چیستی انگیزه اخراج 600 تاجر هزاره
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۲۰    ۱۳۹۴/۲/۲۰ کد خبر: 94583 منبع: پرینت

چهار ماه پیش (22 جدی 1393)، محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور ما، به امارات متحده عربی سفر داشت. در این سفر دو روزه که حنیف اتمر مشاور امنیت ملی و احمد خان معاون ریاست اجرایی نیز ایشان را همراهی می کرد، توافقنامه استراتژیک بین دو کشور افغانستان و امارت در آن کشور به امضا رسید. علاوه بر آن ملاقت هایی با نهادهای ملی امارات و افغانستانی های مقیم آن کشور صورت گرفت که در آنها نیز توافقات و تعهدات جداگانه مطرح گردید.

• طبق موافقتامه استراتژیک، افغانستان و امارات برای دوستی و مشارکت درازمدت، بر اساس احترام متقابل حاکمیت دولت‌ها و منافع مشترک در عرصه‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی، فرهنگی، حکومت داری و حاکمیت قانون مجدداً متعهد گردیده و همکاری خواهند کرد.

• در دیداری که رییس جمهور با رییس و اعضای صندوق انکشافی ابوظبی داشت، موافقت نمودند تا به کمک صندوق مذکور در کابل و اطراف آن پروژهای اعمار بند های آبگردان، احیای جنگلات و بندهای کوچک برق، آغاز گردد. قرار بر آن شد تا هزینه مطالعات پروژه های مذکور را صندوق انکشافی ابوظبی بدوش گیرد و بعد از آن صندوق مذکور یک کنفرانس منطقوی را به اشتراک صندوق های انکشافی کشور های عربی جهت تمویل پروژهای مذکور میزبانی کند.

• در دیدار رییس جمهور با رییس و اعضای اتاق تجارت ابوظبی، رئیس جمهور ما از آنها خواست که در افغانستان سرمایه گزاری کنند و آنها تعهد کردند که در بخش‌های مختلف بخصوص در قسمت هوانوردی، مخابرات، معادن، نفت و گاز و زراعت سرمایه‌گذاری خواهند کرد و آنها از رییس جمهور افغانستان خواستند، در بخش‌های تحکیم و گسترش روابط میان بازرگانان و سرمایه‌گذاران کابل- ابوظبی تلاش بیشتر کند.

• درهمین سفر رییس جمهور با افغانهای مقیم امارات دیدار کرد و برای شان گفت: ما با حکومت امارات متحده عربی به موافقت رسیده‌ایم که کارگران افغان پس از این مستقیماً به پاسپورت افغانستانی برای کار وارد امارات متحده عربی شوند.

اکنون با گذشت کمتر از 4ماه از این سفر و امضای پیمان استراتژیک بین افغانستان و امارات متحده عربی، آن کشور جواز تجارت 600 تاجر افغانستانی (که همه هزاره هستند) را باطل نموده و دستور به اخراج آنها از خاک خود داده است. سوال این است که اخراج تاجران افغانستانی (هزاره تبار) چه تناسبی با آن موافقتنامه استراتژیک بین دو کشور می تواند داشته باشد و با توجه به پیمان متذکره این تصمیم چگونه گرفته شده است.

در پاسخ به این سوال، با توجه به سفر رییس جمهور افغانستان به امارات، امضای موافقتنامه استراتژیک و ملاقات های حاشیه ای که فوقا اشاره شد و با در نظرداشت رویه های دیپلوماتیک بین کشورها، چند امر مسلم به نظر می رسد:
1. افغانستان و امارت طبق پیمان استراتژیک متذکره، قاعدتاً در وضع کامل الوداد (دوستی نزدیک) و هم پیمانی قرار دارند.
2. رویه معمول دیپلوماتیک آنست که در حالت کامل الوداد (هم پیمانی) تعاملات براساس توافق و رضایت دوجانبه صورت می گیرد.
3. هدف اصلی سفر رییس جمهور به امارات و محور پیمان استراتژیک، توسعه روابط اقتصادی و تجارتی بین دو کشور است که ملاقات های حاشیه ای رییس جمهور نیز بر این محور استوار بوده است.

4. موضوع ابطال جواز 600 تاجر و اخراج آنها از امارات، نوعاً یک موضوع تجارتی و اقتصادی است که باید تحت پوشش پیمان متذکره قرار گیرد.

بنابر این موضوع لغو و اخراج بیش از 600 تاجر هزاره از امارات، که سال ها در آنجا مشغول تجارت بودند، بعید است که بدون در نظرداشت معاهده مذکور و رضایت دوجانبه دولتهای افغانستان و امارات صورت گرفته باشد. (که اگر چنین باشد نادیده گرفتن رویه های دیپلوماتیک و نقض مناسبات هم پیمانی از سوی کشور امارات است). از طرف دیگر در مورد جانب امارات، چیزی که به نظر می رسد آن است که امارات هم بر اساس معاهده مذکور و هم بر اساس تقاضای اتاق تجارت آن کشور، باید خواهان توسعه روابط بین تاجران افغانستان و امارات باشد نه کاهش و تقلیل آن. از این رو اولا دلیلی برای لغو جواز تجاری افغانها از سوی آن کشور دیده نمی شود و ثانیا برخورد گزینشی با اتباع افغانستان و اخراج 600 تاجر هزاره به لحاظ دیپلوماتیک معمول و منطقی به نظر نمی رسد. بنابراین، آنچه که در این تصمیم برجسته تر می شود جانب افغانستان است. به احتمال زیاد دولت افغانستان (که باید معلوم شود) در تصمیم مذکور بی طرف نیست و از هر لحاظ بسیار بعید است که این تصمیم امارات بدون در نظرداشت حالت هم پیمانی، تعهدات متقابل و نظر جانب افغانستان باشد.

