از فرصت طلایی نوروز بهره بگیرید
از فرصت طلایی نوروز حداکثر استفاده را ببرید و بجای پرداختن به خرافات، پیام صلح و نوعدوستی و تجددخواهی خود را در قالب سال نوی شمسی به جهانیان ابلاغ کنیم 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۰۱    ۱۳۹۷/۱۲/۲۸ کد خبر: 157878 منبع: پرینت

ضمن تبریک فرارسیدن عید بزرگ و باستانی نوروز که به حق بزرگترین و با سابقه ترین عید در میان اعیاد غیر مذهبی ولی رسمی است؛ باید هشدار داد که بجنبید و تعجیل کنید تا از تحفه های نوروزی بی نصیب نمانید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpape)، افغانستان در تاریخ پر فراز و نشیب خود و در گذر از ادوار مختلف جنگ داخلی و تهاجم و تجاوز بیگانه و تخریب و ستیزه دشمنان و کوردلان با فرهنگ و تمدن غنی خود و نیز رنگ باختن بسیاری از آداب و رسوم کهن، هرگز نتوانسته خلل و خدشه ای به نوروز و جشن گرفتن آن وارد نماید چرا که...

چرا که اگر نیک بنگریم نه یک جشن غیر مذهبی و نه یک رسم صرفا زرتشتی و نه حتی مختص فارسی زبانان است بلکه همزمانی آن با نو شدن طبیعت و تولد دوباره پس از خواب زمستانی، دید و بازدید و فراغ بال مردم ملکی از غم های همیشگی و نیز تجدید حیات مراسمات ملی و سنت های آیینی، بیش از هرچیز دیگری شعایر دینی و توصیه های اسلامی و الهی را به ذهن متبادر می نماید.

مهمتر از تمام اینها اینکه نام افغانستان در اعیاد و ایام نوروزی با مراسم بزرگ و جشن های باستانی میله گل سرخ و امثالهم، بر سر زبان های منطقه و جهان می افتد و به گوش تمام دنیا می رساند که ما جز جنگ و انتحار و آوارگی، چیزهای دیگری هم در چنته داریم.

دیگر اینکه، می تواند با کمی تامل و دوراندیشی و غنیمت شمردن این فرصت خدادادی، مأمن و منبع جذب گردشگران و توریست های داخلی و خارجی چه از کشورهای فارسی زبان و چه دیگر مشتاقان این جشن بزرگ از قفقاز و عراق و سوریه، تا بخش های کردنشین ترکیه تا دریای مدیترانه باشد.

بر ما است که از فرصت طلایی نوروز حداکثر استفاده را ببریم و بجای پرداختن به مسایل بی ارزش و خرافات برای به مخاطره انداختن جایگاه نوروز، پیام صلح و نوعدوستی و تجددخواهی خود را در قالب سال نوی شمسی به جهانیان مخابره کنیم.

باید اذعان کرد که ما هنوز و همچنان از تمام عظمتی که نوروز در دل خود برای مردم بلخ و مزارشریف و تمام ولایات افغانستان داشته و دارد بی خبریم و تحفه های نوروزی این عید بزرگ و باستانی را نادیده انگاشته ایم درحالی که بسیار بیش از اینها می توان از توجه و اشتیاق کشورهای مذکور و از قلم افتاده در جهان برای این رخداد عظیم و مبارک بهره برد.

کد (8)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
نوروز
جشن
نظرات بینندگان:

>>>   سلام عرض ادب هم وطن خلافت عباسیان در سال 750 تا 1258 میلادی در حران تاسیس شد ، تضعیف زراعت در آن دوران در خراسان می توان به تخریب زیرساخت های آبیاری به دلیل عدم رسیدکی با تسیستات نابود می شدند ، به موجب چرای چاروا اعراب زمین های زراعتی تخریب از بین می ر فتند در تاریخ عباسیان اشاره شده است .
بر اثر فشار قیام مرد م به رهبری قهرمانان سرزمین خراسان مانند ابومسلم خراسانی ِ طاهر فوشنجی ِ یقوب لیث صفاری « سیتانی » خرا سان را از نظارت مستقیم خلیفه بغداد خارح کرد و خاین جاسوس و مزدو ران حکومت عباسی در خراسان لبریز شده بود. به همین دلیل اعراب ۸۶۰ سال است که دشمنی به فرهنگ غنی اریایان بخصوص به جشن نوروز احیای طبیعت و پاکی دارند. عرب ها فکر حرام بودن جشن نورز احیای طبیعت و پاکی صفایی سلامتی محیط زیست را بسر ملا ها ی انداخته اند.

