع برده است ؟ مطمئنا سران کشورهای دخیل در افغانستان در پشت پرده در درجه اول منافع خود را مد نظر خواهند گرفت و پیرامون آن سعی در رسیدن به توافق دارند، سپس روز هفت دلو در یک نشست سمبولیک ، برای دلخوشی جامعه جهانی مطالبی را نیز بیان خواهند نمود با این نیت که حالا این طرحها را بیان می کنیم چه کسی میخواهد این طرح ها را پیگیری نماید . کاری که طی هشت سال گذشته و در کانفرانس های قبلی صورت گرفته است.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   علت کنفرانس عقب نګاه داشتن افغانستان است زیرا انګلیس میخواهد طالبان را در حکو مت کرزی شریک کند و دست باکستان را در افغانستان باز ګذرد کدام هدف دیګر نست و کرزی به اروزی خود میرسد
فردوس از المان

>>>   معلومدار هدف و پلان آمریکا ، ناتو ، اتحادیه اروپا و دیگر شرکایشان در ظاهر چیزیست و در باطن چیزی دیگر !!!
س . صابر

>>>   السلام عليكم و رحمةالله و بركاة:
هموطنان عزيز خوب ميفهميم كه سياست انگليس(تفرقه بيانداز و پادشاهي كن) است،ولي بازهم اين سياست افشاشده در بين ما در حال ريشه دواني و وسيع شدن است در يك پله ترازو طالبان و در پله ديگر همان ترازوي غيرمعادل امريكاوانگليس حكومت كرزي قرار دارد،در حاليكه هر دو افغان و هر دو برادر اند، حالا شما خود بگوييد كه قصور ماوشما است ويا قصور امريكا و انگليس.
جمشيد"رحمانزي وردك"محصلي علوم سياسي،هندوستان.

>>>   این گرگ سالهاست که با گله آشناست.
میر احمد

>>>   السلام عليكم و رحمةالله و بركاته:
هموطنان عزيز خوب ميفهميم كه سياست انگليس(تفرقه بيانداز و پادشاهي كن) است،ولي بازهم اين سياست افشاشده در بين ما در حال ريشه دواني و وسيع شدن است در يك پله ترازو طالبان و در پله ديگر همان ترازوي غيرمعادل امريكاوانگليس حكومت كرزي قرار دارد،در حاليكه هر دو افغان و هر دو برادر اند، حالا شما خود بگوييد كه قصور ماوشما است ويا قصور امريكا و انگليس.
ما و شما اين موقع طلايي را نبايد از دست داد و كوشش هاي زياد بايد كرد كه اين وعده دروغي امريكايي ها و اروپايي ها را به واقعت تبديل نموده و تمامي افغانها بايد يكي شويم و وطن خود را بايد خود مان آزاد و آباد سازيم.
جمشيد"رحمانزي وردك"محصلي علوم سياسي،هندوستان.