حال این سوال مطرح می شود که انگیزه دولت افغانستان در این کار چیست؟ دولت افغانستان (چه به عنوان تصمیم گیرنده اصلی و یا طرف توافق و رضایت) چه صلاحی در ابطال جواز تجارت 600 تاجر هزاره و اخراج آنها از امارات، می بیند؟ فکر می کنم یافتن پاسخ این سوال ما را به درک عملی معاهدات و پیمان های به اصطلاح استراتژیک بیشتر کمک خواهد کرد.

منابع گزارشها:
دویچه وله
بخدی نیوز


طاهر زاهدی


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   بله متأسفانه برای ما ثابت شد که اشرف خان ما پشتونیزم هستند به چند دلیل:
1 - جنگ را از منطقه پشتو بطرف تاجیک و ازبک آوردند، یعنی انتقال جنگ از جنوب به شمال افغانستان.
2 - مسیر راه ها را بر مردم هزاره نا أمن کردند.
3 - جناب غنی با توافق کشورهای عربی تاجر هزاره ها را اخراج کردند و گرنه هر مشکل باشد باید دولت با دولت مشکلش را حل کنند نه اینکه عیده ی را به جرم اینکه هزاره و شیعه هستد اخراج کنند.
م - از بامیان

>>>   یاهو !!!
این یک امر مسلم است که برادران ازاره (شیعه) در هر کشوری که هستند ، اکثراٌ مرجع تقلید شان در ایران است، در این سالهای اخیر روابط بین ایران و عربستان در قضایای سوریه ،عراق ، لبنان ودر این تازگیها مسله یمن به وخامت گرایده...
نیازی از جرمنی

>>>   به نظر من تمامی این تاجران باید با سرمایه اش به چین سفر کنند در کشور چین سر مایه گذاری نمایند، کشور که لائیک است به دین تو کار ندارند،مطمین ترین کشور چین است، از این کشور های یهود پرور و یهود پرست دست بکشند، این کشور عرب ها نه مسلمان هستند، نه به دنبال اسلام، این غلامان حلقه به گوش اسرائیل و آمریکا و انگلس اند،...
فرید

>>>   در اين دسيسه ها دست اقاي غني است ازخداوند منان مخواهم كه اقاي غني را از صفحه هستي نيست و نابود فر مايد أمين. غني يهودي هزاره ستيز است. ملت بايد قيام كند.
بشر مل اسلام أباد

>>>   تا نباشد چیزکی مردم نمیگن چیزها شما هزاره ها کمتر دست خود را ازی قال به ایقال کنید تا کی در هر گوشی ازی دنیا زندگی میکنید بالای چشم مردم همان محیط جا داشته باشید خود کرده را دردی نیست باور کنید کی زره هی هم دلم برایتان سوخته باشد.

>>>   از قدیم گفته اند خود کرده را هیچ تدبیری نیست. این را باید به حساب آقای خلیلی و دانش گذاشت که سرمه آزموده را برای چندمین بار آزمود و بخاطر دستیابی به چوکی قوم هزاره را فدای اشرف غنی کرد. مگر زمان عبدالرحمن همین سیاست ها اعمال نمی شد؟ ...که آقای خلیلی و دانش این بار از مغز متفکر طالبان پشتبانی نمودند.؟؟؟!!! لذا است که باید گفت خود کرده را تدبیر نیست. که امروز آقای خلیلی و دانش توان یک اظهارنظر راجع به مصائب که در حق مردم مظلوم هزاره روا داشته می شود را ندارند. باید بسوزیم و بسازیم تا وجدان های خفته بیدار گردد.

>>>   این تاجران هزاره که از امارات اخراج میشود باهماهنگی وطرح ازپیش تعین شده غنیگگ ،حنیف وامثال این پشتونیزم های متعصب وتنگ نظر میباشد واگر دست اینها دخیل نباشد چرا تاجران خود کشور ایران از امارات اخراج نمیشود؟ که تاجران هزاره اخراج میشود. این غنی بی کفایت میخواهد ملت هزاره را که عبدالرحمان جابروخون خوار نتوانسته نابود کند با هر حیله ونیرنگ که شده نابود کند واین آرزوی فاشستی خودرا به گور خواهد برد.
ح .ا

>>>   برادران:مردم یهود را چکار دارید؟آنها از ما مسلمانان بهترند وبه ما هیچ ربطی نداره،بعدش هم مردم هزاره به هیچ وجه دنبال سیاست بازیهای ایران وعربستان نباشند چون به مردم ما هیچ ربطی نداره که در لبنان،عراق،سوریه،یمن،ایران وعربستان کی حکومت میکند!؟برادران سنی ما هم باید هوشیار باشند که دود آتش روشن شده به وسیله دیگران‏(...عربستان‏)هم به چشم شیعیان میرود وهم به چشم سنی ها ‏!موسی به دینش وعیسی به دینش ،کلاه خودتان را بگیرید که باد نبرد.
نادرشاه


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است