>>>   Shafiqullah Shafiq
استقبال حکیم سنائی و مولوی بلخی از نوروز!
حالا پرسش این‌جا است، آیا میزان فهم دینی این تازه به دوران رسیده‌گی‌ها بیشتر از حکیم سنایی، مولانا بلخی و سایر اهل معرفت اسلامی است؟
نه همه می‌دانیم که مولوی شدن و سنایی شدن کار آسانی نیست. ولی بایست اذعان کرد، ما در رقابت میان اعراب و ایران، آگاه و ناخودآگاه به نفع اعراب وهابی شرکت می‌کنیم و با روایت‌های تندروانه از دین بسترهای اجتماعی را برای تفکر طالبانی و داعشی هموار می‌سازیم که آن‌ها بیایند، هم به فرق ما بکوبند وهم به‌صورت فرهنگ و تاریخ ما.
گرنه دین خداوند رحیم و رحمان چرا این‌قدر نا مهربان شود که از خوشی‌های آدمیان انتقام بگیرد، و با جشنواره‌ی که منشاء طبیعی دارد و پیش از ظهور و بعد از ظهور اسلام در منطقه‌ی ما بزرگداشت شده است، و اکنون گرامی‌داشت آن به‌عنوان روز اول سال، جشن طبیعت و یک ارزش تاریخی و جهانی هیچ‌ صدمه‌ی به ایمان ما نمی‌زند، ما همه مسلمانیم!
مفهوم این سخن را تنها مغزهای درک می‌تواند که حاضر نیستند سرباز رضا کار برای پروژه طالبانی و داعشی شوند.
حضرت حکیم سنایی غزنوی
با تابش زلف و رخت ای ماه دل افروز
از شام تو قدر آید از صبح تو نوروز
از جنبش موی تو برآید دو گل از مشک
و ز تابش روی تو برآید دو شب از روز

حضرت مولانای بلخ
اندر دل من مها دل‌ افروز تویی
یاران هستند و لیک دلسوز تویی
شادند جهانیان به نوروز و به عید
عید من و نوروز من امروز تویی

حضرت سعدی
برآمد باد صبح و بوی نوروز
به کام دوستان و بخت پیروز
مبارک بادت این سال و همه سال
همایون بادت این روز و همه روز

حضرت حافظ
ز کوی یار میآید نسیم باد نوروزی
از این باد ار مدد خواهی چراغ دل برافروزی
به صحرا رو که از دامن غبار غم بیفشانی
به گلزار آی کز بلبل غزل گفتن بیاموزی
نوروز تان خجسته و گرامی باد، هموطن عزیز!

>>>   چرا ایمان ما را صدمه بزند؟
شما به یاد دارید با همین رویکرد بت های بامیان را نابود کردند و گفتند حالا ما مسلمان هستیم این میراث بودایی ها است، ما نمی خواهیم در سرزمین ما آثار بودایی وجود داشته باشد.
ازاین‌روی مخالفت با نوروز نیز خیلی شبیه درهم کوبیدن بت های بامیان است، اینها فرادی دیگر زبان‌های ما را حرام می پندارند و عربی سخن گفتن را اجباری می کنند.
در این شک نداشته باشید که این همه پروژه های عجم ستیزی به منظور هموار سازی بسترهای اجتماعی برای خلافت داعشی و طالبانی است .

>>>   §میر نوروزی
رسم بود در ایام عید نوروز محض تفریح عمومی و مضحکه فردی عامی و از میان مردم را به عنوان پادشاه یا امیر یا حاکمی موقتی به نام میر نوروزی انتخاب می‌کردند و برای یک یا چند روز زمام امور شهری را به عهده‌اش می‌سپردند پس از انقضای ایام جشن سلطنت او نیز به پایان می‌رسیده‌است. واضح است که جز تفریح و خنده و بازی هیچ منظور دیگری در بین نبوده است و احکامی که میرنوروزی صادر می‌کرده پس از نوروز به حال اول بازگردانده می‌شده‌است
سخن در پرده مي گويم چو گل از غنچه بيرون آي
كه بيش از پنج روزي نيست حکم میر نوروزي
گیلگمش

>>>   نوروز
چراغ روشن و نمایش(قدرت ،عظمت، جلال، شکوه، توانایی)
افریدگار این جهان است که بلوسیله انسان های خردمندو بابصیرت از پنج هزارسال قبل تاامروز با شکرگذاری وسپاسگذاری قدردانی وتجلیل میگردد. وتا روزیکه انسانهای پاک طینت، پاک نیت، وپاک اندیشه و شکرگذار و سپاس گذار درین گیتی زنده باشند پیوسته تجلیل خواهد شد.
چراغی را که ایزد بر فروزد
هرانکس پف کند ریشش بسوزد

>>>   با سلام - عید اسلامی نوروز را بر همه مسلمان عزیز تبریک و امیدواریم در سال جدید عبادت ها بیشتر شود و اسلام فراموش نشود زیرا اسلام خیلی خوب است - در سال نو همشهریان افغان سعی کنند که نماز اول وقت بخونند و قران بخوانند و روزه بیشتر بگیرند حجاب اسلامی رعایت شود
قُلْ لِلْمُؤْمِنینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ یَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذلِکَ أَزْکى‏ لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبیرٌ بِما یَصْنَعُونَ؛
از افغان های خیلی مسلمان از آلمان که عاشق اسلام هستم و گریه میکنم برای اسلام

>>>   اصل نوروز به قبل از مهاجرت اریاییها به این سرزمین ( افغانستان کنونی) بر میگردد و ساکنان اصلی این کشورکه ترکها بودند ان را جشن میگرفتند.بعد ها بعد از ورود اریاییها این مراسم گرامی داشته شد .وتا این زمان ادامه دارد.

