متهم شدن 13 روس به مداخله در انتخابات آمریکا
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۱۷    ۱۳۹۶/۱۱/۲۸ کد خبر: 146771 منبع: پرینت

وزارت دادگستری آمریکا ۱۳ نهاد و تبعه روس را به مداخله در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و حمایت از ستاد انتخاباتی ترامپ متهم کرده است.

به گزارش روزنامه آمریکایی «واشنگتن تایمز»، دفتر «رابرت مولر» دادستان ویژه آمریکا از اتهام 13 تبعه روس و همچنین سه نهاد روسی در زمینه دخالت در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا از طریق تبلیغات در رسانه های اجتماعی خبر داد.

در این کیفرخواست 37 صفحه ای با تاکید بر اینکه متهمان از طریق اعمال خود درصدد گسترس بی اعتمادی مردم به نامزدهای انتخاباتی و نظام سیاسی آمریکا بوده اند، آمده است که این اتباع و شرکت های روسی اقدام به ایجاد صدها حساب کاربری در رسانه های اجتماعی «فیس بوک»، «اینستاگرام» و «توییتر» کردند و اینطور وانمود می کردند که تمام این حساب های کاربری توسط افرادی داخل آمریکا کنترل می شود.

این متهمان همچنین برای مخفی کردن محل فعالیت های خود که روسیه بود، اقدام به خرید فضا در سرورهای رایانه ای مستقر در آمریکا کردند تا از این طریق یک شبکه خصوصی مجازی راه اندازی کنند.

متهمان هویت خود را از نظر سیاسی و اجتماعی به آمریکایی های فعال جعل کرده بودند و خود را حامی و یا مخالف کاندیداهای سیاسی در انتخابات‌ آمریکا نشان می دادند. آنها همچنین تبلیغات سیاسی را در رسانه های اجتماعی می خریدند و از هویت های سرقت شده و یا تقلبی آمریکایی و همچنین حساب های بانکی جعلی استفاده می کردند.

بر اساس اتهامات طرح شده علیه این اتباع و نهادهای روس، 12 نفر از این متهمان در برهه های زمانی مختلف برای یک آژانس تحقیقات اینترنتی روسی مستقر در «سنت پترزبورگ» کار می کردند.

از طرف دیگر، دو تن از این متهمان در سال 2014 میلادی به آمریکا سفر کرده اند تا اطلاعاتی را برای عملیات های نفوذ سیاسی خود در آمریکا جمع آوری کنند.

در ادامه گزارش وزارت دادگستری آمریکا آمده است که روسیه نیز مردم حقیقی در آمریکا را که از ارتباط با روسیه بی خبر بودند، استخدام کرده و به آنها حقوق داده است تا وارد فعالیت ها و کمپین های سیاسی شوند و یک راهپیمایی سیاسی به راه بیندازند.

این گروه ها در عین حال که راهپیمایی هایی را برای حمایت از رییس جمهور منتخب در آمریکا عملیاتی کردند، به طور همزمان تظاهراتی علیه نتیجه انتخابات ریاست جمهوری نیز برگزار کردند.

وزارت دادگستری آمریکا تاکید کرده که کار مولر تمام نشده است و در این کیفرخواست سرقت اینترنتی اطلاعات سیستم های ایمیل حزب دموکراتیک و اینکه آیا ترامپ درصدد ایجاد اختلال در تحقیقات اف بی آی درباره مداخله روسیه در انتخابات آمریکا بوده است یا خیر، مورد بررسی قرار نگرفته است.

مولر در حال حاضر رسیدگی به پرونده اتهامات طرح شده در زمینه مداخله روسیه در نظام سیاسی آمریکا را بر عهده دارد و در حال مذاکره با وکلای ترامپ در زمینه شرایط انجام یک مصاحبه احتمالی است. دموکرات های مخالف مدعی اند که نفوذ روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016، به پیروزی «دونالد ترامپ» رییس جمهور آمریکا کمک کرد.

ترامپ چنین اتهاماتی را رد کرده است.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
روسیه
انتخابات آمریکا
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است