کنگره امریکا خواستار تبدیل یونیفورم ارتش افغانستان
 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۵۲    ۱۳۹۸/۱/۱۸ کد خبر: 158105 منبع: پرینت

در گزارش سیگار گفته شده است که یک شرکت خصوصی حق طراحی این یونیفورم را به دست آورده بود و عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع پیشین افغانستان، بی‌درنگ این طرح را انتخاب کرده بود.
به گزارش روزنامه هشت صبح، یافته‌های یک گزارش تازه نشان می‌دهد که وزارت دفاع امریکا، گران‌ترین و غیراستتارترین یونیفورم را برای نیروهای ارتش افغانستان تهیه کرده است.

این گزارش که توسط ارتش ایالت متحده تهیه شده روز گذشته به کنکره یا مجلس سنای امریکا سپرده شد. روزنامه یو اس ای تودی (USA Today) که به یک نسخه‌ی از این گزارش دست یافته، می‌نویسد یونیفورمی که نیروهای ارتش افغانستان در حال حاضر از آن استفاده می‌کنند، یکی از آشکاراترین طرح‌های استتاری را دارد که به راحتی قابل رویت است.

به همین دلیل اعضای کنگره امریکا از پنتاگون خواسته که طرح جایگزینی را برای یونیفورم کنونی نیروهای ارتش افغانستان بررسی کند.

این گزارش تازه، یافته‌های سیگار، بازرس ویژه ایالت متحده در امور بازسازی افغانستان، را نیز تایید می‌کند که پیش از این گزارش داده بود که طرح یونیفورم «استتار در جنگل» برای سربازان اردوی ملی افغانستان، بدون این‌که ارزیابی صورت گیرد، تهیه شده است. در حالی که این یونیفورم تنها برای ۲ درصد مناطق کشور مناسب و قابل استفاده است.

سیگار پیش از این گزارش داده بود که تا سال ۲۰۱۷، امریکا ۹۳ میلیون دالر را برای خرید ۱.۳ میلیون دست یونیفورم با طرح جنگل برای ارتش افغانستان به مصرف رسانده بود. این نهاد ناظر افزوده است که این طرح بالقوه میان سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۷ حدود ۲۸ میلیون دالر هزینه اضافی برداشته است.

در گزارش سیگار گفته شده است که یک شرکت خصوصی حق طراحی این یونیفورم «استتار در جنگل» را به دست آورده بود و عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع پیشین افغانستان، بی‌درنگ این طرح را انتخاب کرده بود.
پیش از این جیمز ماتیس، وزیر دفاع امریکا از مقام‌های این وزارت به دلیل ضایع‌ساختن حدود ۲۸ میلیون دالر برای گزینش طرح قابل سوال یونیفورم «استتار در جنگل» برای سربازان اردوی ملی افغانستان انتقاد نموده است.

روزنامه یو اس ای تودی، از جان ساپکو، بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان، نقل قول کرده که گفته «پوشیدن یونیفورم‌های کنونی نیروهای ارتش مثل این است که پشت لباس تان نوشته باشد که به من شلیک کن!»

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
کنگره آمریکا
ارتش
نظرات بینندگان:

>>>   سبحان الله خدایا خیر
به من شلیک کن

>>>   در جنگ اول جهانی سربازان دوربین نداشتند که سربازان دشمن را ببینند که در کدام منطقه موقعیت دارند.
در جنگ دوم جهانی یک نعداد معدود دوربین ها را در اختیار فرماندهان سربازان قرار دادند و آنها توسط آن موقعیت دشمن را تثبیت میکردند.
حالا ما در قرن بیست و یکم قرار داریم.دشمنان هم دوربین در اختیار دارند و هم درون(طیاره های کوچک دوربین دار) که قیمت آنها ازربیست دالر شروع میشود و فاصله زیادی را می پیماید.علاوه بر آن دوربین های شب بین نیز در اختیار دارند.جاسوس در میان سربازان نیز دارند.
من فکر میکنم که اگر دلایل تلفات سربازان را در جبهات جنگ مورد بررسی قرار دهیم،شاید نوعیت رنگ لباس سربازان،کمترین دلیل تلفات آنها باشد.

>>>   دلیل این همه تلفات وعقب نشینی های تکتیکی بالآخره معلوم شد ، دریشی رنگش درست نبوده !!!

>>>   ژیره زما او واکی د ملا!
وقتیکه رنگ و شکل یونیفورم رولا غنی به ذوق و سلیقه‌ای امریکا باشد ، معلومدار که در مورد رنگ و شکل یونیفورم نظامی این کشور تصمیم گیرنده دولت امریکاست ، این موضوع نشاندهنده استقلال کشور و عدم وابستگی رهبران آنرا نمایان میسازد.
واه واه عجب کشوری که لباس و پوشاک رهبران سیاسی ورهبران جهادی ، خانم های شان و دختران شان مطابق هدایت امریکا بوده و هست!!!
وای به حال این ملت مظلوم و بیچاره!!!
نوریه نیکیار

>>>   یونیفورم نظامیان را عوض کنید ببینید واقعا تلفات نظامیان کم میشود یا نه که اگر نشد که نمیشود دروغگویی آمریکا مشخص میشود آمریکا و غرب خودشان القاعده طالبان داعش جبهه النصره و سایر گروههای تروریستی را برای درگیر کردن مسلمانان با هم ایجاد کردند تا راحت تر کشورهای خاورمیانه را چپاول کنند

>>>   خدایا خیر شاید چند روز بعد در نیکر سربازان هم کدام پلان بگیرند.
توبه توبه هههههههههههههههههه

>>>   ننگ لرم غيرت لرم افغان يمه!!!


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است