روز جهانی گربه را گرامی بدارید
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۱۸    ۱۳۹۶/۵/۱۸ کد خبر: 136914 منبع: پرینت

تاریخ 8 اوت (17 اسد) به نام روز بین المللی گربه (International Cat Day) نامگذاری شده است.

به نقل از سیناپرس،گربه یکی از قدیمی ترین حیوانات خانگی محسوب می شود؛ با این حال اطلاعات زیادی در مورد روند اهلی شدن این حیوان وجود ندارد.

باستان شناسان در تحقیقات خود در جزیره قبرس (سال 1983)، استخوان فک گربه ای با قدمت 8 هزار سال را کشف کردند؛ با این حال محققان براین باور بودند که اهلی کردن گربه ها با چندین هزار سال قبل باز می گردد. سال 2004، در ادامه اکتشافات در قبرس، باستان شناسان موفق به کشف استخوان های گربه ای شدند که در کنار انسان دفن شده بود. این کشف ثابت کرد که گربه های باستانی این جزیره، اهلی شده بودند و سابقه اهلی شدن این حیوانات به 1500 سال عقب تر باز می گردد.

سال 2007، قطعه دیگری از پازل روند اهلی شدن گربه ها کامل شد و محققان با آنالیزهای ژنتیکی دریافتند، جد گربه های اهلی امروزی، گربه وحشی آفریقایی (Felis silvestris lybica) است که هنوز هم وجود داشته و در شمال آفریقا و شبه جزیره عربستان زندگی می کند.

نتایج بدست آمده نشان داد، گربه ها حدود 12 هزار سال قبل در این مناطق اهلی شدند. این حیوانات با حفظ برخی خصوصیات وحشی مثل شکارگری و براساس نفع 2 طرفه، به زندگی با انسان روی آوردند. همزمان با آغاز عصر کشاورزی و حضور جوندگان در انبارهای غلات، انسان با دادن غذا به گربه ها، از آنها برای شکار موش و سایر جوندگان موذی استفاده کرد.

این نفع 2 طرفه تاکنون ادامه یافته و اکنون، این پشمالوهای دوست داشتنی به محبوب ترین حیوان خانگی انسان تبدیل شده است. گفته می شود که نگهداری از گربه، به بهبود سلامت روان، کاهش استرس، اضطراب و افسردگی کمک می کند.

سابقه نامگذاری روزی به نام دوست پشمالوی انسان

نخستین بار در سال 2002، صندوق بین المللی رفاه حیوانات (IFAW) با همراهی گروه های حامی حیوانات، تاریخ 8 اوت را به عنوان روز بین المللی گربه ها نامگذاری کردند.

پرشین (Persian)، سیامی (Siamese)، برمه ای (Burmese)، بنگال (Bengal) و مانچکین (Munchkin) از جمله معروف ترین نژادهای شناخته شده گربه در جهان محسوب می شوند.

آیا گربه ها محبوب تر از سگ ها هستند؟

گفته می شود که سگ، دوست باوفای انسان است؛ اما با جستجو در اینترنت و شبکه های اجتماعی، با میلیون ها عکس از گربه ها مواجه می شوید. حال این سوال مطرح می شود که سگ یا گربه؟ کدام محبوب تر هستند؟

آمارها نشان می دهد، 36.5 درصد از مردم آمریکا در منازل خود سگ دارند که این میزان برای گربه 30.4 درصد است؛ با این حال، جمعیت گربه های این کشور 5 میلیون بیشتر از تعداد سگ ها بوده و بالغ بر 76 قلاده تخمین زده می شود.

جمعیت گربه ها در جهان

تخمین زده می شود که بین 500 تا 600 میلیون گربه در سراسر جهان وجود داشته باشد. براساس آخرین گزارش ورلداطلس (worldatlas) مربوط به ماه مارس 2017، کشورهای ذیل دارای بیشترین تعداد جمعیت گربه در جهان هستند:

آمریکا: 76.5 میلیون
چین: 53 میلیون
روسیه: 12.75 میلیون
برزیل: 12.5 میلیون
فرانسه: 9.5 میلیون
ایتالیا: 9.5 میلیون
انگلیس: 7.75 میلیون
آلمان: 7.75 میلیون
اوکراین: 7.5 میلیون
جاپان: 7.25 میلیون

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
گربه
جهانی
نظرات بینندگان:

>>>   گربه ها از نسل پلنگ و سگ ها از نسل گرگ هستند.
هردو همزمان اهلی شدند و انسان ها میخواستند از هردو برای شکار حیوانات دیگر استفاده کنند.
از آنجایی که سگ ها شکار خود را نزد صاحبان خویش می آوردند و صاحبان شان یگان توته گوشت و استخوان ،غرض پاداش برایشان میدادند، قناعت داشتند.
اما گربه ها چنین نبود، آنها همه شکار خود را خودشان میخوردند و به صاحبان شان چیزی نمیدادند، بنأ آنها مورد مجازات قرار میگرفتند و در نتیجه غذای کمتر دریافت میکردند و آهسته آهسته از نگاه جسم و جثه نیز کوچک شدند و بعدأ به شکار نیز از آنها استفاده نمیکردند و آنها در خانه ها مصروف شکار موش ها شدند.
از طرف دیگر سگ ها با عو عو خویش، مانع نزدیک شدن افراد غریبه به خانه ها میشدند، بنأ برای پاسبانی خانه ها و همچنان گله های حیوانات از آنها استفاده میکردند.
چون سگ ها حس شامه قوی دارند، بنأ از آنها در تلاشی در گمرکات و پیدا کردن مواد مخدره و مواد انفجاریه و همچنان در هنگام حادثات، غرض نجات انسانها از زیر انبار های خاک و غیره استفاده بعمل می آید.
بهر صورت سگ ها خیلی هوشیارتر و ذکی تر از گربه هاهستند. حتی قبل از آن که صاحب شان به خانه برسد، در فاصله چند صد متری بوی صاحب خویش را حس میکنند و شروع به غو غو کردن میکنند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است