>>>   مهزیار مهرآذین :
امیدوارم سال 1396 بر همه فارسی زبانان جهان مبارک باشد و روز به روز فارسی زبانان جهان به یکدیگر نزدیک تر شوند تا زمانی که ان شا الله یک کشور واحد تشکیل دهند و در همه دنیا با سرافرازی و افتخار و رفاه زندگی کنند .

>>>   خطاب به مهزیار مهرآذین :
خدا نکند - هر کسی باید کشور خودش را داشته باشد - در رویا و افسانه زندگانی نکنید و گپ های نا مقبول نزنید -
امیدواریم روزی فرا برسد تمام کشورهای جهان اسلام در آرامش باشند و افغانستان هم صلح و آرام گیرد
مجتبی - مزار شریف

>>>   با سلام همان طوریکه همه در جریانات هستید اعیاد به مناسبت های زیادی در دنیا وجود دارد به عنوان مثال عید کریسمس که ویژه سال نوی مردمان قاره اروپا و مردمان قاره آمریکای شمالی و جنوبی و مردمان قاره اقیانوسیه و برخی کشورهای قاره آسیا و آفریقا است که عید بیش از ۴ میلیارد انسان در جهان است یا عید سال نوی چینی که عید بیش از ۱ میلیارد انسان است و همچنین عید سعید فطر و عید قربون که عید ۱/۵ میلیارد مسلمان در سراسر جهان است - عید نوروز هم یک عید سال نوی خورشیدی است که در کشورهای ثبت شده در سازمان ملل به ثبت رسیده که شامل کشورهای هند - پاکستان - افغانستان - قیرقیزستان - تاجیکستان - ازبکستان - ترکمنستان - قزاقستان - ایران - آذربایجان - ترکیه - عراق - سوریه میشود اما در در برخی از کشورها با برودت بیشتر پیگیری میشود مثل تاجیکستان که متاسفانه همراه با رقص و آواز و رعایت نکردن مسایل اسلامی است به هر جهت عید ها در همه جای جهان است امیدواریم به عید های اسلامی هم بیشتر توجیه شود مثل عید فطر - عید قربون - عید غدیر خم که هر سال بیش از ۱/۵ میلیارد مسلمان در سراسر جهان آنرا گرامی میدارند و همگی به سمت یک قبله یعنی کعبه شکرگزاری میکنند و نماز می خوانند این هم اعیاد هم بسیار با همت دارد و فرهنگ اسلامی باید در راس باشد - اگر حرف میزنیم بر اساس اخلاق اسلامی باشد - اگر کار میکنیم باره اساس اسلام باشد - اگر کمک میکنیم برای اسلامی باشد - یعنی اسلام باید در تمام وجود ما مسلمانان نهادینه شود زیرا تنها راه نجات بشریت همین تمدن اسلامی است - محبت اسلامی - قلب اسلامی - گفتمان اسلامی - همه و همه در خدمات اسلام باشد . با تشکر
رامین - غزنی

>>>   اصل نوروز به قبل از مهاجرت اریاییها به این سرزمین ( افغانستان کنونی) بر میگردد و ساکنان اصلی این کشورکه ترکها بودند ان را جشن میگرفتند.بعد ها بعد از ورود اریاییها این مراسم گرامی داشته شد .وتا این زمان ادامه دارد.
ترک ها چیزی جز ترور و سلفی گری و وهابی گری بلد نیستند این ایرانی ها منظور ایران بزرگ هست(لر اذری تاجیک کرد و بقیه اقوام ایران بزرگ ) بودند که این جشن رو به پا کردند همچون عید های دیگه و مراسم دیگه مثل قاشق زنی تو چهارشنبه سوری و غیره
حالا اروپایی ها اومدن و از ما مراسمشونو تقلید کردند و اسم روش گذاشتن
فراموش نکنید که این ماها بودیم که به غرب تمدن صادر کردیم و براشون الگو بودیم.
غرب از روزی میترسه که همه ایران بزرگ از خواب 1400 ساله بیدار شه.

>>>   خطاب به آن بی سوادی که گفته ترک ها چیزی جز ترور و سلفی گری و وهابی گری بلد نیستند این ایرانی ها منظور ایران بزرگ هست(لر اذری تاجیک کرد و بقیه اقوام ایران بزرگ ) بودند که این جشن رو به پا کردند همچون عید های دیگه و مراسم دیگه مثل قاشق زنی تو چهارشنبه سوری و غیره .

