شورش طرفداران ترامپ و مجلس سنای آمریکا
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۲۸    ۱۳۹۹/۱۰/۱۸ کد خبر: 165984 منبع: پرینت

گروهی از هواداران دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه همزمان با جلسه مجالس نمایندگان و سنای این کشور ساختمان کنگره را اشغال کردند.
به گزارش یورو نیوز، مایک پنس، معاون رییس جمهوری آمریکا دقایقی پیش از آغاز جلسه مشترک کنگره با درخواست دونالد ترامپ برای رد پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده مخالفت کرده بود.

معاون رییس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که «اختیار» لازم برای عدم تایید پیروزی جو بایدن، رییس جمهوری منتخب این کشور را به صورت «یکجانبه» ندارد. دونالد ترامپ رییس جمهوری کنونی آمریکا ابراز امیدواری کرده بود که معاونش مانع از تایید پیروزی جو بایدن شود.

در بیانیه ای که مایک پنس دقایقی پیش از آغاز نشست کنگره آمریکا منتشر کرد آمده است که سوگندش برای پاسداری از قانون اساسی این کشور به او امکان نمی دهد که به طور «یکجانبه» تصمیم به شمارش یا عدم شمارش آرای الکترال ایالت ها بگیرد. در این بیانیه اشاره ای به دونالد ترامپ و درخواست او نشده است.

مایک پنس به عنوان معاون رییس جمهوری ریاست مجلس سنا و در نتیجه ریاست نشست روز چهارشنبه کنگره را برعهده دارد. چهار سال پیش نیز جو بایدن، معاون باراک اوباما ریاست جلسه کنگره برای بررسی و تایید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ را برعهده داشت.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با ارسال نامه ای به اعضای این مجلس اعلام کرد که جلسه بررسی و تائید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری چهارشنبه شب از سر گرفته خواهد شد. این در حالی است که شماری از طرفداران دونالد ترامپ با وجود مقررات منع رفت و آمد همچنان در خیابان های واشنگتن به سر می برند.

سندرز: ترامپ برای بقا در قدرت هر کاری می‌کند.
برنی سندرز، سناتور دموکرات ایالت ورمونت در واکنش به اشغال ساختمان کنگره آمریکا در صفحه توییترش نوشت که دونالد ترامپ مسئول اغتشاش به وجود آمده است. او تاکید کرد که رئیس جمهوری کنونی برای بقاء در قدرت هر کاری خواهد کرد.
برنی سندرز افزود که نام دونالد ترامپ به عنوان «بدترین و خطرناک ترین» رییس جمهوری آمریکا به ثبت خواهد رسید.

رامنی: شورش را ترامپ به راه انداخت؛
میت رامنی، سناتور جمهوریخواه ایالت یوتا و نامزد این حزب در انتخابات سال ۲۰۱۲ با انتقاد از حوادث روز چهارشنبه در واشنگتن از اشغال ساختمان کنگره به عنوان «شورشی که رئیس جمهوری ایالات متحده به راه انداخته بود» یاد کرد.

ترامپ: این روز را برای همیشه به یاد داشته باشید.
دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در صفحه توئیتر خود با تکرار ادعای وقوع «تقلب» در انتخابات نوشت که آنچه روز چهارشنبه در واشنگتن روی داد نتیجه سرقت «پیروزی خیره کننده» او بود. وی از هوادارانش خواسته است تا به خانه هایشان بازگردند و روز حمله به ساختمان کنگره را برای همیشه به یاد داشته باشند.

توییتر دقایقی بعد از انتشار این توییت تصمیم به حذف آن گرفت. شبکه اجتماعی فیسبوک نیز ویدیوی دونالد ترامپ را که او در آن ضمن تاکید بر وقوع «تقلب» از هوادارانش خواسته بود به خانه برگردند حذف کرد.

زنی که در داخل ساختمان کنگره تیر خورده بود جان باخت.
رسانه های آمریکا گزارش می دهند زنی که در جریان تیراندازی در ساختمان کنگره مجروح شده بود جان خود را از دست داد.

جورج بوش خشونت‌ها در واشنگتن را محکوم کرد.
جورج بوش پسر، رییس جمهوری پیشین آمریکا با انتشار بیانیه ای اشغال ساختمان کنگره را محکوم کرد. او گفته است که آنچه روز چهارشنبه در پایتخت آمریکا روی داد شایسته یک جمهوری دموکراتیک مانند ایالات متحده نیست. وی در بیانیه اش نوشته که از حوادث واشنگتن «وحشت زده» شده است.
جورج بوش پسر آخرین رییس جمهوری جمهوریخواه پیش از دونالد ترامپ بود.

