آرامگاه استاد کمال الدین بهزاد (عکس)
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۱۷    ۱۳۹۴/۴/۶ کد خبر: 97919 منبع: پرینت

مدتی است که از خود می پرسم آرامگاه استاد کمال الدین بهزاد معروف ترین و خبره ترین استاد مینیاتوری و نقاشی جهان و خالق مکتب هرات کجا است؟

سری به گوگل زدم، صدها سایت و روزنامه آرامگاه او را در باغ موسوم به دو کمال در شهر تبریز ایران خوانده اند اما اسناد نشان می دهد که آرامگاه وی در کوه مختار هرات است و سنگ قبر او برای آنکه دزدیده نشود، برداشته شده است و در قلعه اختیارالدین نگهداری می شود.

متاسفانه جایی که روی سنگ قبر او کلمه بهزاد نوشته شده است را دزدان شکسته اند اما خوشبختانه آقای ایام الدین اجمل آمر پیشین آبدات تاریخی هرات از سنگ سالم، آنگونه که شنیده ام عکس دارند.
وحید پیمان‏

http://files.afghanpaper.com/newsfiles/201506/201506270842261232.jpg

http://files.afghanpaper.com/newsfiles/201506/201506270842264563.jpg

http://files.afghanpaper.com/newsfiles/201506/201506270842262507.jpg


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   ای کاش مکان اصلی وی در ایران باشد

>>>   به نظر دهنده اول: کاشکی رو کاشتن سبز نشد!عزیز دل برادر مزار استاد در هرات است.

>>>   ...مهم مقبره به آن بزرگی است که در تبریز محل بازدید دوستداران ایرانی و خارجی است در ضمن شما افغانها باید بدانید اگر ایران نبود امروز چیزی به نام کمال الدين بهزاد وجود نداشت این ایران است که با چاپ صدها کتاب مقاله و همایش داخلی و خارجی باعث زنده نگه داشتن نام این هنرمند شده است و آن مقبره هم حتی اگر ساختگی باشد ارزشش خیلی بالاتر از این قبر ساده است، قصد توهین ندارم ولی اگر مقبره امثال این افراد به جای ایران در افغانستان بود امروز طالبان چیزی از آن باقی میگذاشت

>>>   بله با نظر سومی موافقم. اما دوست عزیز در کشور شما مرده پرستی رایج تر از همه چیز هست از کمال الدین بهزاد هزاران شخص بالاتر هم بودن که هیچ نشانی از آنها نمانده اما نام آنها تا ابد باقی خواهد ماند. ما را نیاز به قبر کمال الدین بهزاد نیست شما هم دنبال زحمت مقبره ساختن نباشید.

>>>   نظر دهنده چهارم! میگم که گل گفتی.

>>>   استاد بهزاد نقاشی ایرانی و متولد هرات است. هرات تا 150 سال قبل از ایران بود تا اینکه انگلیس بموجب پیمان پاریس آن را ( همچو متباقی خاک افغانستان) از سرزمین مادری جدا کرد.

>>>   نظردهنده چهارم حتما منظورت ... و بن لادن است

>>>   افغانستان و هرات تا زمانی نام آور داشت که جز خاک ایران بود و ایران هم یادشان را زنده نگه داشته چه ربطی به مرده پرستی دارد؟


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است