اما طبق اسناد و مدارک معتبر مورخان از سومر (اولین تمدن بشری) در برگزاری نخستین نوروز یاد کنیم. نوروز از سومر، از یکسو به اکد، و از اکد به بابل و آسور رسید و از سوی دیگر به آغازگران تمدن در اقوام هندو و آریایی
نوروز در ایران , پاکستان , هند , افغانستان , تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان، سوریه، کردستان عراق ، گرجستان، جمهوری آذربایجان، آلبانی، چین (مناطق ایغور نشین) ترکیه، ترکمنستان، هندو ازبکستان مردمان آن جشن را برپا می‌کنند.
جغرافیای نوروز با نام نوروز یا مشابه آن، سراسر خاورمیانه، بالکان، قزاقستان، تاتارستان، در آسیای میانه چین غربی (ترکستان چین)، سودان، زنگبار، در آسیای کوچک سراسر قفقاز تا آستراخان و نیز آمریکای شمالی، هندوستان، پاکستان، بنگلادش، بوتان، نپال و تبت را شامل می‌شود.

در ضمن امروز همین ترک ها پیشرفته ترین کشور جهان اسلام هستند و قوی ترین اقتصاد توی کل جهان اسلام دارند - تو بهتر بجای اظهار نظر بیخود بری دنبال نون باشی تا شکمت را سیر کنی نه اظهارات بی پایه و اساس .

جاغوری

>>>   نوروز که هرچمن دل افروز بود
نقش گل وخارعبرت آموزبود
گرجامه به جان زمعرفت نوگردد
هرروز به دل نشاط نوروز گردد
سروری

>>>   نوروز را به خاطر سرسلامتی خود وبه کوری چشم مخالفان آن جشن میگیرم
زنده و بردوام باد جشن نوروز این سنت آبایی واجدادی ما
... برمخالفان آن این مزدوران حلقه به گوش خارجی ها
سلام وسلامتی برای همه هم وطنان خوب وفارسی زبان ما
هادی ازچاریکار

>>>   هرروز تان نوروز ، نوروز تان پیروز!
سلام و سلامتی به همه هم میهنان فارسی گوی خودم
سلام و شادی بر همه دل های که ازآن الفاظ و کلمات چون گل می جوشد وبر زبان های زیبای فارسی گوی جاری میشود
سلام بر آریایی های پاک وبافرهنگ
سلام همه سال برجشن همیشه نو و نوروز آریایایی ها
آنچه کور گرایند به کوری چشم شان جشن ما پررونق باد
سلام برعلی رض این راد مرد که این جشن خجسته را برای ما پایدار ساخت
بردوام باد راه و رسم فرهنگ نوروزی ما
سعیده جلیل از امریکا

>>>   جشن جمشیدی ما شاد و گل افروز آمد
هله نوروز آمد.
به گلهای سرخ لاله زار چمنهای نوروزی سلام
جشن تان مبارک نوروزیان با فرهنگ
ضمیر

>>>   سعیده جان سلام
خیلی دلت برای جشن نوروز مزار جان تنگ شده
جشن ومیله گل سرخ مزارشریف همیشه زیباست
امیدوارم برایت خوش بگذرد
سمیرا مزارشریف

>>>   جشن نوروز را پیش از پیش بر همه افغانان عزیز تبریک تهنیت عرض میدارم جشن امسال در بغلان نه بلکه درپغمان برگذار میگرددُ از خداوندمتعال استدعا مینمایم که همه در شرایط امن و آرامی دور از انفجار و انتحار بخیر برگذار گردد.

>>>   خلاصه مطلت این است که جشن نوروز یک عنعنه ای زردشت بوده از انجای که ایین زردشت یک ایین کهن است این جشن نیز مترادف با ایین زردشت کهن است. ولی با عروج دین اسلام ایین سایر مذاهب هر چند کهن و جز تاریخ باشد از بین رفته ...

>>>   ز کـــــوی یار می‌آید نسیم باد نــــــــوروزی
از این باد ار مدد خواهی چراغ دل برافروزی
اگر استاد خليل الله خليلي زنده ميبود حالا ميگفت :
گـــــــــوئيـــــد به نــــــــــوروز كه امسال بيـــــــــايد
در كشــــــور بازســـــازي شــــده ره بگشـــــــايد
نـــــــــوروز موضوع ديني نيست ونه عبادت زردشتي بلكه تجليل از تحويل سال پار وگراميداشت ورود سال جديد در زندگي انسان وطبيعت اين تجليل از هداياي بزرگ خداوندي براي انسانهاست وبه شكرانه اين نعمت بايد خوش بود خدايا جهالت را برانداز تا از روي تعصب منكر ارزاني هاي تونشوند
گيلگمش

>>>   بعضی...ها از بیسوادی بیش از حد نوروز را حرام میدانند،خداوند ج این... ها را به راه راست دعوت کند
اجمل(پنجشیری)

>>>   اجمل جان پنجشیری... بعضی ها خودت ره پنچرمین میګفتند ولی مه فکر میکردم اشتباه میکنند.‌ بعضی ها از بیسوادی نوروز را حرام و خودت از ... بی عقلی آنرا روز خودت میدانی... من هم نوروز را به خاطر هموطنانم و ماندن در کنارشان جشن میګیرم ولی باید ما همه بدانیم که نوروز روز ما نیست… نوروز روزیست که از یما و جمشید که همه آتش پرست و بی دین بودند و بد تر از آن فارس بودند باقی مانده است.‌ ما افغانان باید یک روز ملی خود را داشته باشیم... روز دهقان،‌ میله ګل سرخ مزار جان ...‌جشن بهار ...‌از نام ... پاکستان و پاکستانی و امثالهم نفرت دارم
خودم از خانه ام

