آینده انتخابات با کمیشنران جدید
کمیشنران قبلی به اتهام خیانت و ضعف مدیریت، فساد و سوء استفاده از صلاحیت، از وظایف شان برکنار و به دادستانی معرفی و ممنوع الخروج گردیدند. امیدواریم کمیشنران جدید از گذشته ها آموخته باشند 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۱۷    ۱۳۹۷/۱۲/۱۵ کد خبر: 157681 منبع: پرینت

قبل از ظهر روز دوشنبه مورخ 13 حوت 1397 کمیشنران جدید کمیسیون های انتخاباتی مانند کمیشنران قبلی در ارگ ریاست جمهور با همان قرآن پاک که کمیشنران قبلی سوگند وفاداری و صداقت در کار یاد کرده بودند اینها نیز با حضور داشت رهبران حکومت وحدت ملی دست روی همان قرآن پاک گذاشته سوگند وفاداری یاد کردند.

اینکه کمیشنران قبلی چه کردند و چه نکردند امیدواریم بعد از بررسی نهاد های عدلی و قضایی حقایق را با مردم شریک سازند.
به انتخاب کمیشنران قبلی که حالا سبک دوش ممنوع الخروج و زیر تحقیق و بررسی قرار دارند در روز های نخست کاری شان علیه آنها آنقدر بگو مگوی های که اینها موفق نیستند، کاری را انجام داده نمیتوانند، تجربه مدیریتی ندارند، وجود نداشت اما متاسفانه به دنبال مشخص شدن انتخاب کمیشنران جدید کمیسیون‌های انتخاباتی، که تا هنوز به کار نیز آغاز نکرده اند و تنها قسم سوگند یاد کردند و بس، نهادهای ناظر بر انتخابات صدا بلند نموده میگویند که این افراد نه تجربه کاری دارند و نه دانش لازم برای رهبری و مدیریت انتخابات، از سوی دیگر رهبری حکومت و نهاد های انتخاباتی وعده سپرده اند که انتخابات ریاست جمهوری به سیستم بایمیتریک صورت میگیرد و انتخابات آینده بطور شفاف برگزار خواهد شد.

از سوی دیگر ظاهراً انتخاب کمیشنران جدید شفاف و دمکراتیک بنظر می رسید انتخاب آنها طوری ترتیب و تدوین گردیده بود که هر نامزد به مدت سه دقیقه برنامه‌های کاری خویش را یکجا با خلص سوانح اش تشریح میکرد. بعد از ختم بیانیات کاندیدا 17 نفر از کاندیدان ریاست جمهوری بشمول آقای اشرف غنی رییس جمهور و داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی برای آن‌ها رای دادند اینکه کدام کاندید به کی رای داد و کی نداد کدام کاندید از جمله اقربا و دوستان کیست و کدام نیست همه میدانند.

من شیوه رای دهی برای کمیشنران جدید را بطور زنده که توسط شماری از تلویزیون‌ها نشر می‌شد دیدم و شنیدم طور شاید و باید دمکراتیک بنظر می رسید با در نظرداشت این اصل، حکومت ادعا دارد که شیوه انتخاب کمیشنران جدید خیلی شفاف بوده و هیچ نوع تخلف در میان نبوده ولی نهادهای ناظر به این باور اند که لیاقت و اهلیت برای انتخاب کمیشنران جدید بشمول درجه تحصیل مطرح نبوده بیشتر آن‌ها در نتیجه زد و بندهای سیاسی توانسته‌اند به این پست‌ها راه یابند.

بعضی ها به این باور اند که انتخاب کمیشنران جدید زیادتر با در نظرداشت ترکیب قومی جنسیتی و مذهبی صورت گرفته نه چیز دیگری، حالا اشخاص ذیل هر یک سید عصمت‌الله مل، مولانا محمد عبدالله،‌ محمدقاسم الیاسی،‌ اورنگ زیب، مسافر قوقندی،‌ خانم حوا علم نورستانی، حبیب‌الرحمان ننگ، محمدیونس طغرا، چمن‌شاه اعتمادی، محمدذاکر ذکی، محمدحنیف دانشیار، خانم گیتی، خانم زهره بیان شینواری و سید قطب‌الدین بیدار به مقام های کمیسیون انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی رسیده اند و به تازه گی سوگند وفاداری نیز یاد کرده اند از جمله این چهارده نفر هفت نفر به عنوان کمیشنر در کمیسیون انتخابات، پنج نفر دیگر به عنوان کمیشنر در کمیسیون شکایات انتخاباتی و هم‌چنین دو تن دیگر به حیث رؤسای دارالانشای این دو کمیسیون تعیین و توظیف گردیده اند و بعد از ظهر روز دوشنبه همین هفته به کار خود آغاز نموده اند.