>>>   به هر صورت مذاکره اقدام نیک است خداوند کسانی را که خواستار مذاکر با تمام مخالفین میباشد مؤفق سازند این را باید درک نمود که امروز ما به کمک خارجی ها در تمام ساحات صرورت داریم مطمین که حرف خوب نیست اما ضرورت است به فکر سال های قبل باشیم که کشور های منطقه و همسایکان با ما چه کردندیاد آن حالت خاطر همه را پریشان میسازد از ناروا و کشتار فعلی به هردو جانب یعنی طالبان و قوت های خارجی در کشور نباید خشنود شد خارجی ها یکه کشته میشوند آنها هم ارزوی زندگی و فامیل دارند و طالب کشور ش است تا چه وقت باید ادامه کشتار دوام داشته باشد تلاش مذاکره اقدام ضروری و خوب است ارزو دارم که موافقیت نسیب مذاکره میباشددر پهلوی اینکه خارجی ها اهداف خودرا تعقیب میدارند ما هم ضرورت داریم و باید هدف خویش را داشته و داریم کشور ما عاری از اردو، اداره و همه ... میباشد در حالیکه کشور های همسایه اتم، اردو، اداره و حتی دولت ... را دارند پس اشتباه رهبر ی ما در این لحظ حساس سبب خرابی همه کشور دو باره میگردد بنده از رهبری مدبرانه و دلسوز کشور حویش در راه تأمین امنیت و صلح و مذاکره با قاطیعیت طرفدار میباشم و ارزو دارم که دیگر در هچ گوشه افغانستان کسی گشته نشود. تطبیق این امر کاری ساده نیست به جرآت سیاسی و اعتماد به خود ضرورت دارد مذاکره به منظور صلع و امنیت به گذاشتن صلح چند نفر نیست که کار تمام شد لازم است که با تظمین و صداقت به عقب میز مذاکره با صلاحیت کامل نشست و به وعده و حرف خویش صادق بود مطمین نتیجه دارد با کفت اگر ضرورت ما به خارجی ها هم است تا چه زمان و چه وقت بلاخیره میروند به پای دیگر باز هم رفتن خوب نیست مذاکره را ه حل است.
عسی احمدی

>>>   بازهم کنفرانس لندن ..و یا مجلس رسوائیی یک ملت بنام افغانستان ،کنفرانس لندن و یامایه شرم و خجالت یک ملت بیچاره مظلوم ،بنام افغانستان ، درتاریخ ..
. خیانت و جنایت مشتی خائن خدانشناس قدرت طلب ، عزت و شرف مردم بیجاره مارا ،چنان به باد داد که استعمارگران کینه توز دیروز ی، مجلس رسوائی مارا در پایتخت کشورشان، بنام کنفرانس لندن چشن میگیرند و بصورت غیر مستقیم برای آدمیان روی زمین اعلام میکنند که این ها همان مردما نی هستند که قریب به یکصد سال قبل علیه ما شوریدند و نمایند مارا بنام مگناتن با ضرب گلوله کشتند و لی روح مقدس و پاک مگناتن این ملت را چنان شرمنده و رسواکرد که اکنون برا ی چندمین بار مجلس رسوائی شان درین جابرگذار میشود و فرزندان مگناتن برای سعادت و بهروزی این مردم راه هائی را تو صیه میفرمایند و چه مصیبتا که حنیف اتمر باآن همه سابقه درخشانی !!که دارد به عنوان وزیر و نمایند مردم افغانستا ن دران مجلس شرکت مینماید ، اگر بگویم به خدا رسوائی و ذلت ازین بیشتر نمیشود که به مانند طاعون کالبد پوسیده مردم مارا فراگرفته است حرفی به گزاف نگفته است گراف .. فاعتبرو ایا ا...
و السلام
مولوی حقگو

>>>   او افغانها، برادر های خوشباور و... هوشیار باشید.

آمریکا و متحدانش تصمیم دارند دولت را به طالبان تحویل دهد. طالبان زاده خود ایشان بوده و در شرایط فعلی بهترین غلام برای یک بادار مانند امریکا طالبان بوده میتواند. و ظاهرآً در حکومت بیشتر از نیم کرسی ها در دست طالبان و طرفداران او میباشد.
هشدار با گروهای شمال، هوشیار باشیید و غم تانرا بخورید در صورت امکان به اسلحه خود را مجهز و آمده سازید که هنوز بازی تمام نشده است.
حسن غمکش

>>>   ازریس جمهورمحترم میخاهم که ازاختیاری آمریکایی هاخارج شودآن موقع افغانستان یک کشوری مثل ایران یا که غیره کشورهای دیگرمیشود