>>>   خدمت خودم از خانه ام!
سال نو ویا نوروز سال طبیعت و سال سرسبزی است ،گل ها شگوفه میکنند و درخت ها و محیط ما سرسبز،این را چی به یما و جمشید،از دربار خداوند ج میخواهم که جاهلیت و بیسوادی بعضی ها را به صورت معجزه برایش نشان بدهد،خوب همان حرف است که میگویند!از هر فرد و یا از هر شخص ،برابر عقل... توقوع داشته باشید!پس من هم به این سطر اکتفا میکنم ...خدا کند به راه راست بیایی
اجمل(پنجشیری)

>>>   هر روز از زندگی از آن خداوند بزرگ است. نوروز یا سالنو عید شده نمی تواند اما جای خودش را دارا است.
و حلال و حرام از آن خداوند است. ((انمالاعمال بالنیات)) عمل ما مربوط نیات ما میشود چرا باید همش زندگی را سراسر غم گرفت؟؟ جشن نوروز یک جشن طبیعت است چناچه حضرت امام صادق (ع) می فرماید: روز نوروز روزی است که خداوند از بندگان پیمان گرفت که او را بپرستند و برای او شریک نگیرند و به پیامبران و راهنمایان او بگروند و به پیشوایان دین ایمان بیاورند. همان روزی است که آفتاب در آن طلوع کرد و بادها وزیدن گرفت و زمین در آن شکوفا و درخشان شد. همان روزی است که پیامبر خدا (ص) امیرالمومنین علی (ع) را بر دوش خود گرفت تا بت های قریش را از کعبه به زیر افکند و خرد کرد، چنان که ابراهیم نیز چنین کرد.
اگر آنقدر پشت حرام میگردین ! دروغ ، فحشا، زنا، لواتت،فساد، ظلم ، انتحاری ، تجاوز.... که حرام اند و امروز از هرجاه بیشتر دربین ما و کشورما معمول شده اند ، یکی صدایشه نمی کشند اما وقتی یک روز خوشی که دلیل قطعی از حرام بودنش هم ندارین باز سر وصدا از هرطرف بالا می گردد حتی آنانیکه شایده دیگه کارای حرام و دروغ را هم انجام بتن باز مسلمان تر از همه صدا بالا می کنند.اگه واقعا فکر می کنین که نوروز حرام است پس پدرکلان های تان که قبل از طالبان تجلیل می کردند همه بدعت و حرام و شرک کردند!؟!؟ که حالا نسل جدیدشان مسلمان شدند!
خداوند (ج) همه مارا هدایت کند. آمین یا رب العالمین.
ذوالفقار

>>>   خودم از خانه ام -- سهم خراسانی ها در آریانا یا ایران باستان کمتر از خود ایرانی های فعلی نبود همینطور افتاخارش هم اگر بیشتر از آن نباشد کمتر نیست این یک حوزه تمدن مشترک است که باید به کمک هم در دنیای امروزی زنده نگهش داریم چرا که هویت ماست وبیش از همه کشور های ایران و تاجیکستان و افغانستان باید در حفظ این تارخ مشترک کوشا باشند - نوروز یک جشن قبیله ای نیست بلکه هویت و نمایانگر عظمت یک فرهنگ غنی است و در دنیای امروزه که نادان ها به اسم استقلال تیشه به ریشه شناسنامه خود میزنند تا بی هویت شوند باید آن را پاس داشت
مبارز

>>>   سلام اسلام دین سهل و زیبایی است نباید بدون دلیل کاری را مردود اعلان کنیم البته این از رسوم ایرانیان باستان است وباید ما به ائین دیگران احترام بگذاریم ما هم رسوم صحیح زیادی در فرهنگ غنی خود داریم

>>>   نوروز باستانی به همه ساکنین اصلی این دیار تبریک و چشم حریفان نووز چون این کوچی های بیفرهنگ کور۰

>>>   جشن نوروز را اسلام نه بصورت كلي رد كرده ونه باتمام آداب ورسومي قديمي اش پذيرفته ،بلكه خوبي هايش را تاييد داردمثل ديدوبازديدازبستگان ،دعاونياش،دستگيري وهمكاري و....واما آداب بدويابي فائداش را قبول ندارد مثل ضرروارد كردن برخود ويابر ديگران وسرگرمي هاي بي فائده
محمدسمنگاني

>>>   اجمل جان اگر مسلمان هستی پیش از بی سواد خواندن بعضیها از احکام دینت باخبر شو. ورنه حق با توست!
>>>   جناب خودم از خانه خودم شرمت باد که به اکثریت اقوام کشور که فارسی زبانند و هم مردم تاجیکستان و ایران توهین کردی( بدتراز آن فارسی بودند؟! )من هم فارسی زبان استم وای بر شما که عادت بدی دارید خداوند شما را هدایت کند روز نو میشود سال نو میشود و شما همچنان در عادات بد خود باقی استید این اخلاق زشت توهین بر دیگران در کجای دین آمده است؟!