مقامات آمریکا پس از چهار ساعت از پایان اشغال ساختمان کنگره خبر دادند.
مقامات آمریکا در آستانه اجرای مقررات منع رفت و آمد در واشنگتن اعلام کردند که اشغال ساختمان کنگره پایان یافته و این ساختمان اکنون «امن» محسوب می شود. هنوز مشخص نیست اعضای مجلس نمایندگان و مجلس سنا چه موقع جلسه خود برای بررسی و تائید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را آغاز خواهند کرد.

فرماندار ایالت ویرجینیا نیز اعلام کرده است که در بخش هایی از حومه واشنگتن که در این ایالت واقع شده اند مقررات منع رفت و آمد از ساعت شش بعد از ظهر به اجرا در می آید.

هیلاری کلینتون: تروریست‌های داخلی به دموکراسی‌مان حمله کردند.
هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین آمریکا در واکنش به حوادث روز چهارشنبه در واشنگتن گفت که «تروریست های داخلی» به دموکراسی ایالات متحده حمله کرده اند. وی افزود که دموکراسی دستاوردی «شکننده» است و رهبران آمریکا باید از آن پاسداری کنند.

پولیس واشنگتن: ۱۳ نفر بازداشت شدند.
پولیس واشنگتن روز چهارشنبه اعلام کرد که تاکنون ۱۳ نفر از شرکت کنندگان در تظاهرات هواداران دونالد ترامپ، رییس جمهوری این کشور را بازداشت کرده است. این در حالی است که پلیس پنج قبضه سلاح نیز از تظاهرکنندگان کشف و توقیف کرده است.
پولیس واشنگتن در آستانه آغاز حکومت نظامی و مقررات منع رفت و آمد با استفاده از شلیک گاز اشک آور تلاش می کند تا تظاهرکنندگان هوادار دونالد ترامپ را از اطراف ساختمان کنگره دور کند.

واکنش پایتخت‌های اروپایی‌ به اشغال ساختمان کنگره آمریکا.
وزارت خارجه فرانسه در واکنش به اشغال ساختمان کنگره آمریکا این حادثه را «خدشه ناگوار به دموکراسی» توصیف کرد. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز «تهاجم بی سابقه» به دموکراسی ایالات متحده را محکوم کرد.
بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا نیز اشغال ساختمان کنگره ایالات متحده را «صحنه هایی شرم آور» توصیف کرد.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان نیز در صفحه توئیترش نوشت که دونالد ترامپ و هوادارانش بالاخره باید نتیجه انتخابات روز سوم نوامبر (۱۳ آبان) را بپذیرند.
پائولو جنتلونی، نخست وزیر پیشین ایتالیا و کمیسر اقتصادی اتحادیه اروپا نیز با انتشار عکسی از اشغال ساختمان کنگره آمریکا نوشت: «شرم آور»

ترامپ: وقت آن است که به خانه بروید.
دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در پیامی ضمن تاکید بر وقوع «تقلب» در انتخابات ریاست جمهوری از هوادارانش خواست تا به خانه بازگردند. او همچنین بر لزوم بازگشت آرامش تاکید کرد.

بایدن: تهاجم به دموکراسی آمریکا و حکومت قانون است.
جو بایدن، رییس جمهوری منتخب آمریکا از دونالد ترامپ خواست تا در یک سخنرانی تلویزیونی خواستار پایان اشغال ساختمان کنگره شود. او همچنین گفت که رویدادهای واشنگتن «تهاجم به دموکراسی آمریکا و حکومت قانون» است. رییس جمهوری منتخب ایالات متحده از دونالد ترامپ خواست تا طبق سوگندی که یاد کرده است از قانون اساسی این کشور پاسداری کند.

رییس پارلمان اروپا از اشغال کنگره آمریکا «عمیقا» ابراز نگرانی کرد.
دیوید ساسولی، رییس پارلمان اروپا در واکنش به اشغال ساحتمان کنگره آمریکا در صفحه توئیتر خود خواستار احترام به رای گیری دموکراتیک شد.