>>>   خواننده گرانقدر سلام ! گرچه بدترین مصالحه از بهترین جنگ رجحان و برتری دارد حرفی است بجا و آزموده شده . مگر سوال در اینجاست که مصالحه با کی ؟ هموطن رنج دیده من : تو بیاد نداری که طالبان را نصرالله بابر وزیر داخله پاکستان این دشمن دیرینه مال وجان مردم افغانستان صرف تحت عنوان انتقال مال التجاره پاکستانی به ترکمنستان از راه سپین بولدک قندهار وارد افغانستان نمود . آیا فراموشت شده است که : گروه وحشی فاقد فرهنگ و دانش طالب چه بلا هایی را نصیب مردم افغانستان و بخصوص برادران غیر پشتون تان نمودند . کست فلمی نزدم موجود است که صدراعظم آن وقت پاکستان بینظیر بوتو به صراحت میگوید که ظهور پدیده طالبان وحشی توسط انگلیس ها و آمریکایی ها طراحی شده و به پول عربستان سعودی در دستگاه نظامی پاکستان پرورش یافته است . او برادر عزیز : او خواهر هموطن به لحاظ خدا ای کاش که طالبان افغان و از افغانستان میبودند بخدا قسم که اگر افغان می بودند مانند هزاران برادر پشتون خود روی شانرا هزران بار می بوسیدیم و به آغوش میگرفتیم عفو شان می نمودیم . مگر افسوس این شیطان بچه ها نه به دین ، نه به مذهب ، نه به انسانیت و نه هم به افغانیت عقیده و ایمان دارند . این ها اجیران زرخرید ای اس ای پاکستان اند همرای این گروه مزدور مزاکره نمودن و آنها را به قدرت شریک ساختن گناه بس یزرگ و یک پلان بسیار خطرناک و شوم است که توسط دشمنان تاریخی مردم افغانستان و آقای کرزی سازماندهی شده و عملی میگردد . بدا به حال برادران پشتون ما که با احساسات کاذب فریب این شیادان را خورده و در جهت دفاع از طالبان مزدور قرار گرفته اند . این طالبان وحشی است که : برادران پشتون ما را در سطح ملی و بین المللی به وحشی ترین زنده حان های کره زمین معرفی ومفتخر نموده است . بخدا سوگند که بیش از پنجاه فیصد نو جوانان کشور ما مقیم انگلستان از گرفتن نام افغان شرم می کنند وخود را ترک ، ایرانی ویا عرب معرفی نموده و از کلمه افغان نفرت پیدا نموده اند . قضاوت با شما هموطنان عزیز
با احترام استناقل میمنگی از لندن

>>>   به نظر بنده آغای کرزی هنوز هم فرصت دارد که بخاطر نجات خود و سرزمینش جهت خارجی هاره رها و جهت مردم افغانستان را بگیرد . و بداند که از بین بردن نسل طالب ، ار بین بردن تداوم مداخله خارجی ها است .
در عیر آن ، حرف های ( حسن غمکش ) یک زنگ خطر همه ملت افغانستان است .
همشهری از کابل

>>>   هدف اصلي کنفرانس لندن تعيين استراتژي از سوي کشور هاي مؤثر در افغانستان، براي حل معظلات و مشکلات اين کشور است. آنچه که تا به حال باعث شکست سياست هاي کشور هاي حاضر در افغانستان بوده و نا تو و آمريکا هم نتوانسته است جايگاه اصلي خويش را در اين کشور بيابند، نداشتن يک استراتژي مؤثر جهت مبارزه با تروريزم داخلي و خشکاندن ريشه هاي بيروني آن است. کنفرانس لندن در صورت مي تواند مؤفق باشد که کشور هاي دخيل در امور سياسي افغانستان به يک نقطه نظري واحد جهت مبارزه با تروريزم در افغانستان برسند و منابع مالي را نيز بدون ايجاد زمينه مصرف در اختيار سران فاسد قرار ندهد زيرا اداره فاسد، مواد مخدر زمينه ساز رشد تروريزم و القاعده خواهد بود.
عباس . تهران