>>>   جناب خودم از خانه خودم شرمت باد که به اکثریت اقوام کشور که فارسی زبانند و هم مردم تاجیکستان و ایران توهین کردی( بدتراز آن فارسی بودند؟! )من هم فارسی زبان استم وای بر شما که عادت بدی دارید خداوند شما را هدایت کند روز نو میشود سال نو میشود و شما همچنان در عادات بد خود باقی استید این اخلاق زشت توهین بر دیگران در کجای دین آمده است؟!

>>>   ای نادان ها که دین را نشناخته اید در قرآن عزیز خداوند برای مردم مثلی زده است که به آمدو شد روز و تغییر سالها بنگرید این ها نشانه ها و آیات خداست آیه ای از قرآن میفرماید پس بنگرید که چگونه خداوند زمین را پس از مرگش زنده میکند شما با طبیعت خداوند هم دشمن هستید درصورتیکه این طبیعت همه اش آیات و نشانه های قدرت و بزرگی پروردگار است نوروز روز شروع بهار و سر زنده شدن طبیعت است پس انسان باید در آن نشانه تفکر کند که همان گونه که زمین زنده میشود ما هم خود را سرزنده و نوکنیم بدخلقی ها و کینه ها حسدها و صفات بد اخلاقی را دور زنیم و قلب و دل خود را از آلوده گی ها پاک نماییم و اعمال خود را نیکو گردانیم این پند نیکی است از مثل های خداوند که برای ما درس است
من خود ملا هستم ولی هیچ گاه بدون دلیل نوروز طبیعت را کفر نگویم!

>>>   سال نو را به دست اندر کاران محترم شبکه اطلاع رسانی افغانستان و بازدید کنندگان از این سایت تبریک می گویم و سالی خوب ، همراه با سلامت و امنیت برای شما از خداوند منان آرزو می کنم .
شهروند - ایران

>>>   اصل نوروز به قبل از مهاجرت اریاییها به این سرزمین ( افغانستان کنونی) بر میگردد و ساکنان اصلی این کشورکه ترکها بودند ان را جشن میگرفتند. بعد ها بعد از ورود اریاییها این مراسم گرامی داشته شد .وتا این زمان ادامه دارد.