گرچه در انتخاب کمیشنران جدید بر علاوه 17 نفر کاندیدان ریاست جمهوری احزاب سیاسی نیز نقش بازی کردند با آن هم بعضی از احزاب سیاسی راضی بنظر نمی رسند به گفته فضل غنی حقمل عضو حزب اسلامی، کمیسیون باید بی‌طرف باشد و استقلالیتش را حفظ کند. توافق همه احزاب در گزینش کمیشنران باید مشروط می‌بود؛ اما متاسفانه کسانی که انتخاب شده اند همه احزاب با انتخاب آن‌ها توافق ندارند.

از سوی دیگر عده ای از حقوق دانان به این باور اند که رییس جمهور اشرف غنی در توشیح فرمان تقنینی و گزینش کمیشنران جدید زیاد عجله کرده است با در نظرداشت قوانین موجود مشکل حقوقی وجود دارد کاندید براساس قانون تعریف دارد و کاندیدان ریاست جمهوری که به کمیشنران جدید رای دادند، اینها از نظر قانون تا کنون کاندیدان ریاست جمهوری نیستند.

زمانی اینها کاندید گفته میشوند که کمیسیون انتخابات بعد از بررسی همه جانبه ای اوراق و اسناد که برای یک کاندیدا ضرورت است آنها را شامل لیست مستحقین کاندیدا شدن و نام شانرا از طریق اطلاعات جمعی رسماً اعلان نمایند که تا کنون این کار نشده و این 17 نفر کاندیدان ریاست جمهوری تا کنون کاندیدا نیستند شاید بعضی از اینها با در نظرداشت قوانین درخواست کاندیدی شان مسترد شود.

از طرف دیگر قرار است در اخیر ماه سرطان سال آینده انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی در افغانستان برگزار شود. متاسفانه در گذشته ما هرگز انتخابات شفاف را تجربه نکرده ایم در حالیکه انتخابات ریاست جمهور اگر برگزار شود و طور شاید و باید شفاف نباشد میتواند چالش دیگری باشد بخاطر ایجاد بحران های دیگر، جنجال‌های انتخابات پارلمانی که بتاریخ 28 میزان سال جاری برگزار شد هنوز در پرده ای از ابهام است از سوی دیگر مردم ما از انتخابات ریاست جمهوری سال 2014 که توسط جان کری وزیر خارجه وقت امریکا و سازمان ملل متحد حل شد. تا هنوز از نتایج آن مردم ما رنج میبرند آن انتخابات جفای اول نبود و جفای آخر هم نخواهد بود.

حالا در مورد انتخاب کمیشنران جدید دو نظر وجود دارد حکومت افغانستان به این باور است که با گزینش کمیشنران جدید، افغانستان در سال آینده انتخابات شفاف خواهد داشت. اما به باور من برگزاری انتخابات شفاف به اراده جدی نیاز دارد که متاسفانه که این اراده تا هنوز بطور شاید و باید بنظر نمی رسد.
به عقیده من با همه نا امیدی ها آنگونه که مردم فکر می‌کنند، اداره و مدیریت کمیسیون‌های انتخابات کار مشکل نیست. اگر تصمیم قاطع و توانایی مدیریتی در رهبری با در نظرداشت منافع ملی هردو کمیسیون وجود داشته باشد انتخابات نتیجه مطلوب خواهد داشت با در نظرداشت تجارب گذشته و تجارب که از انتخابات پارلمانی که در 28 میزان سال جاری بدست آمده تا زمانی که سیستم رای دهی الکترونیک نشود، تغییر و تبدیل کمیشنران به نام اصلاحات هیچ تاثیر مثبت بر این روند نخواهد داشت و زمینه برای تقلب و تخلفات انتخاباتی همچنان پابرجا خواهد بود.