بیانیه مشترک پلوسی و شومر: ترامپ خواستار پایان اشغال کنگره شود.
نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان و چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات در مجلس سنا در بیانیه ای مشترک خواستار موضع گیری دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در دفاع از پایان اشغال ساختمان کنگره شدند.
مایک پنس، معاون رییس جمهوری ضمن محکوم کردن حوادث روز چهارشنبه وعده داد که متخلفان تحت تعقیب قضایی قرار خواهند گرفت. او همچنین خواستار توقف «فوری» خشونت ها شد.

کاخ سفید: گارد ملی و پلیس فدرال به کنگره اعزام می‌شوند.
کاخ سفید در واکنش به اشغال ساختمان کنگره اعلام کرد که نیروهای گارد ملی و پلیس فدرال برای کمک به پایان اشغال ساختمان مجلس نمایندگان و مجلس سنا به واشنگتن اعزام می شوند.
رسانه های آمریکا گزارش می دهند که چند افسر پولیس در جریان اشغال ساختمان کنگره مجروح شده اند. دستکم یک نفر از این ماموران به بیمارستان منتقل شده است.

تیراندازی در ساختمان کنگره.
رسانه های آمریکا از تیراندازی در داخل ساختمان کنگره خبر می دهند. بنا به برخی گزارشها یک نفر در جریان این حادثه به شدت مجروح شده است.

پولیس از اعضای کنگره خواست ماسک ویژه بزنند تا بتواند گاز اشک آور شلیک کند.
پولیس کنگره از اعضای مجلس نمایندگان و مجلس سنا خواست تا ماسک ویژه بزنند تا بتواند با شلیک گاز اشک آور کنترل اوضاع را در دست بگیرد.
پولیس واشنگتن درخواست نیروی کمکی کرد. شهردار پایتخت آمریکا از ساعت شش بعدازظهر حکومت نظامی در این شهر اعلام کرد. جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا قرار است تا لحظاتی دیگر سخنرانی کند.
تصاویری که در شبکه های اجتماعی منتشر شده گروهی از معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را در صحن مجلس سنا نشان می دهد.

تظاهرات طرفداران ترامپ و تخلیه دفاتر کنگره.
گروهی از هواداران دونالد ترامپ همزمان با نشست روز چهارشنبه کنگره در واشنگتن تظاهرات کردند. برخی از ویدیوهای منتشر شده ماموران پولیس را در حال تخلیه دفاتر کنگره همزمان با تظاهرات طرفداران دونالد ترامپ نشان می دهد. شماری از معترضان با ماموران پولیس درگیر شدند.

تلاش هواداران دونالد ترامپ برای اخلال در روند بحث در کنگره باعث شد که جلسه مجلس سنا برای بررسی اولین اعتراض گروهی از قانونگذاران به پیروزی جو بایدن متوقف شود. مایک پنس، معاون رییس جمهوری آمریکا مجبور به ترک جلسه سنا شد.
اعضای مجلس نمایندگان و مجلس سنا مجبور شده اند تا در دفاتر خود پناه بگیرند. دونالد ترامپ در واکنش به ورود هوادارانش به ساختمان کنگره از تظاهرکنندگان خواست تا با پولیس همکاری کنند. رییس جمهوری آمریکا همچنین از طرفدارانش خواست تا از خشونت بپرهیزند.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
مجلس سنا
آمریکا
نظرات بینندگان:

>>>   دونالد ترامپ روز های اخیر خود را در کاخ سپری میکند. برای انکه نام و عملکردهایش یک خاطره فراموش نا شدنی به طرفدارانش باقی ماند عامل حمله دیروز به کاخ سفید و دموکراسی قلابی میباشد.
با رفتن فیزیکی ترامپ از قدرت افکار او زایل نمیگردد بلکه با شیپوه های تند تر در انتخابات بعدی امریکا دو باره ظاهر خواهد شد . حمایت وی از هر کاندیدای تند رو جمهوریخواه در انتخابات بعدی میتواند سد راه دموکراسی پوشالی امریکا قرار گیرد.
افکار ترامپی در انتخابات المان و فرانسه در قالب احزاب دست راستی تبارز یافته بود.در امریکا چندین سازمان عظمت طلبان سفید پوست فعالیت دارند و دریک چشم بهم زدن میتوانند جوی خون در شهرهای امریکا جاری سازند.
ما افغانها باید درسهای تاریخی از چنین حوادث بگیریم و خود را نباید قربانی دموکراسی قلابی امریکایی سازیم.کشور خود را از زیر سلطه انها رها سازیم و نمایندگان داخلی شانرا در حکومات اینده کشور طرد نماییم و به نیروی مردمی و وطنی خود اتکا ورزیم.بهتر است که همان خواب و خیال خراسان را در قالب یک افغانستان اباد و متحد دموکراتیک پیاده سازیم.
پانزده قرن قبل همین شرقی ها بزرگترین تمدن را در اندلیس{اسپانیا} و بغداد ایجاد کردند پس چرا ما امروز نمیتوانیم با همه امکانات تخنیکی و تکنالوجی جدید که غرب برای بشریت فراهم ساخته است خود را به شکل یک ملت واحد و مترقی تبارز دهیم.
اگر پشتون استیم ویا تاجیک اگر هزاره استیم یا ایماق اگر شیعه یا سنی استیم به هر دین و مذهبی که اعتقاد داریم به ان احترام واقعی گذاشته و افغانستان خود را اباد سازیم. پانزده قرن قبل در زیر یک چتر یهود مسلمان زردشت و دگر عقاید با امتیازات مساوی میزیستند امروز ما میتوانیم چنین جامعه خوشبخت برای خود بسازیم و به امریکاییها نشان دهیم که دمکراسی واقعی یعنی چه؟
حنظله