>>>   (احتــرام طالبــان به رهبران جهـــادی !!!)
از همان آوانیکه این شبکه ترورستی باپول عرب وسازماندهی وتجهیزامریکا و پاکستان تولد شد هدف اصلی اش بیرون راندن مجاهدین ورهبران مجاهدین از صحنه قدرت وسیاست بود طوریکه در ابتدای کار خود وانمود میکردند که گویا اینها می خواهند شاهراه ها رابگشایند امنیت رابرقرار سازند وزمینه بازگشت شاه را آماده سازندوخود شان دوباره به مساجد برگردند ، از همان شروع جنگ خود تحت رهبری آی اس آی نخست قوماندانان جهادی قندهار را یابه دار زدند ویا فراری ساختند درولایات همجوار قندهار مانند هلمند ارزگان نیمروز زابل عین عمل را تکرار کردند.
آنزمان که طالبان که به استقامت هرات هجوم بردند تسلیمی وخلع سلاح تمام مجاهدین در دستور کار شان بود ،علاوالدین خان معاون اسمعیل خان را کشتند زمانیکه به غزنی وارد شدند قوماندان نیک نام جهادی به نام قاری بابا را ترور نمودند ، زمانیکه به مرزکابل رسیدند با استادعبدالعلی مزاری چنان برخورد وحشیانه کردند وبدون محاکمه شواهد دلایل اسناد برخلاف قواعدوشریعت اسلامی وی را شهید ساختند ،
با هچوم طالبان غرض تصرف ساحات شمال درفاریاب اسمعیل خان را گروگان گرفتند ودر قندهار زندانی ساختند
زمانیکه نیروهای مقاومت درشمال برضد اشغالگران پاکستانی وعربی القاعده میرزمیدند طالبان ترورست های عرب را بنام ژورنالست از قندهار الی مرز کابل ومرز نیروهای مقاومت لانتقال دادند که باعث شهادت قهرمان ملی شد،
در سال های بعد زمان حاکمیت کرزی ده ا تن از قوماندانان جهادی شمال جنوب توسط انتحاری های طالب ویا بم گذاری از بین برده شدند ،
استاد ربانی که وقتی طالبان را فرشته صلح تعریف میکرد ودر زمان شورای صلح تلاش داشت تا بتواند آنانرا از چنگال آی اس آی رهائی بخشد آنان برای احترام به استاد ربانی انتحاری فرستادند ،چندین مراتبه برجان حضرت صبغت الله مجددی بنیانگذار جهاد در افغانستان سو قصد نمودند که الحمدلله خداوند ایشان را حفظ نمود
اشرار طالبی به دستور آی اس آی بارها بر ضد رهبر مهظم جهادی جناب استاد سیاف تدارک حمله کردند که ناکام و خنثی شد
درین روزها که همه از اوضاع نابه سامان کشور به ستوه آمده اند وهرکدام از طریق خود راه برای صلح وامنیت جستجو میکنند امیر اسمعیل خان هم صدایش را بلند ساخته و بنام فامیل جهــاد ازان ها دعوت به مذاکره وصلح کرد ه است که آنان هم درجواب از احترام زیادی که به رهبران جهادی دارند یاد آور شده اند،
امیر اسمعیل خان در سال های جنگ تنظیمی شکار مکر گلبدین شده بود طوریکه گلبدین برای ایجاد درز بین هرات وکابل مکرر از طریق رسانه ها میگفت : امیر اسمعیل خان را احترام دارم برای اینکه او شخصیت مستقل است !!!
با این تلقین مستقل بودن ، رابطه بین کابل واسمعیل خان سرد شده رفت طوریکه او در هرات جلسه از شخصیت های مستقل داخلی وخارجی در تشکیل داد وزمانیکه بکابل آمده بود در گرماگرم جنگ تنظیمی از راه تپه های خیر اباد به دیدار گلبدین شتافت ، بعدا موضوع اسارت او نزد طالبان پیش آمد که بعد از رهائی در مصاحبه با یکی از ژورنالستان از برخورد زشت روز های نخست طالبان با او در زندان شکوه داشت که مصاحبه اش در آرشیف ها موجود است
خبرنگار رادیو صدای امریکا شام گذشته با امیر اسمعیل خان مصاحبه داشت واز او سوال نمود که چرا پیشنهاد صلح شما از طرف طالبان استقبال شده واز احترام به شما یاد آوری نمده اند؟
امیر اسمعیل خان درجواب گفت:
دلیلش اینست که من در طول این سال های جنگ وجهاد همیشه موقف سالم ووطن پرستانه داشته ام !!
آیا براستی طالبان کسیراکه وطندوست واستقلال طلب باشد احترام دارند وخود شان همین خصوصیت را دارند ؟؟
آیا براستی این حرف های سخنگویان طالبان از زبان واراده خود شان است ؟
آیا اسمعیل خان مانند زمان حکومت استادربانی که به مستقل بودن دل خوش کرده بود اینبار بازهم بنام اینکه مورد احترام طالبان است توسط آنها استعمال میگردد؟؟
( ر)

>>>   Khalilzad
استایل می رود اما غار ها می مانند.
کسانیکه کورکورانه از عربستانی ها تقلید می کنند مانند استایلست های است که بدون دور اندیشی لب، گوش و بینی خود را غار میکنند اما بی خبر از اینکه روزی استایل می رود اما غار ها می مانند.
آنهایکه رسوم فرهنگی عربستانی ها را از آدرس دین بالای ما تحمیل نموده دقیقن مانند همان استایلست های است که غافل از زود گذری استایل لب، گوش و بینی خود را غار میکنند.
امروز که عربستانی ها احساس نمودند بعضی رسوم فرهنگی شان در قرن بیست یک در بازار انسانیت خریدار ندارد حاضر اند ترک نمایند، اما نمیداندم این بزرگواران متقلد کور چی دلیلی برای تحمیل نمودن چادرئی بالای زنان دارند
بهتر است ارزشهای دینی را از ارزشهای فرهنگی عربستانی ها جداگانه تعریف نمود.

>>>   نوروز خونین، جنایتکاران قبایلی افغان باز دست به کشتار مردم بیگناه زدند
اینجا فغانستان است. این نام متعفن، جعلی و توهین آمیز، به صراحت بازگو می کند که اینجا را قبایل بدوی پشتون تبدیل به دوزخ بزرگ روی زمین کرده اند؛ سرزمین ناله و فغان!
بیرق فغانستان، بیانگر سیاهی، کشتار و بلاهت و تحجر مذهبی