مشکل دیگری که کمیشنران جدید با آن مواجه اند اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی 28 میزان امسال است که خیلی آلوده با فساد و مغرضانه برگزار شد که با گذشت اضافه تر از چهار ماه از برگزاری آن تا کنون نتیجه نهایی آن معلوم نیست چنانچه به دنبال تقلب گسترده در انتخابات پارلمانی ۲۸ میزان 1397، کمیشنران قبلی به اتهام خیانت و ضعف مدیریت، فساد و سوء استفاده از صلاحیت، از وظایف شان برکنار و برای تحقیقات بیشتر به دادستانی معرفی و ممنوع الخروج نیز گردیده اند اینکه بجزای اعمال خود می رسند یا نمی رسند هنوز معلوم نیست، امیدواریم کمیشنران جدید از گذشته ها آموخته باشند.

هرکه ناموخت از گذشت روزگار
نیز ناموزد زهیچ آموزگار

احمد سعیدی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
انتخابات
کمیشنران
نظرات بینندگان:

>>>   عطا صفوی
مفهوم انتخابات و دموکراسی ازنظر امریکا ..!!
---------------------------------------------
/ برگردان یک بخش عمده ای نوار بفارسی - صاحب این قلم/
عزیزانیکه به زبان انگلیسی ویا روسی بلدیت دارند لطفآ به این نوار2 دقیقه ای گوش بدهند که رهبران امریکا با چه دیگاه و روش شرم آوری آنهاییکه وخصوصا باشندگان کشور های اشغال شده که منتظر نتیجه انتخابات اند با چه زبانی تحقیر آمیز توهین میکند ونیشخند میزنند. قضاوت بعدی به شماست....
درحقیقت دراین نوار "سی آی ای " خود افشا میکند که در انتخابات جهان چطور به شکل بیشرمانه مداخله میکند وحتی وبا ابراز خوشی پنهان هم نمیکنند.
خبر نگارفاکس نیوز امریکا به این تازگی ازرییس اسبق سی آی ای آقای "جیمز" پرسان میکند: آیا ما هم گاهی شده است که در انتخابات دیگر کشور ها مداخله کرده باشیم؟
جواب : امکان دارد ...بلی این مداخله بخاطر جلوگیری از قوی شدن وبه قدرت رسیدن کمونیست ها ومخالفین بود که نتوانند به قدرت برسند ودقیقا ما بخاطر منافع از نظام امریکا این کار را انجام داده اییم. مثلا درسالهای 1947- 1948-1949 وسالهای بعدی دریونان - ایتالیا ....ما چنین کاری را انجام دادیم وموفق هم شدیم.

سوال : آیا اکنون ما در امور انتخاباتی دیگران بازهم مداخله میکنیم؟
جواب: هوم.هوم .میم -میم ..وبعد با لبخند شرم آور وخنده معنی دارمیگوید : بلی بخاطر منافع ملی امریکا وتامین " دموکراسی !!! " اینکار را میکنیم.
توجه کنید به اظهارات چند شخص مهم دیگر امریکایی درمورد:
نظر ا آقایی ستیفن با 30 سال سابقه استخباراتی درصحبت با نیویارک تایمز میگوید : ولی اگر یک کارمند استخبارات چنین سوال نمایید دقیقآ انکار میکنند ، ولی درحقبقت مااین عملیات را انجام داده اییم و من امید وارهستیم باید به این کار ادامه دهیم.
نظر جاسوس دیگر اسبق استخباراتی امریکا لوک جانسون که فعلا استاد در دانشگاه جورج امریکا اند.:
ما از سالهای 1947 به اینطرف مصروف این کار هستیم ؛ معلومات جعلی را پخش میکنیم ؛ مطبوعات واشخاص را میخریم انگلیس ها آنرا " ملکه شاه ویا تاج شاه " یعنی " صندوق پول ها " میگویند.
صحبت دیگر کارمند سی آی ای آقایی مارک واید باتلویزیون سی ان ان : ما بکس های پراز پول ها را به این خاطر برای افراد خویش سالهای سال به مصرف رسانیده اییم واین کار ادامه میابد.
وبقیه اوضاع دریوگوسلویای قبلی ، روسیه درسال 1990 ؛ گرجستان ، قرغزیستان، اوکرایین ، بهار عربی .... همه وهمه از همین مرکز سوق واداره میشود.