>>>   با ور کنید خود بایدن گفته که اینکارها کار کشورهای چین + روسیه + ایران + ونوزوالا و... است ترامپ و مردم آمریکا که از این کارها بلد نیستند

>>>   هیچ انسانی در وقت تولد احتمالآ بد، شرور، بی رحم، فاسد و خونخوار نیست.
خوب و بد شدن یک انتخاب است که او بعدآ انتخاب میکند که خوب بدرخشد یا بد!
در گذشته و حال کشورها رهبران نیک نام، خدمتگذاران صادق، آزادی خواه و عدالتخواه و همینطور رهبران شرور، بد کنشت، فاسد، دیکتاتور، فاشیست و مستبدی را در خود پرورانده اند که تاریخ در مورد هرکدام قضاوتی متفاوتی دارد.

نلسون ماندیلا در آفریقای جنوبی بر ضد برتری طلبی نژادی سالها مبارزه کرد، گاندی رهبر هند بخاطر استقلال کشورش و اتحاد مردمش ماندگار است، آبراهام لینکلن در امریکا، چگوارا، جمال عبدالناصر، مارتین لوتر کینگ، خانم مرکل در آلمان،... همه ی اینها به جهان و بشریت درس آزادگی، انسانیت، برابری را داده اند. اما کسانی دیگری مانند هیتلر، استالین، اسامه، موگابی، موسولینی،... بوده اند که خود و قوم شان را برتر دانسته و از هیچ گونه جنایت و بیرحمی دریغ نکردند و ملیون ها انسان ها را به کام مرگ کشاندند.

اما در قرن حاضر یکی از بدترین رهبران میتواند دونالد ترامپ باشد که با حمله طرفدارانش به کنگره تاریخ امریکا را با دموکراسی آن بدنام ساخت و زیر سوال برد. لعنت به همچون رهبران که ناعاقبت اندیش که بخاطر قدرت و جاه طلبی دست به همچون رزالتی میزنند و کشور و مردم شان را خجل و بدنام میسازند و از خود در تاریخ لکه ی ننگی بجای میگذارند.

احمد سعیدی

>>>   هزاران نیکی کنی به شهرت نمیرسی.
فقط با یک بدی مشهور میشوی.
ترامپ نیاز به پول ندارد ، فقط نیاز به شهرت و مطرح شدن و فراموش نشدن دارد.