>>>   گوءید به نوروز که امسال نیاید
در کشور خونین کفنان ره نگشاید
جنگ وخونریزی در کشور بلا کشیده ای افغان چهل بهار راپشت سر گذاشت ودرین مدت ملیونهاتن ازهم میهنان نوروز جانهای خود را از دست داده وبه همین تعداد هم اواره ومتواری دیار اغیار گردیده اند این که چقدر معلول ومعیوب و... داشته ایم تا هنوز حساب دقیق ان را هیچ محاسب نتوانسته بگیرد اگر گزاف نگفته باشم این عید ملی وباستانی دلیلی خوبی برای عده ای از کج اندیشان شد که ما را با داشتن وتجلیل ازین روزهای عنعنوی وطبیعی مان مشرک قلمداد نموده کارد کوردلان را بجان ما تیز تر بسازد منورین وروشن گران ونویسنده ها می نویسند وباز زود موقع را تخلیه مینمایند ولی ملت بیچاره به جرم نوشتار انها محاکمه ومعذب میشوند شخصا بنده با یگی از بزرگان که بعدا چند دوره وزیر شدنددر یکی از دوا فروشی های دبی رفتم پرسید از کجای افغانستان هستید گفتم از شمال افغانستان ان دوا فروش که شخص تحصیل کرده وظاهرا مثقف بودبرایم گفت شما مشرک واتش پرست هستید بعد از یکساعت ونیم بحث ومناظره توانستم اورا قناعت دهم که ما هم مسلمان هستیم وحتی توانستم استدلال نمایم که زردشت انسان نیک وخدا پرست بوده واموزه های نیک داردازینها که بگذریم ما نه تنها در چشن های ملی حتی در اعیاد اسلامی بجای عبادت وادانمودن شکر خداوند انواع عصیان ونافرمانی خدارا مرتکب میشویم وباز دعوی داریم که خداوند وخالق نوروز وهمه روزها وخالق کون ومکان برما رحم کند ومصایب والام را از مردم مستضعف ما دور سازد تا این طغیان ودوری از خدا ودین ادامه داشته باشد هیچ چیز به موقع وجایش کار برد نداشته وسایه استعمار گران واشغالگران وتسلط تکنوکرات ها وبی خدا هااز سر این ملت دور نخواهد شد وبهروزی وپیروزی ونوروزی به معنی واقعیش به سراغ مانخواهد امد
لالی از ننگرهار

>>>   از یک نفر برازیلی و یک نفر از افریقای مرکز و یک نفر از اندونیزیا پرسیدم که آیا شما نوروز را تجلیل میکنید؟
اًنها گفتند که نوروز چیست؟
گفتم اًغاز طبیعت است که خداوند سرسبزی را در طبیعت ببار می آورد و درخت ها شگوفه میکنند و فصل گل و بلبل و کشت ودزراعت است.
آنها در جواب ام گفتند: ما درینجا در طبیعت خود فصل نداریم.همه وقت اینجا سرسبز و همه جا جنگل است و همه جا زمین سرسبز است و همیشه وقت کشت و زراعت است و همیشه گل و بلبل و دیگر پرندگان و صد ها هزار موجودات زنده دیگر درینجا زندگی میکنند.
ما لباس به تن نمی کنیم.زیرا اینجا هیچوقت هوا سرد نمیشود.
چون هیچکس لباس ندارد،بنأ هیچکس به طرف یکدیگر به چشم شهوت نمی بیند و هیچ کس بالای دیگری تجاوز نمی کند.
دیدن آله تناسلی مردان برای زنان،معادل دیدن بینی مردان است و دیدن شرمگاه زنان برای مردان،معادل دیدن دهان زنان است.
ما بخاطر ادامه نسل خویش،هرشب آتش برپا میکنیم و رقص و آواز برپا میکنیم و بعداً مردان جوان و دختران جوان را کشتی کی اندازیم و قوی ترین دختر و پسر را انتخاب میکنیم و بعداً آن دو را در عقد یکدیگر می آوریم.
بعداً آنها در اتاق خلوت میروند و زنان و مردان مسن برایشان میگویند که چه کنند.
روابط جنسی بین آنها صرف بخاطر تولید نسل است و در طول زندگی دو و یا سه بار باهم زوابط جنسی میداشته میباشند و دو و یاسه طفل بدنیا می آورند و بدینترتیب نفوس همیش طی میلیون سال گذشته درین جنگل ها ثابت مانده است.
بخاطر جلوگیری از امراض،آنها خودشان خود را واکسین میکنند.
واکسین آنها عبارت از زهر مورچه های کلان است.
آنها صد ها مورچه بزرگ را میگذارند که بدن آنها را نیش بزنند و بدن آنها سرخ میشود و میپندد و زهر مورچه وارد بدن شان میشود.
بعداً توسط مرهمی که از مواد طبیعی جور میکنند،بالای زخم های خود میمالند ،تا زخم هایشان جور شود.
بدینصورت آنها خود را در مقابل اکراض مهلک واکسین میکنند.
بسیار کلتور و عنعنات و رسم و رواج ها و عقاید و باور های بومی دیگر نیز در میان شان وجو دارد که بخاطر خلاصه کلام از تذکر آنها خود داری میشود.

>>>   سلام
نوروز برای همه مبارک باد . خداوند متعال سال نو را سال صلح و دوستی برای همه انسان های خوب روی زمین بخصوص مردم مظلوم ما بگرداند
داود

>>>   سال نو را پیشاپیش به تمام پارس زبانان جهان تبریک میگویم و امیدوارم سال آینده ، سالی سرشار از خیر و برکت و عالی برای تمام مردم جهان باشد و صلح در تمام کشور های جهان برقرار شود
به امید صلح ، موفقیت و فراتر از آن
کیوان از ایران

>>>   سعدی و حافظ و مولوی و سنایی و رودکی و فردوسی همه کپار بود آیا شما هم میخواهید با عنعنات نوروز کفر آور شوید؟!


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است