دوستان گرامی !
انتخابات افغانستان هم محصول همین مراکزاست .....
گرچه این نوار را سال پار نیز پخش کرده بودم ؛ اما بخاطر یاد آوری بیشتر بار دیگر بخاطر آنعده هموطنان ما گلو پاره میکنند و واژه انتخابات به کلمه زبان شان تبدیل شده است خواستم دوباره پخش نمایم...

>>>   صفوى انهاى كه امريكا را ميشناسند دموكراسى انها را براى ديگران نيز ميشناسد ، امريكايى ها در شورش مردم كيف اوكراين پول توزيع نمودند تا مردم را عليه حكومت وقت تحريك كنند كه كردند اما انقلاب مردم يمن را كه هم زمان با شورش اوكراين شروع شد و انقلابيون همه كشور را ازاد نمودند ، امريكا ، انگليس و شركاى نفتى اعراب ان ، ان انقلاب مردم يمن را به توپ بستند و كودكان ان سر زمين را به گرسنگى گرفتند اما ان مردم با پاى برهنه تا حالا مقاومت كردند و امريكا و غرب و شاهان نفتى از يك ادم به نام هادى منصور حمايت ميكنند كه رقيب انتخاباتى اصلن نداشت

>>>   #ترکیب_قومی؟!؟!؟
یک واژه ترکیبی در سیاست کشور جایگزین شده است، که سخت جلو رشد استعداد ها و توانمندی های جوانان ما را است.

اصل باید لیاقت و استعداد های فردی باشد نه قومی. اگر تمام کارمندان یک ارگان دولتی ازهمان قومی باشد که ما میخواهیم، ولی عملی کننده برنامه های قومی و گروهی دیگران باشد و هیچ خدمتی برای قانون و مردم نکند، پس آیا ما به جایی خواهیم رسید.

این فرهنگ ناکاره را سلطان فساد کرزی جابجا کرد، که تا کنون یک دولت ناکام و خدمت گذاران غلام صفت از تمام اقوام در تمام ادرات دولتی داریم.

>>>   مگر نفوس کُلی پشتونها ؛ دوبرابر تاجیکان است که باید دو برابر آنها کمیشنر در کمیسیون انتخابات داشته باشند؟

این نه آن دیو است که به لاحول بشود!
چون تو پیش آیی شهامت کار میشود!

ادریس خراسانی

>>>   هیچ نفهمیدم این نورستانی‌ها به کمیسیون انتخابات و مشخصن به ریاست این کمیسیون چطور اقدر دلبستگی، چانس و طالع دارند!!؟
یوسف نورستانی
وریماچ نورستانی
حوا علم نورستانی...

>>>   Ramin Mirzad
آمریکا نابغه فقط وحشی ترین و احمق ترین تان را کار دارد، نصواری بی سواد مردار خور غول که باشد
آدم هوشیار بلای جانش میشه از همین خاطر دنبال کودن هاست

>>>   تعارض منافع!
حوا علم "تره خیل" نورستانی، در حال به حیث رئیس کمیسیون انتخابات تعیین شده که خودش از حوزه کابل کاندیدا بوده و تا کنون نتایج نهایی انتخابات معلوم نیست.
اما در لیست نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی حوزه کابل اسم بانو تره خیل به چشم نمی خورد.
#نوت: انتخاب بانو تره خیل خلاف "اصل حقوقی تضاد منافع" است. یک کاندیدا هر گز نمی تواند قبل از اعلام نهایی نتایج بحیث کمیشنر کمیسیون انتخابات تعیین شود.
مثلا شما نامزد انتخابات ریاست جمهوری می شوید... آیا کسی می تواند قبل از اعلام نتایج شما را بحیث کمیشنر تعیین کند؟

>>>   سلام
به نظر من اینها هم مثل کمیشنران فاسد سابق خواهد شدند
به پیسه سرو کار پیدا می کنند و .......
جمشید هراتی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است