>>>   سعیدی صاحب...
در لیست شخصیتهای بد نام تاریخ اسم استالین را برده اید. دیدگاه شما و منابع غربی امپریالیستی در مورد استالین یک سان است. در این جای شک نیست که استالین دیکتاتور بود و تک روی ها و کیش شخصیت پرستی وی به قیمت جان یک تعداد از مخالفینش البته اکثرا اعضای حزب کمونیست شوروی تمام شد.اما:
جوزف استالین دولت نوبنیاد شوروی را که از طرف چهارده کشور امپریالیستی در محاصره و سبوتاج قرار داشت و جنگ داخلی که توسط زمینداران بزرگ و فیودال و سرمایداران دلال به کمک انگلیس و برندگان جنگ اول جهانی تمویل وتجهیز میگردید نجات داد. استالین برای مردم شوروی کار میکرد نه برای خود و خانواده خود.جنگ دوم جهانی و قهرمانی های میهن پرستان شوروی را خوب میدانید. زمانیکه ماسکو در استانه سقوط توسط هیتلر بود و مشاورینش او را تشویق میکردند که از ماسکو بیرون شود او گفت: خط دفاع از شوروی از همین مسکو اغاز میگردد.استالین پسر خود را که اسیر نازی ها شده بود با مارشال هیتلر تبادله نکرد .
سعیدی صاحب:
استالین شوروی را بعد از جنگ دوم جهانی از زیر خرابه ها به کمک مردم قهرمان ان کشور بیرون کشیده و به یک قدرت جهانی مبدل ساخت او پرکارترین رهبر و در جهان بود. گذشته از انکه یک تیوریسن برجسته بود. کار خستگی نا پذیر برای او تفریح بود.لیست فداکاری های این شخصیت ملی برای مردمش که وینستون چرچیل از وی میترسید زیاد است ...در مجموع کشور شوروی یک بیسواد به چشم نمیخورد کلچر غرب و امریکا که در ان شهروندان به قمار و فحاشی و کلپ های رقص تشویق میشوند تا عواید و تکس بدست اید در شوروی وجود نداشت تحصیلات ابتداییه متوسطه و عالی رایگان خدمات صحی رایگان استراحتگاه ها در کنار بحیره سیاه قابل دسترس برای همه ....البته رهبری شوروی تغییر کرد .خروشچف رویکار امد و از همانجا مشکلات شوروی اغاز یافت.خیر این بحث طولانی و مستلزم ارایه فاکتهای زیاد میباشد.امروز در شوروی نه کمونیزم است و نه استالین ولی جامعه روسیه بیشترین ارقام خودکشی جوانان را دارد. بیکاری سیستم مافیایی فضای مختنق تر از دوران استالین را بوجود اورده است...
افغانستان چرا چنین بد بخت است؟؟؟ برای انکه ما رهبر صادق و ملی همچو استالین نداریم.در حالیکه مردم با استعداد و قهرمان پرور طبیعت زیبا منابع بیشمار زیرزمینی همه چیز داریم ولی هزاران جوان این میهن در داخل ترور و در جبهات جنگ کشته میشود. هزاران جوان ما توسط خارجی ها بنام لشکر فاطمیون داعش و طالب شستشوی مغزی شده و به کام مرگ فرستاده میشوند
از فرط بیکاری جوانان ما برای کار اواره در ایران و پاکستان اند و مهاجرتها صورت گرفته و هزاران هموطن ما در ابها غرق گردیده و یا سرگردان در مرزهای اروپا با هزار نوع تحقیر و تحقیر شب و روز به سر میبرند.
من از کشتار هاییکه در زمان استالین صورت گرفته و خروشچف و حلقه وی نیز در مسوولیت شریک اند دفاع نمیکنم. گرفتن جان هر انسان بیگناه گناه نابخشودنی است ولی رهبر بودن در یک کشور نو پا با ایدیالوجی جدید انقلابی کشوریکه در دو جنگ امپریالیستی جهانی در گیر بوده است کار ساده و خالی از اشتباهات جدی نیست.در حالیکه ما به کمک چهل و پنج کشور باز هم عقب مانده و جنگ زده استیم.
حمله سازمانهای تروریستی بالای قصر سفید طشت رسوایی دموکراسی امریکا را از بم بزمین پرتاب کرد و نمایانگر چشم پوشی ها ی دولت امریکا از موجودیت و رشد سازمانهای افراطی راست گرا با اندیشه برتری سفیدها نسبت به سیاه ها و مهاجرین در امریکا میباشد.امریکایی در هر جا که دل شان خواسته است مداخله کرده اند . افراد وطنپرست وازادیخواه و مبارز از یاسر عرفات تا جمالناصر ماندیلا فیدل کاسترو ببرک کارمل السلوادور النده پاتریس لوومبا ...را بنامهای مختلف با مصرف پول ازقدرت بازداشته اند و یا پلان ترور انها را بار ها طرحریزی کرده اند ولی در داخل در ها را برای رشد چنین سازمانها قصدا باز گذاشته بودند تا اینکه ترامپ از این نیروی تا دندان مسلح به نفع خویش استفاده کرد. این گروه ها در طی چهار سال ترامپ ایجاد نه شده اند بلکه سالهاست که در زیر ریش دموکراتها و جمهوریخواهان فعالیت داشته اند ولی هیچگاه به حیث تروریست رسما معرفی نه گردیده و به پنجه قانون تحویل داده نه شده اند.
فخر اهنگر


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است