>>>   اي مردم از بين اين دو يكي را بايد انتخاب كرد. دموكراسي ازادي تمدن پشرفت و زندگي ابرومند و يا جهل ناداني وحشت فقر كهنه گراي.... تحت حاكميت طلبان وحشي
احمد ،جرمني

>>>   در افغانستان دو شیطان آمده یکی شیطان بزرگ امریکا ودیگری شیطان پیر انگلیس طوریکه هموطنانم گفت متاسفانه این مایم که بین منافع این دو شیطان آردمیشویم وای وای وای جلیل خویشکی

>>>   خود ما کرزی را وادار به مذاکره با طالبان کردیم.

>>>   طالبن کیست
صندوق کمک به پشتونها:
آفرین برکرزی که رایی ازمردم هزاره وتاجیک وازبک و...... می گیرد اما برای مردم پشتون خدمت می کند.
شما بگویید طالبان کیست؟
آقای تامس کونیگ رئیس سابق سازمان ملل درافغانستان میگوید طالبان یک تشکل منسجم نیست آنان به چندین گرو و جناح دسته بندی می شوند:
اول بقایای دولت شکست خورده طالبان درسال 2001 .دوم طلاب مدرسه های دینی که نقطه اصلی ایدیالوژی طالبان می باشند. ، 3-سران قبایل ،4- افراد فرصت طلبی که فکر می کنند طالبان مجددا روی کار خواهند آمد. شاید بتوانند پست و مقامی پیدا کنند از این لحاظ با ایشان نزدیکی دارند و 5-تعدای هم در مناطق تحت نفوذ طالبان زندگی می کنند و مجبور اند به طالبان سرباز بدهند.6- گروهای که به علت بیکاری فقط برای پول با طالبان همکاری می کنند 7-کوچی ها.8- طلاب مدرن که کروات دارند ودرمجامع بین المللی شرکت می کند .و..... آیا اینها طالب است؟ یاهمه برادران محترم پشتون است وکسی باقی مانده است؟. چرا چنین است؟ متاسفانه انتظار می رفت که جامعه افغانستان بانزدیک شدن به مجامع بین المللی شاید رهبرانش سر عقل بیاید وبانگاه کلان به مسایل سیاسی کشور وپرهیز از دغدغه های قومی وقبیله بتواند افغانستان را از لاکهای قومیت ، تنازع درانی وهوتکی زمنینه حضور گسترده ملیت های مختلف را در قدرت فراهم سازد . ولی متاسفانه هرگاه کسی به قدرت رسید جزء دم از قوم وطایفه شان نزدند. اقای کرزی حق ندارد 60% جامعه افغانستان را فدای 40% مردم نماید که در طول تاریخ جز کشتار وچپاول کاری نداشته است. اقای کرزی قوم پشتون طبیعتا مردم صحراگرد است. شما نمی توانید یکشبه این مردم راشهری واهلی سازید. هرچیزی یکفرایند طبیعی دارد. اگر این قوانین را رعایت نکنید به سرنوشت برادر خلقیت نجیب دچار خواهید شد. همانگونه که کمونیست های قومت تلاش کردند آشتی ملی را برقرار کند اما بالاخره توسط همانهای که پیمان صلح بسته بود به چوخه اعدام سپرده شد. اینها مردم وحشی است وکارش چوبانی وشتر سواری است . خانه نمی خواهد .خیمه می خواهد. دودی میخواهد. پلو نمی خواهد. ماشین نمی خواهد .شتر می خواهد. بس بیا عاقلانه رفتارکن فرصت را به دیگران بده به جای گزارش های غلط وناقص به سازمانهای بشری انها که ازترس نمی تواند درجا جای افغانستان مسافرت نماید لذا تمام تحلیل هایش مبتنی بر دروغ های شاخدار شما است.
حامد ازالمان

>>>   آب را گل آلود کردن و ماهی گرفتن


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است